<< Arrangemang  
Sylvesterloppet Tillbaka till inbjudan >>
   
 

10.000m, 10-bästalista genom åren
                     
Män         Kvinnor      
1 Olle Walleräng, Spårvägens FK 30.37 -17 1a   1 Ida Nilsson, Högby IF 35.19 -16 1a
2 Michael Andersson, IFK Växjö 30.52 -92 1a   2 Camilla Benjaminsson, IFK Växjö 36.03 -92 1a
3 Jonas Andersson, Högby IF 30.57 -07 1a   3 Hanna Lindholm, Huddinge AIS
36.34 -16 2a
4 Patrik Johansson, IFK Växjö 31.02 -92 2a   4 Jessica Gylfe, Högby IF 36.37 -06 1a
5 Lars Axelsson, Brittatorps TK 31.15 -91 1a   5 Ellen Persson, Högby IF 37.39 -16 3a
6 Anton Rehn, Högby IF 31.24 -16 1a   6 Ida Nilsson, Högby IF 37.43 -99 1a
7 David Nilsson, Högby IF 31.35 -10 1a     Jessica Kihlström, Högby IF 37.43 -13 1a
8 Love Carlsson, Högby IF 31.39 -18 1a   8 Annica Gunnarsson, IFK Växjö 38.05 -92 2a
9 Lars Axelsson, Brittatorps TK 31.41 -95 1a   9 Tilde Axelsson Fröjdenlund, IFK Växjö 38:07 -18 1a
10 Mattias Persson, Brittatorps TK 31.44 -94 1a   10 Hanna Lindholm, Hammarby IF 38.11 -13 2a

Alla segrare genom åren
           
År   Män 10.000m   Kvinnor 10.000m  
1987 9580m Benny Nilsson, Högby IF 30.27 Katarina Nilsson, Högby IF 37.57
1988   Peter Koskenkorva, IF Göta 30.38 Katarina Nilsson, Högby IF 36.46
1989 10000m Jonny Svärd, Brittatorps TK 32.22 Katarina Nilsson, Högby IF 43.47
1990   Benny Nilsson, Spårvägen 32.07 Barbro Stjernberg, Högby IF 42.32
1991   Lars Axelsson, Brittatorps TK 31.15 Katarina Nilsson, Högby IF 42.25
1992   Mikael Andersson, IFK Växjö 30.52 Camilla Benjaminsson, IFK Växjö 36.03
1993   Mattias Persson, Brittatorps TK 31.46 Katarina Nilsson, Högby IF 41.23
1994   Mattias Persson, Brittatorps TK 31.44 Katarina Nilsson, Högby IF 40.28
1995   Lars Axelsson, Brittatorps TK 31.41 Katarina Nilsson, Högby IF 41.28
1996   Lars Axelsson, Brittatorps TK 32.08 Katarina Nilsson, Högby IF 42.55
1997   Lars Axelsson, Brittatorps TK 31.09 Katarina Nilsson, Högby IF 41.41
1998   Tommy Unosson, O-hamns SK 36.18 Katarina Nilsson, Högby IF 41.44
1999   Johan Lundahl, Hultsfreds LK 34.03 Ida Nilsson, Högby IF 37.43
2000   Fredrik Persson, OK Dacke 35.11 Katarina Nilsson, Högby IF 42.14
2001   Fredrik Persson, OK Dacke 36.45 Katarina Nilsson, Högby IF 45.23
2002   Magnus Ohlsson, Högby IF 34.33 Katarina Nilsson, Högby IF 43.30
2003   Magnus Ohlsson, Högby IF 33.19 Katarina Nilsson, Högby IF 42.18
2004   Magnus Ohlsson, Högby IF 34.15 Katarina Nilsson, Högby IF 43.37
2005   Magnus Andersson, Högby IF 37.53 Jessica Gylfe, Högby IF 40.55
2006   David Nilsson, Högby IF 33.39 Jessica Gylfe, Högby IF 36.37
2007   Jonas Andersson, Högby IF 30.57 Alexandra Svensson, Hultsfreds LK 39.08
2008   David Nilsson, Högby IF 34.16 Siv Persson, Målilla Mörlunda SKI 41.00
2009   Johan Bagge, Ume FI 33.03 Catrine Josefsson, Högby IF 40.33
2010   David Nilsson, Högby IF 31.35 Sofie Barkstedt, Oskarshamns SK 40.29
2011   David Nilsson, Högby IF 32.18 Catrine Löfqvist, JHWC.se 40.32
2012   David Nilsson, Högby IF 32.00 Siv Persson, Målilla Mörlunda SKI 42.00
2013   Jonas Andersson, Högby IF 32.12 Jessica Kihlström, Högby IF 37.43
2014   David Nilsson, Högby IF 32.37 Jessica Kihlström, Högby IF 39.39
2015   Anton Rehn, Högby IF 32.35 Alice Petersson, Kalmar SK 39.49
2016   Anton Rehn, Högby IF 31.24 Ida Nilsson, Högby IF 35.19
2017   Olle Walleräng, Spårvägens FK 30.37 Alice Petersson, Kalmar SK 39.28
2018   Love Carlsson, Högby IF 31.39 Tilde Axelsson Fröjdenlund, IFK Växjö 38.07
2019   Andreas Davidsson, Högby IF 31.56 Martina Bergsell, Ocab RC 38.38
           
    Juniorer 10.000m      
1987 9580m Per Stjernberg, KA2 IF 30.37    
           
    Män 5.000m   Kvinnor 5.000m  
1993 5,4km Fredrik Nilsson, Kalmar RC 18.00 Ida Nilsson, Högby IF 21.15
1994   Stefan Larsson, Högby IF 17.09 Ida Nilsson, Högby IF 20.30
1995   Mårten Johnsson, Nybro OK 17.01 Ida Nilsson, Högby IF 19.37
1996   Johan Lundahl, Hultsfreds LK 17.20 Ida Nilsson, Högby IF 19.29
1997 5000m Stefan Larsson, Glasrikets RC 16.05 Ida Nilsson, Högby IF 18.35
1998   Mårten Johnsson, Glasrikets RC 16.09 Ida Nilsson, Högby IF 17.51
1999   Magnus Ohlsson, Högby IF 16.41 Johanna Nilsson, Högby IF 18.10
2000   Magnus Ohlsson, Högby IF 15.33 Maria Pettersson, OK Njudung 18.31
2001   Magnus Ohlsson, Högby IF 16.58 Ida Nilsson, Högby IF 18.22
2002   Tommy Unosson, O-hamns SK 17.32 Jessica Gylfe, IFK Växjö 18.18
2003   David Nilsson, Högby IF 16.14 Ida Nilsson, Högby IF 16.26
2004   David Nilsson, Högby IF 16.01 Johanna Nilsson, Högby IF 18.54
2005   David Nilsson, Högby IF 17.04 Johanna Nilsson, Högby IF 17.57
2006   Omar Elhassnaoui, O-hamns SK 16.27 Ida Nilsson, Högby IF 17.05
2007   David Nilsson, Högby IF 16.52 Malin Gustafsson, IFK Växjö 19.22
2008   Magnus Ohlsson, Högby IF 17.00 Johanna Nilsson, Högby IF 18.13
2009   Tomas Olsson, Högby IF 16.32 Terese Friman, Glasrikets RC 19.31
2010   Pontus Johansson, IFK Växjö 17.39 Terese Friman, Glasrikets RC 20.09
2011   Pontus Johansson, IFK Växjö 16.27 Olivia Bergvall, Oskarshamns SK 18.11
2012   Markus Andersson, Högby IF 17.12 Ida Nilsson, Högby IF 18.43
2013   Marcus Petersson, Team Tete RC 16.29 Julia Samuelsson, Högby IF 21.41
2014   Ken Slättengren, Högby IF 16.23 Frida Össmar, Högby IF 20.24
2015   Ken Slättengren, Högby IF 16.01 Frida Össmar, Högby IF 19.50
2016   Omar Ismail, Högby IF 16.01 Amanda Ekblad, Oskarshamns SK 19.17
2017   David Nilsson, Högby IF 14.53 Ellen Persson, Högby IF 18.29
2018   Andreas Davidsson, Högby IF 15.48 Nelly Össmar, Högby IF 18.56
2019   Lars Ericsson, Nybro SK 17.33 Maria Akesson, Kalmar 19.12
           
    Bästa företagslag      
1988   Volvo, Kalmarverken 1.46.49    
1989   Volvo, Kalmarverken 1.49.37    
1990   Volvo, Kalmarverken 1.52.45    
1991   Saab Scania, Oskarshamn 1.50.12    
1992   Saab Scania, Oskarshamn 1.53.28    
1993   Saab Scania, Oskarshamn 1.48.15    
1994   Saab Scania, Oskarshamn 1.50.38    
1995   Saab Scania, Oskarshamn 1.57.24    
1996   Saab Scania, Oskarshamn 1.52.16    
           
    P14   F14  
1999 2,5 km David Nilsson, Högby IF 9.34 Theresé Karlsson, Högby IF 13,08
           
    P13   F13  
2002 2 km     Sara Nilsson, Högby IF 11.33
2003   Marcus Nilsson-91, Högby IF 8.26 Moa Larsson, Högby IF 10.24
2004   Marcus Nilsson-91, Högby IF 7.37 Katherine Karlström, Högby IF 9.55
2005   Sebastian Karlsson, Glasrikets RC 9.15 Maria Tell, Högby IF 12.07
2006   Daniel Thor, Högby IF 7.01 Josefin Johansson, Bergkvara 9.10
2007   Anton Persson, Högby IF 7.31 Lotta Ryman, Skilingaryds FK 8.23
2008   Ken Slättengren, Högby IF 6.49 Irma Ekmecic, Högby IF 9.42
2009   Gustav Lindqvist, Högby IF 9.10 Irma Ekmecic, Högby IF 10.06
2010   Albin Lindblad, Högby IF 8.41 -  
2011   Johan Lindqvist, Högby IF 9.48 Elin Vertetics, Högby IF 9.29
2012   Simon Carrington, Högby IF 8.09 Mathilda Andersson, Funkabo 11.23
2013   Ludvig Bjurelid, Målilla-Mörl. SKI 7.12 Tilda Strömqvist, Högby IF 8.41
2014 2,4 km -   Elsa Brorsson, Kvillsfors IF 11.14
2015   Anton Hermansson, Högby IF 9.02 Nelly Össmar, Högby IF 10.15
2016   Emil Pettersson, Team Tete RC 9.27 Nelly Össmar, Högby IF 9.29
2017   Olle Persson, Färjestaden 9.18 Linnéa Hermansson, Högby IF 11.05
2018   Daniel Carnesten Sandström, Kalmar 9.54 Samiah Khan, Göteborgs KIK 11.38
2019 2 km Petter Nylander, IFK Berga 7.59 Matilda Martini, Motala AIF 8.03
           
    P12   F12  
1997 2,4 km Johan Karlsson, Trekantens IF 11.42    
1998   David Nilsson, Högby IF 8.49    
1999   Jesper Edh, Kalmar (1,2km) 6.29 Sara Axelsson, Högby IF 11.19
2000 2 km Simon Rohde, Högby IF 8.00 Olivia Bergvall, Oskarshamns SK 8.07
2001   Tim Slättengren, Högby IF 8.33 Madeleine Nilsson, Kalmar SK 8.53
           
    P11   F11  
2002 1 km Marcus Nilsson, Högby IF 3.44 Therese Nilsson, Kalmar SK 4.39
2003   Andreas Rohde, Högby IF 4.11 Emma Persson, Högby IF 5.12
2004   Marcus Andersson, FIK F-staden 4.05 Maria Tell, Högby IF 4.48
2005   Ken Slättengren, Högby IF 5.00 Josefine Johansson, Bergkvara 6.16
2006   Andreas Davidsson, IFK Växjö 3.37 Evelina Dahlberg, Högby IF 3.31
2007   Johan Davidsson, IFK Växjö 3.40 Emma Johansson, Bergkvara AIF 4.19
2008   Lukas Mirbt, Uppsala 4.31 Emma Johansson, Bergkvara AIF 4.15
2009   Albin Lindblad 3.52 Elin Vertetics, Högby IF 4.09
2010   Robin Gustavsson, Högby IF 3.42 Lovisa Karlsson, Högby IF 4.36
2011   Melker Torslén, Högby IF 4.30 Lovisa Karlsson, Högby IF 4.27
2012   William Knutsson Gustafsson, Lindsdals IF 3.46 Tilde Emilsson, Högby IF 4.05
2013   Sebastian Nilsson, Persnäs AIF 4.02 Hanna Lunderg, Högby IF 3.55
2014 1,2 km Emil Pettersson, Team Tete RC 5.03 Nelly Össmar, Högby IF 5.01
2015   Pontus Andersen, Lindsdals IF 4.53 Nina Tahvanainen, Kalmar Sim/Tri 4.51
2016   Hjalmar Bengtsson, Högby IF 4.36 Samiah Khan, Göteborgs KIK 5.07
2017   Algot Karlsson, Ljungbyholms GoIF 4.41 Beata Kullman Larsson, Högby IF 4.53
2018   Anton Karlsson, Ljungbyholm 4.29 Lova Mobaeck, Fristad GoIF 5.12
2019 1 km Charlie Birt, Kalmar 3.39 Vera Calmvik 4.35
           
År   P10   F10  
1997 1,3 km David Nilsson, Högby IF 4.31 Josefin Lindell, Kalmar SK 5.50
1998   Simon Rohde, Högby IF 4.55 Sara Axelsson, Högby IF 5.09
1999   Simon Rohde, Högby IF 5.06 Erica Andersson, FIK Färjestaden 5.40
2000 1 km Marcus Nilsson, Högby IF 3.54 Sandra Barkstedt, O-hamns SK 4.35
2001   Marcus Nilsson, Högby IF 4.09 Therese Nilsson, Kalmar SK 4.24
           
    P9   F9  
2002 1 km Henrik Nilsson, Kalmar SK 5.17 Emma Persson, Högby IF 5.22
2003   Marcus Andersson, Färjestaden 4.35 Carolina Olander, Högby IF 7.20
2004   Ken Slättengren, Högby IF 4.23 Melinda Karlsson, Målilla M SKI 6.00
2005   Lukas Mirbt, Uppsala LK 6.30 Melinda Karlsson, Målilla M SKI 6.35
2006   Johan Davidsson, IFK Växjö 3.46 Elin Vertetics, Högby IF 4.21
2007   Albin Lindblad, Högby IF 4.19 Elin Vertetics, Högby IF 4.20
2008   Anton Nordlander, Påryd 4.08 Jennica Rosenström, Årsta 5.08
2009   Andreas Unosson, O-hamns SK 4.24 Lovisa Karlsson, Högby IF 4.32
2010   Simon Lindblom, Högby IF 4.07 Leia Karlsson, Kalmar 4.51
2011   Daniel Rosenström, Årsta 5.13 Nelly Össmar, Högby IF 4.40
2012   Joel Lundberg, Kalmar 4.49 Hanna Lundberg, Högby IF 4.16
2013   Noah Petersson, Nybro SKI 4.05 Nina Tahvanainen, Hossmo BK 4.09
2014 1,2 km Olle Öhlin, Kalmar 5.12 Nina Tahvanainen, Högby IF 5.19
2015   Hjalmar Bengtsson, Kalmar 4.38 Beata Kullman Larsson, Högby IF 5.25
2016   Petter Nylander, IFK Berga 5.04 Linnea Gratte, Tri for fun 5.37
2017   Malte Widing, Lindsdals IF 4.37 Edith Sjöman, Hermanssons 5.14
2018   Noah Lundberg, Högby IF 5.01 Edith Sjöman, IFK Kalmar 5.13
2019 1 km Filip Edmundsson, Kalmar Sim 4.01 Ida Nylander, Högby IF 4.27
           
År   P8   F8  
1998 1,3 km Marcus Nilsson, Högby IF 6.00 Magdalena Persson, Högby IF 7.22
1999   Marcus Nilsson, Högby IF 5.39 Hedvig Samuelsson, FIK F-staden 6.37
2000 1 km Andreas Rohde, Högby IF 4.06 Emma Persson, Högby IF 5.28
2001       Emma Persson, Högby IF 5.58