<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 1995
 
Datum: Måndag 17 april
Arrangör: Högby IF och Kalmar RC
Start och mål: Frivolten, Trångsundsvägen
  (mellan Kalmar Rasta och f.d. Volvo)
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson och Sven-Olof Holmgren
Bana: Asfalt och grus. Vätskekontroll utefter banan
 
  Män 8,2 km    
1. Roger Andersson -67 Kalmar RC 27.49
2. Folke Lindkvist -47 Eksjö Södra IF 28.38
3. Sonny Karlsson -67 Kalmar RC 29.12
4. Thomas Gustavsson Kalmar RC 29.36
5. Thomas Brenander Oskarshamns SK 29.54
6. Jan Svensson Scania Oskarshamn 30.07
7. Kent Krawe Scania PK 30.17
8. Kenny Josefsson Glasrikets RC 30.19
9. Anders Engström -60 Hultsfreds LK 30.34
10. Slimo Safouane -51 Scania PK 30.40
11. Hans-Jörgen Holm -55 Kalmar RC 30.58
12. Torbjörn Liljegren -63 Målilla-Mörlunda SKI 31.16
13. Mikael Ohlsson Oskarshamns SK 31.25
14. Tomas Jonsson -63 OSK 31.55
15. Per Eklund -57 Scania PK 31.59
16. Christer Jonsson Kalmar OK 32.18
17. Johan Andersen Glasriket 32.18
18. Jan Andersson -63 Glasrikets RC 32.30
19. Patrik Axelsson Glasrikets RC 32.39
20. Benny Axelsson -63 Glasrikets RC 32.43
21. Kenneth Gunnarsson -51 Glasrikets RC 32.47
22. Patrik Svensson Kalmar 33.52
23. Stefan Gustavsson Åkrahällskolan 33.54
24. Bo Waldowsson -52 Torsmaskiner 33.55
25. Anders Saur Palestra 33.59
26. Ingemar Karlsson Scania PK 34.02
27. Lars Larsson Scania PK 34.31
28. Inge Danielsson -54 IFK Borgholm 35.38
29. Jan-Erik Lindberg Scania PK 36.41
30. Göran Andersson IFK Borgholm 37.42
31. Niklas Johansson Scania PK 38.23
32. Sture Pettersson Kalmar OK 38.26
33. Ulf Kindell -53 Torsmaskiner 39.41
34. Ola Davidsson Berema 44.29
35. Bo Persson Husvagn & Fritid 44.41
       
  Kvinnor 8,2 km    
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 32.41
2. Helena Jonsson -64 Högby IF 36.26
3. Llilian Brorsson -47 Mörlunda 38.11
       
  Män 4,8 km    
1. Peter Åkesson -67 Högby IF 15.15
2. Anders Dahlström -60 Högby IF 15.42
3. John Örtendahl -76 Kalmar RC 16.19
4. Nicklas Nilsson -72 Högby IF 16.27
5. Tomas Carlsson Högby IF 16.44
6. Lars Pettersson -58 Högby IF 16.49
7. Göran Emilsson -62 Högby IF 16.57
8. Magnus Axelsson Oskarshamns SK 17.01
9. Henrik Carlsson -65 Högby IF 17.02
10. Krister Frej Oskarshamns SK 17.04
11. Örjan Johansson Glasrikets RC 17.10
12. Wilko Rieck -46 Högby IF 17.11
13. Fredrik Nilsson Kalmar RC 17.28
14. Peter Ivarsson -59 Målilla-Mörlunda SKI 17.31
15. Karl-Erik Eriksson -61 Kalmar RC 17.42
16. Johan Ahlqvist -79 Högby IF 17.50
17. Hans Häggqvist -60 Glasrikets RC 17.57
18. Ronny Lilja Glasrikets RC 17.59
19. Rolf Pettersson Glasrikets RC 18.04
20. Mats Thörnblad -61 Glasrikets RC 18.15
21. Nonne Edsenius -53 Glasrikets RC 18.19
22. Kjell Fridlund -68 Högby IF 18.22
23. Lars Ludvigsson -65 Högby IF 18.56
24. Robert Andersson -70 Högby IF 18.57
25. Christer Persson -62 Högby IF 18.58
26. Daniel Edsenius Glasriket 19.29
27. Daniel Axelsson -77 Nybro 20.51
28. Lennart Svensson Vasaskolan 21.00
29. Andreas Andersson -69 Högby IF 21.18
30. Roger Clemensson Scania PK 22.19
31. Fredrik Josefsson Högby IF 22.25
32. Lars Agnälv Kalmar 23.37
33. Bengt Sundström Scania Oskarshamn 23.41
34. Ingvar Arvidsson -34 IFK Borgholm 23.43
35. Ingvar Svensson Persnäs AIF 26.19
36. Reino Tapper Målilla-Mörlunda SKI 27.01
37. Kennet Masimov -53 Oskarshamns SK 28.34
       
  Kvinnor 4,8 km    
1. Anna-Karin Lernå -67 Högby IF 19.44
2. Karin Dahlin -77 Högby IF 21.08
3. Maria Syrjälä -76 Glasrikets RC 21.30
4. Anita Svensson -58 Högby IF 21.46
5. Anna Valve -76 Högby IF 22.00
6. Iréne Rohde -56 Kalmar RC 22.04
7. Ann-Sofie Svensson -69 Högby IF 22.06
8. Kerstin Löfgren -64 Högby IF 24.09
9. Rosita Lindström -66 Glasrikets RC 25.38
10. Git Andersson Kalmar RC 26.13
11. Rose-Marie Edsenius -52 Glasrikets RC 26.40
12. Camilla Lindström -66 Ljungbyholm 31.58
13. Monica Stridh-Gunnarsson -46 Glasrikets RC 32.31
       
  P14 2100 meter    
1. Johnny Wikesjö -81 Högby IF 8.12
       
  F14 2100 meter    
1. Ida Nilsson -81 Högby IF 7.41
2. Emma Svensson Oskarshamn 8.25
       
  P12 2100 meter    
1. Erik Roth Oskarshamns SK 8.15
       
  F12 2100 meter    
1. Johanna Nilsson -83 Högby IF 7.52
2. Unni Nilsson -84 FIK Färjestaden 8.52
3. Terese Eriksson Trekanten 10.32
       
  P10 1100 meter    
1. Mattias Eriksson -86 Kalmar SK 4.34
2. Tommy Karlsson Kalmar OK 5.39
3. Johan Svensson -86 Högby IF 6.36
       
  F10 1100 meter    
1. Line Nilsson -86 FIK Färjestaden 4.41
2. Terese Pettersson Halltorp 3.59
3. Sanna Waldowsson Halltorp 5.54
       
  P8 1100 meter    
1. David Nilsson -87 Högby IF 4.33
2. Jens Göthberg -87 Hossmo 4.52
3. Simon Rohde -89 Kalmar RC 5.57
4. Jonathan Persson -90 Högby IF 8.00
       
  F8 1100 meter    
1. Ida Persson -88 Högby IF 6.53