<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 1996
 
Datum: Fredag 5 april
Arrangör: Högby IF och Kalmar RC
Start och mål: Frivolten, Trångsundsvägen
  (mellan Kalmar Rasta och f.d. Volvo)
Tävlingsledare: Christer Persson
Underlag: Blandat asfalt, grus och stig i Skälby fritidsområde
Väder: Soligt och +10 grader
 
  Män 8,2 km    
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 27.21
2. Anders Dahlström -60 Högby IF 27.49
3. Karl-Erik Eriksson -61 Kalmar RC 30.05
4. Göran Gustafsson Kalmar RC 30.17
5. Kent Krawe Scania Personalklubb 30.25
6. Slimo Safouane -51 Scania Personalklubb 30.46
7. Staffan Mattsson Glasrikets RC 30.51
8. Paul Karlsson -62 Lessebo OK 31.00
9. Per Eklund -57 Scania Personalklubb 31.30
10. Jan Andersson -63 Glasrikets RC 31.41
11. Stefan Rohde -55 Kalmar RC 32.01
12. Erling Thelander -47 IF Verda 32.24
13. Hans-Jörgen Holm -55 Kalmar RC 33.07
14. Lars Hallberg -46 Kalmar RC 33.33
15. Carl-Gunnar Ljunggren -44 Kalmar RC 34.16
16. Peter Durdel Glasrikets RC 34.57
17. Bo Waldowsson -52 Torsmaskiner 35.39
18. Inge Danielsson -54 IFK Borgholm 36.40
19. Bert Eklöv -54 Algutsrums IF 37.47
20. Kjell Johansson -48 IFK Borgholm 38.45
21. Ulf Kindell -53 Torsmaskiner 38.54
22. Göran Andersson -51 Torsås 39.07
23. Anders Sturesson -43 Team Blekinge 40.05
24. Alf Engström Växjö LK 40.06
25. Joakim Johansson -67 KMK 42.15
26. Olle Johansson -43 Klöver Knekt 42.16
       
  Kvinnor 8,2 km    
1. Anna-Greta Karlsson -40 Högby IF 50.09
       
  Män 4,8 km    
1. Stefan Larsson -59 Högby IF 16.18
2. John Örtendahl -76 Kalmar RC 16.34
3. Magnus Kalén -74 Kalmar RC 16.55
4. Peter Ivarsson -59 Målilla-Mörlunda SKI 17.37
5. Wilko Rieck -46 Högby IF 17.53
6. Andreas Jansson -73 Kalmar OK 18.20
7. Mats Thörnblad -61 Glasrikets RC 18.35
8. Hans Häggqvist -60 Glasrikets RC 18.47
9. Nonne Edsenius -53 Glasrikets RC 18.59
10. Martin Sethson -78 Glasrikets RC 19.03
11. Per Öberg -40 Kalmar RC 19.08
12. Jahan Palm -72 Glasrikets RC 19.14
13. Daniel Axelsson -77 Glasrikets RC 19.15
14. Andreas Fransson -79 Stranda LK 19.17
15. Pierre Kristoffersson -77 Högby IF 19.35
16. Per Arnér -55 Föra AIK 19.55
17. Benny Axelsson -63 Glasrikets RC 20.01
18. Kenneth Gunnarsson -51 Glasrikets RC 20.02
19. Peter Yngvesson -61 IFK Borgholm 20.50
20. Claes Oscarsson -65 Kalmar RC 22.18
21. Clas Helgesson -85 Högby IF 22.34
22. Lars Ludvigsson -65 Högby IF 22.40
23. Ronny Persson Kalmar 22.47
24. Roger Clemensson Scania Personalklubb 22.53
25. Ronny Helgesson -58 Högby IF 23.03
26. Per Svensson -58 Högby IF 23.38
27. Urban Eriksson PK Candelia 23.43
28. Lennart Kool PK Candelia 24.07
       
  Kvinnor 4,8 km    
1. Helena Jonsson -64 Högby IF 19.36
2. Iréne Rohde -56 Kalmar RC 22.43
3. Kerstin Löfgren -64 Högby IF 23.14
4. Maria Syrjälä -76 Glasrikets RC 23.36
5. Linda Johnsson -76 Glasrikets RC 23.52
6. Rose-Marie Edsenius -52 Glasrikets RC 28.12
7. Monica Stridh-Gunnarsson -46 Glasrikets RC 35.54
       
  P14 2100 meter    
1. Daniel Arnér -83 Föra AIK 9.45
       
  F14 2100 meter    
  -    
       
  P12 2100 meter    
  -    
       
  F12 2100 meter    
1. Jenny Persson -84 Högby IF 9.54
       
  P10 1100 meter    
1. Mattias Eriksson -86 Kalmar RC 4.43
2. Johan Helgesson -87 Högby IF 4.52
3. Johan Svensson -86 Högby IF 5.38
4. Magnus Friberg -87 Högby IF 8.14
       
  F10 1100 meter    
1. Hanna Andersson -86 Kalmar SK 5.00
       
  P8 1100 meter    
1. Jonathan Gustafsson -88 Kalmar RC 4.56
2. Simon Rohde -89 Kalmar RC 5.31
3. Jesper Eriksson   5.34
4. Marcus Cöstner Candelia 5.40
5. Jonathan Persson -90 Högby IF 6.39
6. Marcus Jonsson -90 Nybro 6.41
       
  F8 1100 meter    
1. Emelie Arnér -88 Föra AIK 6.12
2. Ida Persson -88 Högby IF 6.27
3. Sanna Axelsson Candelia 7.07
4. Jonna Gustafsson -89 Kalmar RC 7.09
5. Liza Jonsson -89   8.26
6. Magdalena Persson -91 Högby IF 8.44
7. Sofie Svensson -91 Högby IF 12.01
8. Emma Persson -93 Högby IF 12.11