<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 1997
 
Datum: Fredag 28 mars
Arrangör: Högby IF och Kalmar RC
Start och mål: Frivolten, Trångsundsvägen
  (mellan Kalmar Rasta och f.d. Volvo)
Tävlingsledare: Christer Persson
Underlag: Blandat asfalt, grus och stig i Skälby fritidsområde
Väder: Växlande molnighet, svag vind och cirka +8 grader
 
  Män 8,2 km    
1. Magnus Andersson -57 Högby IF 27.55
2. Stefan Larsson -59 Glasrikets RC 28.12
3. Folke Lindkvist -47 Eksjö Södra IK 28.27
4. Magnus Axelsson Scania Personalklubb 29.30
5. Christer Träff -77 Målilla-Mörlunda SKI 30.12
6. Kent Krawe Scania Personalklubb 30.19
7. Stefan Rohde -55 Högby IF 30.29
8. Anders Fugström -60 Oskarshamns SK 31.06
9. Torbjörn Liljegren -63 Målilla-Mörlunda SKI 31.10
10. Paul Karlsson -62 Lessebo OK 31.19
11. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 31.37
12. Tomas Jonsson -63 Oskarshamns SK 31.47
13. Hans-Jörgen Holm -55 Kalmar RC 31.52
14. Lars Liljegren Målilla-Mörlunda SKI 31.58
15. Claes Thelander -75 IF Verda 32.08
16. Jan Andersson -63 Glasrikets RC 33.01
17. Erling Thelander -47 IF Verda 33.05
18. Per Eklund -57 Hultsfreds LK 33.19
19. Kent Johansson -57 IF Verda 33.48
20. Mikael Linde -63 Glasrikets RC 34.09
21. Magnus Löfgren Scania Personalklubb 34.55
22. Andreas Gustavsson -79 Kalmar RC 34.55
23. Jan Johansson -53 Kalmar OK 35.08
24. Jan Svensson Scania Personalklubb 35.09
25. Ingmar Karlsson Scania Personalklubb 35.26
26. Thomas Nilsson -63 AB Parts Torsmaskiner 36.21
27. Sören Carlsson   36.43
28. Håkan Petersson -50 Gärdslösa 37.54
29. Anders Sturesson -43 Team Blekinge 37.58
30. Lennart Karlsson -44 Kalmar OK 38.00
31. Roger Clemensson Scania Personalklubb 39.21
32. Ewry Johansson -65 PK Candelia 39.37
33. Jochen Tröger -41 Åkrahäll 42.08
       
  Kvinnor 8,2 km    
1. Marina Martinsson -62 Målilla-Mörlunda SKI 37.03
2. Lilian Brorsson -47 Målilla-Mörlunda SKI 37.04
3. Camilla Svensson -62 Högby IF 37.33
4. Iréne Rohde -56 Högby IF 39.33
       
  Män 4,8 km    
1. Jon Sjölander -76 Västerviks OK 15.00
2. Jens Grihl -72 Eksjö Södra IK 16.10
3. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.16
4. Jörgen Almqvist -72 OK Njudung 17.05
5. Roberto Sjöö -74 Stranda LK 17.09
6. Mikael Persson -67 Högby IF 17.36
7. Anders Edsenius -64 Kalmar RC 17.39
8. Martin Sethson -78 Stranda LK 17.50
9. Daniel Axelsson -77 Glasrikets RC 18.04
10. Robert Maass IF Verda 18.07
11. Magnus Ohlsson -82 Kalmar SK 18.19
12. Andreas Fransson -79 Stranda LK 18.34
13. Anders Svensson PK Candelia 18.38
14. Mats Thörnblad -61 Glasrikets RC 18.51
15. Magnus Jidefur -74 Stranda LK 18.54
16. Lars-Erik Svensson -51 Kalmar OK 18.58
17. Per Öberg -40 Kalmar RC 18.59
18. Ronnie Lilja -54 Glasrikets RC 19.23
19. Per Arnér -55 Föra AIK 19.45
20. Per-Olof Ljungberg -51   19.51
21. Claes Oscarsson -65 Kalmar Rc 20.06
22. Nonne Edselius -53 Glasrikets RC 20.15
23. Kenneth Gunnarsson -51 Glasrikets RC 20.48
24. Mats Pettersson -60 Högby IF 21.00
25. Robert Petersson -75 Kalmartrissan 21.09
26. Per Harrysson -51 Stranda LK 21.19
27. Ronny Helgesson -58 Högby IF 21.57
28. Lars Ludvigsson -65 Högby IF 21.57
29. Alf Klasson -52 Glasrikets RC 22.33
30. Ulf Kindell -53 AB Parts Torsmaskiner 23.09
31. Jan Åleheim -46 IFK Påryd 23.40
32. Ingvar Arvidsson -34 IFK Borgholm 24.24
33. Lennart Kool PK Candelia 24.45
34. Leif Johansson Kalmartrissan 26.52
       
  Kvinnor 4,8 km    
1. Helena Jonsson -64 Högby IF 19.40
2. Emma Skogersson -78 Kalmar SK 20.17
3. Ida Maurin -79 KA 2 IF 20.42
4. Maria Fridlund -73 Högby IF 20.48
5. Camilla Liljegren -70 Målilla-Mörlunda SKI 21.02
6. Carina Karlsson -58 Glasrikets RC 21.18
7. Carina Olsson -58 Glasrikets RC 21.42
8. Iréne Linde -63 Glasrikets RC 23.51
9. Camilla Lindström -66 Glasrikets RC 27.32
10. Rosita Lindström -66 Glasrikets RC 27.32
11. Startnummer 1450   27.51
12. Rose-Marie Edsenius -52 Glasrikets RC 28.59
13. Carina Johansson -65 Torsmaskiner 32.23
14. Anita Övgård -58   32.38
15. Monica Stridh-Gunnarsson -46 Glasrikets RC 36.18
       
  P14 2100 meter    
  -    
       
  F14 2100 meter    
1. Unni Nilsson -84 FIK Färjestaden 8.23
2. Jenny Persson -84 Högby IF 9.26
3. Liselotte Johansson -83 Föra AIK 11.40
       
  P12 2100 meter    
1. Clas Helgesson -85 Högby IF 8.16
2. Johan Svensson -86 Högby IF 9.45
3. Jonas Friberg -86 Högby IF 9.54
       
  F12 2100 meter    
1. Line Nilsson -86 FIK Färjestaden 8.31
2. Hanna Andersson -86 Kalmar SK 8.57
3. Emma Petersson -85 Glasrikets RC 9.39
4. Madeleine Nilsson -85 Glasrikets RC 9.40
5. Lizette Bågenholm -85 Glasrikets RC 13.34
       
  P10 1100 meter    
1. Johan Helgesson -87 Högby IF 4.29
2. Mike Rådde -88 Kalmar RC 4.34
3. Magnus Friberg -87 Högby IF 4.48
4. Stefan Johansson Högby IF 5.13
5. Johan Graucob -88 Högby IF 5.14
6. Carl Nielsen -88 Högby IF 6.38
       
  F10 1100 meter    
1. Emelie Arnér -88 Föra AIK 6.06
2. Malin Persson -87 Högby IF 6.25
3. Ida Persson -88 Högby IF 6.32
       
  P8 1100 meter    
1. Simon Rohde -89 Högby IF 4.40
2. Marcus Jonsson -90 Högby IF 5.39
3. Kim Strandberg -88   6.32
4. Jonathan Persson -90 Högby IF 6.52
5. Andreas Rohde -92 Högby IF 6.58
6. Charlie Bergh -91 Glasrikets RC 7.05
7. Magnus Johansson -89 Föra AIK 7.08
8. Filip Klasson -91 Glasrikets RC 7.45
9. Albin Linde Glasrikets RC 8.19
       
  F8 1100 meter    
1. Sanna Axelsson Candelia 5.56
2. My Bergh -89 Glasrikets RC 7.14
3. Magdalena Persson -91 Högby IF 7.17
4. Sofie Svensson -91 Högby IF 8.00
5. Nathalie Johansson -90 Glasrikets RC 8.06
6. Emma Persson -93 Högby IF 8.10
7. Linda Jonsson -92 Högby IF 8.36