<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 1998
 
Datum: Fredag 10 april
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Frivolten, Trångsundsvägen
  (mellan Kalmar Rasta och f.d. Volvo)
Tävlingsledare: Christer Persson
Bana: Grusväg, liten bit asfalt
 
  Män 8360 meter    
1. Martin Söderberg IK Hakarpspojkarna 26.59,56
2. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 29.34,29
3. Kent Krawe Oskarshamns SK 29.43,13
4. Tomas Gustafsson Kalmar RC 30.19,05
5. Torbjörn Liljegren -63 Målilla-Mörlunda SKI 30.20,22
6. Slimo Safouane -51 Oskarshamns SK 30.25,34
7. Hans-Jörgen Hom -55 Kalmar RC 30.37,67
8. Mikael Palmgren -71 Vetlanda 30.50.84
9. Anders Engström -60 Figeholms Cykelklubb 31.49,59
10. Lars Liljegren Målilla-Mörlunda SKI 31.59,97
11. Mats Thörnblad -61 Glasrikets RC 32.05,06
12. Per Eklund -57 Hultsfreds LK 32.14,68
13. Marcus Gustavsson Glasrikets RC 32.25,27
14. Tomas Jonsson -63 Oskarshamns SK 32.35,00
15. Daniel Söderberg Kalmar RC 33.06,22
16. Magnus Nilsson Kalmar RC 33.06,81
17. Erling Thelander -47 Emmaboda Verda OK 33.38,63
18. Andreas Gustavsson -79 Kalmar RC 33.56,05
19. Bernt-Inge Karlsson Glasrikets RC 34.09,81
20. Nonne Edsenius -53 Glasrikets RC 34.17,09
21. Bo Waldowsson -52 Torsmaskiner Tech Center 35.31,83
22. Alf Klasson -52 Glasrikets RC 35.56,65
23. Kenneth Gunnarsson -51 Glasrikets RC 36.25,86
24. Anders Ståhl Glasrikets RC 36.33,63
25. Tommy Klippvik -51 Färjestadens Motion IF 36.37,60
26. Tobias Jonsson Torsmaskiner Tech Center 36.41,46
27. Mikael Persson Birkebeineren Triathlon 36.51,51
28. Jarl Sturesson -49 Torsmaskiner Tech Center 37.08,87
29. Mats Samuelsson Algutsrums IF 38.03,10
30. Anders Sturesson -43 Team Blekinge 38.10,33
31. Ragnar Olsson Skälby 38.16,50
32. Ewry Johansson -65 PK Candelia 39.07,21
33. Håkan Petersson -50 Enator 39.51,33
34. Kjell F Olsson Öråns SK, Lycksele 40.26,87
35. Bengt Larsson Telia IF, Kalmar 40.37,85
36. Thomas Warsén Glasrikets RC 40.54,90
37. Johan Roth Torsmaskiner Tech Center 43.01,68
38. Ulf Garpmo Glasrikets RC 43.13,16
       
  Kvinnor 8360 meter    
1. Helena Jonsson -64 Högby IF 35.11,11
2. Siw Persson -70 Blomstermåla 39.02,01
3. Iréne Rohde -56 Högby IF 39.14,58
4. Lilian Brorsson -47 Högby IF 40.00,14
5. Karin Warsén Glasrikets RC 42.11,45
6. Anna-Greta Karlsson -40 Högby IF 54.51,70
       
  Män 4450 meter    
1. Anders Dahlström -60 Högby IF 14.18,39
2. Sonny Karlsson -67 Högby IF 15.12,09
3. Roberto Sjöö -74 Oskarshamns SK 15.26,34
4. Christer Träff -77 Målilla-Mörlunda SKI 15.31,41
5. Örjan Johansson Glasrikets RC 15.54,96
6. Wilko Rieck -46 Högby IF 16.06,28
7. Joakim Friberg Kalmar OK 16.22,66
8. Magnus Jidefur -74 Oskarshamns SK 16.27,10
9. Hans Häggqvist -60 Glasrikets RC 16.29,07
10. Kenneth Linkvist Kalmar RC 16.45,39
11. Per Öberg -40 Kalmar RC 16.56,99
12. Lars Jonsson SLK 17.14,76
13. Ronnie Lilja -54 Glasrikets RC 17.21,59
14. Andrease Fransson Oskarshamns SK 17.37,69
15. Göran Gustavsson Glasrikets RC 17.49,51
16. Claes Oscarsson -65 Kalmar RC 17.58,78
17. Christer Jonsson NVS 18.01,86
18. Arne Martinsson -58 Målilla-Mörlunda SKI 18.04,14
19. Lars Pålsson Kalmar RC 18.26,09
20. Tobias Svantesson Bortsprungen IF 18.39,83
21. Per Svensson -58 Kalmar 19.54,43
22. Peter Mårdh Kalmar RC 20.26,18
23. Roger Clemensson Oskarshamns SK 20.36,44
24. Jan Åleheim -46 IFK Påryd 20,52,77
25. Karl-Erik Svensson Nybro OK 21.34,08
26. Ingvar Arvidsson -34 IFK Borgholm 22.27,25
27. Anders Karlsson Kalmar 22.41,00
28. Johnny Olsson Kährs 25.47,48
       
  Kvinnor 4450 meter    
1. Camilla Persson -62 Högby IF 18.55,66
2. Maria Fridlund -73 Högby IF 18.59,89
3. Carina Olsson -58 Glasrikets RC 19.06,70
4. Linda Johnsson -76 Glasrikets RC 19.27,50
5. Marina Martinsson -62 Målilla-Mörlunda SKI 19.37,48
6. Anita Svensson -58 Högby IF 21.01,86
7. Ann-Sofie Svensson -69 Högby IF 21.12,77
8. Jenny Persson -84 Högby IF 22.47,69
9. Katarina Ståhl -63 Glasrikets RC 22.53,64
10. Camilla Lindström -66 Glasrikets RC 24.31,65
11. Anna Klasson Glasrikets RC 25.22,51
12. Rose-Marie Edsenius -52 Glasrikets RC 25.30,95
13. Birgit Larsson -40 Högby IF 27.54,34
14. Åsa Erlandsson Hallstahammars OK 28.14,01
15. Monica Stridh-Gunnarsson -46 Glasrikets RC 29.50,60
       
  P14 2310 meter    
1. Andreas Hoberg -84 Lyckeby GoIF 8.40,31
       
  F14 2310 meter    
1. Unni Nilsson -84 FIK Färjestaden 9.36,71
2. Emma Petersson -85 Glasrikets RC 10.41,09
3. Emmy Johansson -85 Glasrikets RC 10.59,20
       
  P12 2310 meter    
1. Jens Göthberg -87 Kalmar SK 9.38,99
2. Jonas Friberg -86 Högby IF 9.55,85
3. Johan Wittberg -87 Glasrikets RC 10.23,01
4. Johan Karlsson -86 Trekanten IF 11.17,80
5. Magnus Friberg -87 Högby IF 12.09,50
       
  F12 2310 meter    
1. Line Nilsson -86 FIK Färjestaden 9.50,97
2. Hanna Andersson -86 Kalmar SK 9.58,29
3. Ida Olsson -87 FIK Färjestaden 10.24,45
       
  P10 1420 meter    
1. Simon Rohde -89 Högby IF 5.58,39
2. Mike Rådde -88 Högby IF 6.11,06
3.     6.22,88
4. Joakim Persson 89 Högby IF 6.31,89
5. Jonathan Gustavsson -88 Kalmar SK 6.39,52
6. Johan Robertsson -89 Kalmar 7.00,89
7. Jesper Ed -88 Djurängsskolan 7.20,14
8. Tor Gasslander -89 Skälby 7.50,88
       
  F10 1420 meter    
1. Sara Axelsson -88 Högby IF 6.28,19
2. Jasmine Andersson -88 Kalmar SK 6.47,76
3. Isabella Pettersson -89 Glasrikets RC 7.05,60
4. Malin Lindström -88 Kalmar RC 7.20,72
5. Therese Karlsson -88 Trekanten IF 7.22,17
6. Ida Persson -88 Högby IF 7.29,11
7. Elin Rosenqvist -89 Loverslunds BK 8.45,50
8. My Bergh -89 Glasrikets RC 9.31,42
       
  P8 1420 meter    
1. Marcus Jonsson -90 Högby IF 7.10,74
2. Isac Nilsson -91 FIK Färjestaden 7.47,33
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 7.47,84
4. Charlie Bergh -91 Glasrikets RC 8.18,27
5. Olle Pellby -91 Högby IF 8.19,52
6. Andreas Rohde -92 Högby IF 8.21,80
7. Johan Persson -91 Högby IF 8.49,34
8. Filip Klasson -91 Glasrikets RC 8.54,55
9. Anton Holmgren -91 Högby IF 9.50,43
10. Karl Hamrin -90 Kalmar 10.12,75
11. Åke Gasslander -93 Skälby 14.15,83
       
  F8 1420 meter    
1. Moa Larsson -90 Högby IF 7.26,25
2. Erika Andersson -90 Loverslunds BK 8.10,65
3. Sofie Svensson -91 Högby IF 9.23,33
4. Magdalena Persson -91 Högby IF 9.32,55
5. Hedvig Samuelsson -91 Algutsrum IF 9.36,02
6. Linda Jonsson -92 Högby IF 9.44,75
7. Märta Gasslander -91 Skälby 10.28,29
8. Emma Persson -93 Högby IF 11.05,00
9. Hanna Skygeberg -90 Kalmar 12.27,84