<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 1999
 
Datum: Fredag 2 april
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Frivolten, Trångsundsvägen
  (mellan Kalmar Rasta och f.d. Volvo)
Tävlingsledare: Christer Persson
Bana: Grusväg, liten bit asfalt
 
  Män 8360 meter    
1. Christer Träff -77 Målilla-Mörlunda SKI 28.31,54
2. Stefan Larsson -59 Glasrikets RC 29.04,36
3. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 30.28,10
4. Torbjörn Liljegren -63 Målilla-Mörlunda SKI 30.35,10
5. Hans-Jörgen Holm -55 Kalmar RC 31.13,30
6. Michael Persson Målilla-Mörlunda SKI 31.24,31
7. Lars Liljegren Målilla-Mörlunda SKI 31.25,71
8. Mikael Blomqvist Torsmaskiner IF 31.40,36
9. Arne Martinsson -58 Målilla-Mörlunda SKI 33.47,22
10. Erling Thelander -47 Emmaboda/Verda OK 34.01,02
11. Alf Klasson -52 Glasrikets RC 34.29,94
12. Bo Waldowsson -52 Torsmaskiner Tech Center 34.36,90
13. Tommy Klippvik -51 Högby IF 34.48,02
14. Göran Gustavsson Glasrikets RC 35.04,52
15. Jarl Sturesson -49 Torsmaskiner IF 36.29,03
16. Lars-Christer Karlsson Emmaboda/Verda OK 38.48,62
17. Anders Sturesson -43 Team Blekinge 40.57,43
18. Ewry Johansson -65 PK Candelia 41.33,55
       
  Kvinnor 8360 meter    
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 33.35,51
2. Helena Jonsson -64 Glasrikets RC 35.28,35
3. Camilla Persson -62 Högby IF 37.29,40
4. Siv Persson -70 Målilla-Mörlunda SKI 38.29,28
5. Lilian Brorsson -47 Högby IF 38.57,32
6. Åsa Berggren Glasrikets RC 49.14,83
       
  Män 4450 meter    
1. Peter Åkesson -67 Glasrikets RC 14.31,22
2. Magnus Ohlsson -82 Högby IF 14.38,23
3. Roberto Sjöö -74 Oskarshamns SK 14.44,21
4. Sonny Karlsson -67 Högby IF 14.58,37
5. Mikael Persson Rösslösa IF 15.01,53
6. Örjan Johansson Glasrikets RC 15.02,33
7. Mikael Thuresson -73 Målilla-Mörlunda SKI 15.14,06
8. John Örtendahl -76 Högby IF 15.52,99
9. Daniel Axelsson -77 Högby IF 15.56,95
10. Henrik Carlsson -65 Högby IF 15.57,20
11. Peter Ivarsson -59 Målilla-Mörlunda SKI 16.12,28
12. Andreas Fransson -79 Oskarshamns SK 16.19,23
13. Bernt-Inge Karlsson Glasrikets RC 16.21,33
14. Mats Thörnblad -61 Glasrikets RC 16.22,66
15. Börje Dellemyr -58 Målilla-Mörlunda SKI 16.46,76
16. Lars-Erik Svensson -51 Kalmar OK 17.08,37
17. Andreas Nilsson Glasrikets RC 17.28,96
18. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 17.55,20
19. Carl-Gunnar Bergh Glasrikets RC 18.01,00
20. Christer Persson -62 Högby IF 19.05,15
21. Claes Oscarsson -65 Kalmar RC 19.21,12
22. Mats Linde Glasrikets RC 19.28,39
23. Bo Sjöqvist -62 Glasrikets RC 19.36,93
24. Andreas Franzén Glasrikets RC 20.23,03
25. Ingvar Arvidsson -34 IFK Borgholm 20.35,94
26. Sylve Johansson Emmaboda 21.06,81
27. Anders Karlsson Kalmar RC 21.34,11
28. Ingvar Svensson Persnäs AIF 25.38,81
       
  Kvinnor 4450 meter    
1. Ida Nilsson -81 Högby IF 15.31,32
2. Johanna Nilsson -83 Högby IF 15.52,99
3. Emma Skogersson -78 Högby IF 18.22,48
4. Ewa Nilsson Glasrikets RC 18.43,19
5. Karin Edvinsson Glasrikets RC 18.52,55
6. Camilla Liljegren -70 Målilla-Mörlunda SKI 19.00,20
7. Iréne Linde -63 Glasrikets RC 20.00,88
8. Linda Johnsson -76 Glasrikets RC 20.14,52
9. Camilla Lindström -66 Glasrikets RC 21.42,79
10. Katarina Ståhl -63 Glasrikets RC 22.22,45
11. Eva Kirchberg Högby IF 23.44,40
12. Anna Klasson Glasrikets RC 23.51,75
13. Rosita Lindström -66 Glasrikets RC 23.57,57
14. Rose-Marie Edsenius -52 Glasrikets RC 24.16,99
       
  P14 2310 meter    
1. Admir Lekiqi -86 Högby IF 9.16,65
2. Johan Karlsson -86 Högby IF 10.39,49
       
  F14 2310 meter    
1. Hanna Andersson -86 Kalmar SK 9.51,05
       
  P12 2310 meter    
1. David Nilsson -87 Högby IF 8.10,77
2. Daniel Häll -88 Glasrikets RC 9.30,76
3. Jonathan Gustavsson -88 Kalmar SK 10.12,27
4. Johan Graucob -88 Högby IF 11.14,24
5. Besart Lekiqi -88 Högby IF 14.16,69
       
  F12 2310 meter    
1. Sara Axelsson -88 Högby IF 10.40,91
2. Therese Karlsson -88 Högby IF 11.55,38
3. Erika Lorensson -88 FIK Färjestaden 12.22,05
4. Emelie Isaksson -88 Högby IF 12.22,56
5. Lidie Marku -88 Högby IF 12.53,48
6. Ida Persson -88 Högby IF 13.08,84
       
  P10 1420 meter    
1. Simon Rohde -89 Högby IF 5.46,58
2. Marcus Jonsson -90 Glasrikets RC 6.13,91
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 7.24,26
       
  F10 1420 meter    
1. Jonna Gustafsson -89 Kalmar SK 7.11,76
       
  P8 1420 meter    
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 6.41,13
2. Charlie Bergh -91 Glasrikets RC 7.56,19
3. Filip Klasson -91 Glasrikets RC 8.00,41
4. Johan Landin -91 Glasrikets RC 8.39,64
5. Jonas Sturesson -93 Djurgårdens IF 9.23,66
       
  F8 1420 meter    
1. Emma Persson -93 Högby IF 8.04,32
2. Linda Jonsson -92 Glasrikets RC 8.36,59
3. Magdalena Persson -91 Högby IF 11.45,04