<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Veteran-SM 1998  
     
 
Datum: 7-9 aug Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Högby IP, Löttorp
Tävlingsledare: Christer Persson Väder: ?
 
     
  Poängtävling
1 Högsbo AIK 204,5 p   54. G.I.F.Manhem 20 p   106. IFK Göteborg 7 p
2 Högby IF 181,5     Uddevallapolisen 20     Katrineholms SK 7
3 IFK Lund 141   56 IF Udd 19     Mälarö SOK 7
4 Rånäs 4-H 103     Stockholms Stud 19     OK Gläntan 7
5 Järvsö IF 95   58 Björnstorps IF 18     SLK Oxelösund 7
6 Sundsvalls FI 67     Säters IF 18     Ystads IF 7
  Valö IK 67   60 Mariestads AIF 17   112 Duvbo IK 6
8 MAI 64,5   61 Sollefteå GIF 16     F&S Stenungsund 6
9 Stensjöns IF 55   62 Bellevue IK 15     F.K.Herkules 6
10 IK Ymer 54     IK Hakarpspojkarna 15     IS Göta 6
11 G.K.I.K 52     IK Sisu Forshaga 15     OK Klyftamo 6
12 IFK Lidingö 49     SKF Friluftsklubb 15     Stranda LK 6
13 Motala AIF FIK 48,5     Älme 90 FI 15     Söderhamns IF 6
14 Fredrikshofs IF 48   67 Gefle IF 14     Tanums IF 6
  IK Stål Avesta 48     IF Start 14     Väsby IK 6
16 Trångsvikens IF 47     Krylbo IF 14   121 Falu IK 5
17 IFK Tumba FIK 46     Skellefteå AIK 14     GOIF Tjalve 5
  Uppsala LK 46     Täby IS 14     IF Kronan 5
19 Eksjö Södra IK 45     Ängelholms IF 14     Järfälla SK 5
  Främmestads IK 45     Östhammars FI 14     Kalmar SK 5
21 Wärnamo SK 44   74 Simrishamns AIF 13     Kils AIK 5
22 IFK Linköping 42     Valbo AIF 13     Munsö IF 5
  IFK Växjö 42   76 IF Sol 12     Spölands IF 5
  Kvarnsveden GOIF 42     Jönköpings AIF 12     Västerås FIK 5
25 FGF Gotland IF 41     OK Njudung 12   130 Dals Södra FFI 4
26 Glasrikets RC 39     Råby-Rekarne FI 12     Gillberga-Lista IF 4
27 Nynäshamns FK 36     Sävedalens AIK 12     IK Heros 4
28 IFK Helsingborg 35     Tibro AIK 12     IK Tiwaz 4
29 Heleneholms IF 34     Uddevalla IS 12     Nyköpings BIS 4
  KFUM Örebro 34     Upsala IF 12     SK Ringen 4
31 Hässleby SK 31   84 Borås FF 11     Skene Sim o IS 4
  IFK Borgholm 31     Bälinge IF 11     SOIK Hellas 4
  IK Pallas 31     Eskilstuna FF 11     Södra Vi IF 4
34 Mälarhöjdens IK 29     Lidköpings IS 11     Trollhättans IF 4
35 IFK Moras FIK 27     Tjörn/Nösnäs FI 11     UK Sprint 4
  IK Sisu 27     Örebro AIK 11   141 Boo IF 3
37 IK Akele 26   90 Göteborgs Polis 10     Glanshammars IF 3
  Klippans FIK 26     Härlövs IF 10     Göta IF 3
  Oskarshamns SK 26     Westermalms IF 10     Sköllersta IF 3
40 Brittatorps TK 24   93 FIK Färjestaden 9     Team Blekinge 3
  Hälle IF 24     Fjugesta IF 9   146 Fjällbacka IK 2
  Orrvikens IK 24     IF Göta Karlstad 9     IK Jordbänningarna 2
43 Eslövs AI 23     IK Hinden 9     Karlskoga FI 2
  IK Wilske 23     KA 2 IF 9     Nybro OK 2
45 Hammarby IF 22     Sundbybergs IK 9     Svanesunds GoIF 2
  Kopparbergs IF 22   99 Alvesta FI 8     Ununge IF 2
  Norrköpings FIK 22     Bottnaryds IF 8     Vallsta SK 2
  Storuman RC 22     Filipstads IF 8     Väckelsångs IK 2
  Älvsjö AIK 22     Huddinge AIS 8     Älta IF 2
50 Hovslätts IK 21     Kyrkhults SK 8   155 Nynäs IK 1
  IF Kville 21     Linköpings GIF 8     Västerviks IF 1
  Kisa Sk 21     Vittsjö GIK 8        
  Lekeryd-Svarttorps SK 21                

Grenresultat
100 m M35 1 Stefan Uhr-63 IFK Moras FIK 11,78 0,0
    2 Per Ekedorf-63 Göteborgs Polis 12,09 0,0
    3 Majid Al Jaderi-59 Sundbybergs IK 12,32 0,0
    4 Torbjörn Tångring-62 Filipstads IF 12,40 0,0
    5 Arne Palmborg-60 Oskarshamns SK 12,69 0,0
    6 Jörgen Åkerström-61 Rånäs 4-H 12,89 0,0
             
100 m M40 1 Rezze Aboreslan-57 IFK Lidingö 12,52 0,6
    2 Tomas Erixon-55 Stensjöns IF 12,67 0,6
    3 Stefan Johansson-56 Orrvikens IK 12,89 0,6
    4 Jonny Skalberg-56 Järvsö IF 13,00 0,6
    5 Roger Fredman-54 KFUM Örebro 13,26 0,6
    6 Gert-Åke Ivarsson-57 Simrishamns AIF 13,35 0,6
             
100 m Försök M40   Staffan Worning-57 KFUM Örebro 13,22 1,0
      Anders Rundkrantz-54 Motala AIF 13,26 1,0
      Gunnar Schäfer-57 Högby IF 13,26 1,0
      Björn Holm-54 Valö IK 13,56 2,0
      Benny Svensson-57 Tanums IF Avbröt  
             
100 m M45 1 Evert Sjöstrand-53 Brittatorps TK 12,64 1,9
    2 Mats Blomberg-53 IFK Växjö 12,65 1,9
    3 Ove Larsson-53 Järvsö IF 12,67 1,9
    4 Kristjan Saag-51 Högsbo AIK 13,14 1,9
    5 Morgan Andersson-53 Norrköpings FIK 13,30 1,9
    6 Tomas Eriksson-51 KFUM Örebro 13,40 1,9
             
100 m M50 1 Stig Ådén-45 Storuman RC 12,74 -1,0
    2 Uno Niklasson-44 Trångsvikens IF 12,82 -1,0
    3 Göte Hinders-46 Säters IF 13,19 -1,0
    4 Ingvar Strömberg-48 Sundsvalls FI 13,21 -1,0
    5 Åke Edelborg-48 Kisa SK 13,36 -1,0
             
100 m M55 1 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 12,65 1,7
    2 Lennart Andersson-42 Råby-Rekarne FI 12,66 1,7
    3 Sture Fridh-42 Sävedalens AIK 13,32 1,7
    4 Reino Kattelus-41 IK Ymer 13,44 1,7
    5 Boris Eriksson-43 Högsbo AIK 14,20 1,7
      Bengt Isaksson-42 Mariestads AIF Avbröt  
             
100 m Försök M55   Bengt Äradsson-39 IK Pallas 14,56 0,9
      Antero Niskanen-41 Wärnamo SK 15,09 0,5
             
100 m M60 1 Tor Torndset-35 Nynäshamns FK 13,37 2,3
    2 Bertil Hedström-34 Rånäs 4-H 13,62 2,3
    3 Johnny Andanius-36 IFK Linköping 14,78 2,3
    4 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 16,64 2,3
    5 Lars Wennblom-34 Hässelby SK Avbröt  
    6 Göran Graberg-38 Stensjöns IF Avbröt  
             
100 m Försök M60   Folke Lindskog-37 Älme 90 FI 17,68 0,8
      Bengt Pettersson-36 Säters IF Avbröt  
             
100 m M65 1 Curt Carlsson-32 IFK Linköping 13,22 0,0
    2 Göte Henriksson-33 KA 2 IF 13,99 0,0
    3 Lars-Åke Hedlund-33 IK Stål Avesta 14,10 0,0
    4 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 14,18 0,0
    5 Rolf Norman-30 IFK Tumba FIK 15,60 0,0
    6 Ingemar Månsson-29 IFK Lund 15,81 0,0
             
100 m Försök M65   Max Scott-32 Skene Sim o IS 15,31 -1,2
      Stig Persson-31 MAI 15,34 0,6
      Kurt Olsson-32 Mälarhöjdens IK 15,38 0,6
      Börje Persson-31 IFK Lund 15,67 0,6
             
100 m M70 1 Arnold Mullaert-24 Vittsjö GIK 14,49 0,5
    2 Sten Medelius-28 Högby IF 14,67 0,5
    3 Kurt Caspersson-27 G.I.F. Manhem 15,17 0,5
    4 Sven Andersson-25 F.K. Herkules 16,79 0,5
             
100 m M75 1 Göte Lindblad-23 Högsbo AIK 14,45 1,9
    2 Axel Magnusson-21 IFK Lund 15,61 1,9
    3 Stig Gunderyd-21 IFK Tumba FIK 17,75 1,9
    4 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 19,19 1,9
    5 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 20,49 1,9
             
100 m M80 1 Herbert Liedke-16 Fredrikshofs IF 16,52 0,0
             
100 m M85 1 Wiktor Burgren-12 SKF Friluftsklubb 18,76 0,0
             
100 m K35 1 Elisabeth Karlsson-60 Högby IF 14,56 1,1
    2 Maria Rietz-60 Fjugesta IF 14,67 1,1
    3 Eva Hansson-61 IK Tiwaz 15,19 1,1
             
100 m K40 1 Ann Axelsson-56 Hovslätts IK 13,80 1,3
    2 Kristina Ärrälä-58 Norrköpings FIK 14,89 1,3
    3 Ewa Wahlberg-55 Uppsala LK 15,20 1,3
    4 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 15,81 1,3
    5 Lillemor Schärdin-Esbjörnsson-54 Trångsvikens IF 16,54 1,3
             
100 m K45 1 Ingegerd Fredman-53 KFUM Örebro 14,70 0,0
    2 Ann-Britt Eriksson-49 IF Start 14,72 0,0
    3 Kerstin Kvist-49 Sävedalens AIK 15,10 0,0
    4 Maj-Britt Karlsson-52 Trångsvikens IF 15,12 0,0
    5 Anna Landqvist-? G.K.I.K 15,59 0,0
             
100 m K50 1 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 15,42 0,0
    2 Margareta Millestam-47 IFK Lund 15,78 0,0
    3 Annika Mattsson-44 Järvsö IF 18,41 0,0
             
100 m K55 1 Gudrun Kinger-42 G.K.I.K 14,92 0,8
    2 Ena Säinas-42 G.K.I.K 15,41 0,8
    3 Elisabet Östberg-40 G.K.I.K 15,65 0,8
    4 Kerstin Nilsson-42 IFK Lund 15,93 0,8
    5 Ulla Bodén-42 FGF Gotland IF 16,34 0,8
             
100 m K60 1 Aino Holm-38 Eskilstuna FF 16,38 1,3
    2 Anna-Lisa Lind-36 IFK Lund 19,01 1,3
             
100 m K65 1 Asta Larsson-31 IFK Lund 15,99 1,3
             
100 m K70 1 Britt Mickelsson-28 Eslövs AI 22,24 1,3
             
100 m K75 1 Gunni Svensson-20 IK Pallas 18,34 1,3
             
200 m M35 1 Per Ekedorf-63 Göteborgs Polis 25,07 -3,7
    2 Majid Al Jaderi-59 Sundbybergs IK 25,13 -3,7
             
200 m M40 1 Rezze Aboreslan-57 IFK Lidingö 25,76 -2,3
    2 Roland Fridholm-55 Stensjöns IF 26,05 -2,3
    3 Tomas Erixon-55 Stensjöns IF 26,07 -2,3
    4 Frank Canderskog-54 Katrineholms SK 26,23 -2,3
    5 Anders Rundkrantz-54 Motala AIF 26,65 -2,3
    6 Stefan Johansson-56 Orrvikens IK 27,40 -2,3
             
200 m Försök M40   Gunnar Schäfer-57 Högby IF 27,63 -1,8
      Rikard Persson-54 Glasrikets RC 28,22 -3,5
      Dario Bonasin-55 IFK Växjö 29,21 -1,8
      Benny Svensson-57 Tanums IF Avbröt  
      Staffan Worning-57 KFUM Örebro Avbröt  
             
200 m M45 1 Evert Sjöstrand-53 Brittatorps TK 25,88 -2,0
    2 Greger Brodin-53 Stockholms Stud 26,52 -2,0
    3 Mats Blomberg-53 IFK Växjö 26,53 -2,0
    4 Haqvin Svenson-50 MAI 26,97 -2,0
    5 Thomas Tryggvesson-53 IFK Växjö 27,02 -2,0
      Per Stenqvist-52 Kvarnsveden GOIF FIK Avbröt  
             
200 m Försök M45   Tomas Eriksson-51 KFUM Örebro 28,12 -1,5
      Morgan Andersson-53 Norrköpings FIK 28,43 -1,5
      Dag Jonzon-49 Göta IF 28,67 -2,3
             
200 m M50 1 Stig Ådén-45 Storuman RC 26,11 -3,0
    2 Uno Niklasson-44 Trångsvikens IF 26,56 -3,0
    3 Göte Hinders-48 Säters IF 27,40 -3,0
    4 Ingvar Strömberg-48 Sundsvalls FI 27,50 -3,0
    5 Björn-Erik Franzén-47 FGF Gotland IF 28,79 -3,0
      Åke Edelborg-48 Kisa Sk Avbröt  
             
200 m Försök M50   Östen Wallström-46 Järvsö IF 28,92 -3,3
      Bo Lindqvist-45 FGF Gotland IF 29,73 -3,3
             
200 m M55 1 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 26,43 -1,1
    2 Lennart Andersson-42 Råby-Rekarne FI 26,53 -1,1
    3 Reino Kattelus-? IK Ymer 28,11 -1,1
    4 Rolf Sjökvist-40 Valö IK 30,51 -1,1
    5 Jan Grenhall-41 IK Pallas 30,66 -1,1
    6 Bengt Åradsson-39 IK Pallas 31,08 -1,1
             
200 m M60 1 Tor Torndset-35 Nynäshamns FK 27,97 -2,7
    2 Ingvar Lindqvist-38 IFK Lidingö 28,84 -2,7
    3 Henry Huldén-37 Rånäs 4-H 30,20 -2,7
    4 Kjell Lind-36 IFK Lund 34,09 -2,7
    5 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 35,77 -2,7
      Bengt Pettersson-36 Säters IF Avbröt  
             
200 m M65 1 Curt Carlsson-32 IFK Linköping 27,89 -2,7
    2 Lars-Åke Hedlund-33 IK Stål Avesta 30,27 -2,7
    3 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 31,13 -2,7
    4 Rolf Norman-30 IFK Tumba FIK 32,15 -2,7
    5 Börje Persson-31 IFK Lund 33,29 -2,7
    6 Ingemar Månsson-29 IFK Lund 35,32 -2,7
             
200 m M70 1 Sten Medelius-28 Högby IF 31,81 -2,7
    2 Arnold Mullaert-24 Vittsjö GIK 32,38 -2,7
    3 Roland Johansson-27 Mälarö SOK 33,61 -2,7
    4 Bertil Unnelid-25 Älta IF 33,67 -2,7
             
200 m M75 1 Göte Lindblad-23 Högsbo AIK 32,89 -2,3
    2 Axel Magnusson-21 IFK Lund 35,59 -2,3
             
200 m M80 1 Herbert Liedke-16 Fredrikshofs IF 35,84 -2,3
             
200 m M85 1 Wiktor Burgren-12 SKF Friluftsklubb 40,98 -2,3
             
200 m K35 1 Elisabeth Karlsson-60 Högby IF 30,78 -2,7
    2 Karin Wåhlstedt-60 Järvsö IF 30,93 -2,7
    3 Maria Rietz-60 Fjugesta IF 31,19 -2,7
    4 Eva Hansson-61 IK Tiwaz 31,77 -2,7
             
200 m K40 1 Ann Axelsson-56 Hovslätts IK 29,66 -2,7
    2 Kristina Ärrälä-58 Norrköpings FIK 31,88 -2,8
    3 Ewa Wahlberg-55 Uppsala LK 32,44 -2,8
    4 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 34,73 -2,8
             
200 m K45 1 Ann-Britt Eriksson-49 IF Start 30,73 -2,8
    2 Kerstin Kvist-49 Sävedalens AIK 31,33 -2,8
    3 Maj-Britt Karlsson-52 Trångsvikens IF 31,96 -2,8
             
200 m K50 1 Barbro Lindgren-48 Hälle IF 30,32 -1,8
    2 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 32,26 -1,8
    3 Ing-Marie Hugosson-48 Örebro AIK 36,64 -1,8
    4 Annika Mattsson-44 Järvsö IF 40,50 -1,8
             
200 m K55 1 Gudrun Kinger-42 G.K.I.K 31,53 -1,5
    2 Ena Säinas-42 G.K.I.K 33,63 -1,5
    3 Lou Falk-39 IFK Lund 33,90 -1,5
    4 Kerstin Nilsson-42 IFK Lund 34,29 -1,5
    5 Ulla Bodén-42 FGF Gotland IF 34,76 -1,5
             
200 m K60 1 Aino Holm-38 Eskilstuna FF 33,99 -2,5
    2 Astrid Nilsson-36 IFK Lund 35,35 -2,5
    3 Anna-Lisa Lind-36 IFK Lund 41,85 -2,5
             
200 m K65 1 Asta Larsson-31 IFK Lund 35,39 -2,5
             
200 m K75 1 Gunni Svensson-20 IK Pallas 42,65 -2,5
             
400 m M35 1 Majid Al Jaderi-59 Sundbybergs IK 54,43  
    2 Per Ekedorf-63 Göteborgs Polis 57,93  
    3 Tomas Persson-60 Borås FF 1,01,20  
             
400 m M40 1 Henrik Rundkranz-58 IK Kville 53,57  
    2 Jan Johanssson-58 Sollefteå GIF 53,89  
    3 Anders Rundkrantz-54 Motala AIF 57,71  
    4 Roland Fridholm-55 Stensjöns IF 58,99  
    5 Rickard Persson-54 Glasrikets RC 59,92  
    6 Gunnar Schäfer-57 Högby IF 59,99  
             
400 m Försök M40   Björn Holm-54 Valö IK 60,21  
      Jörgen Lindholm-57 IFK Lund 60,91  
      Sten Breksch-Andersen-54 Stockholms Stud 61,55  
      Benny Svensson-57 Tanums IF Avbröt  
      Staffan Worning-57 KFUM Örebro 64,18  
             
400 m M45 1 Evert Sjöstrand-53 Brittatorps TK 57,55  
    2 Greger Brodin-53 Stockholms Stud 57,96  
    3 Dan Fernström-50 F&S Stenungsund 58,60  
    4 Haqvin Svenson-50 MAI 59,01  
    5 Bo-Göran Malmborg-50 Heleneholms IF 1,01,50  
    6 Morgan Andersson-53 Norrköpings FIK 1,05,48  
             
400 m M50 1 Björn-Erik Franzsén-47 FGF Gotland IF 1,01,03  
    2 Östen Wallström-46 Järvsö IF 1,02,31  
    3 Bo Lindqvist-45 FGF Gotland IF 1,05,08  
    4 Sture Bodare-44 Glanshammars IF 1,06,01  
             
400 m M55 1 Kenneth Ivehag-43 Främmestads IK 58,39  
    2 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 1,00,27  
    3 Reino Kattelus-? IK Ymer 1,04,53  
    4 Jan Grenhall-41 IK Pallas 1,08,59  
    5 Rolf Sjökvist-40 Valö IK 1,11,59  
    6 Ingemar Mellbris-43 IS Göta Avbröt  
             
400 m Försök M55   Börje Hansson-43 Högsbo AIK 1,09,23  
      Åke Andersson-39 IFK Linköping 1,15,05  
      Helge Ahlner-42 FGF Gotland IF 1,16,52  
             
400 m M60 1 Tor Torndset-35 Nynäshamns FK 1,01,37  
    2 Ingvar Lindqvist-38 IFK Lidingö 1,03,22  
    3 K-G Holmgren-36 Eslövs AI 1,04,83  
    4 Åke Holm-36 IFK Lund 1,05,82  
    5 Arvi Lume-37 Högsbo AIK 1,08,25  
    6 Sven Lundström-34 Stranda LK 1,08,94  
             
400 m Försök M60   Göte Ivarsson-37 Tibro AIK 1,12,78  
      Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 1,19,46  
      Kjell Lind-36 IFK Lund 1,21,63  
             
400 m M65 1 Torsten Nilsson-32 IFK Helsingborg 1,08,42  
             
400 m M70 1 Sten Medelius-28 Högby IF 1,11,99  
    2 Roland Johansson-27 Mälarö SOK 1,13,78  
    3 Bertil Unnelid-25 Älta IF 1,14,73  
             
400 m M75 1 Göte Lindblad-23 Högsbo AIK 1,08,75  
    2 Gösta Paulsson-21 Fredrikshofs IF 1,17,49  
    3 Fritjof Roslund-21 IFK Lund 1,33,82  
             
400 m M80 1 Herbert Liedke-16 Fredrikshofs IF 1,22,90  
    2 Torsten Ståle-17 Fredrikshofs IF 1,24,80  
             
400 m K35 1 Görel Manners-63 Fredrikshofs IF 1,01,34  
    2 Karin Wåhlstedt-60 Järvsö IF 1,05,43  
    3 Eva Måbrink-60 Härlövs IF 1,06,38  
    4 Elisabeth Karlsson-60 Högby IF 1,08,30  
    5 Eva Hansson-61 IK Tiwaz 1,09,03  
             
400 m K40 1 Carina Karlsson-58 Glasrikets RC 1,06,99  
             
400 m K45 1 Ann-Britt Eriksson-49 IF Start 1,07,62  
    2 Eva Andersson-51 Hälle IF 1,09,98  
    3 Kerstin Kvist-49 Sävedalens AIK 1,10,72  
             
400 m K50 1 Barbro Lindgren-48 Hälle IF 1,07,07  
    2 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 1,10,59  
             
400 m K55 1 Lou Falk-39 IFK Lund 1,18,72  
    2 Gudrun Fleetwood-43 Uppsala LK 1,19,28  
    3 Kerstin Nilsson-42 IFK Lund 1,20,18  
             
400 m K60 1 Aino Holm-38 Eskilstuna FF 1,15,44  
    2 Birgitta Eklund-38 Skellefteå AIK 1,15,91  
    3 Astrid Nilsson-36 IFK Lund 1,22,17  
             
400 m K70 1 Gunnel Lundqvist-27 FGF Gotland IF 1,31,51  
             
800 m M35 1 Johan Norberg-61 Sundsvalls FI 2,03,70  
    2 Stefan Larsson-59 Glasrikets RC 2,05,94  
    3 Mikael Tennare-61 Rånäs 4-H 2,07,07  
    4 Roger Johansson-62 IK Wilske 2,10,25  
    5 Anders Östman-? Heleneholms IF 2,10,90  
    6 Tomas Persson-60 Borås FF 2,11,35  
    7 Stefan Axelsson-60 IK Akele 2,19,40  
    8 Michael Mc Grarth-62 IK Kville 2,22,15  
             
800 m M40 1 Jan Johanssson-58 Sollefteå GIF 2,04,24  
    2 Henrik Rundkranz-58 IF Kville 2,04,35  
    3 Raimo Mikkola-58 Kvarnsveden GOIF FIK 2,10,67  
    4 Kent Söderlund-55 Sundsvalls FI 2,14,55  
    5 Peter Magnusson-58 Kvarnsveden GOIF FIK 2,16,80  
    6 Sten Breksch-Andersen-54 Stockholms Stud 2,19,46  
             
800 m M45 1 Ulf Johansson-51 Tjörn/Nösnäs FI 2,11,72  
    2 Lars-Åke Sjögren-53 FGF Gotland IF 2,13,77  
    3 Greger Brodin-53 Stockholms Stud 2,14,18  
    4 Dan Fernström-50 F&S Stenungsund 2,18,67  
    5 Bo-Göran Malmborg-50 Heleneholms IF 2,20,75  
             
800 m M50 1 Lars-Erik Bränfeldt-47 Täby IS 2,13,97  
    2 Ralph Hagberg-48 Främmestads IK 2,21,57  
    3 Tore Pettersson-45 FGF Gotland IF 2,23,17  
    4 Sture Bodare-44 Glanshammars IF 2,27,43  
    5 Björn-Erik Franzsén-47 FGF Gotland IF 2,35,49  
             
800 m M55 1 Stig Jonsson-43 Kisa SK 2,19,69  
    2 Alf Sjökvist-43 Valö IK 2,23,60  
    3 Börje Hansson-43 Högsbo AIK 2,40,31  
    4 Rolf Sjökvist-40 Valö IK 2,45,84  
    5 Helge Ahlner-42 FGF Gotland IF 3,01,69  
             
800 m M60 1 Esbjörn Wiberg-36 Sundsvalls FI 2,27,10  
    2 Åke Holm-36 IFK Lund 2,31,02  
    3 K-G Holmgren-36 Eslövs AI 2,32,67  
    4 Åke Karlsson-35 Lidköpings IS 2,34,78  
    5 Rune Lundén-38 Kvarnsveden FIK 2,39,70  
    6 Sven Lundström-34 Stranda LK 2,40,95  
    7 Arvi Lume-37 Högsbo AIK 2,42,84  
             
800 m M65 1 Torsten Nilsson-32 IFK Helsingborg 2,35,04  
             
800 m M70 1 Rune Bergman-24 Wärnamo SK 2,36,38  
    2 Åke Jonsson-26 Järfälla SK 2,45,68  
    3 Roland Johansson-27 Mälarö SOK 2,57,75  
    4 Bernt Wigert-27 Motala AIF 3,17,42  
             
800 m M75 1 Tage Persson-22 Motala AIF 3,03,60  
    2 Gösta Paulsson-21 Fredrikshofs IF 3,05,86  
    3 Bengt Persson-22 Motala AIF 3,14,12  
    4 John-Olof Johansson-19 OK Klyftamo 3,21,59  
    5 Fritjof Roslund-21 IFK Lund 3,31,20  
    6 Günter Lindgren-23 Eslövs AI 3,31,29  
             
800 m M80 1 Holger Josefsson-18 Uppsala LK 3,08,03  
    2 Torsten Ståle-17 Fredrikshofs IF 3,17,38  
             
800 m K35 1 Görel Manners-63 Fredrikshofs IF 2,25,21  
    2 Kristina Södergren-60 Gefle IF 2,29,76  
    3 Eva Måbrink-60 Härlövs IF 2,30,79  
    4 Karin Wåhlstedt-60 Järvsö IF 2,31,60  
    5 Yvonne Brandberg-59 Rånäs 4-H 2,31,62  
    6 Eva Hansson-61 IK Tiwaz 2,39,18  
             
800 m K40 1 Ewa Wahlberg-55 Uppsala LK 2,38,41  
             
800 m K45 1 Ann-Britt Eriksson-49 IF Start 2,42,56  
             
800 m K50 1 Barbro Lindgren-48 Hälle IF 2,38,51  
    2 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 2,47,65  
             
800 m K55 1 Gudrun Fleetwood-43 Uppsala LK 2,50,49  
    2 Gun Eriksson-43 Trångsvikens IF 2,54,18  
    3 Ulla Bodén-42 FGF Gotland IF 3,03,09  
             
800 m K60 1 Birgitta Eklund-38 Skellefteå AIK 2,47,83  
    2 Eva Söderström-36 Högsbo AIK 2,58,08  
             
1500 m M35 1 Johan Norberg-61 Sundsvalls FI 4,09,96  
    2 Mikael Tennare-61 Rånäs 4-H 4,12,51  
    3 Stefan Larsson-59 Glasrikets RC 4,13,04  
    4 Anders Dahlström-60 Högby IF 4,21,15  
    5 Roger Johansson-62 IK Wilske 4,22,80  
    6 Håkan Johansson-63 Främmestads IK 4,24,63  
    7 Arne Mårtensson-60 Björnstorps IF 4,30,12  
    8 Sterfan Axelsson-60 IK Akele 4,30,51  
    9 Örjan Johansson-61 Glasrikets RC 4,31,68  
    10 Tomas Persson-60 Borås FF 4,35,07  
             
1500 m M40 1 Raimo Mikkola-58 Kvarnsveden GOIF FIK 4,27,09  
    2 Roland Gustafsson-57 Eksjö Södra IK 4,30,84  
    3 Ingeman Lundstedt-55 Ängelholms IF 4,32,43  
    4 Lennart Kroné-55 Fredrikshofs IF 4,32,90  
    5 Kent Söderlund-55 Sundsvalls FI 4,34,87  
    6 Peter Magnusson-58 Kvarnsveden GOIF FIK 4,40,64  
    7 Björn Holm-54 Valö IK 5,06,82  
             
1500 m M45 1 Ulf Johansson-51 Tjörn/Nösnäs FI 4,21,67  
    2 Erik Gerdin-51 IK Hakarpspojkarna 4,23,26  
    3 Lars-Åke Sjögren-53 FGF Gotland IF 4,34,33  
    4 Lars-Erik Olsson-50 Högby IF 5,29,90  
             
1500 m M50 1 Lars-Erik Bränfeldt-47 Täby IS 4,31,82  
    2 Ralph Hagberg-48 Främmestads IK 4,44,50  
    3 Tore Pettersson-45 FGF Gotland IF 4,46,72  
    4 Klas Paulsson-47 Eslövs AI 4,56,84  
    5 Hans-Ove Lindström-47 Bälinge IF 5,03,98  
    6 Karl-Gunnar Ljunggren-44 Högby IF 5,20,79  
             
1500 m M55 1 Stig Jonsson-43 Kisa SK 4,38,9m  
    2 Alf Sjökvist-43 Valö IK 4,51,4m  
    3 Miles Fleetwood-41 Uppsala LK 4,53,0m  
    4 Ingemar Mellbris-43 IS Göta 5,12,4m  
    5 Reinhold Brandstedt-40 Högby IF 6,43,0m  
             
1500 m M60 1 Esbjörn Wiberg-36 Sundsvalls FI 5,01,4m  
    2 Nils-Rune Andersson-38 Kopparbergs IF 5,03,1m  
    3 Åke Karlsson-35 Lidköpings IS 5,16,1m  
    4 Rune Lundén-38 Kvarnsveden FIK 5,21,7m  
    5 Åke Holm-36 IFK Lund 5,26,8m  
    6 Svenn Eriksen-34 Högsbo AIK 5,32,2m  
    7 Åke Floreng-35 Heleneholms IF 5,41,1m  
    8 Ture Pettersson-36 OK Gläntan 5,45,9m  
    9 Hans Andersson-38 IFK Linköping 6,20,0m  
             
1500 m M65 1 Gunnar Nilsson-33 Heleneholms IF 5,25,91  
    2 Torsten Nilsson-32 IFK Helsingborg 5,31,93  
             
1500 m M70 1 Rune Bergman-24 Wärnamo SK 5,19,11  
    2 Åke Jonsson-26 Järfälla SK 5,31,87  
    3 Bernt Wigert-27 Motala AIF 6,49,51  
             
1500 m M75 1 Tage Persson-22 Motala AIF FIK 6,14,45  
    2 Georg Samuelsson-22 SK Ringen 6,22,41  
    3 Bengt Persson-22 Motala AIF FIK 6,38,51  
    4 John-Olof Johansson-19 OK Klyftamo 6,45,11  
    5 Günter Lindgren-23 Eslövs AI 7,13,56  
             
1500 m M80 1 Holger Josefsson-18 Uppsala LK 6,19,03  
    2 Torsten Ståle-17 Fredrikshofs IF 6,42,68  
             
1500 m K35 1 Görel Manners-63 Fredrikshofs IF 4,49,88  
    2 Maria Pettersson-62 OK Njudung 4,50,72  
    3 Kristina Södergren-60 Gefle IF 5,00,82  
    4 Yvonne Brandberg-59 Rånäs 4-H 5,04,82  
    5 Gunilla Creutz-59 Eksjö Södra IK 5,08,27  
    6 Karin Wåhlstedt-60 Järvsö IF 5,13,42  
    7 Monica Söderström-61 Högsbo AIK 5,39,71  
             
1500 m K40 1 Marianne Lundberg-55 IK Sisu Forshaga 4,58,93  
    2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 5,19,09  
    3 Ewa Wahlberg-55 Uppsala LK 5,24,23  
    4 Iréne Rohde-56 Högby IF 6,05,59  
             
1500 m K45 1 Eva Andersson-51 Hälle IF 5,22,68  
    2 Evy Öberg-53 IK Akele 5,39,05  
             
1500 m K50 1 Ing-Marie Hugosson-48 Örebro AIK 5,39,73  
    2 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 5,44,77  
    3 Mia Wänqvist-47 IK Akele 5,49,55  
    4 Lilian Brorsson-47 Högby IF 6,23,80  
             
1500 m K55 1 Gudrun Fleetwood-43 Uppsala LK 5,46,92  
    2 Gun Eriksson-43 Trångsvikens IF 5,57,23  
    3 Ulla Bodén-42 FGF Gotland IF 6,23,33  
    4 Birgit Larsson-40 Högby IF 8,24,87  
             
1500 m K60 1 Birgitta Eklund-38 Skellefteå AIK 5,43,67  
    2 Eva Söderström-36 Högsbo AIK 5,58,71  
             
5000 m M35 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 15,37,92  
    2 Leif Markfjärd-61 Krylbo IF 15,42,92  
    3 Örjan Grelson-62 Upsala IF 15,48,91  
    4 Stefan Larsson-59 Glasrikets RC 15,57,87  
    5 Roger Johansson-62 IK Wilske 16,09,78  
    6 Arne Mårtensson-60 Björnstorps IF 16,11,46  
    7 Mikael Tennare-61 Rånäs 4-H 16,24,81  
    8 Håkan Johansson-63 Främmestads IK 17,04,89  
    9 Stefan Axelsson-60 IK Akele 17,15,76  
    10 Mats Thörnblad-61 Glasrikets RC 17,51,87  
    11 Peder Lindberg-59 IFK Lidingö 19,07,93  
             
5000 m M40 1 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK 16,57,47  
    2 Roland Gustafsson-57 Eksjö Södra IK 16,58,11  
    3 Kent Söderlund-55 Sundsvalls FI 17,07,54  
    4 Ingeman Lundstedt-55 Ängelholms IF 17,29,38  
    5 Stefan Rohde-55 Högby IF 18,50,24  
             
5000 m M45 1 Erik Gerdin-51 IK Hakarpspojkarna 15,47,02  
    2 Lars-Åke Sjögren-53 FGF Gotland IF 16,42,76  
    3 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 16,54,56  
    4 Magnus Bergh-49 Heleneholms IF 17,12,20  
    5 Owe Olsson-49 Kvarnsveden GOIF FIK 17,29,66  
             
5000 m M50 1 Bengt Hulander-46 Främmestads IK 16,31,46  
    2 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 16,35,30  
    3 Bo Andreasson-48 IK Ymer 17,01,56  
    4 Ralph Hagberg-48 Främmestads IK 17,38,57  
    5 Gunnar Fredh-45 IK Wilske 17,54,91  
    6 Karl Köster-47 Filipstads IF 18,15,91  
    7 Hans-Ove Lindström-47 Bälinge IF 18,26,41  
    8 Bo Axelsson-44 Björnstorps IF 19,07,91  
    9 Karl-Gunnar Ljunggren-44 Högby IF 19,30,01  
    10 Esbjörn Holmqvist-46 IK Akele 19,52,93  
             
5000 m M55 1 Stig Jonsson-43 Kisa SK 16,48,90  
    2 Miles Fleetwood-41 Uppsala LK 17,46,97  
    3 Alf Sjökvist-43 Valö IK 17,58,94  
    4 Reinhold Brandstedt-40 Högby IF 26,46,23  
             
5000 m M60 1 Svenn Eriksen-34 Högsbo AIK 19,17,97  
    2 Esbjörn Wiberg-36 Sundsvalls FI 19,18,30  
    3 Nils-Rune Andersson-38 Kopparbergs IF 19,19,66  
    4 Åke Floreng-35 Heleneholms IF 20,10,69  
    5 Göte Ivarsson-37 Tibro AIK 20,19,88  
    6 Rune Lundén-38 Kvarnsveden FIK 20,41,13  
    7 Ture Pettersson-36 OK Gläntan 20,46,88  
    8 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 20,54,68  
    9 Hans Andersson-38 IFK Linköping 22,58,01  
             
5000 m M65 1 Lars Strand-30 IFK Linköping 18,35,11  
    2 Gunnar Nilsson-33 Heleneholms IF 19,42,78  
    3 Eric Berglund-32 Vallsta SK 20,02,00  
             
5000 m M70 1 Rune Bergman-24 Wärnamo SK 20,01,59  
    2 Manfred Lundström-28 Spölands IF 21,47,21  
    3 Karl-Erik Svensson-28 Nybro OK 23,58,80  
             
5000 m M75 1 Bengt Persson-22 Motala AIK FIK 24,13,01  
    2 Tage Persson-22 Motala AIK FIK 24,35,92  
    3 John-Olof Johansson-19 OK Klyftamo 24,58,20  
             
5000 m M80 1 Holger Josefsson-18 Uppsala LK 24,10,72  
    2 Torsten Ståle-17 Fredrikshofs IF 24,17,04  
             
5000 m K35 1 Maria Pettersson-62 OK Njudung 17,58,56  
    2 Kristina Södergren-60 Gefle IF 18,32,30  
    3 Gunilla Creutz-59 Eksjö Södra IK 18,33,29  
    4 Yvonne Brandberg-59 Rånäs 4-H 18,33,69  
    5 Camilla Persson-62 Högby IF 21,05,45  
             
5000 m K40 1 Marianne Lundberg-55 IK Sisu Forshaga 17,51,58  
    2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 19,39,72  
    3 Carina Karlsson-58 Glasrikets RC 20,19,85  
    4 Iréne Rohde-56 Högby IF 22,28,47  
             
5000 m K45 1 Eva Andersson-51 Hälle IF 19,42,15  
    2 Evy Öberg-53 IK Akele 20,13,87  
    3 Mona-Lisa Lundqvist-52 Nynäs IK 21,19,09  
             
5000 m K50 1 Ing-Marie Hugosson-48 Örebro AIK 20,46,03  
    2 Mia Wänqvist-47 IK Akele 21,00,32  
    3 Lilian Brorsson-47 Högby IF 22,47,14  
             
5000 m K55 1 Gudrun Fleetwood-43 Uppsala LK 20,48,10  
    2 Anna-Greta Karlsson-40 Högby IF 27,11,01  
    3 Birgit Larsson-40 Högby IF 29,19,31  
             
5000 m K60 1 Birgitta Eklund-38 Skellefteå AIK 20,48,86  
    2 Eva Söderström-36 Högsbo AIK 21,19,04  
    3 Maj-Lis Nyman-34 Västerviks IF 30,06,13  
             
10 000 m M35 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 32,15,62  
    2 Leif Markfjärd-61 Krylbo IF 32,55,64  
    3 Örjan Grelson-62 Upsala IF 33,05,20  
    4 Arne Mårtensson-60 Björnstorps IF 33,56,62  
    5 Per-Olof Gunnarsson-62 Team Blekinge 36,36,73  
    6 Mats Thörnblad-61 Glasrikets RC 37,10,80  
             
10 000 m M40 1 Magnus Andersson-57 Högby IF 32,58,62  
    2 Ingeman Lundstedt-55 Ängelholms IF 36,31,48  
             
10 000 m M45 1 Erik Gerdin-51 IK Hakarpspojkarna 33,19,50  
    2 Magnus Bergh-49 Heleneholms IF 35,19,97  
    3 Owe Olsson-49 Kvarnsvedens GIF 35,34,20  
    4 Lennart Zims-49 Svanesunds GoIF 35,47,09  
    5 Ingvar Bergström-49 Team Blekinge 37,04,39  
             
10 000 m M50 1 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 35,34,52  
    2 Hans Eriksson-48 Alvesta FI 36,17,80  
    3 Lasse Boqvist-46 SLK Oxelösund 38,13,86  
    4 Hans-Ove Lindström-47 Bälinge IF 38,16,01  
    5 Klas Paulsson-47 Eslövs AI 38,57,31  
    6 Bo Axelsson-44 Björnstorps IF 39,09,98  
    7 Kenth Svedberg-47 IK Jordbänningarna 40,20,04  
    8 Karl-Gunnar Ljunggren-44 Högby IF 41,54,45  
             
10 000 m M55 1 Miles Fleetwood-41 Uppsala LK 36,39,37  
    2 Reinhold Brandstedt-40 Högby IF 52,49,23  
             
10 000 m M60 1 Nils-Rune Andersson-38 Kopparbergs IF 39,17,79  
    2 Svenn Eriksen-34 Högsbo AIK 39,57,20  
    3 Göte Ivarsson-37 Tibro AIK 41,20,98  
    4 Åke Floreng-35 Heleneholms IF 41,26,12  
    5 Ture Pettersson-36 OK Gläntan 44,40,23  
    6 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 48,52,71  
             
10 000 m M65 1 Gunnar Nilsson-33 Heleneholms IF 40,24,20  
    2 Kjell Linder-30 Väckelsångs IK 41,00,63  
    3 Eric Berglund-32 Vallsta SK 42,07,40  
             
10 000 m M70 1 Manfred Lundström-28 Spölands IF 45,19,0m  
    2 Karl-Erik Svensson-28 Nybro OK 49,59,37  
             
10 000 m M75 1 Tage Persson-22 Motala AIK FIK 51,32,00  
    2 Bengt Persson-22 Motala AIK FIK 52,10,33  
             
10 000 m M80 1 Torsten Ståle-17 Fredrikshofs IF 50,59,81  
             
10 000 m K35 1 Gunilla Creutz-59 Eksjö Södra IK 40,09,4  
    2 Camilla Persson-62 Högby IF 45,01,7m  
    3 Monica Söderström-61 Högsbo AIK 45,56,5m  
    4 Sirpa Munne-59 SLK Oxelösund 48,17,6m  
             
10 000 m K40 1 Marianne Lundberg-55 IK Sisu Forshaga 38,42,6m  
    2 Ylva Rangre-55 Fredrikshofs IF 41,22,7m  
    3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 43,13,5m  
    4 Iréne Rohde-56 Högby IF 47,12,9m  
             
10 000 m K45 1 Eva Andersson-51 Hälle IF 41,49,1m  
    2 Evy Öberg-53 IK Akele 43,03,6m  
    3 Anna-Kajsa Nilsson-49 Högby IF 49,06,0m  
             
10 000 m K50 1 Mia Wänqvist-47 IK Akele 44,12,1m  
    2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 47,24,7m  
             
10 000 m K55 1 Gudrun Fleetwood-43 Uppsala LK 44,42,77  
    2 Anna-Greta Karlsson-40 Högby IF 57,43,51  
    3 Birgit Larsson-40 Högby IF 65,16,15  
             
10 000 m K60 1 Birgitta Eklund-38 Skellefteå AIK 43,29,22  
             
4x100 m Stafett M 1 Högsbo AIK   52,67  
             
4x100 m Stafett M 2 IFK Lidingö   53,00  
             
4x100 m Stafett M 3 Järvsö IF   53,81  
             
4x100 m Stafett M 4 Högby IF   58,36  
             
             
             
             
4x400 m Stafett M 1 Sundsvalls FI   4,06,01  
  Ingvar Strömberg-48_Esbjörn Wiberg-36,
Johan Norberg-61_Kent Söderlund-55
 
             
    2 FGF Gotland   4,10,79  
  Lars-Åke Sjögren-53_Bo Lindqvist-45,
Tore Pettersson-45_Björn-Erik Fransén-47
 
             
    3 Högby IF   4,30,70  
  Gunnar Schäfer-57_Sten Medelius-28,
Carl-Gustaf Nilsson-52_Karl-Gunnar Ljunggren-44
 
             
4x400 m Stafett K 1 Högby IF lag 1   5,59,61  
  Elisabeth Karlsson-60_Lilian Brorsson-47,
Katarina Nilsson-56_Anna-Greta Karlsson-40
 
             
    2 Högby IF lag 2   6,42,39  
  Anna-Kajsa Nilsson-49_Camilla Persson-62,
Lea Karlsson-34_Birgit Larsson-40
 
             
             
80 m Häck M70 1 Axel Fernaeus-28 Järvsö IF 15,70 -1,9
    2 Sten Medelius-28 Högby IF 15,78 -1,9
             
80 m Häck M75 1 Axel Magnusson-21 IFK Lund 18,19 -1,9
    2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 18,36 -1,9
             
80 m Häck K40 1 Ann Axelsson-56 Hovslätts IK 13,22 -0,4
             
80 m Häck K55 1 Gudrun Kinger-42 G.K.I.K 15,29 -0,4
    2 Lou Falk-39 IFK Lund 15,99 -0,4
             
80 m Häck K65 1 Asta Larsson-31 IFK Lund 15,71 -0,4
             
100 m Häck M50 1 Björn Oback-44 IFK Tumba FIK 16,58 -1,8
             
100 m Häck M55 1 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 17,78 -1,8
    2 Lars Stenberg-43 Älvsjö AIK 18,55 -1,8
    3 Jan Grenhall-41 IK Pallas 20,53 -1,8
    4 Bengt Åradsson-39 IK Pallas 21,58 -1,8
             
100 m Häck M60 1 Tor Trondset-35 Nynäshamns FK 18,24 0,0
      Bengt Pettersson-36 Säters IF Avbröt  
             
100 m Häck M65 1 Ingvar Bjäreteg-31 Högsbo AIK 21,03 0,0
    2 Jan Dahlbom-30 MAI 22,96 0,0
             
110 m Häck M35 1 Jonas Hildeby-62 IFK Tumba FIK 17,74 0,0
    2 Lars Magnusson-63 Järvsö IF 20,47 0,0
             
110 m Häck M40 1 Håkan Josefsson-57 IK Sisu 20,13 1,5
    2 Björn Holm-54 Valö IK 22,19 1,5
             
100 m Häck K35 1 Monica Söderström-61 Högsbo AIK 22,39 -1,9
    1 Gudrun Kinger-42 G.K.I.K 54,05  
             
300 m Häck K55 2 Lou Falk-39 IFK Lund 1,00,07  
             
300 m Häck M60 1 Tor Trondset-35 Nynäshamns FK 48,06  
    2 Bengt Pettersson-36 Säters IF 50,03  
    3 Bertil Hedström-34 Rånäs 4-H 52,06  
             
300 m Häck M65 1 Rolf Åstrand-33 Järvsö IF 1,00,65  
    2 Jan Dahlbom-30 MAI 1,09,91  
             
300 m Häck M70 1 Sten Medelius-28 Högby IF 55,19  
             
300 m Häck M75 1 Fritjof Roslund-21 IFK Lund 1,23,33  
             
400 m Häck M35 1 Jonas Hildeby-62 IFK Tumba FIK 1,01,15  
    2 Lars Magnusson-63 Järvsö IF 1,06,74  
             
400 m Häck M40 1 Jörgen Lindholm-57 IFK Lund 1,07,25  
             
400 m Häck M45 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 1,05,74  
    2 Dag Jonzon-49 Göta IF 1,16,67  
             
400 m Häck M50 1 Lars-Erik Bränfeldt-47 Täby IS 1,10,3m  
             
400 m Häck M55 1 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 1,09,3m  
    2 Ove Edlund-39 Nyköping BIS 1,17,1m  
    3 Jan Grenhall-41 IK Pallas 1,20,5m  
      Helge Ahlner-42 FGF Gotland Avbröt  
             
400 m Häck K35 1 Monica Söderström-61 Högsbo AIK 1,22,9m  
             
3000 m Hinder M35 1 Stefan Axelsson-60 IK Akele 11,00,94  
    2 Robert Linder-54 IFK Lidingö 14,24,89  
             
2000 m Hinder M60 1 Svenn Eriksen-34 Högsbo AIK 8,23,46  
    2 Kjell Martinsson-35 IK Pallas 8,59,21  
             
Höjdhopp M35 1 Michel Mc Garth-62 IF Kville 195  
    2 Mark Fransson-60 GOIF Tjalve 160  
    3 Lars Magnusson-63 Järvsö IF 160  
             
Höjdhopp M40 1 Håkan Josefsson-57 IK Sisu 180  
    2 Gert-Åke Ivarsson-57 Sirishamns AIF 155  
    3 Björn Holm-54 Valö IK 155  
             
Höjdhopp M45 1 Per Andersson-53 Valö IK 150  
    2 Dag Jonzon-49 Göta IF 140  
             
Höjdhopp M50 1 Gunnar Arnesson-47 Bottnaryds IF 155  
    2 Anders Tollstern-47 KFUM Örebro 155  
    3 Göte Hinders-46 Säters IF 150  
    4 Gösta Castor-48 Klippans FK 150  
    5 Björn Oback-44 IFK Tumba FIK 145  
    6 Alain Pinot-48 IF Sol 135  
    7 Lennart Lindberg-46 Mälarhöjdens IK 125  
             
Höjdhopp M55 1 Bengt Isaksson-42 Mariestads AIF 152  
    2 Gunnar Ekstedt-43 Hässleby SK 152  
    3 Lars Lagerstedt-39 F.K Herkules 135  
    4 Boris Eriksson-43 Högsbo AIK 130  
             
Höjdhopp M60 1 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 151  
    2 Lars Wennblom-34 Hässleby SK 148  
    3 Atos Berndes-35 Högsbo AIK 139  
    4 Juha Hankkila-37 Rånäs 4-H 136  
    5 Kjell Lind-36 IFK Lund 120  
      Tor Trondset-35 Nynäshamns FK ---  
             
Höjdhopp M65 1 Curt Carlsson-32 IFK Linköping 141  
    2 Ingvar Bjäreteg-31 Högsbo AIK 135  
    3 Jan Dahlbom-30 MAI 135  
    4 Leif Blomqvist-32 Fjällbacka IK 132  
    5 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 132  
             
Höjdhopp M70 1 Nils Bertil Nevrup-27 Älme 90 FI 145  
    2 Axel Fernaeus-28 Järvsö IF 136  
    3 Olaf Johansson-26 G.I.F.Manhem 127  
    3 Bengt Blomqvist-28 Högsbo AIK 127  
    5 Valter Ulander-26 Kvarnsveden 110  
             
Höjdhopp M75 1 Göte Lindblad-23 Högsbo AIK 120  
    2 Arne Wallfelt-20 Falu IK 115  
    3 Axel Magnusson-21 IFK Lund 115  
    4 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 110  
             
Höjdhopp M80 1 Roland Andersson-16 G.I.F.Manhem 100  
             
Höjdhopp M85 1 Wiktor Burgren-12 SKF Friluftsklubb 100  
             
Höjdhopp K35 1 Siv Tornegård-60 Högby IF 140  
             
Höjdhopp K40 1 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 130  
             
Höjdhopp K55 1 Lou Falk-39 IFK Lund 126  
    2 Gudrun Kinger-42 G.K.I.K 123  
             
Höjdhopp K60 1 Anna-Lisa Lind-36 IFK Lund 102  
             
Höjdhopp K65 1 Elsa Enarsson-30 IF Udd 120  
             
Höjdhopp K75 1 Gunni Svensson-20 IK Pallas 93  
             
Stavhopp M35 1 Mark Fransson-60 GOIF Tjalve 300  
    2 Lars Magnusson-63 Järvsö IF 300  
             
Stavhopp M40 1 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 280  
    2 Gert-Åke Ivarsson-57 Sirishamns AIF 260  
    3 Björn Holm-54 Valö IK 250  
             
Stavhopp M50 1 Anders Tollstern-47 KFUM Örebro 360  
    2 Stig Ådén-45 Storuman RC 270  
    3 Alain Pinot-48 IF Sol 250  
      Carl-Erik Gustavsson-48 Böda IK ---  
             
Stavhopp M55 1 Börje Hansson-43 Högsbo AIK 260  
    2 Boris Eriksson-43 Högsbo AIK 250  
    3 Eric Wettréus-39 IK Pallas 230  
    4 Antero Niskanen-41 Wärnamo SK 220  
      Hans Lagerqvist-40 Duvbo IK ---  
             
Stavhopp M60 1 Lars Wennblom-34 Hässleby SK 310  
    2 Lennart Svärdsén-36 Ununge IF 300  
    3 Olle Arvidsson-35 Järvsö IF 260  
             
Stavhopp M65 1 Lars-Åke Hedlund-33 IK Stål Avesta 250  
    2 Rolf Åstrand-33 Järvsö IF 240  
    3 Jan Dahlbom-30 MAI 200  
    4 Sven Wickström-29 Mälarö SOK 200  
             
Stavhopp M70 1 Olaf Johansson-26 G.I.F.Manhem 240  
    2 Jalmar Katk-27 SKF Friluftsklubbluftskl. 220  
    3 Axel Fernaeus-28 Järvsö IF 210  
             
Stavhopp M75 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 190  
    2 Günter Lindgren-23 Eslövs AI 160  
             
Längdhopp M35 1 Stefan Uhr-63 IFK Moras FIK 611 0,20
    2 Jonas Hildeby-62 IFK Tumba FIK 564 0,45
    3 Arne Palmborg-60 Oskarshamns SK 524 1,88
    4 Christer Persson-62 Högby IF 447 0,28
             
Längdhopp M40 1 Tony Jonasson-58 IFK Moras FIK 618 1,81
    2 Håkan Josefsson-57 IK Sisu 553 0,88
    3 Tomas Erixon-55 Stensjöns IF 550 1,60
    4 Benny Svensson-57 Tanums IF 542 1,88
    5 Stefan Johansson-56 Orrevikens IK 535 1,03
    6 Gert-Åke Ivarsson-57 Sirishamns AIF 513 1,44
    7 Björn Holm-54 Valö IK 480 1,09
    8 Bengt Karlsson-57 Högby IF 446 1,80
    9 Roland Fridholm-55 Stensjöns IF ---  
             
Längdhopp M45 1 Thomas Ahlqvist-51 Linköpings GIF 569 0,69
    2 Mats Blomberg-53 IFK Växjö 564 1,99
    3 Morgan Andersson-53 Norrköpings FIK 472 0,84
    4 Joel Svensson-50 Oskarshamns SK 367 0,31
             
Längdhopp M50 1 Jan Augustsson-46 Lekeryd-Svarttorps SK 515 1,33
    2 Jan Wilkens-48 Ängelholms IF 496 1,78
    3 Stig Ådén-45 Storuman RC 480 1,94
    4 Alain Pinot-48 IF Sol 470 1,36
    5 Lars-Rune Myhrén-46 Munsö IF 430 1,87
    6 Lennart Lindberg-46 Mälarhöjdens IK 341 1,64
             
Längdhopp M55 1 Bengt Isaksson-42 Mariestads AIF 521 1,72
    2 Gunnar Ekstedt-43 Hässleby SK 504 1,40
    3 Lars Stenberg-43 Älvsjö AIK 485 1,67
    4 Rolf Sjökvist-40 Valö IK 443 1,79
    5 Antero Niskanen-41 Wärnamo SK 433 1,66
    6 Bengt Åradsson-39 IK Pallas 432 1,71
    7 Reino Kattelus-? IK Ymer 423 2,21
    8 Eric Wettréus-39 IK Pallas 363 1,70
             
Längdhopp M60 1 Lars Wennblom-34 Hässleby SK 503 1,49
    2 Atos Berndes-35 Högsbo AIK 463 1,74
    3 Johnny Andanius-36 IFK Linköping 459 1,55
             
Längdhopp M65 1 Curt Carlsson-32 IFK Linköping 477 1,56
    2 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 454 1,82
    3 Yngve Larsson-31 Högsbo AIK 429 0,89
    4 Ingvar Bjäreteg-31 Högsbo AIK 419 1,32
    5 Stig Persson-31 MAI ---  
             
Längdhopp M70 1 Axel Fernaeus-28 Järvsö IF 426 1,10
    2 Kurt Caspersson-27 G.I.F.Manhem 413 1,53
    3 Sven Andersson-25 F.K.Herkules 350 1,18
             
Längdhopp M75 1 Göte Lindblad-23 Högsbo AIK 400 1,83
    2 Axel Magnusson-21 IFK Lund 384 1,71
    3 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 335 0,80
    4 Arne Wallfelt-20 Falu IK 282 1,14
    5 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 275 1,80
             
Längdhopp M80 1 Roland Andersson-16 G.I.F.Manhem 254 0,83
             
Längdhopp M85 1 Wiktor Burgren-12 SKF Friluftsklubb 302 0,51
             
Längdhopp K35 1 Ellinor Steinman-62 Duvbo IK 488 1,42
    2 Eva Månbrink-60 Härlövs IF 420 0,72
    3 Birgitta Palmborg-59 Oskarshamns SK 418 1,67
    4 Elisabeth Karlsson-60 Högby IF 394 0,98
             
Längdhopp K40 1 Ann Axelsson-56 Hovslättns IK 488 1,51
    2 Kristina Ärrälä-58 Norrköping FIK 455 0,99
    3 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 351 0,62
             
Längdhopp K45 1 Ingegerd Fredman-53 KFUM Örebro 425 0,76
             
Längdhopp K50 1 Elisabeth Augustyniak-46 Munsö IF 264 0,17
             
Längdhopp K55 1 Gudrun Kinger-42 G.K.I.K 433 0,36
    2 Kerstin Nilsson-42 IFK Lund 344 0,17
    3 Kirsti Hämynen-43 Borås FF 323 0,22
             
Längdhopp K65 1 Asta Larsson-31 IFK Lund 353 0,38
             
Tresteg M35 1 Jonas Hildeby-62 IFK Tumba FIK 1241 -1,02
             
Tresteg M40 1 Håkan Josefsson-57 IK Sisu 1124 -1,10
    2 Jörgen Lindholm-57 IFK Lund 1103 -2,39
    3 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 1085 -1,59
    4 Stefan Johansson-56 Orrevikens IK 1041 -2,09
    5 Tomas Erixon-55 Stensjöns IF 1030 -3,21
             
Tresteg M45 1 Kristjan Saag-51 Högsbo AIK 1179 -2,15
    2 Hans Erixon-53 Karlskoga FI 1032 -1,93
    3 Mats Blomberg-53 IFK Växjö 957 -1,28
             
Tresteg M50 1 Jan Augustsson-46 Lekeryd-Svarttorps SK 1052 -2,69
    2 Lennart Lindberg-46 Mälarhöjdens IK 710 -3,58
    3 Georg Boström-45 Mälarhöjdens IK 449 -2,63
    4 Jonny Karlsson-44 Duvbo IK ---  
             
Tresteg M55 1 Gunnar Ekstedt-43 Hässleby SK 1061 -2,76
    2 Lars Stenberg-43 Älvsjö AIK 1043 -2,95
    3 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 998 -2,39
    4 Lars Lagerstedt-39 F.K.Herkules 902 -2,35
             
Tresteg M60 1 Werner Magnusson-34 UK Sprint 1022 -3,28
    2 Atos Berndes-35 Högsbo AIK 899 -2,93
    3 Leif Hildeby-38 IFK Tumba FIK 791 -4,18
             
Tresteg M65 1 Yngve Larsson-31 Högsbo AIK 866 -2,68
    2 Allan Henriksson-33 Lekeryd-Svarttorps SK 825 -3,62
             
Tresteg M70 1 Sten Medelius-28 Högby IF 892 -2,41
    2 Kurt Caspersson-27 G.I.F.Manhem 863 -2,86
    3 Jalmar Katk-27 SKF Friluftsklubb 852 -2,35
    4 Axel Fernaeus-28 Järvsö IF 813 -3,56
    5 Sven Andersson-25 F.K.Herkules 716 -2,63
             
Tresteg M75 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 718 -1,70
    2 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 532 -3,75
             
Tresteg M80 1 Roland Andersson-16 G.I.F.Manhem 604 -3,15
             
Tresteg M85 1 Wiktor Burgren-12 SKF Friluftsklubb 600 -2,94
             
Tresteg K40 1 Ann Axelsson-56 Hovslättns IK 975 -0,50
    2 Kristina Ärrälä-58 Norrköpings FIK 956 -0,63
    3 Kristina Öije-54 Järvsö IF 803 -2,28
             
Kula M35 1 Leif Magnusson-60 IFK Helsingborg 1230  
    2 Christer Persson-62 Högby IF 756  
             
Kula M40 1 Lars-Göran Öberg-57 Östhammars FI 1060  
    2 Torbjörn Lööv-56 IK Stål Avesta 1055  
    3 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 1030  
    4 Jörgen Lindholm-57 IFK Lund 916  
    5 Björn Holm-54 Valö IK 904  
    6 Jonny Skalberg-56 Järvsö IF 777  
             
Kula M45 1 Kenneth Jansson-49 Klippan FIK 1215  
    2 Jan-Erik Björklund-51 IFK Göteborg 1153  
    3 Torbjörn Berg-51 Hammarby IF 1133  
    4 Bo Palmberg-51 MAI 1087  
    5 Per Andersson-53 Valö IK 1053  
    6 Mats Blomberg-53 IFK Växjö 1001  
    7 Åke Lundberg-53 Valö IK 971  
    8 Kenneth Sturesson-52 Högby IF 842  
             
Kula M50 1 Gösta Castor-48 Klippan FIK 1455  
    2 Björn Holmström-48 Bellevue IK 1371  
    3 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 1337  
    4 Jörgen Westberg-47 Hammarby IF 1271  
    5 Alain Pionot-48 IF Sol 978  
    6 Georg Boström-45 Mälarhöjdens IK 958  
    7 Lars-Rune Myhrén-46 Munsö IF 910  
             
Kula M55 1 Kjell Adolfsson-40 Westermalms IF 1321  
    2 Göran Göransson-42 Trångsvikens IF 1070  
    3 Alf Sjökvist-43 Valö IK 959  
    4 Ove Edlund-39 Nyköpings BIS 902  
             
Kula M60 1 Matti Lahnalakso-34 Huddinge AIS 1289  
    2 Armas Aittaniemi-35 Högsbo AIK 1275  
    3 Georg Johansson-38 Högby IF 1180  
    4 Juha Hankkila-37 Rånäs 4-H 1167  
    5 Villy Pettersson-36 Älvsjö AIK 1009  
    6 Axel-Ivar Claesson-38 IK Ymer 998  
    7 Stig Johansson-35 Dals Södra FFI 984  
             
Kula M65 1 Jack Larsson-31 Uddevallapolisen 1133  
    2 Hynrik Plaulkarz-33 IFK Helsingborg 1120  
    3 Alllan Henriksson-33 Lekeryd-Svarttorps SK 1028  
    4 Arne Emriksson-33 IK Hinden 1020  
    5 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 900  
    6 Björn Trondset-32 IK Heros 893  
             
Kula M70 1 Torsten v. Wachenfeldt-27 Ystads IF 1425  
    2 Nils Bertil Nevrup-27 Älme 90 FI 1169  
    3 Axel Rydström-25 IF Udd 1049  
    4 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 996  
    5 Karl-Erik Olsson-24 MAI 924  
    6 Valter Ulander-26 Kvarnsveden GOIF FIK 787  
             
Kula M75 1 Elof Wiklund-21 IFK Helsingborg 1140  
    2 Noldis Millers-23 IFK Tumba 1112  
    3 Gustav Håkansson-21 Högsbo AIK 995  
    4 Alpo Yliluopa-23 IK Ymer 952  
    5 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 847  
    6 Axel Magnusson-21 IFK Lund 828  
    7 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 801  
    8 Knut Henriksson-23 MAI 774  
    9 Ernst Persson-23 Högby IF 706  
             
Kula M80 1 Bror Olofsson-18 Trångsvikens IF 799  
    2 Harald Andersson-16 Mälarhöjdens IK 772  
    3 Einar Andersson-18 Rånäs 4-H 761  
    4 John Johansson-15 IF Göta Karlstad 726  
             
Kula K35 1 Siv Tornegård-60 Högby IF 1114  
    2 Maria Rietz-60 Fjugesta IF 840  
    3 Birgitta Palmborg-59 Oskarshamns SK 696  
             
Kula K40 1 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 1008  
    2 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 811  
    3 Kristina Öije-54 Järvsö IF 703  
    4 Marianne Andréasson-56 Sköllersta IF 667  
             
Kula K45 1 Elisabeth Ekborg-52 Rånäs 4-H 739  
    2 Ulla Boding-50 Högby IF 630  
             
Kula K50 1 Sylvia Juhlin-46 Rånäs 4-H 978  
    2 Anne-Marie El Baba-47 IFK Lund 897  
    3 Ann-Britt Fasth-? IK Akele 782  
    4 Margareta Millenstam-47 IFK Lund 700  
    5 Elisabeth Augustyniak-46 Munsö IF 634  
             
Kula K55 1 Ingrid Miller-41 Järvsö IF 1273  
    2 Ena Säinäs-42 G.K.I.K 789  
    3 Kristi Hämynen-43 Borås FF 727  
             
Kula K60 1 Rosmarie Persson-37 IFK Lund 987  
    2 Anna-Lisa Lind-36 IFK Lund 647  
             
Kula K65 1 Asta Larsson-31 IFK Lund 781  
    2 Elsa Enarsson-30 IF Udd 607  
             
Diskus M35 1 Erik Holmgren-61 Boo IF 4191  
    2 Leif Magnusson-60 IFK Helsingborg 3636  
             
Diskus M40 1 Lars-Göran Öberg-57 Östhammars FI 3505  
    2 Christer Hägnestrand-57 Högby IF 3081  
    3 Björn Holm-54 Valö IK 2487  
             
Diskus M45 1 Torbjörn Berg-51 Hammarby IF 4130  
    2 Christer Högrelius-51 SOIK Hellas 4109  
    3 Åke Lundberg-53 Valö IK 3577  
    4 Per Andersson-53 Valö IK 3163  
    5 Kenneth Sturesson-52 Högby IF 1945  
             
Diskus M50 1 Bengt Nilsson-48 IFK Lidingö 4393  
    2 Jörgen Westberg-47 Hammarby IF 4272  
    3 Ove Puisto-45 Västerås FIK 4180  
    4 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 4107  
    5 Björn Holmström-48 Bellevue IK 3953  
    6 Alain Pinot-48 IF Sol 2740  
    7 Georg Boström-45 Mälarhöjdens IK 2391  
             
Diskus M55 1 Peter Hackenschmidt-43 Jönköpings AIF 3841  
    2 Göran Göransson-42 Trångsvikens IF 3348  
    3 Alf Sjökvist-43 Valö IK 3316  
    4 Reino Kattelus-? IK Ymer 3029  
    5 Eric Wettréus-39 IK Pallas 2803  
             
Diskus M60 1 Georg Johansson-38 Högby IF 4449  
    2 Jimmy Simic-35 MAI 4276  
    3 Armas Aittaniemi-35 Högsbo AIK 4072  
    4 Villy Pettersson-36 Älvsjö AIK 3939  
    5 Stig Hedström-37 Valbo AIF 3888  
    6 Esko Thorell-38 Kils AIK 3735  
    7 Tor Trondset-35 Nynäshamns FK 3463  
    8 Lars Wennblom-34 Hässelby SK 3381  
    9 Olle Arvidsson-35 Järvsö IF 2995  
    10 Folke Lindskog-37 Älme 90 FI 2056  
             
Diskus M65 1 Jack Larsson-31 Uddevallapolisen 3949  
    2 Carl-Erik Jönsson-33 Högsbo AIK 3823  
    3 Henrik Plaularz-33 IFK Helsingborg 3280  
    4 Arne Emriksson-33 IK Hinden 3220  
    5 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 3130  
    6 Allan Henriksson-33 Lekeryd-Svarttorps SK 2900  
    7 Rolf Åstrand-33 Järvsö IF 2558  
    8 Björn Trondset-32 IK Heros 2508  
    9 Börje Persson-31 IFK Lund 2436  
             
Diskus M70 1 Karl-Erik Olsson-24 MAI 3033  
    2 Axel Rydström-25 IF Udd 2833  
    3 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 2739  
    4 Bertil Larsson-24 Trollhättans IF 2543  
    5 Valter Ulander-26 Kvarnsveden GOIF FIK 2426  
             
Diskus M75 1 Noldis Millers-23 IFK Tumba 3311  
    2 Gustav Håkansson-21 Högsbo AIK 3030  
    3 Alpo Yliluopa-23 IK Ymer 2845  
    4 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 2586  
    5 Knut Henriksson-23 MAI 2247  
    6 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 2236  
    7 Rune Cannerström-21 Oskarshamns SK 1994  
    8 Ernst Persson-23 Högby IF 1928  
             
Diskus M80 1 Bror Olofsson-18 Trångsvikens IF 2858  
    2 Harald Andersson-16 Mälarhöjdens IK 2525  
    3 Einar Andersson-18 Rånäs 4-H 2440  
    4 Otto Forsell-17 Södra Vi IF 1688  
    5 John Johansson-15 IF Göta Karlstad 1637  
             
Diskus K35 1 Siv Tornegård-60 Högby IF 2670  
    2 Camilla Persson-62 Högby IF 1672  
             
Diskus K40 1 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 2816  
    2 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 2455  
    3 Kristina Öije-54 Järvsö IF 1843  
    4 Marianne Andréasson-56 Sköllersta IF 1776  
             
Diskus K45 1 Monica Eneros-51 Kalmar SK 3007  
    2 Elisabeth Ekborg-52 Rånäs 4-H 2224  
    3 Anna Landqvist-51 G.K.I.K 2067  
    4 Ulla Boding-50 Högby IF 1328  
             
Diskus K50 1 Sylvia Juhlin-46 Rånäs 4-H 2340  
    2 Anne-Marie El Baba-47 IFK Lund 2176  
    3 Margareta Millenstam-47 IFK Lund 1853  
             
Diskus K55 1 Ingrid Miller-41 Järvsö IF 3709  
    2 Kirsti Hämynen-43 Borås FF 2140  
    3 Ena Säinäs-42 G.K.I.K 2040  
             
Diskus K60 1 Rosmarie Persson-37 IFK Lund 2565  
             
Diskus K65 1 Elsa Enarsson-30 IF Udd 1836  
             
Slägga M35 1 Krister Svensson-63 Kyrkhults SK 4478  
    2 Åke Nilsson-59 Oskarshamns SK 4200  
    3 Lars Magnusson-63 Järvsö IF 2897  
             
Slägga M40 1 Lars-Göran Öberg-57 Östhammars FI 3947  
    2 Evert Kvist-56 Alvesta FI 3891  
             
Slägga M45 1 Kenneth Jansson-49 Klippan FIK 4784  
    2 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 4340  
    3 Per Andersson-53 Valö IK 4073  
    4 Bo Palmberg-51 MAI 3999  
             
Slägga M50 1 Björn Holmström-48 Bellevue IK 5050  
    2 Göran Olsson-47 Järvsö IF 4111  
    3 Herbert Wessley-46 IFK Moras FIK 4059  
    4 Georg Boström-45 Mälarhöjdens IK 2206  
    5 Anders Rotviker-46 Oskarshamns SK 1898  
             
Slägga M55 1 Eugén Waltercrantz-39 IFK Helsingborg 5493  
    2 Nils-Ivan Nilsson-43 IK Ymer 4364  
    3 Eric Wetteréus-39 IK Pallas 2851  
             
Slägga M60 1 Georg Johansson-38 Högby IF 4395  
    2 Axel-Ivar Claesson-38 IK Ymer 4259  
    3 Olle Martinsson-37 Stensjöns IF 3854  
    4 Jimmy Simic-35 MAI 3724  
    5 Stig Johansson-35 Dals Södra FFI 3612  
    6 Olle Arvidsson-35 Järvsö IF 2187  
    7 Folke Lindskog-37 Älme 90 FI 1815  
             
Slägga M65 1 Jack Larsson-31 Uddevallapolisen 2897  
    2 Björn Trondset-32 IK Heros 1950  
             
Slägga M70 1 Bo Berlund-26 Söderhamns IF 4505  
    2 Karl-Erik Olsson-24 MAI 3183  
    3 Axel Rydström-25 IF Udd 2649  
    4 Valter Ulander-26 Kvarnsveden GOIF FIK 2345  
    5 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 2090  
             
Slägga M75 1 Gustav Håkansson-21 Högsbo AIK 2509  
    2 Rune Cannerström-21 Oskarshamns SK 2410  
    3 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 2205  
    4 Stig Spetz-20 Rånäs 4-H 2034  
    5 Knut Henriksson-23 MAI 1766  
             
Slägga M80 1 John Johansson-15 IF Göta Karlstad 2321  
    2 Bror Olofsson-18 Trångsvikens IF 2275  
    3 Einar Andersson-18 Rånäs 4-H 2175  
    4 Otto Forsell-17 Södra Vi IF 1804  
    5 Harald Andersson-16 Mälarhöjdens IK 1724  
             
Slägga K35 1 Maria Rietz-60 Fjugesta IF 2166  
    2 Siv Tornegård-60 Högby IF 1913  
             
Slägga K40 1 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 2966  
    2 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 2482  
    3 Kristina Öije-54 Järvsö IF 2220  
    4 Marianne Andréasson-56 Sköllersta IF 2146  
             
Slägga K45 1 Ann Lis Hellsten-53 Oskarshamns SK 2694  
    2 Elisabeth Ekborg-52 Rånäs 4-H 1573  
             
Slägga K50 1 Sylvia Juhlin-46 Rånäs 4-H 2417  
    2 Anne-Marie El Baba-47 IFK Lund 2339  
    3 Margareta Millenstam-47 IFK Lund 1870  
             
Slägga K55 1 Ingrid Miller-41 Järvsö IF 3594  
    2 Ena Säinas-42 G.K.I.K 2477  
    3 Kirsti Hämynen-43 Borås FF 1991  
             
Slägga K60 1 Rosmarie Persson-37 IFK Lund 2781  
    2 Anna-Lisa Lind-36 IFK Lund 1943  
             
Spjut M35 1 Ronnie Melkersson-60 Gillberga-Lista IF 5999  
    2 Stefan Uhr-63 IFK Moras FIK 5042  
    3 Christer Persson-62 Högby IF 2665  
             
Spjut M40 1 Per-Åke Vestlund-57 Valbo AIF 6015  
    2 Håkan Josefsson-57 IK Sisu 4695  
    3 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 4328  
    4 Sterfan Johansson-56 Orrevikens IK 3730  
    5 Jonny Skalberg-56 Järvsö IF 3364  
    6 Björn Holm-54 Valö IK 3301  
             
Spjut M45 1 Jan Damgren-51 Jönköpings AIF 6092  
    2 Bo Gustavsson-50 Kyrkhults SK 5000  
    3 Lars-Henrik Stålmarck-53 Linköpings GIF 4604  
    4 Bo Palmberg-51 MAI 3923  
    5 Per Andersson-53 Valö IK 2974  
             
Spjut M50 1 Lennart Lindberg-46 Mälarhöjdens IK 2008  
    2 Georg Boström-45 Mälarhöjdens IK 2000  
             
Spjut M55 1 Reijo Hillman-43 Väsby IK 4157  
    2 Alf Sjökvist-43 Valö IK 4023  
    3 Ulf Edlund-41 Rånäs 4-H 3927  
    4 Antero Niskanen-41 Wärnamo SK 3792  
    5 Eric Wetteréus-39 IK Pallas 3057  
             
Spjut M60 1 Tore Brandt-34 IF Kronan 4923  
    2 Arvi Lume Högsbo AIK 3649  
    3 Olle Arvidsson-35 Järvsö IF 3427  
    4 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 3246  
             
Spjut M65 1 Jan Dahlbom-30 MAI 3349  
    2 Agne Härdström-30 IK Stål Avesta 3053  
    3 Ingvar Bjärteg-31 Högsbo AIK 2912  
             
Spjut M70 1 Härje Noreborn-26 Westermalms IF 4204  
    2 Axel Rydström-25 IF Udd 3330  
    3 Bertil Larsson-24 Trollhättans IF 2719  
    4 Karl-Erik Olsson-24 MAI 2514  
             
Spjut M75 1 Alpo Yliluopa-23 IK Ymer 3300  
    2 Gustav Håkansson-21 Högsbo AIK 2655  
    3 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 2380  
             
Spjut M80 1 Einar Andersson-18 Rånäs 4-H 2131  
    2 Harald Andersson-16 Mälarhöjdens IK 1785  
    3 Bror Olofsson-18 Trångsvikens IF 1686  
    4 John Johansson-15 IF Göta Karlstad 1587  
             
Spjut K35 1 Annika Petersson-60 FIK Färjestaden 2872  
             
Spjut K40 1 Kristina Ärrälä-58 Norrköpings FIK 3139  
    2 Marketta Korpi-54 Rånäs 4-H 2014  
    3 Kristina Öije-54 Järvsö IF 1792  
             
Spjut K45 1 Elisabeth Ekborg-52 Rånäs 4-H 2572  
             
Spjut K50 1 Anne-Marie El Baba-47 IFK Lund 3290  
    2 Anita Kanth-46 Ängelholms IF 2277  
             
Spjut K55 1 Ene Säinas-42 G.K.I.K 2110  
    2 Kirsti Hämynen-43 Borås FF 2089  
             
Spjut K60 1 Rosmarie Persson-37 IFK Lund 1972  
    2 Anna-Lisa Lind-36 IFK Lund 1518  
             
Spjut K65 1 Asta Larsson-31 IFK Lund 1990