<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat      
        
   Ungdoms-DM i Friidrott 30 maj 1999   
   [P12, F12 och "Mini-DM" för P och F 11 + 10]   
  
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Regn mer eller mindre
  
        
  
P 12                  
60 m, fö H1 1 Anton Barck    IFK Växjö 8.57 -0,34
   2 Jonas Bång    Villstads GIF 8.74   
   3 Jens Göthberg    Kalmar SK 8.79   
   4 Rishu Yadav    Högby IF 9.39   
                    
60 m, fö H 2 1 Alexander Stavander    Villstads GIF 8.46 -1,57
   2 Linus Sandberg    Villstads GIF 8.54   
   3 Erik Karlsson    IFK Växjö 8.68   
   4 Mattias Schleiff    Villstads GIF 9.58   
                    
60 m final 1 Anton Barck    IFK Växjö 8.45 1,07
   2 Alexander Stavander    Villstads GIF 8.52   
   3 Linus Sandberg    Villstads GIF 8.60   
   4 Erik Karlsson    IFK Växjö 8.75   
   5 Jonas Bång    Villstads GIF 8.78   
   6 Jens Göthberg    Kalmar SK 8.90   
                    
800 m 1 David Nilsson    Högby IF 2.33.61   
                    
Häck 60 m 1 Anton Barck    IFK Växjö 10.13 -0,62
   2 Jens Göthberg    Kalmar SK 10.83   
   3 David Nilsson    Högby IF 12.60   
      Johan Lundkvist    Villstads GIF brutit   
                    
Höjd 1 Johan Lundkvist    Villstads GIF 1.50   
   2 Jens Göthberg    Kalmar SK 1.45   
   3 Magnus Friberg    Högby IF 1.20   
   4 Jonas Lundberg    Södra Vi IF 1.15   
                    
Längd 1 Anton Barck    IFK Växjö 4.57 -0,89
   2 Alexander Stavander    Villstads GIF 4.40 -0,92
   3 Jens Göthberg    Kalmar SK 4.40 -0,97
   4 Erik Karlsson    IFK Växjö 4.37 -0,80
   5 Johan Lundkvist    Villstads GIF 4.29 -0,72
   6 Jonas Bång    Villstads GIF 3.80 -1,67
   7 Jonas Lundberg    Södra Vi IF 3.65 -1,55
   8 Rishu Yadav    Högby IF 3.56 -1,07
   9 Linus Sandberg    Villstads GIF 3.52 -0,95
                    
Tresteg 1 Anton Barck    IFK Växjö 9.76 2,0
   2 Johan Lundkvist    Villstads GIF 9.30 2,0
   3 Erik Karlsson    IFK Växjö 9.08 2,0
   4 David Nilsson    Högby IF 8.15 2,0
                    
Kula 1 Stefan Kvist    Alvesta FI 9.31   
   2 Thomas Lundmark    Södra Vi IF 8.24   
   3 Magnus Friberg    Högby IF 7.43   
   4 Rishu Yadav    Högby IF 7.28   
                    
Diskus 1 Thomas Lundmark    Södra Vi IF 31.46   
   2 Stefan Kvist    Alvesta FI 26.45   
   3 David Nilsson    Högby IF 17.22   
   4 Magnus Friberg    Högby IF 16.80   
                    
Spjut 1 Thomas Lundmark    Södra Vi IF 28.19   
   2 Stefan Kvist    Alvesta FI 25.15   
   3 Erik Karlsson    IFK Växjö 23.28   
   4 Magnus Friberg    Högby IF 19.69   
                    
F 12                  
60 m fö H 1 1 Sofie Gunnarsson    Wärnamo SK 9.04 -0,74
   2 Kim Nilsson    IFK Växjö 9.19   
   3 Louise Carlsson    FIK Färjestaden 9.29   
   4 Sofie Johansson    Villstads GIF 9.45   
                    
60 m fö H 2 1 Marie Persson    Wärnamo SK 8.99 -0,43
   2 Maja Olofsson    IFK Växjö 9.18   
   3 Stephanie Linder    Villstads GIF 9.41   
   4 Frida Karlsson    FIK Färjestaden 9.45   
                    
60 m fö H 3 1 Linnea Broo    IFK Växjö 8.96 -1,49
   2 Tove Fried    FIK Färjestaden 9.21   
   3 Kristin Nilsson    Villstads GIF 9.36   
   4 Beatrice Eriksson    Wärnamo SK 9.74   
   5 Annie Oliv    Villstads GIF 9.94   
                    
60 m final 1 Linnea Broo    IFK Växjö 9.07 -0,38
   2 Marie Persson    Wärnamo SK 9.20   
   3 Sofie Gunnarsson    Wärnamo SK 9.20   
   4 Maja Olofsson    IFK Växjö 9.29   
   5 Tove Fried    FIK Färjestaden 9.34   
   6 Kim Nilsson    IFK Växjö 9.45   
                    
800 m 1 Johanna Elmersson    IFK Växjö 2.52.32   
   2 Tove Fried    FIK Färjestaden 2.53.51   
   3 Marie Persson    Wärnamo SK 2.54.93   
   4 Ida Brittesland    IFK Växjö 2.55.37   
   5 Annie Oliv    Villstads GIF 3.08.79   
                    
Häck 60 m 1 Johanna Elmersson    IFK Växjö 11.78 -0,21
   2 Louise Carlsson    FIK Färjestaden 12.28   
   3 Zandra Pettersson    Villstads GIF 12.67   
                    
Höjd 1 Sofie Johansson    Villstads GIF 1.35   
   2 Jenny Karlsson    IFK Växjö 1.25   
   3 Stephanie Linder    Villstads GIF 1.25   
   4 Sara Persson    Wärnamo SK 1.25   
   5 Sanna Widlund    IFK Växjö 1.20   
   6 Frida Karlsson    FIK Färjestaden 1.15   
   7 Louise Carlsson    FIK Färjestaden 1.15   
   8 Zandra Pettersson    Villstads GIF 1.15   
                    
Längd 1 Linnea Broo    IFK Växjö 4.22 -0,21
   2 Malin Carlsson    IFK Växjö 4.20 -0,96
   3 Stephanie Linder    Villstads GIF 4.19 -0,43
   4 Marie Persson    Wärnamo SK 4.10 -0,47
   5 Sofie Gunnarsson    Wärnamo SK 4.10 -0,23
   6 Kim Nilsson    IFK Växjö 4.10 -0,69
   7 Louise Carlsson    FIK Färjestaden 4.06 -0,80
   8 Frida Karlsson    FIK Färjestaden 3.94 -0,20
   9 Annie Oliv    Villstads GIF 3.65 -0,16
   10 Maja Olofsson    IFK Växjö 3.58 -0,95
                    
Tresteg 1 Sara Persson    Wärnamo SK 9.37 2,0
   2 Jenny Karlsson    IFK Växjö 9.04 2,0
   3 Malin Carlsson    IFK Växjö 8.85 2,0
   4 Linnea Broo    IFK Växjö 8.61 2,0
   5 Johanna Elmersson    IFK Växjö 8.60 2,0
   6 Stephanie Linder    Villstads GIF 8.56 2,0
   7 Kim Nilsson    IFK Växjö 8.43 2,0
   8 Zandra Pettersson    Villstads GIF 8.12 2,0
   9 Maja Olofsson    IFK Växjö 7.64 2,0
   10 Annie Oliv    Villstads GIF 7.54 2,0
                    
Kula 1 Frida Karlsson    IFK Växjö 9.33   
   2 Sara Persson    Wärnamo SK 8.74   
   3 Ida Brittesland    IFK Växjö 7.68   
   4 Beatrice Eriksson    Wärnamo SK 6.93   
   5 Karin Gustafsson    Kalmar SK 6.79   
   6 Emma Nelson    Kalmar SK 5.93   
                    
Diskus 1 Frida Karlsson    IFK Växjö 24.28   
   2 Sara Persson    Wärnamo SK 20.10   
   3 Fanny Ståhl    Kalmar SK 18.15   
   4 Ida Brittesland    IFK Växjö 16.88   
   5 Malin Karlsson    IFK Växjö 16.17   
   6 Sanna Widlund    IFK Växjö 15.10   
   7 Sanna Nelson    Kalmar SK 7.60   
                    
Spjut 1 Jenny Karlsson    IFK Växjö 19.25   
   2 Sofie Johansson    Villstads GIF 17.04   
   3 Frida Karlsson    IFK Växjö 15.69   
   4 Fanny Ståhl    Kalmar SK 14.35   
   5 Emma Nelson    Kalmar SK 12.41   
                    
                    
                    
P 11                  
60 m final 1 Simon Ottosson    Villstads GIF 9.32 -0,81
   2 Mattias Lennartsson    Södra Vi IF 9.40   
   3 Jacob Croona    IFK Växjö 9.45   
   4 Johan Andersson    Villstads GIF 9.86   
   5 Oskar Croona    IFK Växjö 9.87   
   6 Linus Therén    Wärnamo SK 9.91   
                    
800 m 1 Simon Ottosson    Villstads GIF 2.43.91   
   2 Ted Engstrand    Wärnamo SK 2.45.13   
   3 Jacob Croona    IFK Växjö 2.47.07   
                    
Häck 60 m 1 Oskar Croona    IFK Växjö 11.99 -0,88
   2 Jimmy Jakobsson    Kalmar SK 12.26   
   3 Axel Granström    IFK Växjö 12.63   
   4 Lukas Bramstedt    Kalmar SK 12.74   
                    
Höjd 1 Lukas Bramstedt    Kalmar SK 1.30   
   2 Oskar Croona    IFK Växjö 1.25   
   3 Mattias Lennartsson    Södra Vi IF 1.20   
   4 Daniel Lennartsson    Södra Vi IF 1.10   
                    
Längd 1 Sebastian Haglund    Södra Vi IF 4.25 -1,36
   2 Lukas Bramstedt    Kalmar SK 4.09 -0,40
   3 Daniel Lennartsson    Södra Vi IF 3.91 -2,13
   4 Jimmy Jakobsson    Kalmar SK 3.90 -1,50
   5 Jacob Croona    IFK Växjö 3.78 -1,34
   6 Johan Andersson    Villstads GIF 3.77 -0,58
   7 Linus Therén    Wärnamo SK 3.71 -0,55
                    
Tresteg 1 Lukas Bramstedt    Kalmar SK 8.64 2,0
   2 Axel Granström    IFK Växjö 8.35 2,0
   3 Sebastian Haglund    Södra Vi IF 8.32 2,0
   4 Jimmy Jakobsson    Kalmar SK 8.05 2,0
   5 Linus Therén    Wärnamo SK 7.95 2,0
                    
Kula 1 Tommie Lindström    Villstads GIF 8.55   
   2 Tobias Ström-Ekholm    Böda IK 7.38   
   3 Ted Engstrand    Wärnamo SK 6.48   
                    
Diskus 1 Ted Engstrand    Wärnamo SK 21.81   
   2 Johan Andersson    Villstads GIF 21.17   
   3 Tobias Ström-Ekholm    Böda IK 19.95   
   4 Tommie Lindström    Villstads GIF 19.79   
                    
Spjut 1 Ted Engstrand    Wärnamo SK 22.13   
   2 Johan Andersson    Villstads GIF 21.72   
   3 Jimmy Jakobsson    Kalmar SK 17.67   
   4 Tobias Ström-Ekholm    Böda IK 12.91   
                    
                    
                    
                    
                    
F 11                  
60 m fö H 1 1 Emilia Rundqvist    Kalmar SK 8.89 -1,37
   2 Olivia Carlesand    FIK Färjestaden 9.23   
   3 Kristin Palmqvist    Villstads GIF 9.31   
   4 Malin Sandberg    IFK Växjö 9.76   
   5 Erika Lorensson    FIK Färjestaden 10.25   
   6 Sara Axelsson    Högby IF 10.37   
                    
60 m fö H 2 1 Ellen Petersson    Kalmar SK 8.76 -1,10
   2 Anette Broselid    FIK Färjestaden 9.19   
   3 Frida Svensson    IFK Växjö 9.51   
   4 Johanna Rothén    Villstads GIF 9.70   
   5 Elin Nilsson    IFK Växjö 10.11   
   6 Emelie Isaksson    Högby IF 10.70   
                    
60 m final 1 Ellen Petersson    Kalmar SK 9.12 -0,97
   2 Emilia Rundqvist    Kalmar SK 9.20   
   3 Olivia Carlesand    FIK Färjestaden 9.33   
   4 Anette Broselid    FIK Färjestaden 9.38   
   5 Kristin Palmqvist    Villstads GIF 9.55   
   6 Frida Svensson    IFK Växjö 9.70   
                    
800 m 1 Sandra Fransson    IFK Växjö 2.47.27   
   2 Emilia Rundqvist    Kalmar SK 2.56.66   
   3 Sara Axelsson    Högby IF 3.00.00   
   4 Olivia Carlesand    FIK Färjestaden 3.03.08   
   5 Emelie Arnér    Föra AIK 3.11.16   
   6 Erika Lorensson    FIK Färjestaden 3.13.48   
   7 Carolina Grandin    Föra AIK 3.17.59   
   8 Josefin Karlsson    Högby IF 3.29.90   
                    
Häck 60 m 1 Ellen Petersson    Kalmar SK 11.06 -0,24
   2 Anette Broselid    FIK Färjestaden 12.28   
   3 Josefin Sandberg    IFK Växjö 12.40   
   4 Frida Svensson    IFK Växjö 12.84   
   5 Erika Lorensson    FIK Färjestaden 13.07   
                    
Höjd 1 Jasmine Andersson    Kalmar SK 1.30   
   2 Emilia Rundqvist    Kalmar SK 1.25   
   3 Johanna Rothén    Villstads GIF 1.25   
   4 Nina Jönsson    Kalmar SK 1.25   
   5 Elin Nilsson    IFK Växjö 1.15   
   6 Sandra Fransson    IFK Växjö 1.10   
   7 Anette Broselid    FIK Färjestaden 1.10   
   8 Johanna Hägnestrand    Högby IF 1.00   
   9 Ida Persson    Högby IF 1.00   
   10 Josefin karlsson    Högby IF 0.95   
F 11                  
Längd 1 Ellen Petersson    Kalmar Sk 4.28 2,0
   2 Jasmine Andersson    Kalmar Sk 4.12 2,0
   3 Emilia Rundqvist    Kalmar Sk 4.12 2,0
   4 Frida Svensson    IFK Växjö 4.09 2,0
   5 Olivia Carlesand    FIK Färjestaden 3.87 2,0
   6 Johanna Rothén    Villstads GIF 3.78 2,0
   7 Josefin Sandberg    IFK Växjö 3.52 2,0
   8 Anette Broselid    FIK Färjestaden 3.51 2,0
   9 Erika Lorensson    FIK Färjestaden 3.43 2,0
   10 Nina Jönsson    Kalmar Sk 3.35 2,0
   11 Kristin Palmqvist    Villstads GIF 3.32 2,0
   12 Johanna Hägnestrand    Högby IF 2.95 2,0
   13 Emelie Isaksson    Högby IF 2.95 2,0
   14 Elin Nilsson    IFK Växjö 2.49 2,0
                    
Tresteg 1 Jasmine Andersson    Kalmar SK 8.60 2,0
   2 Ellen Petersson    Kalmar SK 8.57 2,0
   3 Nina Jönsson    Kalmar SK 8.57 2,0
   4 Ida Persson    Högby IF 6.33 2,0
                    
                    
Kula 1 Malin Sandberg    IFK Växjö 7.29   
   2 Johanna Rothén    Villstads GIF 6.99   
   3 Kristin Palmqvist    Villstads GIF 6.34   
   4 Sara Axelsson    Högby IF 5.25   
                    
Diskus 1 Malin Sandberg    IFK Växjö 13.75   
   2 Ida Persson    Högby IF 12.15   
   3 Matilda Braun    IFK Växjö 10.05   
                    
Spjut 1 Sandra Fransson    IFK Växjö 12.92   
   2 Johanna Hägnestrand    Högby IF 9.32   
   3 Josefin Karlsson    Högby IF 8.66   
   4 Ida Persson    Högby IF 7.51   
   5 Sara Axelsson    Högby IF 6.15   
                    
P 10                  
60 m final 1 Simon Rohde    Högby IF 9.91 -1,18
   2 Niclas Löfgren    Villstads GIF 9.96   
   3 Simon Palmqvist    Villstads GIF 9.97   
   4 Johan Svensson    FIK Färjestaden 9.98   
   5 Jonas Carlsson    FIK Färjestaden 10.00   
   6 Fredrik Maasing    IFK Växjö 10.37   
                    
800 m 1 Johan Svensson    FIK Färjestaden 3.47.22   
   2 Simon Rohde    Högby IF 2.50.33   
   3 Simon Palmqvist    Villstads GIF 3.05.15   
   4 Niclas Löfgren    Villstads GIF 3.08.38   
                    
Höjd 1 Emil Svensson    IFK Växjö 1.25   
   2 Simon Rohde    Högby IF 1.10   
   3 Fredrik Maasing    IFK Växjö 1.05   
   4 Niclas Löfgren    Villstads GIF 1.05   
                    
Längd 1 Simon Rohde    Högby IF 3.87 2,0
   2 Fredrik Maasing    IFK Växjö 3.85 2,0
   3 Johan Svensson    FIK Färjestaden 3.66 2,0
   4 Simon Palmqvist    Villstads GIF 3.53 2,0
   5 Jacob Bernsand    Wärnamo SK 3.43 2,0
   6 Niclas Löfgren    Villstads GIF 3.40 2,0
                    
Kula 1 Emil Svensson    IFK Växjö 8.97   
   2 Jacob Bernsand    Wärnamo SK 7.33   
   3 Jonas Carlsson    FIK Färjestaden 6.92   
                    
F 10                  
60 m fö H 1 1 Josefin Svensson    OK Hjorten 9.72 -1,07
   2 Emelie Madsen    Södra Vi IF 9.85   
   3 Jotta Martidou    Kalmar SK 10.86   
   4 Johanna Lundmark    Södra Vi IF 10.92   
   5 Emelie Stenqvist    OK Hjorten 11.04   
                    
60 m fö H 2 1 Malin Wiberg    FIK Färjestaden 9.92 -1,16
   2 Ellen Karlsson    IFK Växjö 10.12   
   3 Nathalie Carlbrandt    FIK Färjestaden 10.47   
   4 Madelen Herborn Olsson    FIK Färjestaden 10.68   
   5 Jeanette Engdahl    Kalmar SK 10.76   
                    
60 m final 1 Emelie Madsen    Södra Vi IF 9.65 -1,02
   2 Josefin Svensson    OK Hjorten 9.69   
   3 Malin Wiberg    FIK Färjestaden 9.99   
   4 Ellen Karlsson    IFK Växjö 10.05   
   5 Madelen Herborn Olsson    FIK Färjestaden 10.74   
   6 Nathalie Carlbrandt    FIK Färjestaden 10.78   
                    
800 m 1 Josefin Svensson    OK Hjorten 3.10.53   
   2 Emelie Stenqvist    OK Hjorten 3.18.84   
   3 Emelie Madsen    Södra Vi IF 3.20.69   
   4 Jotta Martidou    Kalmar SK 3.20.87   
   5 Jeanette Engdahl    Kalmar SK 3.31.48   
                    
Höjd 1 Josefin Svensson    OK Hjorten 1.10   
   2 Malin Wiberg    FIK Färjestaden 1.10   
   3 Nathalie Carlbrandt    FIK Färjestaden 1.05   
   4 Jeanette Engdahl    Kalmar SK 1.05   
   5 Emmy Nordin    Villstads GIF 0.95   
                    
Längd 1 Josefin Svensson    OK Hjorten 3.87 2,0
   2 Malin Wiberg    FIK Färjestaden 3.70 2,0
   3 Emelie Madsen    Södra Vi IF 3.63 2,0
   4 Ellen Karlsson    IFK Växjö 3.57 2,0
   5 Nathalie Carlbrandt    FIK Färjestaden 3.37 2,0
   6 Emmy Nordin    Villstads GIF 3.29 2,0
   7 Madelen Herborn Olsson    FIK Färjestaden 3.22 2,0
   8 Jeanette Engdahl    Kalmar SK 3.13 2,0
   9 Jotta Martidou    Kalmar SK 2.98 2,0
                    
Kula 1 Malin Wiberg    FIK Färjestaden 7.23   
   2 Ellen Karlsson    IFK Växjö 6.06   
   3 Johanna Lundmark    Södra Vi IF 5.45   
   4 Madelen Herborn Olsson    FIK Färjestaden 5.42   
   5 Emmy Nordin    Villstads GIF 5.38   
   6 Jotta Martidou    Kalmar SK 5.35   
   7 Nathali Haglund    Södra Vi IF 4.14   
P 12                  
Stafett 5 x 60 m 1 Villstads GIF, lag 1       45.17   
      Linus Sandberg 87         
      Johan Lundkvist 87         
      Johan Andersson 88         
      Jonas Bång 87         
      Alexander Stavander 87         
                    
   2 IFK Växjö       45.28   
      Erik karlsson 87         
      Anton Barck 87         
      Jacob Croona 88         
      Oskar Croona 88         
      Axel Grahnström 88         
                    
   3 Villstads GIF, lag 2       49.43   
      Niclas Löfgren 89         
      Mattias Schleiff 87         
      Simon Palmqvist 89         
      Tommie Lindström 88         
      Simon Ottosson 88         
                    
   4 Högby IF       50.30   
      Rishu Yadav 87         
      Simon Rohde 89         
      Magnus Friberg 87         
      David Nilsson 87         
      Sven Karlsson 87         
                    
F 12                  
Stafett 5 x 60 m 1 IFK Växjö, lag 1       44.64   
      Johanna Elmersson 87         
      Jenny Karlsson 87         
      Linnéa Broo 87         
      Kim Nilsson 87         
      Maja Olofsson 87         
                    
   2 Kalmar SK       45.84   
      Ellen Petersson 88         
      Emilia Rundqvist 88         
      Jasmine Andersson 88         
      Nina Jönsson 88         
      Jeanette Engdahl 89         
                    
   3 Villstads GIF       46.41   
      Kristin Palmqvist 88         
      Sofie Johansson 87         
      Stefanie Linder 87         
      Zandra Pettersson 87         
      Kristin Nilsson 87         
                    
   4 IFK Växjö, lag 2       49.53   
      Ida Brittesland 87         
      Frida Karlsson 87         
      Sanna Widlund 87         
      Malin Carlsson 87         
      Ellen Karlsson 89         
                    
   5 Högby IF       54.63   
      Sara Axelsson 88         
      Johanna Hägnestrand 88         
      Ida Persson 88         
      Josefin Karlsson 88         
      Emelie Isaksson 88         
                    
       
        
   © HIF, uppdaterad 2004-11-13   

Startsidan