<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  GötalandsMästerskap 17 juni 2000  
  [Veteraner]  
  + Ölands Veteranspel 18 juni  
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson, Sten Medelius Väder: Lör: soligt och nordlig vind. Sön: Sol-dis och starka sydliga vindar.
 
     
 
Lördag 17 juni               
                      
K35 400 m 1 Marina Martinsson-62 Målilla Mörlunda SKI 76.23      
  5000 m 1 Helana Jonsson-64 Glasrikets RC 19.46.55      
  5000 m 2 Camilla Persson-62 Högby IF 21.13.75      
  5000 m 3 Marina Martinsson-62 Målilla Mörlunda SKI 22.15.43      
  Höjd 1 Susanne Larsson-64 Högby IF 1.20      
  Kula 1 Susanne Larsson-64 Högby IF 8.38      
  Kula 2 Camilla Persson-62 Högby IF 6.40      
  Diskus 1 Susanne Larsson-64 Högby IF 20.73      
                      
K40 1500 m 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 5.28.39      
  5000 m 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 19.40.45      
  5000 m 2 Iréne Rohde-56 Högby IF 22.45.52      
  5000 m 3 Britt Önder-57 IFK Växjö 28.21.44      
  Kula 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 8.73      
  Diskus 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 23.47      
                      
K45 400 m 1 Anna Landqvist-51 GKIK 78.63      
  Kula 1 Anna Landqvist-51 GKIK 7.00      
  Diskus 1 Anna Landqvist-51 GKIK 22.47      
                      
K50 100 m 1 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 15.09 -2,57   
  400 m 1 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 69.21      
                      
M35 100 m 1 Kent Nygren-64 Jönköpings AIF 12.41 -1,43   
  400 m 1 Henrik Carlsson-65 Högby IF 61.12      
  400 m 2 Christer Persson-63 Högby IF 68.46      
  1500 m 1 Henrik Carlsson-65 Högby IF 4.46.98      
  Längd 1 Kent Nygren-64 Jönköpings AIF 6.40 -1,23   
  Kula 1 Kent Nygren-64 Jönköpings AIF 10.57      
  Kula 2 Christer Persson-63 Högby IF 7.88      
  Diskus 1 Christer Persson-63 Högby IF 20.41      
                      
M40 100 m 1 Tomas Lindh-56 Ljungby FIK 13.61 -1,43   
  100 m 2 Rickard Green-59 Föra AIK 14.91 -1,43   
  100 m 3 Jan Erik Zetterstedt-60 Skenninge IK 16.34 -1,43   
                      
M40 1500 m 1 Stefan Larsson-50 Glasrikets RC 4.28.34      
  1500 m 2 Tommy Patriksson-57 Kisa SK 4.39.48      
  1500 m 4 Per Arnér-55 Föra AIK 5.11.78      
  Höjd 1 Tomas Lindh-56 Ljungby FIK 1.60      
  Längd 1 Tomas Lindh-56 Ljungby FIK 5.04 -0,62   
  Längd 2 Rickard Green-59 Föra AIK 4.61 -1,12   
  Kula 1 Tomas Lindh-56 Ljungby FIK 10.19      
  Kula 2 Jan Erik Zetterstedt-60 Skenninge IK 8.12      
  Kula 3 Rickard Green-59 Föra AIK 8.22      
  Diskus 1 Tomas Lindh-56 Ljungby FIK 29.36      
                      
M45 100 m 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 13.64 -2,00   
  400 m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 59.23      
  1500 m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 4.33.78      
  Höjd 1 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 1.58      
  Längd 1 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 4.91 -0,40   
  Kula 1 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 10.53      
                      
M50 100 m 1 Dennis Attland-49 Gillberga-Lista IF 13.45 -2,00   
  100 m 2 Lars-Erik Ohlsson-50 Högby IF 15.50 -2,00   
  400 m 1 Wilko Rieck-46 Högby IF 73.24      
  1500 m 1 Lars-Erik Ohlsson-50 Högby IF 5.09.73      
  1500 m 2 Wilko Rieck-46 Högby IF 5.10.88      
  Höjd 1 Lars-Erik Ohlsson-50 Högby IF 1.36      
                      
M55 100 m 1 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 13.58 -2,00   
  100 m 2 Sture Fridh-42 Sävedalens AIK 14.07 -2,00   
  400 m 1 Bengt Karlsson-42 Högsbo AIK 62.56      
  1500 m 1 Stig Jonsson-43 Kisa SK 4.39.75      
  5000 m 1 Stig Jonsson-43 Kisa SK 17.23.69      
  5000 m 2 Karl-Gunnar Ljunggren-44 Högby IF 20.22.02      
  Kula 1 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 12.78      
  Kula 2 Peter Hackenschmidt-43 Jönköpings AIF 12.66      
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 Jönköpings AIF 40.56      
  Diskus 2 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 33.78      
                      
M60 100 m 1 Kjell Nilsson-40 Kalmar SK 15.15 -3,41   
  400 m 1 K-G Holmgren-36 Eslövs AI 68.41      
  400 m 2 Stig Hagehed-39 Växjö Löparklubb 70.10      
  400 m 3 Kjell Nilsson-40 Kalmar SK 72.67      
  1500 m 1 Stig Hagehed-39 Växjö Löparklubb 5.41.16      
  5000 m 1 Stig Hagehed-39 Växjö Löparklubb 21.40.40      
  Höjd 1 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 1.43      
  Längd 1 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 3.96 -1,65   
  Kula 1 Georg Johansson-38 Högby IF 11.50      
  Kula 2 Kalle Auvinen-40 Tumba Finska Förening 8.34      
  Diskus 1 Georg Johansson-38 Högby IF 43.54      
  Diskus 2 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 35.30      
  Diskus 3 Kalle Auvinen-40 Tumba Finska Förening 32.32      
                      
                      
M65 100 m 1 Curt Carlsson-32 Linköping 14.90 -3,41   
  100 m 2 Werner Magnusson-34 SFIK Söderköping 15.22 -3,41   
  100 m 3 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 17.40 -3,41   
  400 m 1 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 81.45      
  1500 m 1 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 6.29.21      
  5000 m 1 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 23.01.43      
  Längd 1 Werner Magnusson-34 SFIK Söderköping 3.96 -1,65   
  Kula 1 Werner Magnusson-34 SFIK Söderköping 9.11      
                      
M70 100 m 1 Sten Medelius-28 Högby IF 15.51 -3,41   
  1500 m 1 Åke Jonsson-26 Järfälla SK 5.43.93      
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Älme 90 1.41      
  Längd 1 Rune Friberg-28 Högsbo AIK 3.08 -3,54   
  Kula 1 Torsten v. Wachenfeldt-27 Ystads IF 14.04      
  Kula 2 Nils-Bertil Nevrup-26 Älme 90 11.38      
  Kula 3 Rune Friberg-28 Högsbo AIK 10.96      
  Diskus 1 Rune Friberg-28 Högsbo AIK 29.54      
                      
                      
M75 100 m 1 Sven Andersson-25 FK Herkules 17.84 -2,57   
  100 m 1 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 21.53 -2,57   
  5000 m 1 Erik Johansson-22 Alvesta FI 29.05.65      
  Höjd 1 Sven Andersson-25 FK Herkules 1.10      
  Höjd 1 Sven Bogren-24 IFK Helsingborg 1.18      
  Längd 1 Sven Andersson-25 FK Herkules 3.12 -1,75   
  Längd 2 Hans Zetterqvist-22 Linköpings Skidklubb 2.80 -2,05   
  Längd 3 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 1.90 -1,40   
  Kula 1 Gustav Håkansson-21 Högsbo AIK 9.15      
  Kula 2 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 8.60      
  Diskus 1 Sven Bogren-24 IFK Helsingborg 30.64      
  Diskus 2 Gustav Håkansson-21 Högsbo AIK 28.72      
  Diskus 3 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 21.22      
  Diskus 4 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 20.70      
                      
                      
M80 100 m 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 20.65 -2,57   
  400 m 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 102.16      
  1500 m 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 8.51.63      
  Längd 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 2.32 -1,76   
  Kula 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7.75      
  Diskus 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 22.60      
                      
Söndag 18 juni               
                      
K35 800 m 1 Camilla Persson-62 Högby IF 2.46.67    2
  Spjut 1 Susanne Larsson-64 Högby IF 15.34    7
  Spjut 2 Camilla Persson-62 Högby IF 13.49    7
  Spjut 3 Britt Önder-63 IFK Växjö 12.13    7
  Slägga 1 Susanne Larsson-64 Högby IF 19.16    8
                      
K40 200 m 1 Ekisabet Karlsson-60 Högby IF 30.82 3,33 1
  800 m 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 2.44.61    2
  Slägga 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 23.53    8
                      
  Slägga 1 AnnLis Hellsten-53 Oskarshamns SK 23.81    8
K45 Slägga 2 Anna Landqvist-51 GKIK 17.07    8
                      
K50 200 m 1 Ulla Littenheim-47 Uddevalla IS 30.00 3,33 1
                      
M35 200 m 1 Henrik Carlsson-65 Högby IF 26.49 3,26 1
  800 m 1 Ola Slättengren-63 Glasrikets RC 2.13.18    2
  800 m 2 Henrik Carlsson-65 Högby IF 2.20.14    2
  3000 m 1 Christer Persson-62 Högby IF 11.52.68    3
  Spjut 1 Christer Persson-62 Högby IF 27,55    7
                      
M40 800 m 1 Tommy Patriksson-57 Kisa SK 2.16.77    2
  Spjut 1 Rickard Green-59 Föra AIK 28.65    7
  Slägga 1 Åke Nilsson-59 IK Sisu, Nässjö 42.92    8
                      
M45 200 m 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 27.26 2,35 1
  200 m 2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 27.35 2,35 1
  800 m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 2.10.87    2
  Stav 1 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 2.60    5
  Spjut 1 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 45.87    7
  Slägga 1 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 39.53    8
                      
M55 200 m 1 Bengt Karlsson-42    26.78 3,26 1
  200 m 2 Sture Fridh-42 Sävedalens AIK 27.97 3,26 1
  800 m 1 Stig Jonsson-43 Kisa SK 2.23.80    2
  Tresteg 1 Jonny Karlsson-44 Duvbo IK 10.09 4,18 6
  Spjut 1 Peter Hackenschmidt-43 Jönköpings AIF 46.49    7
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 Jönköpings AIF 38.13    8
                      
M60 200 m 1 K-G Holmgren-36 Eslövs AI 30.42 3,26 1
  200 m 2 Stig Hagehed-39 Växjö LK 33.23 3,26 1
  800 m 1 Stig Hagehed-39 Växjö LK 2.39.84    2
  Stav 1 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 2.50    5
  Stav    Hans Lagerqvist-40 Duvbo IK ogiltigt    5
  Tresteg 1 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 9.18 4,42 6
  Spjut 1 Kalle Auvinen-40 Tumba Finska Förening 40.90    7
  Spjut 2 Georg Johansson-38 Högby IF 31.06    7
  Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 44.39    8
                      
M65 200 m 1 Curt Carlsson-32 FK Linköping 29.20 3,26 1
  800 m 1 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 3.18.73    2
  3000 m 1 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 13.36.48    3
  100 m hä 1 Werner Magnusson-34 SFIK Söderköping 19.08 2,35 4
  Tresteg 1 Werner Magnusson-34 SFIK Söderköping 8.58 2,14 6
  Spjut 1 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 14.52    7
                      
M70 800 m 1 Åke Jonsson-26 Järfälla SK 2.49.56    2
                      
M75 Tresteg 1 Hans Zetterqvist-22 Linköpings SKI 6.20 4,03 6
  Spjut 2 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 15.63    7
  Spjut 1 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 16.54    7
  Slägga 1 Torsten Arvidsson-21 IFK Borgholm 21.42    8
  Slägga 2 Rune Lindström-25 IFK Borgholm 19.55    8
                      
M80 200 m 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 44.05 3,33 1
  800 m 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 4.08.89    2
  Spjut 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 19.79    7
  Spjut 1 Alvar Asplund-20 IFK Borgholm 12.17    7
                      
P10 Spjut 1 Jonathan Persson-90 Högby IF 20.30    7
                      
                      
     
  © HIF, uppdaterad 2004-11-09  

Startsidan