<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  ÖlandsMästerskap i Friidrott 21 juni 2000  
  [Seniorer]  
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Sten Medlius, Bertil Tinnert (Eltid: Daniel Axelsson) Väder: Blåsigt, ca 20 grader
 
 
KVINNOR         Vind
100 m 1 Therese Carlbrant-86 FIK Färjestaden 13.04 1.90
   2 Anna Wadsten-85 FIK Färjestaden 13.51 1.90
   3 Louise Karlesand-83 FIK Färjestaden 13.54 1.90
   4 Jessica Bäckman-85 FIK Färjestaden 13.80 1.90
   5 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 14.00 1.90
   6 Lisa Eriksson-85 FIK Färjestaden 14.54 1.90
                 
400 m 1 Ida Nilsson-81 Högby IF 61.81   
   2 Johanna Nilsson-83 Högby IF 62.69   
   3 Louise Karlesand-83 FIK Färjestaden 63.23   
   4 Anna Wadsten-85 FIK Färjestaden 64.48   
                 
1500 m 1 Johanna Nilsson-83 Högby IF 5.02.48   
   2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 5.28.52   
                 
3000 m 1 Camilla Persson-62 Högby IF 12.06.01   
   2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 12.06.13   
                 
Höjd 1 Johanna Olander-79 FIK Färjestaden 1.65   
   2 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 1.45   
                 
Längd 1 Johanna Olander-79 FIK Färjestaden 5.17 4,47
   2 Jessica Bäckman-85 FIK Färjestaden 4.74 1,70
   3 Louise Karlesand-83 FIK Färjestaden 4.38 2,61
   4 Anna Wadsten-85 FIK Färjestaden 4.22 1,71
   5 Therese Carlbrant-86 FIK Färjestaden 4.15 3,03
   6 Lisa Eriksson-85 FIK Färjestaden 3.48 3,09
                 
Kula 1 Anna-Karin Svensson-81 FIK Färjestaden 12.38   
   2 Charlotte Åberg-83 FIK Färjestaden 10.25   
   3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 8.09   
   4 Camilla Persson-62 Högby IF 6.17   
   5 Ulla Bodingh-50 Högby IF 5.38   
                 
Diskus 1 Anna-Karin Svensson-81 FIK Färjestaden 41.93   
   2 Charlotte Åberg-83 FIK Färjestaden 33.95   
   3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 22.55   
   4 Ida Nilsson-81 Högby IF 22.06   
                 
Slägga 1 Anna-Karin Svensson-81 FIK Färjestaden 30.52   
OBS! 3kg 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 25.44   
   3 Charlotte Åberg-83 Högby IF 25.27   
   4 Ida Nilsson-81 Högby IF 21.19   
   5 Johanna Nilsson-83 Högby IF 20.46   
                 
Spjut 1 Anna-Karin Svensson-81 FIK Färjestaden 21.76   
   2 Charlotte Åberg-83 FIK Färjestaden 19.42   
   3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 17.86   
   4 Camilla Persson-62 Högby IF 16.22   
   5 Ida Nilsson-81 Högby IF 15.90   
                 
                 
MÄN             Vind
100 m 1 Henrik Carlsson-65 Högby IF 12.64 3,24
   2 Daniel Arnér-83 Föra AIK 12.91 3,24
                 
400 m 1 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 57.39   
   2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 58.85   
   3 David Nilsson-87 Högby IF 62.98   
                 
1500 m 1 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 4.24.81   
   2 David Nilsson-87 Högby IF 4.46.95   
   3 Per Arnér-55 Föra AIK 5.12.17   
   4 Christer Persson-62 Högby IF 5.26.17   
                 
5000 m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 16.49.61   
   2 Henrik Carlsson-65 Högby IF 17.49.26   
                 
Höjd 1 Daniel Arnér-83 Föra AIK 1.60   
   2 Daniel Axelsson-77 Högby IF 1.55   
                 
Stav 1 Henrik Carlsson-65 Högby IF 1.95   
   2 David Nilsson-87 Högby IF 1.95   
   3 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 1.85   
                 
Längd 1 Daniel Arnér-83 Föra AIK 4.98 2,46
   2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 4.95 3,02
                 
Kula 1 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 11.60   
   2 Georg Johansson-38 Högby IF 9.42   
   3 Christer Persson-62 Högby IF 7.66   
                 
Diskus 1 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 34.24   
   2 Georg Johansson-38 Högby IF 34.24   
                 
Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 33.65   
   2 Åke Svensson-45 FIK Färjestaden 23.27   
   3 Christer Persson-62 Högby IF 14.87   
                 
Spjut 1 Georg Johansson-38 Högby IF 26.90   
   2 Christer Persson-62 Högby IF 25.77   
                 
 
   
     
  © HIF, uppdaterad 2004-11-09  

Startsidan