<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  ÖlandsMästerskap i Friidrott 14 juni 2001  
  [Seniorer, 18 år och 16 år]  
 
Arrangör: Högby IF/Ölands IK Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Sten Medelius (Eltidtagning: Bertil Tinnert) Väder: En strålande kväll
 
     
 
MÄN            
100 m 1 Marcus Tinnert-74 FIK Färjestaden 12.25 0,6  
  2 Mats Karlsson-78 Runsten Möckleby IF 12.75    
  3 Henrik Carlsson-65 Högby IF 12.89    
  4 Gunnar Schäfer-57 Högby IF 13.44    
             
400 m 1 Daniel Axelsson-77 Högby IF 58.30    
  2 Gunnar Schäfer-57 Högby IF 59.31    
             
1500 m 1 Nicklas Wiberg-85 FIK Färjestaden 4.38.37    
  2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 4.38.57    
  3 Bengt Harrysson-83 Föra AIK 5.00.43    
  4 Per Arnér-55 Föra AIK 5.16.73    
             
5000 m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 17.39.1    
  2 Daniel Axelsson-77 Högby IF 18.36.3    
             
110 m häck 1 Daniel Axelsson-77 Högby IF 20.82    
  2 Anders Dahlström-60 Högby IF 24.36    
             
Höjd 1 Nicklas Wiberg-85 FIK Färjestaden 1.70   1 P16
  2 Fredrik Anbacken-85 FIK Färjestaden 1.65   2 P16
  3 Daniel Arnér-83 Föra AIK 1.60   1 P18
  4 Daniel Axelsson-77 Högby IF 1.50    
  5 Bengt Harrysson-83 Föra AIK 1.45   2 P18
             
Längd 1 Daniel Arnér-83 Föra AIK 5.23 1,3 1 P18
  2 Daniel Axelsson-77 Högby IF 5.17 -0,5  
  3 Bengt Harrysson-83 Föra AIK 4.49 0,8 2 P18
             
Kula 1 Joakim Johansson-86 FIK Färjestaden 11.25    
  2 Mats Karlsson-78 Runsten Möckleby IF 10.50    
  3 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 9.33    
  4 Martin Svensson-81 Högby IF 9.00    
  5 Tommy Elofsson-66 Föra AIK 8.10    
  6 John Örtendahl-76 Högby IF 7.10    
             
Kula P18 1 Bengt Harrysson-83 Föra AIK 8.12    
             
Kula P16 1 Joakim Johansson-86 FIK Färjestaden 13.45    
  2 Nicklas Wiberg-85 FIK Färjestaden 12.18    
  3 Johan Svensson-86 FIK Färjestaden 10.34    
             
Diskus 1 Mats Karlsson-78 Runsten Möckleby IF 28.79    
  2 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 27.84    
  3 Joakim Johansson-86 FIK Färjestaden 27.34    
  4 Johan Svensson-86 FIK Färjestaden 23.25    
  5 Christer Persson-62 Högby IF 22.79    
  6 Daniel Axelsson-77 Högby IF 17.89    
  7 John Örtendahl-76 Högby IF 16.93    
             
Diskus P16 1 Joakim Johansson-86 FIK Färjestaden 32.76    
  2 Johan Svensson-86 FIK Färjestaden 26.90    
             
Slägga 1 Joakim Johansson-86 FIK Färjestaden 34.89    
  2 Daniel Axelsson-77 Högby IF 21.88    
  3 Johan Svensson-86 FIK Färjestaden 16.48    
  4 John Örtendahl-76 Högby IF 15.65    
  5 Christer Persson-62 Högby IF 15.48    
             
Spjut 1 Nicklas Wiberg-85 FIK Färjestaden 46.59    
  2 Mats Karlsson-78 Runsten Möckleby IF 41.67    
  3 Johan Svensson-86 FIK Färjestaden 38.73    
  4 Marcus Tinnert-74 FIK Färjestaden 37.28    
  5 Daniel Axelsson-77 Högby IF 34.22    
  6 Martin Svensson-81 Högby IF 31.61    
  7 Christer Persson-62 Högby IF 25.92    
  8 John Örtendahl-76 Högby IF 18.91    
             
Spjut P16 1 Nicklas Wiberg-85 FIK Färjestaden 53.80    
  2 Johan Svensson-86 FIK Färjestaden 42.01    
  3 Joakim Johansson-86 FIK Färjestaden 29.76    
             
Kvinnor            
             
100 m 1 Annika Eriksson-82 FIK Färjestaden 13.24 0,6  
  2 Louise Carlsson-87 FIK Färjestaden 13.33    
  3 Linn Modin-84 FIK Färjestaden 13.67   1 F18
  4 Louise Karlesand-83 FIK Färjestaden 13.80   2 F18
  5 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 13.86   1 F16
  6 Lisa Eriksson-85 FIK Färjestaden 14.34   2 F16
             
400 m 1 Annika Eriksson-82 FIK Färjestaden 59.86    
  2 Linn Modin-84 FIK Färjestaden 60.71   1 F18
  3 Louise Karlesand-83 FIK Färjestaden 63.88   2 F18
             
1500 m 1 Linn Modin-84 FIK Färjestaden 5.00.70    
  2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 5.30.12    
  3 Karin Bäckström-83 Högby IF 5.30.83    
             
3000 m   Katarina Nilsson-56 Högby IF 12.37.7    
             
Höjd 1 Louise Carlsson-87 FIK Färjestaden 1.50    
  2 Johanna Djukanovich-85 FIK Färjestaden 1.50   1 F16
  3 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 1.45   2 F16
             
Längd 1 Louise Carlsson-87 FIK Färjestaden 4.74 0,6  
  2 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 4.56 0,5  
  3 Lisa Eriksson-85 FIK Färjestaden 3.66 1,3  
             
Kula 1 Charlotte Åberg-83 FIK Färjestaden 10.12    
  2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 7.75   1 F18
  3 Karin Bäckström-83 Högby IF 5.87   2 F18
             
Kula F16 1 Johanna Djukanovich-85 FIK Färjestaden 10.50    
  2 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 10.27    
             
Diskus 1 Charlotte Åberg-83 FIK Färjestaden 34.96   1 F18
  2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 21.05    
  3 Karin Bäckström-83 Högby IF 14.34   2 F18
             
Slägga   Katarina Nilsson-56 Högby IF 16.99    
             
Spjut 1 Johanna Djukanovich-85 FIK Färjestaden 31.03    
  2 Isabell Petersson-86 FIK Färjestaden 28.48    
             
     
  © HIF, uppdaterad 2004-11-09  

Startsidan