<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Sylvesterloppet 31 dec 2001  
     
 
Arrangör: Högby IF & Kalmar RC Start & Mål: Fredriksskans, Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Soligt, 12 grader. Snöigt underlag
 
     
 
Män 10 000 meter      
Plac Namn Född Klubb Tid
1 Fredrik Persson 78 OK Dacke 36,45
2 Christian Martinsson   KA 2 IF 36,54
3 Tommy Unosson   Oskarshamns SK 37,54
4 Jacob Holst   Team Blekinge LF 38,47
5 Tomas Börjesson   Team Blekinge LF 38,55
6 Göran Månsson 61 OK Dacke 39,07
7 Magnus Bärtfors   Team Blekinge LF 39,27
8 Daniel Runemalm 82 Nybro OK 39,34
9 Dan Gustavsson   Team Blekinge LF 40,20
10 Jan Berg 54 Oskarshamns SK 40,39
11 Nonne Edsenius 53 Glasrikets RC 41,11
12 Per Holst   Team Blekinge LF 41,35
13 Slimo A Safonane 51 Hultsfreds LK 42,03
14 Viking Nilsson 45 Glasrikets RC 42,17
15 Eddy Holmgren   Team Blekinge LF 42,33
16 Sandy Bengtsson   Oskarshamns SK 44,37
17 Nils Nedfors 83 OK Dacke 44,51
18 Gert Persson   Team Blekinge LF 45,32
19 Bosse Karlsson 53 Färjestadens Motion IF 45,53
20 Joakim Pettersson   Team Blekinge LF 46,03
21 Jan Johansson   Team Blekinge LF 47,22
22 Stefan Gustafsson 52 Åkrahällskolans IF 47,59
23 Tomas Elfström 53 Löparfolket 48,13
24 Lars-Gunnar Nilsson   Oskarshamns SK 48,27
25 Bo Ekström   Team Blekinge LF 48,37
26 Bo Sundström   Kalmar 48,46
27 Jan Tignert 66 Kalmar 49,01
28 Bengt-Åke Ljungqvist   Team Blekinge LF 49,35
29 Bosse Petersson 59 Löparfolket Kosta 49,47
30 Roger Artback 63   50,42
31 Gert-Ove Ohlsson   Team Blekinge LF 50,45
32 Sven Nedfors 51 OK Dacke 50,47
33 Olle Johansson 38 Färjestadens Motion IF 51,05
34 Christer Persson 62 Högby IF 51,07
35 Bengt-Åke Svensson   Team Blekinge LF 51,08
36 Jarl Sturesson   Team Blekinge LF 51,09
37 Kaj Alderbert   Kalmar 51,38
38 Håkan Lennart Johansson 45 Försäkringskassans PK 52,03
39 Åke Johansson   Team Blekinge LF 52,03
40 Mats Martinsson 49 IFK Kåremo 53,57
41 Tommy Petersson 55 Atlas COPCO 55,57
42 Jim Toresten   Team Blekinge LF 56,25
43 Göran Petersson 53 DKR 58,27
44 Bengt Nilsson   Team Blekinge LF 59,16
45 Leif Sjöblom   Kalmar 1,06,10
         
Kvinnor 10 000 meter      
1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 45,23
2 Ingrid Holmgren   Team Blekinge LF 47,23
3 Siv Persson   Målilla-Mörlunda Ski 47,51
4 Sophie Nilsson   Team Blekinge LF 48,56
5 Berit Nilsson   Oskarshamns SK 49,58
6 Lilian Brorsson 47 Högby IF 50,43
7 Solveig Ohlsson   Team Blekinge LF 52,29
8 Jannika Åkesson   Team Blekinge LF 53,15
9 Helena Hansson   Team Blekinge LF 55,43
10 Ann-Louise Magnusson   Team Blekinge LF 57,36
11 Agneta Svensson   Team Blekinge LF 59,16
12 Annelie Strömberg 69   59,35
13 Susanne Gjertz   Team Blekinge LF 1,01,56
14 Gunilla Bertilsson 48   1,07,30
         
 
 
Män 5 000 meter      
Plac Namn Född Klubb Tid
1 Magnus Ohlsson 82 Högby IF 16,58
2 Jimmy Wik 82 Kalmar SK 17,28
3 Roberto Sjöö 74 Oskarshamns SK 18,02
4 David Nilsson 87 Högby IF 18,19
5 Kibrom Okbamikael 82 Glasrikets RC 19,19
6 Rasmus Westergren 81 Kalmar OK 19,27
7 Magnus Carlsson 79 Kalmar SK 19,39
8 Bent Knutsson 59 Blackstad IF 20,44
9 Anders Claessson 64 Buseryds IF 21,46
10 Mikael Warenhed 74 OK Dacke 22,08
11 Kalle Bergh 60 Glasrikets RC 22,18
12 Börje Persson   Team Blekinge LF 23,39
113 Bo Lönngren 60 OK Dacke 23,45
14 Kenth Mattisson 56 OK Dacke 23,52
15 Ingemar Nilsson 46 Glasrikets RC 24,03
16 Rolf Johansson   Team Blekinge LF 24,15
17 Klas Sunesson 47 Team Blekinge LF 24,26
18 Kenneth Warenhed 50 OK Dacke 25,16
19 Roland Johansson 54 Norba SK 25,23
20 Ingvar Arvidsson 34 IFK Borgholm 25,35
21 Björn Svensson 59 Kisa SK 25,37
22 Daniel Ericsson 74 Löparfolket 26,04
23 Roger Clemsson 53 Oskarshamns SK 26,35
24 Helge Johansson 50 OK Dacke 26,39
25 Carl-Johan Hultenius 42 Färjestadens Motion IF 27,11
26 Johan Fagerberg 87 OK Dacke 27,18
27 Pelle Fagerberg 59 OK Dacke 27,19
28 Henrik Ragnarsson 82 Löparfolket, Kosta 27,24
29 Sten-Åke Ivarsson   Öjkrokens Sugby 29,16
30 Lars Svensson 48 Figeholmscyklisterna 30,16
31 Bengt-Erik Flygare   Team Blekinge LF 30,30
32 Rolf Pettersson 44 Fredrikskans 30,34
33 Jörgen Häll 68 Löparfolket 31,54
34 Ingemar Svensson   Persnäs AIF 32,55
35 Sixten Winberg   Team Blekinge LF 36,34
36 Per Josefsson 66   38,18
151 Claes Varenhed 48    
         
Kvinnor 5 000 meter      
1 Ida Nilsson 81 Högby IF 18,22
2 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamns SK 21,22
3 Karin Bäckström 83 Högby IF 23,02
4 Sara Axelsson 88 Högby IF 25,13
5 Ingrid Ivarsson   Öjkrokens Sugby 27,46
6 Gunilla Fagerström   Team Blekinge LF 27,56
7 Christina Ulveklint   Team Blekinge LF 31,06
8 Margareta Erwing   Team Blekinge LF 34,11
9 Lena Schubert   Team Blekinge LF 34,13
10 Ida Persson 88 Högby IF 35,11
11 Siv Svensson 40 Vimmerby 41,42
152 Inger Holgersson 56    
         
 
 
Ungdom 1000 meter      
Plac Klass Namn Född Klubb Tid
1 F8 Emma Persson 93 Högby IF 5,58
           
1 F10 Therese Nilsson 91 Kalmar SK 4.24
2   Magdalena Persson 91 Högby IF 5,43
           
1 P10 Marcus Nilsson 91 Högby IF 4,09
2   Robin Slättengren 91 Glasrikets RC 4,17
3   Erik Karlsson   Målilla-Mörlunda Ski 4,41
           
2000 meter        
Plac Klass Namn Född Klubb Tid
1 F12 Madeleine Nilsson 89 Kalmar SK 8,53
           
1 P12 Tim Slättengren 89 Glasrikets RC 8,33
           
 
     
  © HIF, uppdaterad 2004-11-02  

Startsidan