<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Sylvesterloppet 31 dec 2002  
     
 
Arrangör: Högby IF/Kalmar RC Start och mål: Fredriksskans, Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Soligt, - 12 grader. Snöigt underlag
 
     
 
  MÄN 10 000 meter      
1 Magnus Ohlsson 82 Högby IF 34,33
2 Sonny Karlsson 67 Högby IF 35,27
3 Anders Larsson 75 OK Dacke 38,03
4 Ola Slättengren 63 Gadderås 38,15
5 Daniel Runemalm 82 Nybro OK 39,14
6 Göran Månsson 61 OK Dacke 39,16
7 Mats Thörnblad 61 Glasriket RC 39,19
8 Bo Sundström   Kalmar 41,24
9 Ludvig Nyberg 83 Högby IF 41,31
10 Viking Nilsson 45 Glasriket RC 41,44
11 Stefan Rohde 55 Högby IF 43,09
12 Peter Gröning 67 Kalmar 43,21
13 Mathias Samuelsson 78 Oskarshamn 43,39
14 Stefan Gustavsson 52 Åkrahällskolans IF 44,56
15 Peter Joelsson 56 Ålems OK 45,08
16 Ulf Lorentzon 69   46,22
17 Mikael Front 64 Kalmar Polisen IF 46,32
18 Jan Tingnert 66 Kalmar 46,39
19 Ingemar Karlsson   Hultsfreds LK 47,02
20 Peter Månsson 63 Växjö Löparklubb 47,31
21 Bosse Petersson 59 Löparfolket Kosta 48,09
22 Lars-Gunnar Nilsson 60 Oskarshamn 48,24
23 Torbjörn Helander 56 Club Pego Kalmar 49,16
24 Kent Jardarp 54 Räddningstjänsten Öland 49,56
25 Olle Johansson 38 Färjestadens Motion IF 49,56
26 Stefan Reinich 64 Oskarshamn 49,57
27 Roger Artback 63   50,14
28 Tommy Petersson 55 Atlas COPCO 52,35
29 Steve Alriksson-Schmidt   Kalmar 54,54
30 Mats Martinsson 49 IFK Kåremo 55,19
31 Christer Svensson 69 Växjö LK 56,14
32 Göran Wass 40 Växjö LK 56,26
33 Håkan Lennart Johansson 45 Försäkringskassans PK 56,29
34 Dan Lagerqvist 59 Målilla 57,25
35 Leif Sjöblom 61 Kalmar 60,54
         
  KVINNOR 10 000 m      
1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 43,30
2 Jennie Karlsson 79 Hultsfreds LK 44,14
3 Camilla Persson 62 Högby IF 48,18
4 Eva Smedberg 68 Spring Girls 48,36
5 Lilian Brorsson 47 Högby IF 48,57
6 Eva Råberg 59 Kalmar 49,14
7 Berit Nilsson 63 OSK 49,32
8 Måd Thorsell 45 Växjö LK 52,56
9 Malin Petersson 86 Kalmar 63,22
10 Gunilla Bertilsson 48 Vassmolösa 66,52
         
  MÄN 5 000 meter      
1 Tommy Unosson 67 Oskarshamns SK 17,32
2 Joakim Svensson 66 Hultfreds LK 17,39
3 Roberto Sjöö 74 Oskarshamns SK 18,45
4 Joakim Lindell 84 Kalmar OK 18,47
5 Rasmus Westergren 81 Kalmar OK 19,20
6 Johan Palm 72 Glasriket RC 19,49
7 Bengt Knutsson 59 Södra Vi IF 19,53
8 Tony Zetterström 66 Målilla Mörlunda Ski 20,04
9 Tim Slättengren 89 Högby IF 21,03
10 Per-Göran Svensson 47 Ålems OK 21,26
11 Simon Rohde 89 Högby IF 21,33
12 Göran Gustavsson 60 Glasriket RC 22,03
13 Anders Claesson 64 Burseryds IF 22,28
14 Göran Johnsson 53 Glasriket RC 22,43
15 Foke Wallander   Algutsrums IF 23,29
16 Tommy Claesson 49 Kalmar 23,35
17 Åke Pettersson 50 IFK Kåremo 23,40
18 Bernt Hagelin 49 Kåremo 23,46
19 Bo Sjöqvist 62 Glasriket RC 23,56
20 Claes Jonsson 65 Kalmar 24,22
21 Roland Johansson 54 Norba SK 24,46
22 Gösta Kullman 38 Färjestadens Motions IF 24,51
23 Jörgen Nilsson 68 Kalmar 24,53
24 Bo Lönngren 60 OK Dacke 25,03
25 Kenneth Warenhed 50 OK Dacke 26,09
26 Ingvar Arvidsson 34 IFK Borgholm 26,10
27 Daniel Ericsson 74 Löparfolket Kosta 27,04
28 Sven Nedfors 51 OK Dacke 27,11
29 Carl-Johan Hultenius 42 Färjestadens Motions IF 27,58
30 Per Olof Bertilsson 54 Färjestaden 28,06
31 Arne Herzberg 45 Kalmar 31,15
32 Jörgen Häll 68 Löparfolket Kosta 31,38
33 Göran Petersson 44   32,54
34 Folke Lindskog   Älmhult 36,22
35 Claes-Göran Warenhed 48   36,23
36 Per Josefsson 66 Kalmar 37,19
37 Per Andersson 76 Löparfolket Kosta 54,14
38 Henric Ragnarsson 82 Löparfolket Kosta 54,15
39 Tomas Elfström 53 Löparfolket Kosta 54,13
         
  KVINNOR 5 000 m      
1 Jessica Gylfe 80 IFK Växjö 18,18
2 Susanne Holm 67 Målilla Mörlunda Ski 21,16
3 Irene Linde 63 Glasrikets RC 21,27
4 Marina Martinsson 62 Målilla Mörlunda Ski 22,30
5 Sofia Forsberg 87 Högby IF 22,42
6 Madeleine Nilsson 89 Kalmar SK 23,38
7 Carina Olsson 58 Glasrikets RC 23,59
8 Git Karlsson 68 Högby IF 26,28
9 Sara Axelsson 88 Högby IF 26,30
10 Helene Noren 62 Nordea 28,05
11 Agnetha Andersson 74 Eskilstuna 28,08
12 Ann Alriksson-Schmidt   Kalmar 30,21
13 Josefin Lindell 88 Kalmar 30,58
14 Inger Holgersson 56   36,24
         
  UNGDOM 1000 m      
  P9      
1 Henrik Nilsson 94 Kalmar SK 5,17
2 Ken Slättengren 95 Högby IF 5,28
         
  P 11      
1 Marcus Nilsson 91 Högby IF 3,44
2 Robin Slättengren 91 Högby IF 4,07
3 Erik Karlsson 91 Målilla Mörlunda Ski 4,18
4 Johan Nilsson 92 Högby IF 4,31
         
  F 9      
1 Emma Persson 93 Högby IF 5,22
         
  F11      
1 Therese Nilsson 91 Kalmar SK 4,39
2 Magdalena Persson 91 Högby IF 5,35
         
  2000 m      
  F13      
1 Sara Nilsson 89 Högby IF 11,33
         
         
 
     
  © HIF, uppdaterad 2004-11-02  

Startsidan