<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Ungdoms-DM och "Mini-DM", 7 juni 2003
   
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Soligt, måttliga vindar, + 20 grader
   
 
P12   80m  1. Johan Andersson          91  FIK Färjestaden   11.51   +1.80

           2. Hampus Sjödahl           91  IK Hinden         11.55   +1.80

           3. Jonatan Sjödahl          91  IK Hinden         11.62   +1.80

           4. Andreas Lindell Svensson 91  Villstads GIF     11.72   +1.80

           5. Axel Krumlinde           91  Kalmar SK         12.11   +1.80



     200m  1. Johan Andersson          91  FIK Färjestaden   29.08   +0.69

           2. Jonatan Sjödahl          91  IK Hinden         29.64   +0.69

           3. Robin Slättengren        91  Högby IF          29.90   +0.69



    1500m  1. Marcus Nilsson           91  Högby IF        5,09.72

           2. Robin Slättengren        91  Högby IF        5,23.48

           3. Andreas Lindell Svensson 91  Villstads GIF   5,30.73

           4. Rasmus Andersson         91  FIK Färjestaden 5,34.63



 60m häck  1. Carl-Johan Stenmalm      91  IFK Växjö         11.84   -0.31

           2. Niklas Jönsson           91  FIK Färjestaden   14.14   -0.31



    Höjd   1. Marcus Nilsson           91  Högby IF           1.45

           2. Carl-Johan Stenmalm      91  IFK Växjö          1.05

           3. Rasmus Andersson         91  FIK Färjestaden    1.00



    Stav   1. Marcus Nilsson           91  Högby IF           1.90

           2. Axel Henrysson           91  Stensjöns IF       1.80



    Längd  1. Jonatan Sjödahl          91  IK Hinden          4.41    0.00

           2. Hampus Sjödahl           91  IK Hinden          4.16   -0.60

           3. Carl-Johan Stenmalm      91  IFK Växjö          4.06   -0.44

           4. Niklas Jönsson           91  FIK Färjestaden    3.64   -0.10

           5. Axel Krumlinde           91  Kalmar SK          3.62   -0.15



  Tresteg  1. Robin Slättengren        91  Högby IF           9.65   +1.04

           2. Jonatan Sjödahl          91  IK Hinden          9.31   +1.46

           3. Hampus Sjödahl           91  IK Hinden          9.14   +0.66

           4. Axel Henrysson           91  Stensjöns IF       9.04   +1.42



    Kula   1. Andre Oscarsson          91  Föra AIK           8.65

           2. Daniel Elofsson          91  Föra AIK           7.78

           3. Carl-Johan Stenmalm      91  IFK Växjö          7.50

           4. Niklas Jönsson           91  FIK Färjestaden    7.16



   Diskus  1. Axel Henrysson           91  Stensjöns IF      24.27

           2. Niklas Jönsson           91  FIK Färjestaden   18.16



   Slägga  1. Marcus Nilsson           91  Högby IF          22.78

    Spjut  1. Axel Henrysson           91  Stensjöns IF      28.95

           2. Andreas Lindell Svensson 91  Villstads GIF     24.47

           3. Andre Oscarsson          91  Föra AIK          21.02

           4. Johan Andersson          91  FIK Färjestaden   19.12



P11  60m   1. Mattias Olander          92  Högby IF           8.75   +1.01

           2. Axel Ericsson            92  Föra AIK           9.08   +1.01

           3. Jonathan Grenmyr         92  IK Hinden          9.23   +1.01

           4. Viking Petersson         92  Kalmar SK          9.59   +1.01

           5. Johan Somproh            92  Högby IF           9.99   +1.01



    600m   1. Andreas Rohde            92  Högby IF        1,58.88

           2. Viking Petersson         92  Kalmar SK       1,59.78

           3. Johan Somproh            92  Högby IF        2,17.72



 60m häck  1. Andreas Rohde            92  Högby IF          12.21   -0.31

 

    Höjd   1. Andreas Rohde            92  Högby IF           1.30

           2. Mattias Olander          92  Högby IF           1.25

           3. Axel Ericsson            92  Föra AIK           1.25

           4. Timmy Håkansson          92  IK Hinden          1.25

           5. Jonathan Grenmyr         92  IK Hinden          1.15

           5. Martin Horn              92  Kalmar SK          1,15



    Längd  1. Mattias Olander          92  Högby IF           4.50   -0.23

           2. Axel Ericsson            92  Föra AIK           4.09   -0.18

           3. Jonathan Grenmyr         92  IK Hinden          4.01   +2.71 

                                                              3.88   +0.76

           4. Timmy Håkansson          92  IK Hinden          3.94   +0.78

           5. Johan Somproh            92  Högby IF           3.73   -0.88

           6. Martin Horn              92  Kalmar SK          3.59   -0.17

           7. John Holmberg            92  Kalmar SK          2.98   -0.79



    Kula   1. Marcus Harrysson         92  Stensjöns IF      10,05

           2. Mattias Olander              Högby IF           9.42

           3. Timmy Håkansson          92  IK Hinden          7.98

           4. John Holmberg            92  Kalmar SK          6.38

           5. Johan Somproh            92  Högby IF           5.55



    Spjut  1. Viking Petersson             Kalmar SK         30.36

           2. Axel Ericsson            92  Föra AIK          26.05

           3. Andreas Rohde            92  Högby IF          23.30

           4. Timmy Håkansson          92  IK Hinden         20.14

           5. Marcus Harrysson         92  Stensjöns IF          x



P10  60m   1. Joakim Medelius          93  Högby IF           9.79   -1.11

    Heat1  2. Jesper Johansson         93  Stensjöns IF       9.88   -1.11

           3. Samuel Schotte           93  Skruvs IF         10.66   -1.11



    Heat2  1. Hannes Carlsson          93  Kalmar SK          9.58   -2.70

           2. Jens Williamsson         93  Stensjöns IF       9.78   -2.70

           3. Oskar Green              93  Föra AIK          10.71   -2.70

           4. Jonas Sturesson          93  Högby IF          10.76   -2.70



    Final  1. Hannes Carlsson          93  Kalmar SK          9.08   +0.72

           2. Jens Williamsson         93  Stensjöns IF       9.36   +0.72

           3. Joakim Medelius          93  Högby IF           9.53   +0.72

           4. Jesper Johansson         93  Stensjöns IF       9.92   +0.72

           5. Oskar Green              93  Föra AIK          10.31   +0.72

           6. Samuel Schotte           93  Skruvs IF         10.85   +0.72

   

    600m   1. Jens Williamsson         93  Stensjöns IF    2,05.37

           2. Jonas Sturesson          93  Högby IF        2,07.25

           3. Allex Andersson          93  Stensjöns IF    2,08.30

           4. Samuel Schotte           93  Skruvs IF       2,09.60

           5. Adam Henrysson           93  Stensjöns IF    2,11.27

  (Ej DM : 6. Robin Somproh            95  Högby IF        2,20.62)



    Höjd   1. Adam Henrysson           93  Stensjöns IF       1.20

           2. Allex Andersson          93  Stensjöns IF       1.20

           3. Jonas Sturesson          93  Högby IF           1.15

           4. Oskar Green              93  Föra AIK              x



    Längd  1. Hannes Carlsson          93  Kalmar SK          4.26   +0.56

           2. Jens Williamsson         93  Stensjöns IF       3.95   +1.54

           3. Joakim Medelius          93  Högby IF           3.77   +0.00

           4. Jesper Johansson         93  Stensjöns IF       3.70   +2.09 

                                                              3.64   -0.06

           5. Jonas Sturesson          93  Högby IF           3.52   +2.01 

                                                              3.41   -0.16

           6. Allex Andersson          93  Stensjöns IF       3.51   +1.32

           7. Oskar Green              93  Föra AIK           3.26   +2.00

           8. Samuel Schotte           93  Skruvs IF          3.10   +1.67

      (Ej DM: Robin Somproh            95  Högby IF           3.15   +1.52)



    Kula   1. Allex Andersson          93  Stensjöns IF       7.54

           2. Joakim Medelius          93  Högby IF           7.18

           3. Hannes Carlsson          93  Kalmar SK          6.98

           4. Jens Wiliamsson          93  Stensjöns IF       6.78



F12  80m   1. Nathalie Petersson       91  IK Hinden         11.67   +1.33

           2. Ellen Johansson          91  Högby IF          12.15   +1.33

           3. Katherine Karlström      91  Högby IF          12.36   +1.33

           4. Tove Karlsson            91  Kalmar SK         12.65   +1.33

  

    200m   1. Nathalie Petersson       91  IK Hinden         29.35   -0.13

           2. Ellen Johansson          91  Högby IF          31.13   -0.13

           3. Mikaela Danneman         91  Stensjöns IF      31.61   -0.13

           4. Katherine Karlström      91  Högby IF          32.05   -0.13



   1500m   1. Ellen Johansson          91  Högby IF        6,12.99

           2. Therese Nilsson          91  Kalmar SK       6,27.39



 60m häck  1. Tove Karlsson            91  Kalmar SK         11.42   -0.11

           2. Hedvig Samuelsson        91  FIK Färjestaden   12.44   -0.11



    Höjd   1. Frida Engström           91  IFK Växjö          1.30

           2. Tove Karlsson            91  Kalmar SK          1.25

           3. Hedvig Samuelsson        91  FIK Färjestaden    1.25

           4. Louice Persson           91  IFK Växjö          1.20

           4. Katherine Karlström      91  Högby IF           1.20

 

    Stav   1. Katherine Karlström      91  Högby IF           1.90

           2. Mikaela Danneman         91  Stensjöns IF       1.00

 

    Längd  1. Nathalie Petersson       91  IK Hinden          4.31   -0.75

           2. Tove Karlsson            91  Kalmar SK          4.03   +0.72

           3. Matilda Ulmestig         91  IFK Växjö          3.88   -0.65



  Tresteg  1. Nathalie Petersson       91  IK Hinden          9.09   +0.96

           2. Frida Engström           91  IFK Växjö          8.98   +0.87

           3. Mikaela Danneman         91  Stensjöns IF       8.61   +0.55

           4. Hedvig Samuelsson        91  FIK Färjestaden    8.45   +0.55

           5. Katherine Karlström      91  Högby IF           8.26   +1.12

           6. Matilda Ulmestig         91  IFK Växjö          8.25   -0.75



    Kula   1. Magdalena Persson        91  Högby IF           9.55

           2. Patricia Bengtsson       91  IFK Växjö          8.46

           3. Frida Engström           91  IFK Växjö          8.31

           4. Louise Persson           91  IFK Växjö          5.87



   Diskus  1. Patricia Bengtsson       91  IFK Växjö         22.85

           2. Magdalena Persson        91  Högby IF          19.10



   Slägga  1. Magdalena Persson        91  Högby IF          23.18



    Spjut  1. Frida Engström           91  IFK Växjö         21.52

           2. Mikaela Danneman         91  Stensjöns IF      20.69

           3. Magdalena Persson        91  Högby IF          17.72

           4. Patricia Bengtsson       91  IFK Växjö         17.64

           5. Hedvig Samuelsson        91  FIK Färjestaden   15.93



F11  60m   1. Pernilla Olofsson        92  Stensjöns IF       9.15   -0.29

           2. Rebecka Arnesson         92  Skruvs IF          9.24   -0.29

           3. Nicolina Karlsson        92  IK Sisu            9.74   -0.29

           4. Latipha Haidara          92  Högby IF          10.74   -0.29



    600m   1. Erika Karlsén            92  IK Hinden       2,05.02

           2. Latipha Haidara          92  Högby IF        2,16.21

           3. Anna Källström           92  IK Hinden       2,18.06

           4. Nicolina Karlsson        92  IK Sisu         2,24.82



 60m häck  1. Erika Karlsén            92  IK Hinden         12.93   -0.11

           2. Linnea Björling          92  Kalmar SK         16.00   -0.11



    Höjd   1. Hanna Bjärkvik           92  Hovslätts IK       1.22

           2. Pernilla Olofsson        92  Stensjöns IF       1.15

           3. Rebecka Arnesson         92  Skruvs IF          1.10

           4. Latipha Haidara              Högby IF           0.95



    Längd  1. Pernilla Olofsson        92  Stensjöns IF       3.91   +0.80

           2. Erika Karlsén            92  IK Hinden          3.77   +0.66

           3. Nicolina Karlsson        92  IK Sisu            3.53   -0.24

           4. Rebecka Arnesson         92  Skruvs IF          3.49   +1.17

           5. Latipha Haidara          92  Högby IF           3.28   -0.21



     Kula  1. Hanna Bjärkvik           92  Hovslätts IK       9.88

           2. Anna Källström           92  IK Hinden          5.24



   Diskus  1. Hanna Bjärkvik           92  Hovslätt          20.74 ej DM



    Spjut  1. Hanna Bjärkvik           92  Hovslätts IK      19.34

           2. Nicolina Karlsson        92  IK Sisu           11.30



F10  60m   1. Evelina Grenmyr          93  IK Hinden          9.47   -0.19

           2. Emma Jeansson            93  Högby IF          10.04   -0.19

           3. Viktoria Andersson       93  Stensjöns IF      10.25   -0.19

           4. Emma Hansson             93  IK Sisu           10.42   -0.19

           5. Caroline Jönsson         93  FIK Färjestaden   10.49   -0.19

           6. Emma Persson             93  Högby IF          11.43   -0.19



    600m   1. Kajsa Eriksson           93  IFK Växjö       2,14.80

           2. Emma Persson             93  Högby IF        2,21.54

           3. Emma Hansson             93  IK Sisu         2,31.06

           4. Caroline Jönsson         93  FIK Färjestaden     DNF



    Höjd   1. Mimmi Carlsson           93  IK Hinden          1.15

           2. Emma Hansson             93  IK Sisu            1.15

           3. Wendela Wallentinsson    93  Stensjöns IF       1.10

           3. Kajsa Eriksson           93  IFK Växjö          1.10

           5. Emma Persson             93  Högby IF           1.05

           6. Emma Jeansson            93  Högby IF           1.05



    Längd  1. Evelina Grenmyr          93  IK Hinden          3.76   +2.09

                                                              3.55   +1.52

           2. Wendela Wallentinsson    93  Stensjöns IF       3.66   +1.19

           3. Caroline Jönsson         93  FIK Färjestaden    3.29   +0.84

           4. Viktoria Andersson       93  Stensjöns IF       3.25   +1.39

           5. Emma Jeansson            93  Högby IF           3.24   +1.00

           6. Emma Hansson             93  IK Sisu            3.04   +1.29



    Kula   1. Mimmi Carlsson           93  IK Hinden          7.07

           2. Emma Persson             93  Högby IF           7.04

           3. Kajsa Eriksson           93  IFK Växjö          6.84

           4. Viktoria Andersson       93  Stensjöns IF       5.97

           5. Caroline Jönsson         93  FIK Färjestaden    5.70

           6. Emma Jeansson            93  Högby IF           5.39





       MEDALJPOÄNGEN:



  1. Högby IF          74

  2. IK Hinden         51

  3. Stensjöns IF      44½

  4. IFK Växjö         26½

  5. Kalmar SK         23

  6. Färjestaden       15

  7. Föra AIK          13

  8. Hovslätts IK       9

  9. IK Sisu            6

 10. Skruvs IF          3

 11. Villstads GIF      3
   
  © HIF, uppdaterad 2004-11-02

Startsidan