<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Sylvesterloppet 31/12 2003  
     
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder:
 
     
 

5000m Män

1. David Nilsson 87 Högby IF 16.14
2. Stefan Larsson 59 Glasrikets RC 16.37
3. Tommy Unosson 67 Oskarshamns SK 16.49
4. Camilo Karlström 89 Högby IF 18.00
5. Anders Ellow 82 Kalmar SK 18.00
6. Tim Slättengren 89 Högby IF 18.36
7. Hans Södergren 51 Oskarshamns SK 18.55
8. Hans Tove   PK Hälsan 19.01
9. Simon Rohde 89 Högby IF 19.06
10. Jonny Lindström   Kalmar 19.08
11. Niklas Årenius 77 Linköping 19.16
12. Pär Josefsson   Kalmar 19.23
13. Anders Öberg 64 Kalmar RC 19.25
14. Marcus Svensson 77 Liverpool 19.29
15. Ronnie Lilja 54 Glasrikets RC 19.36
16. Martin Holm   Kalmar RC 20.03
17. Nils Nedfors 83 OK Dacke 20.23
18. Erik Johansson 89 Högby IF 20.35
19. Joakim Lindell 84 Kalmar OK 20.40
20. Thomas Almén 88 Högby IF 20.55
21. Anders Claesson 64 Burseryd 20.58
22. Per Öberg 40 Kalmar RC 21.03
23. Per-Göran Svensson 47 Ålems OK 21.06
24. Bo Sjöqvist 62 Glasrikets RC 21.08
25. Thomas Wirdesved 60 Alstermo IF 21.14
26. Kalle Bergh 60 Glasrikets RC 21.59
27. Jonas Persson 71 Målerås IF 22.06
28. Roger Artback 63 Kalmar 22.28
29. Tommy Claesson 49 Kalmar 22.33
30. Berne Eriksson 86 Degerhamns IF 22.46
31. Henrik Larsson 82 Glasrikets RC 23.14
32. Göran Gustavsson 60 Glasrikets RC 23.19
33. Erik Åstrand 81 Degerhamns IF 23.50
34. Per-Olof Engman   Oskarshamns SK 24.28
35. Olle Johansson 38 Färjestaden Motion 24.36
36. Roland Johansson 54 Norba SK 24.49
37. Jörgen Nilsson 68 Landkrabborna 24.50
38. Tommy Petersson   Atlas Copco 25.11
39. Claes Sunesson 46 Team Blekinge 25.29
40. Olof Åstrand 87 Degerhamns IF 25.49
41. Peter Engström   Kalmar 25.50
42. Jan Lindgren   Kalmar 25.52
43. Ingvar Arvidsson 34 IFK Borgholm 26.00
44. Bo Lönngren 60 OK Dacke 26.13
45. Sven Nedfors 51 OK Dacke 26.13
46. Ola Hagman 77 Ohms lag 26.42
47. Kenneth Warenhed 50 OK Dacke 26.46
48. Carl-Johan Hultenius 42 Färjestaden Motion 26.49
49. Stefan Ljungström 62 HS-Running Club 26.53
50. Patrik Lindgren 82 Glasrikets RC 27.01
51. Jonathan Persson 90 Högby IF 27.06
52. Erik Romberg 90 Högby IF 27.08
53. Håkan Gratte 43 Högby IF 29.25
54. Arne Hertzberg 45 Kalmar 30.44
55. Johnny Olsson 49   31.32
56. Per Josefsson 66 Landkrabborna 53.56
       
5000m Kvinnor
1. Ida Nilsson 81 Högby IF 16.26
2. Johanna Nilsson 83 Högby IF 18.02
3. Jessica Gylfe 79 IFK Växjö 18.25
4. Jo Allison 76   20.18
5. Carina Karlsson 58 Glasrikets RC 20.30
6. Bodil Englund 86 Oskarshamns SK 20.56
7. Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK 21.56
8. Irene Rohde 56 Högby IF 22.08
9. Madeleine Nilsson 89 Kalmar SK 22.23
10. Lena Thor 67 Högby IF 22.36
11. Karin Nilsson 65 Kalmar SK 24.11
12. Therese Nilsson 91 Kalmar SK 24.13
13. Emillia Persdotter   Påryd 25.54
14. Liz Johnsson 57 Pukebergs Friskvårdsmassör 25.58
15. AnnKarin Claesson 48 Kalmar 26.11
16. Helene Norén 62 HS Running Club 26.52
17. Agneta Andersson 74 Vilstad IK 27.09
18. Siv Romberg   Högby IF 29.31
19. Camilla Karlsson 77 Linköping 29.57
20. Birgit Larsson 40 Högby IF 33.26
21. Susanne Nyberg 77 Landkrabborna 53.55
       
10000m Män
1. Magnus Ohlsson 82 Högby IF 33.19
2. David Shepherd 77 Oskarshamns RC 33.52
3. Jimmy Wik 82 Kalmar SK 35.29
4. Daniel Runemalm 82 Oskarshamns RC 35.41
5. Joakim Svensson   Hultsfred LK 35.46
6. Pär Wanby 64 UF Contact 36.54
7. Johan Högström 66 Kalmar RC 37.49
8. Markus Andersson 85 Påryd 38.54
9. Jan-Olof Nilsson 66 OK Dacke 39.18
10. Olof Chronvall 67 Nid for Waste 39.27
11. Jörgen Stavervik 69 Misterhults AIF 39.56
12. Viking Nilsson 45 Glasrikets RC 40.04
13. Bo Sundström 67 Kalmar 40.24
14. Anders Gustavsson   Kalmar RC 40.40
15. Ove Helgee 68 Alstermo IF 41.33
16. Tomas Holmström 63 Ålems OK 41.51
17. Tommy Runecrantz 52 Falun CK 42.26
18. Per Andersson 60 Påryd 42.40
19. Peter Joelsson 56 Ålems OK 43.03
20. Claes Oscarsson   Kalmar RC 43.56
21. Stefan Gustafsson 52 Åkrahällskolans IF 44.38
22. Anders Nilsson 57 Hultsfred LK 44.58
23. Mathias Samuelsson 78 Oskarshamn 45.05
24. Tommy Kllippvik   Högby IF 45.10
25. Kaj Alderbert 56 Kalmar 45.12
26. Magnus Cederlöf 67 Oskarshamn 46.33
27. Bernt Hagelin 49   46.33
28. Pär Lundqvist 80 Eksjö Garnisons IF 46.50
29. Lars Lundqvist 44 Kalmar Polisers IF 47.28
30. Jan Tingnert 66 Landkrabborna 47.30
31. Pren Kolaj   Högby IF 48.14
32. Kaj Bergman 50 Storebro SC 48.19
33. Åke Petersson 50 IFK Kåremo 48.48
34. Patrik Lundqvist 71 Meltorp IF 49.38
35. Bengt-Åke Svensson 45 Team Blekinge 49.46
36. Bernt Carlsson   Persnäs AIF 49.50
37. Peter Andersson 62   52.55
38. Mats Martinsson 49 IFK Kåremo 53.03
39. Lars-Gunnar Nilsson 60 Oskarshamn SK 53.05
40. Leif Hansson   Karlskrona 54.35
41. Nils-Robert Herbertsson   Karlskrona 54.36
42. Göran Petersson   Persnäs AIF 54.38
43. Håkan Lennart Johansson 45 Försäkringskassans PK 55.38
44. Jim Kåresten 45 Team Blekinge 56.21
45. Bengt Nilsson 49 Team Blekinge 56.25
46. Gert Nachmansson   Karlskrona 57.16
47. Göran Månsson 61 OK Dacke 78.53
       
10000m Kvinnor
1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 42.18
2. Siv Persson   Målilla-Mörlunda Ski 42.42
3. Lilian Brorsson 47 Högby IF 47.05
4. Marie Johansson 65 Anticimex Kalmar 49.09
5. Berit Nilsson   Oskarskhamn SK 53.05
6. Eva Nilsson 66 Team Blekinge 55.32
7. Christine Nachmansson   Karlskrona 57.17
8. Gunilla Bertilsson 48 Vassmolösa 68.58
       
2100m P13
1. Marcus Nilsson 91 Högby IF 8.26
2. Oskar Thor 91 Högby IF 8.35
3. Robin Slättengren 91 Högby IF 8.43
4. Jonathan Nilsfors 91 Högby IF 9.12
5. Emil Wastesson   Högby IF 9.35
6. Eric Karlsson   Målilla-Mörlunda Ski 10.50
       
2100m F13
1. Moa Larsson 90 Högby IF 10.24
2. Petronella Karlsson   Pata Runners 12.33
       
1050m P11
1. Andreas Rohde 92 Högby IF 4.11
2. Daniel Thor 93 Högby IF 4.47
3. Hjalmar Johansson 92 Högby IF 4.54
4. Mattias Olander 92 Högby IF 5.22
       
1050m F11
1. Emma Persson 93 Högby IF 5.12
       
1050m P9
1. Marcus Andersson   Färjestaden 4.35
2. Ken Slättengren 95 Högby IF 4.56
3. Henrik Nilsson 94 Kalmar SK 5.02
4. Joel Romberg 95 Högby IF 5.19
5. Lucas Andersson   Färjestaden 5.21
6. Albin Lindblad 97 Högby IF 7.59
       
1050m F9
1. Carolina Olander 94 Högby IF 7.20
2. Josefine Olander 97 Högby IF 7.20
 
     
  © HIF, uppdaterad 2005-05-13  

Startsidan