<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Terräng-DM 24 april 2004  
     
 
Arrangör: Högby IF Start och mål: Golfbanan, Böda Sand
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson, Christer Persson Väder: Soligt, 11 grader
 
 
    



M 4000 m



1	David Nilsson-87        Högby IF                12.57

2	Magnus Ohlsson-82       Högby IF                13.02

3	Jonas Andersson-77      Högby IF                13.04

4	Jörgen Johansson -77    Eksjö Södra IK          13.10

5	Peter Bergqvist -85     Eksjö Södra IK          13.17

6	Joakim Samuelsson -82   Sk Graal                13.23

7	Jimmy Wik -82           Kalmar SK               13.26

8	Robert Ögren -67        Skillingaryds FK        13.32

9	Agélii Andreas -78      IK Hakarpspojkarna      13.36

10	Fredrik Grönqvist -76   IK Hakarpspojkarna      13.39

11	Anders Dahlström-60     Högby IF                13.45

12	Björn Carlsson -        Västerviks OK           13.50

13	Fredrik Johansson -86   IFK Växjö               13.51

14	Stefan Larsson -59      Glasrikets RC           13.59

15	Stefan Johansson -59    Brittatorps TK          14.02

16	Tommy Unosson-67        Oskarshamns SK          14.03

17	Christer Frej-58        Oskarhamns SK           14.05

18	Erik Wretström -88      Sk Graal                14.10

19	Stefan Andersson -67    Skillingaryds FK        14.14

20	Magnus Anderson-57      Högby IF                14.19

21	Lennart Pettersson -65  Målilla-Mörlunda SKI    14.21

22	Jörgen Almqvist -72     OK Njudung              14.24

23	Linus Studeny-81        Högby IF                14.28

24	Jonas Johansson -69     Glasrikets RC           14.29

25	Carl Bladh-Johansson-86 Sk Graal                14.31

26	Carl-Gustaf Nilsson-52  Högby IF                14.33

27	David Pantzare -73      Brittatorps TK          14.45

28	Linus Harrysson -88     IFK Växjö               14.47

29	Andreas Fransson -79    Kalmar SK               14.55

30	Jan Wessman -64         Eksjö Södra IK          15.02

31	Daniel Evaldsson -76    Sk Graal                15.15

32	Tomas Karlsson -70      Sk Graal                15.20

33	Ola Slättengren-63      Högby IF                15.23

34	Magnus Werdenskog -88   Eksjö Södra IK          15.26

35	Påhl Larsson-Lockner-88 Västerviks OK           15.26

36	Stefan Rohde-55         Högby IF                15.29

37	Henrik Carlsson-65      Högby IF                15.33

38	Tony Zetterström -66    Målilla-Mörlunda SKI    15.33

39	Hans Eriksson -48       Eksjö Södra IK          15.34

40	Christer Svensson -69   Växjö LK                15.36

41	Jan Berg -54            Oskarshamns SK          15.39

42	Sandy Bengtsson-63      Oskarshamns SK          15.40

43	Slimo Safouane -51      Hultsfreds LK           16.00

44	Filip Lindholm -88      Sk Graal                16.19

45	Wilko Rieck-46          Högby IF                16.20

46	Erik Edervall -87       IK Sisu Nässjö          16.24

47	Roger Ljungqvist -      Brittatorps TK          16.25

48	Milorad Glavas -64      Skillingaryds FK        16.37

49	Mattias Carlsson -85    OK Njudung              16.40

50	Tobias Gidonsson -88    Brittatorps TK          16.51

51	Alwi Hussein -88        Brittatorps TK          16.52

52	Folke Lindqvist -47     Eksjö Södra IK          17.17

53	Andreas Olsson -88      Eksjö Södra IK          17.20

54	Erling Thelander -47    Emmaboda Verda OK       17.32

55	David Hällgren -88      Eksjö Södra IK          17.50

56	Lennart Svensson -39    Sommen-Bygdens SK       17.58

57	Fredrik Svensson-86     Oskarshamns SK          18.12

58	Håkan Andersson -45     Skillingaryds FK        18.17

59	Andreas Gustavsson -88  Brittatorps TK          18.56

60	Stig Ekström -34        Växjö LK                19.34

61	Pren Kolaj-60           Högby IF                19.45

62	Conny Andersson -37     Villstads GIF           21.00

63	Sven Lundström -34      Oskarshamns SK          21.38

64	Ingvar Lundberg-28      Gnosjö FK               22.43

65	Gunnar Blad -           Hallaryds IF            22.46

66	Lars Amoson -38         Växjö LK                24.27

67	Keneth Massimow-53      Oskarshamns SK          26.16

68	Alvar Asplund-20        IFK Borgholm            42.21

--	Hans Södergren-50       Oskarshamns SK           dnf



Lagtävling Män



1	Högby IF 1        David Nilsson, Magnus Ohlsson,        39.03

	                  Jonas Andersson	

2	Eksjö Södra IK 1  Jörgen Johansson, Peter Bergqvist,    41.29

	                  Jan Wessman	

3	SK Graal 1        Joakim Samuelsson, Erik Wretström,    42.04

	                  Carl Bladh-Johansson	

4	Högby IF 2        Anders Dahlström, Magnus Andersson,   42.32

	                  Linus Studeny	

5	Oskarsahmans SK 1 Tommy Unosson, Christer Frej          43,47

	                  Jan Berg	

6	Skillingaryds FK  Robert Ögren, Stefan Andersson,       44.23

	                  Milorad Glavas	

7	Brittatorps TK 1  Stefan Johansson, David Pantzare,     45,12

	                  Roger Ljungqvist	

8	Högby IF 3        Carl-Gustaf Nilsson, Ola Slättengren, 45,25

	                  Stefan Rohde	

9	SK Graal 2        Daniel Evaldsson, Tomas Karlsson,     46,54

	                  Filip Lindholm	

10	Eksjö Södra IK 2  Hans Eriksson, Folke Lindqvist,       48,17

	                  Magnus Werdenskog 	

11	Högby IF 4        Henrik Carlsson, Wilko Rieck,         51,38

	                  Pren Kolaj	

12	Brittatorps TK 2  Tobias Gidonsson, Alwi Hussein,       52,39

	                  Andreas Gustavsson	

13	Oskarshamns SK 2  Sandy Bengtsson, Fredrik Svensson,    55,30

	                  Sven Lundström	

14	Växjö LK          Christer Svensson, Stig Ekström,      59,37

	                  Lars Amoson	



P 19 4000 m



1	Peter Bergqvist -85     Eksjö Södra IK   13.17

2	Fredrik Johansson -86   IFK Växjö        13.51

3	Carl Bladh-Johansson-86 Sk Graal         14.31

4	Mattias Carlsson -85    OK Njudung       16.40

5	Fredrik Svensson-86     Oskarshamns SK   18.12



P 17 4000 m



1	David Nilsson-87        Högby IF         12.57

2	Björn Carlsson -        Västerviks OK    13.50

3	Erik Wretström -88      Sk Graal         14.10

4	Linus Harrysson -88     IFK Växjö        14.47

5	Magnus Werdenskog -88   Eksjö Södra IK   15.26

6	Påhl Larsson-Lockner-88 Västerviks OK    15.26

7	Filip Lindholm -88      Sk Graal         16.19

8	Erik Edervall -87       IK Sisu Nässjö   16.24

9	Tobias Gidonsson -88    Brittatorps TK   16.51

10	Alwi Hussein -88        Brittatorps TK   16.52

11	Andreas Olsson -88      Eksjö Södra IK   17.20

12	David Hällgren -88      Eksjö Södra IK   17.50

13	Andreas Gustavsson -88  Brittatorps TK   18.56



Lagtävling P 17



1	Eksjö Södra IK   Magnus Werdenskog, Andreas Olsson, 50.36

	                 David Hellgren	

2	Brittatorps TK   Tobias Gidonsson, Alwi Hussein,	

	                 Andreas Gustavsson                 52.39



M 35 4000 m



1	Robet Ögren -67         Skillingaryds FK        13.32

2	Tommy Unosson-67        Oskarshamns SK          14.03

3	Stefan Andersson -67    Skillingaryds FK        14.14

4	Lennart Pettersson -65  Målilla-Mörlunda SKI    14.21

5	Jonas Johansson -69     Glasrikets RC           14.29

6	Henrik Carlsson-65      Högby IF                15.33

7	Tony Zetterström -66    Målilla-Mörlunda SKI    15.33

8	Christer Svensson -69   Växjö LK                15.36

9	Roger Ljungqvist -      Brittatorps TK          16.25



M 40 4000 m



1	Anders Dahlström-60     Högby IF                13.45

2	Jan Wessman -64         Eksjö Södra IK          15.02

3	Ola Slättengren-63      Högby IF                15.23

4	Sandy Bengtsson-63      Oskarshamns SK          15.40

5	Milorad Glavas -64      Skillingaryds FK        16.37

6	Pren Kolaj-60           Högby IF                19.45



M 45 4000 m



1	Stefan Larsson -59      Glasrikets RC           13.59

2	Stefan Johansson -59    Brittatorps TK          14.02

3	Christer Frej-58        Oskarhamns SK           14.05

4	Magnus Anderson-57      Högby IF                14.19

5	Stefan Rohde-55         Högby IF                15.29



M 50 4000 m



1	Carl-Gustaf Nilsson-52  Högby IF                14.33

2	Jan Berg -54            Oskarshamns SK          15.39

3	Slimo Safouane -51      Hultsfreds LK           16.00

4	Keneth Massimow-53      Oskarshamns SK          26.16

-	Hans Södergren-         Oskarshamns SK           dnf



M 55 4000 m



1	Hans Eriksson -48       Eksjö Södra IK          15.34

2	Wilko Rieck-46          Högby IF                16.20

3	Folke Lindqvist -47     Eksjö Södra IK          17.17

4	Erling Thelander -47    Emmaboda Verda OK       17.32

5	Håkan Andersson -45     Skillingaryds FK        18.17



M 65 4000 m



1	Lennart Svensson -39    Sommen-Bygdens SK       17.58

2	Conny Andersson -37     Villstads GIF           21.00

3	Lars Amoson -38         Växjö LK                24.27



M 70 4000 m



1	Stig Ekström -34        Växjö LK                19.34

2	Sven Lundström -34      Oskarshamns SK          21.38

3	Gunnar Blad -           Hallaryds IF            22.46



M 75 4000 m



1	Ingvar Lundberg-28      Gnosjö FK               22.43



M 80 4000 m



1	Alvar Asplund-20        IFK Borgholm            42.21



Män veteraner



1	Högby IF 1        Anders Dahlström 40, Magnus              42.37

	                  Andersson 45, Carl-Gustaf Nilsson 50	

2	Oskarshamns SK 1  Tommy Unosson 35, Christer Frej 45,      43.47

	                  Jan Berg 50	

3	Högby IF 2        Ola Slättengren 40, Henrik Carlsson 35,  47.16

	                  Wilko Rieck 55	

4	Eksjö Södra IK    Jan Wessman 40, Hans Eriksson 55,        47.53

	                  Folke Lindqvist 55	

5	Skillingaryds FK  Robert Ögren 35, Milorad Glavas 40,      48.26

	                  Håkan Andersson 55	

6	Växjö LK          Christer Svensson 35, Lars Amoson 65,    59,37

	                  Stig Ekström 70	

7	Oskarshamns SK 2  Sandy Bengtsson 40, Kenneth            1.03,34

	                  Massimow 50, Sven Lundström 70	



MÄN 12000 m



1	Robert Ögren -67        Skillingaryds FK        43.06

2	Stefan Andersson -67    Skillingaryds FK        45.27

3	Lennart Pettersson -65  Målilla-Mörlunda SKI    46.38

4	Christer Svensson -69   Växjö LK                50.40

5	Tony Zetterström -66    Målilla-Mörlunda SKI    52.08

6	Håkan Andersson -45     Skillingaryds FK      1.02,29

7	Stig Ekström -34        Växjö LK              1.07,18

8	Lars Amoson -38         Växjö LK              1.24,36



Lagtävling MÄN 12000 m



1	Skillingaryds FK    Robert Ögren, Stefan Andersson,   2.31,02

	                    Håkan Andersson	

2	Växjö LK            Christer Svensson, Stig Ekström,  3.22,34

	                    Lars Amoson	



K 4000 m



1	Malin Öhrn -69          IFK Växjö               14.22

2	Sandra Fransson -88     IFK Växjö               15.44

3	Sofie Barkstedt-86      Oskarshamns SK          15.48

4	Sofia Forsberg-87       Högby IF                16.05

5	Tove Ottosson -78       Glasrikets RC           16.29

6	Katarina Nilsson-56     Högby IF                16.33

7	Ida Andreasson -88      Eksjö Södra IK          16.44

8	Bodil Englund-86        Oskarshamns SK          17.00

9	Maria Thor -84          Eksjö Södra IK          17.42

10	Sara Axelsson-88        Högby IF                17.46

11	Sussan Holm -67         Målilla-Mörlunda SKI    17.52

12	Marina Martinsson -62   Målilla-Mörlunda SKI    17.53

13	Lena Thor-67            Högby IF                18.22

14	Irené Linde -63         Glasrikets RC           18.24

15	Irené Rohde-56          Högby IF                18.35

16	Lilian Brorsson-47      Högby IF                19.01

17	Margaretha Johansson-52 Glasrikets RC           19.23

18	Anita Jönsson -63       Högby IF                19.32

19	Rebecka Gunnarsson-87   Eksjö Södra IK          20.18

20	Måd Thorsell -45        Växjö LK                20.30

21	Git Karlsson-68         Högby IF                20.50

22	Ida Persson-88          Högby IF                22.58

23	Ing-Britt Lindqvist-47  Eksjö Södra IK          24.40

24	Birgit Larsson-40       Högby IF                31.07 



Lagtävling Kvinnor



1	Högby IF 1      Sofia Forsberg, Katarina Nilsson,   50.24

	                Sara Axelsson

2	Glasrikets RC   Tove Ottosson, Irené Linde,         54.16

	                Margareta Johansson

3	Eksjö Södra IK  Ida Andreasson, Maria Thor,         54.44

	                Rebecka Gunnarsson	

4	Högby IF 2      Lena Thor, Irené Rohde,             55.58

	                Lilian Brorsson

5	Högby IF 3      Anita Jönsson, Git Karlsson,        63.20

	                Ida Persson



KVINNOR 8000 m



1	Marina Martinsson-62    Målilla-Mörlunda SKI    37.50

2	Camilla Persson-62      Högby IF                38.01

3	Sussan Holm -67         Målilla-Mörlunda SKI    41.24



F 19 4000 m



1	Sofie Barkstedt-86      Oskarshamns SK          15.48

2	Bodil Englund-86        Oskarshamns SK          17.00



F 17 4000 m



1	Sandra Fransson -88     IFK Växjö               15.44

2	Sofia Forberg-87        Högby IF                16.05

3	Ida Andreasson -88      Eksjö Södra IK          16.44

4	Sara Axelsson-88        Högby IF                17.46

5	Rebecka Gunnarsson-87   Eksjö Södra IK          20.18

6	Ida Persson-88          Högby IF                22.58



Lagtävling F 17



1	Högby IF         Sofia Forsberg, Sara Axelsson, 58.49

	                 Ida Persson	



K 35 4000 m



1	Malin Öhrn -69          IFK Växjö               14.22

2	Sussan Holm -67         Målilla-Mörlunda SKI    17.52

3	Lena Thor-67            Högby IF                18.22

4	Git Karlsson-68         Högby IF                20.50



K 40 4000 m



1	Marina Martinsson -62   Målilla-Mörlunda SKI    17.53

2	Irené Linde -63         Glasrikets RC           18.24

3	Anita Jönsson -63       Högby IF                19.32



K 45 4000 m



1	Katarina Nilsson-56     Högby IF                16.33

2	Irené Rohde-56          Högby IF                18.35



K 50 4000 m



1	Margaretha Johansson-52 Glasrikets RC           19.23



K 55 4000 m



1	Lilian Brorsson-47      Högby IF                19.01

2	Måd Thorsell -45        Växjö LK                20.30

3	Ing-Britt Lindqvist-47  Eksjö Södra IK          24.40



K 60 4000 m		



1	Birgit Larsson-40       Högby IF                31.07



Kvinnor veteraner



1	Högby IF 1       Lena Thor 35, Katarina Nilsson 45,   53.56

	                 Lilian Brorsson 55	

2	Högby IF 2       Anita Jönsson 40, Irené Rohde 45,    69.14

	                 Birgit Larsson 60	



P 15 4000 m



1	Johan Svensson -89      FIK Färjestaden         13.52

2	Eric Dahlqvist -89      IFK Växjö               14.53

3	Tim Slättengren-89      Högby IF                15.23

4	Simon Rohde-89          Högby IF                15.52

5	Camilo Karlström-89     Högby IF                19.13



P 14 4000 m



1	Martin Lundqvist -90    IK Sisu Nässjö          15.39

2	Robin Lindgren -90      IFK Växjö               17.15

3	Jonathan Persson-90     Högby IF                17.24

4	Sebastian Tengbom -90   Eksjö Södra IK          17.26

5	Gustav Hällgren -90     Eksjö Södra IK          17.55

6	Erik Romberg-90         Högby IF                18.38

7	Axel Rehnby -90         Eksjö Södra IK          19.04

8	Oliver Nilsson-90       Högby IF                21.11



P 15 - 14



1	Högby IF 1      Tim Slättengren, Simon Rohde,	48.39

	                Jonathan Persson	

2	Eksjö Södra IK  Sebastian Tengbom, Gustav Hällgren,	54.25

	                Axel Rehnby	

3	Högby IF 2      Camilo Carlström, Erik Romberg,	59.02

	                Oliver Nilsson	



F 15 4000 m



1	Ida Ivarsson -89        Målilla-Mörlunda SKI    16.14

2	Emelie Stenqvist -89    Hjorten Fi              16.40

3	Matilda Johansson -89   Eksjö Södra IK          18.01



F 14 4000 m



1	Ida Blasek -90          IFK Växjö               16.23

2	Moa Larsson -90         Högby IF                19.53

3	Lina Malmberg -90       Eksjö Södra IK          19.54

4	Stina Fridholm -90      Eksjö Södra IK          21.02

5	Amanda Wirefelt -90     Eksjö Södra IK          21.43

-	Tina Johansson -90      Eksjö Södra IK           dnf



F 15 - 14



1	Eksjö Södra IK   Matilda Johansson, Lina Malmberg,  58.57

	                 Stina Fridholm	



P 13 2000 m



1	Marcus Nilsson-91       Högby IF                 7.00

2	Danny Fransson -91      IFK Växjö                7.16

3	Igor Glavas -91         Skillingaryds SK         7.22

4	Robin Slättengren-91    Högby IF                 7.44

5	Jonathan Nilsfors -91   Högby IF                 7.49

6	Adam Wretsröm -91       Sk Graal                 7.57

7	Daro Glavas -91         Skillingaryds SK         8.03

8	Thim Karlsson -91       Sk Graal                 8.29



P 12 2000 m



1	Kevin Fredriksson -92     Sk Graal               7.20

2	Robin Flöisbon -92        Storebro SK            7.28

3	Kalle Malmberg -92        Eksjö Södra IK         7.33

4	Hampus Blasek -92         IFK Växjö              7.43

5	Andreas Rohde-92          Högby IF               8.07

6	Dan Eliasson -92          Sk Graal               8.08

7	Johan Nilsson-92          Högby IF               8.14

8	Tabaré Cortes Severino-92 Sk Graal               8.23

9	Mathias Pettersson -92    Skruvs IF              9.08

10	Johan Somproh-92          Högby IF              10.02



Lagtävling P 13 - 12



1	Högby IF 1      Marcus Nilsson, Robin Slättengren,  22.33

	                Jonathan Nilsfors	

2	SK Graal        Adam Wretström, Kevin Fredriksson,  23.25

	                Dan Eliasson	

3	Högby IF 2      Andreas Rohde, Johan Nilsson,       26.23

	                Johan Somproh	



F 13 2000 m



1	Lina Andreasson -91      Eksjö Södra IK     7.29

2	Nathalie Wilhelmsson-91  Högby IF           8.35

3	Katherine Karlström-91   Högby IF           9.02

4	Malin Sigurd -91         Eksjö Södra IK     9.25

5	Ellen Johansson -91      Högby IF           9.28

6	Fredrikke Dam Larsen-91  Eksjö Södra IK     9.34

7	Magdalena Persson-91     Högby IF          10.38



F 12 2000 m



1	Elisabeth Gunnarsson-92  Eksjö Södra IK     9.07	

2	Anna Evaldsson-92        Högby IF           9.22	

3	Lovisa Bauer -92         Eksjö Södra IK     9.57	

4	Linnéa Axelsson -92      Eksjö Södra IK    10.03	

5	Evelina Claesson -92     Eksjö Södra IK    10.09	



F 13 - 12



1	Eksjö Södra IK 1    Lina Andreasson, Malin Sigurd,	26.01	

	                    Elisabeth Gunnarsson		

2	Högby IF            Nathalie Wilhelmsson, Katherine	26.59	

	                    Carlström, Anna Evaldsson		

3	Eksjö Södra IK 2    Fredrikke Dam Larsen, Lovisa	29.34	

	                    Bauer, Linnea Axelsson		



MINI-DM

P 11 1000 M



1	Adam Henrysson -93       Stensjöns IF       3.37	

2	Samuel Schotte -93       Skruvs IF          3.45	

3	Daniel Thor-93           Högby IF           3.46	

4	Alex Andersson -93       Stensjöns IF       3.48	

5	Henrik Karlsson -93      Sk Graal           3.54	

6	Albert Karlsson -93      Eksjö Södra IK     4.15	

7	Adam Thor -93            Eksjö Södra IK     4.19	

8	Filip Larsson -93        Eksjö Södra IK     4.35	



P 10 1000 M



1	Marcus Andersson -94     FIK Färjestaden    3.42	

2	Patrik Björkman -94      Sk Graal           4.07	

3	Kalle Albinsson -94      Stensjöns IF       4.14	

4	Markus Gustafsson -94    Eksjö Södra IK     6.09	

	Ken Slättengren          Högby IF           4.08  Utom tävlan

	Robin Somproh -95        Högby IF           4.16  Utom tävlan

	Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK     5.20  Utom tävlan



F 11 1000 M



1	Sara Kalebsson -93       Ljungby FIK        3.47	

2	Linnéa Broman -93        Eksjö Södra IK     4.05	

3	Martina Sigurd -93       Eksjö Södra IK     4.17	

4	Emma Persson-93          Högby IF           4.18	



F 10 1000 M



1	Freja Wester -94         Eksjö Södra IK     4.21	

2	Lisa Wilhelmsson -94     Eksjö Södra IK     4.22	

3	Julia Ek -94             Eksjö Södra IK     4.28	

4	Sara Sundblad -94        Eksjö Södra IK     4.50	

 	Antonia Tengbom -95      Eksjö Södra IK     5.07  Utom tävlan

 	

              KLUBBARNAS POÄNG



Plac. Klubb             Poäng     Plac. Klubb             Poäng

  1. Högby IF             76p       13. IFK Borgholm       3p

  2. Eksjö Södra IK       45p       13. Gnosjö FK          3p

  3. IFK Växjö            22p       13. Ljungby FIK        3p

  4. Oskarshamns SK       14p       13. IK Sisu Nässjö     3p

  5. Målilla-Mörlunda SKI 13p       13. Sommen-bygdens SK  3p

  5. Skillingaryds SK     13p       18. OK Hjorten         2p

  7. Glasrikets RC        10p       18. Skruvs IF          2p

  7. SK Graal             10p       18. Storebro SK        2p

  9. Växjö LK              8p       18. Villstads GIF      2p

 10. FIK Färjestaden       6p       22. Hallaryds IF       1p

 11. Brittatorps TK        4p       22. Hultsfreds LK      1p

 11. Stensjöns IF          4p       22. Västerviks OK      1p

 



© HIF, uppdaterad 2004-11-02
 
     

Startsidan