<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Ölands Maraton 24 juli 2004  
 
       
Arrangör: Högby IF Start och mål: Löttorp Centrum
Tävlingsledare: Sten Medlius, Carl-Gustaf Nilsson Väder: Svag vind, +20 grader
       
Plac Namn Förening Tid
  Män    
1 Jan Tore Paulsen -73 Bjerkreim Maratonklubb Norge 2.48,32
1 Gjermund Sörstad -79 IF Sturla Norge 2.48,32
3 Sören Forsberg -63 Örebro 2.56,00
4 Anders Karnfält -61 FK Studenterna 2.57,34
5 Jonas Håkansson -66 Kyrkhults SK 3.05,34
6 Jarmo Juhola -68 Korske Finland 3.06,31
7 Per Åke Roswall -70 Högby IF 3.08,31
8 Åge Nilsen -59 Ale 90 IK 3.09,36
9 Inge Blomberg -51 Örebro 3.11,53
10 Christian Håkansson -73 Kyrkhults SK 3.16,30
11 Tommy Hagberg -68 Växjö LK 3.16,31
12 Soini Välitalo -63 Gränums IF 3.17,22
13 Mikael Suni -68 Kalmar 3.18,35
14 Fredrik Johansson -71 Kalmar 3.22,16
15 Hugo Liss -42 Storådalens SK 3.23,43
16 Jouko Myyryläinen -60 Götlunda IF 3.27,43
17 Peter Reiler -66 Rejlers IF 3.27,13
18 Anders Gidlund -59 Ericsson IK 3.28,25
19 Peter Månsson -63 Växjö LK 3.28,58
20 Roger Backman-67 Svinstadsjöns IF Linköping 3.29,35
21 Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 3.31,38
22 Leif Franzén -46 IFK Strängnäs 3.36,21
23 Bo Sundström -67 Kalmar 3.37,51
24 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 3.37,47
25 Rainer Niska -54 Wärnamo SK 3.38,19
26 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 3.43,20
27 Jörgen Stavervik -69 Misterhults AIF 3.45,48
28 Markus Andersson -85 Högby IF 3.52,42
29 Cehå Sennerstig -53 Eslöv 3.54,14
30 Lennart Skoog -46 Stenungsunds OK 3.55,48
31 Ingvar Andersson Karlshamn 4.04,56
32 Mårten Anduri -66 Göteborgs Judoklubb 4.07,18
33 Anders Petersson -60 Hörlösa 4.08,01
34 Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.08,22
35 Martin Zetterberg -70 Västerås 4.09,48
36 Christer Svensson -69 Växjö LK 4.10,04
37 Ove Engman -39 Elvans IF 4.11,39
38 Ingo Beyersdorff Kexholms SK 4.13,14
39 Bengt-Åke Svensson -45 Team Blekinge LF 4.14,51
40 Hans Nyberg -63 Ale 90 IK 4.16,20
41 Strandkvist -64 FK Åsen 4.19,03
42 Jan Haldén -54 IF SAAB 4.19,22
43 Göran Ingebrand Vattudalens LDK 4.25,01
44 Bo Inge Åkerlund -38 Kastlösa GoIF 4.30,51
45 Åke Bengtsson 55 Elmhults SC 4.36,03
46 Claes Lindeberg -82 Hägersten 4.37,50
47 Kjell-Åke Åkesson -44 Växjö LK 4.39,31
48 Lars Håkansson -54 Kallinge 4.57,13
49 Christer Stålgren Listerby 5.00,20
50 Jon-Håkan Jannerling -49 Ale 90 IK 5.16,47
51 Conny Andersson -37 Villstad GIF 5.16,50
  M35    
1 Jonas Håkansson -66 Kyrkhults SK 3.05,34
2 Jarmo Juhola -68 Korske Finland 3.06,31
3 Tommy Hagberg -68 Växjö LK 3.16,31
4 Mikael Suni -68 Kalmar 3.18,35
5 Roger Backman-67 Svinstadsjöns IF Linköping 3.29,35
6 Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 3.31,38
7 Bo Sundström -67 Kalmar 3.37,51
8 Jörgen Stavervik -69 Misterhults AIF 3.45,48
9 Mårten Anduri -66 Göteborgs Judoklubb 4.07,18
10 Christer Svensson -69 Växjö LK 4.10,04
  M40    
1 Sören Forsberg -63 Örebro 2.56,00
2 Anders Karnfält -61 FK Studenterna 2.57,34
3 Soini Välitalo -63 Gränums IF 3.17,22
4 Jouko Myyryläinen -60 Götlunda IF 3.27,43
5 Peter Reiler -66 Rejlers IF 3.27,13
6 Peter Månsson -63 Växjö LK 3.28,58
7 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 3.37,47
8 Anders Petersson -60 Hörlösa 4.08,01
9 Hans Nyberg -63 Ale 90 IK 4.16,20
10 Strandkvist -64 FK Åsen 4.19,03
11 Christer Stålgren Listerby 5.00,20
  M45    
1 Åge Nilsen -59 Ale 90 IK 3.09,36
2 Anders Gidlund -59 Ericsson IK 3.28,25
3 Ingo Beyersdorff Kexholms SK 4.13,14
4 Åke Bengtsson 55 Elmhults SC 4.36,03
  M50    
1 Inge Blomberg -51 Örebro 3.11,53
2 Rainer Niska -54 Wärnamo SK 3.38,19
3 Cehå Sennerstig -53 Eslöv 3.54,14
4 Ingvar Andersson Karlshamn 4.04,56
5 Jan Haldén -54 IF SAAB 4.19,22
6 Göran Ingebrand Vattudalens LDK 4.25,01
7 Lars Håkansson -54 Kallinge 4.57,13
  M55    
1 Leif Franzén -46 IFK Strängnäs 3.36,21
2 Lennart Skoog -46 Stenungsunds OK 3.55,48
3 Bengt-Åke Svensson -45 Team Blekinge LF 4.14,51
4 Jon-Håkan Jannerling -49 Ale 90 IK 5.16,47
  M60    
1 Hugo Liss -42 Storådalens SK 3.23,43
2 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 3.43,20
3 Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.08,22
4 Kjell-Åke Åkesson -44 Växjö LK 4.39,31
  M65    
1 Ove Engman -39 Elvans IF 4.11,39
2 Bo Inge Åkerlund -38 Kastlösa GoIF 4.30,51
3 Conny Andersson -37 Villstad GIF 5.16,50
       
  Kvinnor    
1 Jenny Notfjäll -75 Sävedalens AIK 3.29,46
2 Jenny Karlsson -79 Hultsfreds LK 3.33,22
3 Lillemor Högerås -63 IF Start 3.46,20
4 Tina Karlsson -66 Storådalens SK 3.50,37
5 Viktoria Johnsson -69 Stranda LK 3.51,09
6 Karin Beyersdorff -64 Kexholms SK 4.22,00
7 Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 4.37,50
       
  K35    
4 Tina Karlsson -66 Storådalens SK 3.50,37
5 Viktoria Johnsson -69 Stranda LK 3.51,09
  K40    
3 Lillemor Högerås -63 IF Start 3.46,20
6 Karin Beyersdorff -64 Kexholms SK 4.22,00
  K60    
7 Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 4.37,50
       
  Smålands DM    
  Män    
1 Per Åke Roswall -70 Högby IF 3.08,31
2 Tommy Hagberg -68 Växjö LK 3.16,31
3 Peter Månsson -63 Växjö LK 3.28,58
4 Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 3.31,38
5 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 3.37,47
6 Rainer Niska -54 Wärnamo SK 3.38,19
7 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 3.43,20
8 Markus Andersson -85 Högby IF 3.52,42
9 Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.08,22
10 Christer Svensson -69 Växjö LK 4.10,04
11 Ingo Beyersdorff Kexholms SK 4.13,14
13 Åke Bengtsson -55 Elmhults SC 4.36,03
14 Kjell-Åke Åkesson -44 Växjö LK 4.39,31
15 Conny Andersson -37 Villstad GIF 5.16,50
  M35    
1 Tommy Hagberg -68 Växjö LK 3.16,31
2 Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 3.31,38
3 Christer Svensson -69 Växjö LK 4.10,04
  M40    
1 Peter Månsson -63 Växjö LK 3.28,58
2 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 3.37,47
  M45    
1 Ingo Beyersdorff Kexholms SK 4.13,14
2 Åke Bengtsson 55 Elmhults SC 4.36,03
  M50    
1 Rainer Niska -54 Wärnamo SK 3.38,19
  M60    
1 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 3.43,20
2 Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.08,22
3 Kjell-Åke Åkesson -44 Växjö LK 4.39,31
  M65    
1 Conny Andersson -37 Villstad GIF 5.16,50
       
  Kvinnor    
1 Jenny Karlsson -79 Hultsfreds LK 3.33,22
2 Viktoria Johnsson -69 Stranda LK 3.51,09
3 Karin Beyersdorff -64 Kexholms SK 4.22,00
       
  K35    
1 Viktoria Johnsson -69 Stranda LK 3.51,09
  K40    
2 Karin Beyersdorff -64 Kexholms SK 4.22,00
       
  Ölandsmästerskap    
1 Per Åke Roswall -70 Högby IF 3.08,31
2 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 3.43,20
3 Markus Andersson -85 Högby IF 3.52,42
4 Bo Inge Åkerlund -38 Kastlösa GoIF 4.30,51
  M60    
1 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 3.43,20
  M65    
1 Bo Inge Åkerlund -38 Kastlösa GoIF 4.30,51
 
     
  © HIF, uppdaterad 2006-02-27  
     

Startsidan