<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Sylvesterloppet 31 dec 2004
   
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Fredriksskans, Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Underbar sista dag på året, +6 gr, sol och vindstilla
 
Antal löpare: 180 st - Nytt rekord! Utlottad cykel vanns av: Christoffer Bengtsson, Oskarshamn
   
 
5 km      
  Män    
1 David Nilsson-87 Högby IF 16.01
2 Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.49
3 Jimmy Wiik-82 Kalmar SK 16.57
4 Joachim Svensson-66 HLK 17.29
5 Oscar Stensson Bohman-87 Nybro OK 17.52
6 John Örtendahl-76 Kalmar 17.58
7 Camilo Carlström-89 Högby IF 18.11
8 Simon Rohde-89 Högby IF 18.33
9 Pär Josefsson -89 Högby IF 18.37
10 Hans Towe -58 Oskarshamns SK 18.55
11 Anders Borg-65 Algutsrum 18.57
12 Anders Thor-63 Högby IF 19.20
13 Johan Palm-72 Glasriket RC 19.27
14 Tim Slättengren-89 Högby IF 19.29
15 Nonne Edsenius-53 Glasriket RC 20.10
16 Filip Andersson-90 Högby IF 20.19
17 Anders Claesson   20.27
18 Jonas Carlsson-65 Kalmar 20.34
19 Tommy Rydén-69 Kalmar RC 20.52
20 Jonathan Persson-90 Högby IF 21.04
21 Bo Sjöquist-62 Glasriket RC 21.05
22 Anders Tuvesson-68 Hultsfred LK 21.24
23 Göran Gustavsson Glasriket RC 21.32
24 Kent Johansson-67 Bergkvara AIF 21.38
25 Tommy Claesson   21.48
26 Per-Göran Svensson-47 Ålems OK 21.48
27 Per Öberg-40 Kalmar RC 21.49
28 Erik Romberg-90 Högby IF 22.03
29 Jonas Persson-71 Målerås IF 22.30
30 Oskar Thor-90 Högby IF 22.47
31 Leif Pettersson-55 Kalmar 22.57
32 Johan Svensson- Högby IF 23.05
33 Per Svensson Högby IF 23.07
34 Tomas Wallin-77 Kalmar 23.26
35 Andreas Andersson-76 Kalmar 23.29
36 Folke Wallander- Algutsrum 23.30
37 Peter Engström Kalmar 23.55
38 Erik Pettersson Färjestadens Motion 24.06
39 Gösta Kullman Färjestadens Motion 24.41
40 Roland Johansson-54 Norba SK 24.42
41 Ove Bäckström Smedby BoiK 25.16
42 Klas Sunesson-47 Polisen Karlskrona 25.21
43 Peter Ivarsson -59 Målilla Mörlunda SKI 25.58
44 Stefan Ljungström-62 Hs Runningclub Kalmar 26.16
45 Kennth Warenhed-50 Ok Dacke 26.43
46 Mats Martinsson -49 IFK Kåremo 26.44
47 Christer Andersson-67 Eskilstuna 27.56
48 Carl-Johan Hultenius- Färjestadens Motion 28.11
49 Vilhelm Andersson-92 Påryd 28.18
50 Tommy Petersson-55 Atlas Copco 29.15
51 Arne Hertzberg-45 Kalmar 29.43
52 Christoffer Bengtsson - Oskarshamns SK 30.10
53 Sandy Bengtsson -64 Oskarshamns SK 30.11
54 Håkan Gratte-60 Högby IF 31.08
55 Lennart Bertilsson- Vassmolösa 32.19
56 Johnny Olsson- Nybro 32.34
57 Folke Lindskog - Älmhult/Ljungby Fi 38.18
58 Per Josefsson-66   43.33
  Torbjörn Andersson - Färjestaden dns
       
  Kvinnor    
1 Johanna Nilsson-83 Högby IF 18.54
2 Bodil Englund-86 Oskarshamn SK 20.40
3 Susanne Holm- Målilla Mörlunda SKI 20.57
4 Sara Axelsson-88 Högby IF 21.04
5 Anna Lernå-67 SOK Viljan 21.20
6 Sofia Forsberg-87 Högby IF 22.10
7 Wiola Larsson-76 Trekanten 22.15
8 Lena Thor-67 Högby IF 22.48
9 Maria Arvidsson -87   23.09
10 Katarina Ragnarsson-60 Trekanten 23.17
11 Iris Wanglin-55 Mönsterås 24.15
12 Anita Svensson Högby IF 24.54
13 Git Karlsson-68 Högby IF 25.24
14 Anna-Karin Claesson   25.38
15 Elin Ivarsson -87 Målilla Mörlunda SKI 25.57
16 Karin Nilsson -85 Kalmar SK 25.59
17 Therese Nilsson -91 Kalmar SK 26.01
18 Helene Noren Hs Runningclub Kalmar 26.42
19 Helen Lundahl -55 Hultsfred LK 27.12
20 Emilia Andersson-87 Påryd 27.28
21 Agnetha Andersson-74 Vilsta IK 27.57
22 Ida Persson-88 Högby IF 28.25
23 Magdalena Persson-91 Högby IF 28.26
24 Camilla Lindström-71 Ljungbyholm 29.44
25 Gunilla Bertilsson Vassmolösa 32.50
26 Berit Petersson-51 Kalmar 34.59
27 Birgit Larsson-40 Högby IF 35.12
  Josefin Lindell-88 Kalmar OK dnf
  Mardeleine Nilsson -89 Kalmar SK dns
  Ida Ivarsson -89 Målilla Mörlunda SKI dns
       
10 km      
  Män    
1 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 34.15
2 Johan Lundahl-78 Sävedalens AIK 34.27
3 Magnus Andersson-57 Högby IF 34.58
4 Christer Freij -58 Oskarshamns SK 35.30
5 Stefan Petersson-81 Glasrikets RC 36.43
6 Mats Thörnblad-61 1342 RC 36.48
7 Göran Månsson-61 Ok Dacke 36.57
8 Johan Andreasson-83 1342 RC 37.23
9 Jacob Strömberg-85 Kalmar RC 37.35
10 Markus Andersson-85 Högby IF 37.52
11 Olof Chronvall-67 1342 RC 37.59
12 Kent Krawe -59 Misterhults AIS 38.10
13 Bo Sundström -67   38.21
14 Christer Svensson-69 Växjö Löparklubb 38.23
15 Tony Zetterström- Målilla Mörlunda SKI 39.35
16 Stefan Rohde-55 Högby IF 40.19
17 Sven Jansson-68 Mörbylånga 40.31
18 Kurt Hallberg-61 Ljungbyholm 40.40
19 Tomas Holmström-63 Ålems OK 41.13
20 Kjell Lundahl-54 Hultsfred LK 41.15
21 Viking Nilsson -45 Glasrikets RC 41.24
22 Ove Helgee-68 Alstermo IF 42.59
23 Magnus Svahn-69 Kalmar RC 43.25
24 Peter Joelsson-56 Ålems OK 43.44
25 Tommy Klippvik-51 Högby IF 44.12
26 Ulf Lorentzon-69 KFUM CK 44.31
27 Laurent Duda-65 Uppsala Löparklubb 44.36
28 Anders Nilsson-57 Hultsfred LK 45.23
29 Claes Oscarsson-65 Kalmar RC 45.27
30 Andreas Åkesson - Norrköping 45.31
31 Tommy Sundström Kalmar 45.51
32 Ingemar Karlsson-45 Hultsfred LK 46.46
33 Jan Tingnert-66 Kalmar 47.09
34 Stefan Gustafsson Åkrahällskolans IF 47.48
35 Kaj Aldebert - Kalmar 48.15
36 Kaj Bergman-50 Storebro IF 51.06
37 Bengt-Åke Svensson-45 Team Blekinge 51.42
38 Lennart Bohman-55 Ölands Skidklubb 52.37
39 Peter Andersson-62 Ing 2 52.48
40 Lars Gunnar Nilsson -60 Oskarshamns SK 53.32
41 Roland Grumback-54 Hamburg 54.17
42 Thomas Jerneng-63 Ljungbyholm 54.23
43 Sven Nedfors-51 Ok Dacke 54.56
44 Jim Toresten-45 Brynäs IF 55.31
45 Håkan Lennart Johansson -45 Försäkringskassans Pk 55.41
46 Göran Petersson-52 Kalmar 56.14
47 Jan Karlsson- Ahlberg Bil IF 56.54
48 Sven-Ove Petersson -55   1.03.30
  Jan Bergh -54 Oskarshamns SK dns
       
       
  Kvinnor    
1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 43.37
2 Siv Persson -72 Målilla Mörlunda SKI 44.03
3 Terese Petersson - Högby IF 44.37
4 Camilla Persson-62 Högby IF 44.39
5 Lilian Brorsson-47 Högby IF 47.23
6 Marie Johansson-65 Kalmar 48.26
7 Måd Thorsell -45 Växjö Löparklubb 51.45
8 Berit Nilsson -63 Oskarshamns SK 53.31
9 Kjärstin Hagman Boström-66 Kalmar 53.51
  Irene Rohde-56 Högby IF dns
       
2 km      
  P 13    
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.37
2 Robin Slättengren-91 Högby IF 7.52
3 Sebastian Karlsson -92 Glasrikets RC 7.53
4 Simon Arvidsson-91 Nybro If 7.55
5 Eric Karlsson--91 MM Ski 9.39
6 Christoffer Blom-91 Gränna 10.25
       
  F13    
1 Katherine Karlström-91 Högby IF 09.55
2 Sofie Ståhl-91 Nybro 10.48
3 Frida Eriksson-91 Nybro 11.01
4 Isabella Venturi-91 Nybro 11.35
       
1 km P 11    
1 Marcus Andersson FIK Färjestaden 4.05
2 Fredrik Bäckström - Smedby Boik 4.18
3 Alex Blom-93 Gränna 4.22
4 Albin Arvidsson-93 Nybro IF 4.24
       
  P9    
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 4.23
2 Joel Romberg-95 Högby IF 4.43
3 Lucas Andersson-96 FIK Färjestaden 4.56
4 Lukas Mirbt-98 Uppsala 5.45
5 Albin Lundblad-98 Högby IF 5.58
  Filip Lernå-99 Sok Viljan dnf
       
  F11    
1 Maria Tell-93 Högby IF 4.48
2 Emma Persson-93 Högby IF 4.54
3 Emma Jeansson-93 Högby IF 4.57
4 Josefine Johansson-94 Bergkvara AIF 5.34
5 Daniela Mirbt-93 Uppsala 5.42
6 Carolina Olander-94 Högby IF 6.01
       
  F 9    
1 Melinda Karlsson-98 MM Ski 6.00
2 Josefine Olander-97 Högby IF 6.04
   
  © HIF, uppdaterad 2005-01-22

Startsidan