<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Kalmar Sylvesterlopp lör 31 dec 2005  
     
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Fredriksskans, Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Nollgradigt, begynnande snöväder
Medarrangör/sponsorer: Östran, Adels Cykel o Sport, Intersport, Kalmar, Målerås Glasbruk
Utlottad cykel vanns av Johanna Nilsson, Högby IF
 
     
 
  Män 5km    
1 David Nilsson-87 Högby IF 17.04
2 Marcus Nilsson -91 Högby IF 19.08
3 Hans Tove -57 Oskarshamns SK 19.09
4 Stefan Helander -66 Oskarshamns SK 19.10
5 Simon Rohde -89 Högby IF 19.19
6 Per Josefsson -89 Högby IF 19.20
7 Anders Thor -63 Högby IF 19.21
8 Tim Slättengren -95 Högby IF 20.00
9 Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 20.07
10 Robin Slättengren -91 Högby IF 20.27
11 Jonathan Persson -90 Högby IF 21.19
12 Anders Reinholdsson-66 Glasrikets RC 22.19
13 Andreas Åkesson -74 Norrköping 22.25
14 Anders Claesson-64 Burseryd IF 22.33
15 Filip Andersson -90 Högby IF 22.47
16 Kent Johansson Bergkvara 22.49
17 Per-Göran Svensson-47 Ålems OK 22.54
18 Andreas Rohde -92 Högby IF 23.05
19 Niklas Persson-69 Shore Road Striders 23.29
20 Tommy Claesson-49 Kalmar 23.50
21 Johnny Reinholdsson-68   23.54
22 Ulf Nordenhem-57 Nordea 24.24
23 Conny Runesson-67 Kalmar 24.25
24 Leif Nyström-51 Ålems OK 24.49
25 Bert Karlsson-57 Berts Plåt 24.57
26 Erik Karlsson -91 Målilla Mörlunda SKI 25.02
27 Roger Artback-63 KFUM-CK 25.10
28 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 25.23
29 Peter Engström-65 P:E:s Rörtjänst 25.56
30 Jesper Rosander -69 Uvahult 25.57
31 Peter Mårdh-54 Kalmar RC 26.06
32 Olle Johansson-38 Färjestadens Motion 26.14
33 Steven Alriksson Schmidt-67 San Antonia Texas USA 26.25
34 Jörgen Nilsson-68 Nybro Vuxenutbildning 26.50
35 Roland Johansson-54 Norba SK 28.04
36 Christer Andersson-67 Eskilstuna 28.49
37 Stefan Ljungström -61 HS Running Club 28.56
38 Mats Martinsson -49 IFK Kåremo 29.21
39 Carl-Johan Hultenius-42 Färjestadens Motion 29.25
40 Björn Svensson -59 Kisa SK 29.53
41 Christoffer Bengtsson -95 Oskarshamns SK 30.07
42 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 30.08
43 Bengt-Erik Flygare Team Blekinge LF 31.11
44 Arne Hertzberg-45 Kalmar 31.23
45 Patrik Nilsson-84 Hultsfreds LK 31.55
46 Pierre Nilsson-81 Hultsfreds LK 34.27
  Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK dns
  Vilhelm Andersson -92 Högby IF dns
 
  Kvinnor 5km    
1 Johanna Nilsson -83 Högby IF 17.57
2 Ida Nilsson-81 Högby IF 18.30
3 Sara Axelsson -88 Högby IF 22.24
4 Eva Berger-   23.08
5 Maria Arvidsson-87 Kalmar OK 23.25
6 Lena Thor -67 Högby IF 24.02
7 Josefin Lindell-88   25.08
8 Carina Garpmo-58 Glasrikets RC 25.24
9 Magdalena Persson -91 Högby IF 27.49
10 Emma Persson -93 Högby IF 28.13
11 Ann Karin Claesson-48 Kalmar 28.14
12 Agnetha Andersson Ålems OK 28.49
13 Helene Norén -62 HS Running Club 28.55
14 Susanna Petersson-71 PHS Växjö 29.51
15 Helene Andreasson-60   34.29
16 Gunilla Bertilsson-48 Vassmolösa 36.15
17 Birgit Larsson- Högby IF 37.26
  Johanna Vigertsson -90 Målilla Mörlunda SKI dns
  Susanne Zetterström -67 Målilla Mörlunda SKI dns
  Iréne Rohde -56 Högby IF dns
 
  Män 10km    
1 Magnus Andersson-57 Högby IF 37.53
2 Sören Forsberg -63 IF Start 38.44
3 Jan Berg -54 Ålems OK 38.50
4 Markus Andersson -85 Högby IF 39.26
5 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK 40.11
6 Bo Sunström -67 Kalmar 40.51
7 David Nylander -78 Kånkelberrys 40.54
8 Gustav Karlsson Kristianstad 41.07
9 Lennart Petersson -65 Målilla Mörlunda SKI 41.17
10 Kurt Hallberg-61 Ljungbyholm 42.03
11 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 43.08
12 Tomas Holmström-63 Ålems OK 43.14
13 Peter Månsson-63 Växjö LK 43.22
14 Per Andersson -60 Högby IF 44.25
15 Eddy Hultgren-59 Team Blekinge LF 44.43
16 Peter Joelsson -56 Ålems OK 45.23
17 Per Josefsson -66 Kalmar 45.40
18 Tommy Klippvik-51 Högby IF 47.08
19 Bo Petersson - Lessebo OK 47.35
20 Jan Tingnert - Kalmar 48.03
21 Pontus Petersson Lessebo OK 48.32
22 Magnus Johansson-65 Östgöta Lingon 49.05
23 Anders Nilsson-57 Hultsfreds LK 49.32
24 Johan Andersson-70 Hovmantorp 49.55
25 Laurent Duda-65 Uppsala LK 51.05
26 Kristian Olofsson-84 Lindås 51.20
27 Kaj Albert - Kalmar 51.30
28 Tomas Alriksson Järfälla 51.50
29 Bengt-Åke Svensson Team Blekinge LF 53.53
30 Tommy Petersson -55 Atlas Copco 53.58
31 Pär Lindh-77 Kalmar Multisport klubb 54.04
32 Åke Johansson Team Blekinge LF 54.47
33 Pren Kolaj-60 Högby IF 55.10
34 Yngve Frederich -51 Telia IF 56.08
35 Johan Björkman-71 Skuteryd 57.51
36 Marcus Petersson -73 Hovmantorp 58.51
37 Peter Andersson-62 Fredsbaskrarna 60.51
38 Håkan Lennart Johansson -45 Försäkringskassans PK 61.10
39 Bengt Nilsson Team Blekinge LF 61.53
40 Jan Karlsson Team Blekinge LF 62.27
41 Jim Toresten Team Blekinge LF 65.59
 
  Kvinnor 10km    
1 Jessica Gylfe-80 Högby IF 40.55
3 Sofia Asplund-81 Högby IF 44.22
2 Siv Persson -70 Målilla Mörlunda SKI 44.45
4 Terese Petersson-84 Högby IF 45.53
5 Camilla Persson-62 Högby IF 47.56
6 Jannike Åkesson Team Blekinge LF 48.14
7 Lilian Brorsson -47 Högby IF 51.39
8 Anette Forsberg -65 IF Start 56.31
9 Emilia Persdotter -87 Högby IF 59.41
10 Jenny Johansson-75 Kalmar 62.14
11 Camilla Karlsson-68 Ålems OK 62.16
 
  P13 2km    
1 Sebastian Karlsson-92 Glasrikets RC 09.15
2 Johan Nilsson -92 Högby IF 10.02
3 Rick Nyström -93 Högby IF 11.13
 
  F13 2km    
1 Maria Tell -93 Högby IF 12.07
 
  P11 1km    
1 Ken Slättengren -95 Högby IF 5.00
 
  F11 1km    
1 Josefine Johansson - Bergkvara 6.16
2 Evelina Dahlberg -95 Högby IF dns
 
  P9 1km    
1 Lukas Mirbt-98 Uppsala LK 6.30
2 Albin Lindblad-98 Kalmar 6.33
3 Fabian Lindblad-00 Kalmar 9.10
 
  F9 1km    
1 Melinda Karlsson -98 Målilla Mörlunda SKI 6.35
 
     
  © HIF, uppdaterad 2006-01-15  

Startsidan