<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Skol-DM i friidrott år 7-9 Södra Kalmar läns Skolidrottskrets  
     
 
Datum: 20e sep 2006 Arrangör: Högby IF/Kalmar SK
Tävlingsplats: Fredriksskans IP, Kalmar
Tävlingsledare: Katarina Nilsson Väder: Soligt och +16ºC, blåsigt
Eltidtagning: Bo Björholm, (ingen eltid i stafetter och 1000m)
 
 
     
 
Pojkar åk 9 födda 1991
  100m      
  Heat 1 vind 2,4    
1 Olle Pelby Funkabosskolan IF 12,37  
2 Marcus de Graaf Skanseknskolan IF 12,65  
3 Marin Gustavsson Faleknbergsson 12,70  
4 Robert Järpstigen Södermöresskolan IF 12,96  
5 Dennis Magnusson Funkabosskolan IF 13,24  
6 Erik Hallströn Slottsskolan 13,60  
         
  Heat 2 vind 3,8    
1 Henrik Håkansson Torskolan 12,74  
2 Johan Asplind Ölands friskola 12,82  
3 Rikard Arnesson Funkabosskolan IF 12,85  
4 Hampus Dorch Skansensskoaln IF 13,80  
         
  Heat 3 vind 4,4    
1 Viktor Grön Vasaskolan If 12,53  
2 Anton Vilander Fröviskolan IF 12,88  
3 Martin Olsson Skansensskolan IF 13,05  
         
  Heat 4 vind    
1 Jesper Bergstrand Funkaboskolan IF 12,26  
2 Marcus Nilsson Funkaboskolan IF 12,41  
3 Charlie Hjertquist Vasaskolan IF 12,53  
4 Henrik Karlzén Fröviskolan IF 13,78  
         
  FINAL vind 1,6    
1 Marcus Nilsson Funkabo Skol IF 12,19  
2 Olle Pellby Funkabo Skol IF 12,25  
3 Jesper Bergstrand Funkabo Skol IF 12,33  
4 Charlie Hjertqvist Vasaskolan IF 12,50  
5 Martin Gustavsson Falkenbergsskolan IF 12,64  
6 Marcus De Graaf Skansenskolan,Mörbylånga skol IF 12,68  
7 Henrik Håkansson Torskolan, Torsås Skol IF 12,70  
8 Victor Grön Vasaskolan IF 12,92  
       
  Längd     vind
1 Marcus Nilsson Funkaboskolan IF 5,51  
2 Martin Gustavsson Falenbergsskolan IF 5,19  
3 Viktor Grön Vasaskolan IF 5,13  
4 Jonathan Nilsfors Funkabo Skol IF 5,17  
5 Oskar Thor Funkabos Skol IF 5,06  
6 Rasmus Götberg Paradisskolan IF 5,02  
7 Jesper Bergstrand Funkabo Skol IF 4,93  
8 Filip Fajersson Falkenbergsskolan IF 4,91  
9 Adam Källgren Funkabo Skol IF 4,67  
10 Sigge Göransson Linsdalsskolan IF 4,65  
11 Joacim Petersson Slottsskolan IF 4,61  
12 Emil Olsson Bjurbäckssolan IF 4,47  
13 Daniel Melzén Fröviskolans IF 4,37  
14 Charlie Hjertquist Vasaskolan IF 4,33  
15 David Källén Falkenbergsskolan IF 4,23  
16 Hampus Edvisson Paradisskolan IF 4,14  
17 Dennis Wistrand Slottsskolan IF 3,83  
18 Erik Hallström Slottsskolan IF 3,82  
20 Tobias Axelsson Funkabo Skol IF 3,98  
         
  Höjd      
1 Marcus Nilsson Funkabo Skol IF 1,81  
2 Victor Grön Vasaskolan 1,70  
3 Jesper Bergstrand Funkabo Skol IF 1,70  
4 Rickars Andersson Funkabo Skol IF 1,65  
5 Jonatan Nilsfors Funkabo Skol IF 1,60  
6 Kalle Hammarberg Funkabo Skol IF 1,55  
7 Emil Olsson Bjurbäcksskolan 1,50  
7 Karl Borgebrand Falkenberg 1,50  
9 Robin Askem Ölands Friskola 1,50  
10 Tobias Axelsson Funkabo Skol IF 1,50  
11 Sigge Göransson Lindsdal 1,45  
12 Martin Olsson Skansen 1,40  
12 Dennis Wistrand Slottskolan 1,40  
         
  Kula 4kg      
1 Oscar Thor Funkabo Skol IF 13,36  
2 John Borg Vasaskolan IF 11,50  
3 Daniel Andersson Torskolan, Torsås Skol IF 11,25  
4 Axel Nilsson Falkenbergsskolan IF 10,78  
5 Mattias Elmqvist Skansenskolan,Mörbylånga Skol IF 10,52  
5 Victor Grön Vasaskolan IF 10,52  
7 Magnus Carlsson Skansenskolan,Mörbylånga Skol IF 10,23  
8 Carl Borgebrand Falkenbergsskolan IF 10,08  
9 Hampus Edvinsson Paradissksolans IF 10,00  
10 Dennis Wistrand Slottskolan 09,69  
11 Rasmus Göthberg Paradissksolans IF 0942  
12 Daniel Melzén Fröviskolans IF 08,84  
13 David Jansson Skansenskolan,Mörbylånga Skol IF 08,73  
         
  1000m      
1 Marcus Nilsson Funkaboskolan IF 2,46,7  
2 Jonathan Nilsfors Funkaboskolan IF 2,54,0  
3 Robert Järpstigen Södermöreskolan 2,57,2  
4 Emil Nilsson Slottsskolan 2,59,5  
5 Hampus Dorch Skansenskolan IF 3,11,6  
6 Niclas Holmqvist Funkaboskolan IF 3,17,7  
7 Erik Hallström Slottsskolan 3,21,3  
         
  Stafett 4x100m      
1 Funkaboskolan   50,2  
  Olle Pellby      
  Jonathan Nilsfors      
  Marcus Nilsson      
  Jesper Bergstrand      
2 Falkenbergsskolan   50,9  
  Alexander Gustavsson      
  Martin Gustavsson      
  Simon Andersson      
  Marcus Thörnblad      
3 Torskolan   51,9  
  Henrik      
  Calle      
  Patrick      
  Martin      
         
Pojkar åk 8 födda 1992
  100m      
  Heat 1 vind    
1 Filip Nilsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 13,05  
2 Joel Fransson Mönsterås skol If 13,19
3 Marcus Ljungström Ölands friskola 13,61
4 Jonas Hilding Vasaskolans if 13,80
5 Viktor Gustavsson Södermöreskolan 15,30
 
  Heat 2 vind  
1 Mattias Olander Ölands friskola 11,77
2 Johan Nilsson Södermöreskolan 12,62
3 Sebastian Karlsson Södermöreskolan 12,82
4 Philip Bäckman Funkabo skol If 13,28
5 Linus Andersson Slottsskolan 14,32
 
  Heat 3 vind  
1 Rasmus Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 12,74
2 Erik Rosengren Södermöreskolan 13,14
3 Nick Svensson Fröviskolans If 13,17
4 Ted Gunnarsson Fröviskolans If 13,58
5 Linus Svenneheim Novaskolan 13,74
6 Anton Karlsson Bjurbäckskolan, emmaboda skol If 13,75
7 Philip Jonson Funkabo skol If 14,36
 
FINAL   vind  
1 Mattias Olander Ölands friskola 11,79
2 Johan Nilsson Södermöreskolan 12,30
3 Markus Johansson Bjurbäckskolan, emmaboda skol If 12,44
4 Sebastian Karlsson Södermöreskolan 12,52
5 Rasmus Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 12,68
6 Erik Rosengren Södermöreskolan 12,88
7 Filip Nilsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 12,89
 
  Längd    
1 Mattias Olander Ölands friskola 5,68
2 Rasmus Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 5,47
3 Pontus Heining Skansenskolan, mörbylånga skol If 5,16
4 Sebastian Karlsson Södermöreskolan 5,10
5 Andreas Turesson Södermöreskolan 4,96
6 Viking Pettersson Södermöreskolan 4,58
7 Leo Huber Novaskolan 4,44
8 Christoffer Christensson Skansenskolan, mörbylånga skol If 4,42
9 Anton Agestam Vasaskolans If 4,28
10 Marcus Ljungström Ölands friskola 4,22
11 Linus Svenneheim Novaskolan 4,19
12 Olle Göterfeldt Funkabo skol If 4,00
13 Marcus Johansson Bjurbäcksskolan, emmaboda skol If 3,80
14 Pontus Furbring Södermöreskolan 3,57
15 Viktor Gustafsson Södermöreskolan 3,35
 
 
  Höjd    
1 Andreas Turesson Södermöreskolan 1,70
2 Sebastian Karlsson Södermöreskolan 1,70
3 Mattias Olander Ölands friskola 1,65
4 Marcus Johansson Skansenskolan, mörbylånga skol If 1,65
5 Mikel Nilsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 1,60
6 Joel Martinsson Södermöreskolan 1,60
7 Nick Svensson Förvisskolans if 1,55
8 Joel Fransson Mönsterås skol If 1,55
8 Jesper Eriksson Vasaskolans if 1,55
10 Filip Nilsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 1,50
11 Linus Andersson slottskolan 1,45
11 Viking Pettersson Södermöreskolan 1,45
13 Simon Richert ölands friskola 1,40
14 Leo Huber nova if 1,40
15 Karl Magnusson funkabo skol If 1,35
16 Marcus Ljungström Ölands friskola 1,35
  Pontus Furbring Södermöreskolan  
 
  Kula 4kg    
1 Mattias Olander Ölands friskolan 13,29
2 Sebastian Karlsson Södermöreskolan 11,06
3 Marcus Johansson Bjurbäckskolan, Emmaboda Skol IF 10,64
4 Thimmy Bernvåg Funkabo skol If 10,58
5 Viking Pettersson Södermöreskolan 10,40
6 Charlie Krook Mönsterås skol If 9,92
7 Ted Gunnarson Fröviskolans If 9,77
8 Markus Johansson Skansenskolan, mörbylånga skol If 9,40
9 Victor Nilsson Byman Skansenskolan, mörbylånga skol If 9,33
10 Andreas Turesson Södermöreskolan 9,20
11 Lucas Georgsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 9,15
12 Christian Eriksson Skansenskolan, mörbylånga skol If 9,14
13 Tor Sohlström Vasaskolans If 8,40
14 Victor Winstam Funkabo skol If 7,68
15 Philip Knutsson Funkabo skol If 7,63
16 Jonas Hilding Vasaskolan If 7,16
17 Andreas Engström Funkabo skol If 7,00
18 Viktor Gustavsson Södermöreskolan 5,76
       
  1000m    
1 Marcus Johansson Skansenskolan, mörbylånga skol If 2,57,01
2 Sebastian Karlsson Södermöreskolan 3,00,27
3 Johan Nilsson Södermöreskolan 3,04,75
4 Viking Pettersson Södermöreskolan 3,08,44
5 Filip Nilsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 3,12,34
6 Emil Sjöholm Torsskolan, Torsås skol if 3,13,34
7 Rasmus Sjöstedt Skansenskolan, mörbylånga skol If 3,13,60
8 Joel Martinsson Södermöreskolan 3,16,07
9 Anton Karlsson Bjurbäckskolan, Emmaboda Skol IF 3,17,49
10 Albin Carlsson Funkabo skol If 3,27,52
11 Linus Dahlström Vasaskolans IF 3,27,88
12 David Rommedahl Ölands friskola 3,28,12
13 Marcus Ljungström Ölands friskola 3,28,36
14 Viktor Gustavsson Södermöreskolan 3,32,44
15 Linus Andersson slottsskolan 3,39,72
16 Olle Göterfelt Funkabo skol If 3,47,65
17 Gabriel Bobeck Funkabo skol If 4,03,08
 
  Stafett 4x100m    
1 Ölands Friskola   54.00
  David Rommerdahl    
  Simon Richert Björk    
  Mattias Olander    
  Marcus Ljungström    
2 Södermöreskolan   54.92  
  Andreas Turesson      
  Joel Martinsson      
  Pontus Furbring      
  Johan Nilsson      
3 Södermöreskolan   54.30  
  Viking Pettersson      
  Sebastian Karlsson      
  Viktor Gustavsson      
  Erik Rosengren      
 
Pojkar åk 7 födda 1993
  80m      
  Heat 1 vind +3,6    
1 Oskar Johansson Funkabo Skol IF 10,60  
2 Timmy Adolfsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 11,18  
3 Dinad Garrett Falkenbergskolans IF 11,24  
4 Filip Qvist Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 11,40  
5 Rasmus Pettersson Torsås Skol IF 11,73  
6 Hannes Carlsson Funkabo Skol IF 11,82  
7 Hannes Linnér Falkenbergskolans IF 12,23  
         
  Heat 2 vind +3,7    
1 Alexander Hellborg Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 10,80  
2 Oliver Krusheim Vasaskolans IF 10,88  
3 Jimmy Emriksson Funkabo Skol IF 11,00  
4 Oskar Nordborg Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 11,32  
5 Anders Iwarson Falkenbergskolans IF 11,72  
6 Daniel Arvidsson Torsås Skol IF 11,84  
         
  Heat 3 vind +3,3    
1 Henrik Freij Ölands Friskola 10,53  
2 Pontus Johansson Torsås Skol IF 10,88  
3 Albin Arvidsson Paradisskolans IF 11,03  
4 Rasmus Hansson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 11,05  
         
  Heat 4 vind +2,5    
1 Petter Holmersson Funkabo Skol IF 10,85  
2 Johan Christoffersson Funkabo Skol IF 11,24  
3 Victor Johnsson Fröviskolans IF 11,56  
         
  FINAL vind +3,7    
1 Alexander Hellborg Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 10,70  
2 Hannes Carlsson Funkabo Skol IF 10,82  
3 Jimmy Emriksson Funkabo Skol IF 10,94  
4 Henrik Freij Ölands Friskola 10,97  
5 Oliver Krusheim Vasaskolans IF 10,99  
6 Petter Holmersson Funkabo Skol IF 11,03  
7 Pontus Johansson Torsås Skol IF 11,22  
8 Albin Arvidsson Paradisskolans IF 11,73  
         
  Längd     vind
1 Hannes Carlsson Funkabo Skol IF 4,91 1,3
2 Alexander Hellborg Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 4,89 0,5
3 Oliver Krusheim Vasaskolans IF 4,81 2,2
4 Petter Holmersson Funkabo Skol IF 4,71 0,7
5 Henrik Freij Ölands Friskola 4,69 1,3
6 Oskar Nordberg Skanskenskolan, Mörbylånga Skol IF 4,68 1,2
7 Felix Loftenius Falkenbergsskolans IF 4,51 1,6
8 Johan Christofferson Funkabo Skol IF 4,32 0,7
10 John Linde Vasaskolans IF 4,24 1,0
11 Rasmus Hansson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 4,21 1,0
12 Anders Iwarsson Falkenbergsskolans IF 4,19 1,3
13 Simon Ziegenfeldt Falkenbergsskolans IF 4,11 1,1
14 Albin Arvidsson Paradisskolans IF 4,03 0,9
15 Hannes Linnér Falkenbergsskolans IF 4,01 1,6
16 Viktor Johnson Fröviskolans IF 3,93 0,5
17 David Leandersson Funkabo Skol IF 3,89 0,7
18 Jon Eriksson Torsås Skol IF 3,43 1,1
         
  Höjd      
1 Oliver Krusheim Vasaskolans IF 155  
2 John Linde Vasaskolans IF 150  
3 Hannes Carlsson Funkabo Skol IF 150  
4 Timmy Adolfsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 140  
5 Oskar Nordborg Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 140  
6 Alexander Hellborg Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 140  
7 Henrik Freji Ölands Friskola 135  
8 Petter Holmersson Funkabo Skol IF 135  
9 Filip Quist Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 130  
9 Henrik Arvidsson Torsås Skol IF 130  
11 Rasmus Hansson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 125  
12 Andreas Ohlson Ölands Friskola 120  
13 Mergim Pllana Funkabo Skol IF 120  
         
  Kula 3kg      
1 Mikael Carlsson Funkabo Skol IF 11,26  
2 Besfort Brahimi Funkabo Skol IF 10,37  
3 Timmy Adolfsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 9,60  
4 Oliver Krusheim Vasaskolans IF 9,55  
5 Oskar Nordborg Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 8,88  
6 Andreas Olsson Ölands Friskola 8,46  
7 Emil Olofsson Torsås Skol IF 8,40  
8 John Hildingsson Vasaskolans IF 8,10  
9 Robin Johansson Torsås Skol IF 7,27  
         
  1000m      
1 Felix Loftenius Falkenbergsskolans IF 3,10,1  
2 Martin Willsund Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,12,6  
3 Alexander Hellborg Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 3,14,2  
4 Anton Walter Funkabo Skol IF 3,15,4  
5 Timmy Adolfsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,17,5  
6 Albin Arvidsson Paradisskolans IF 3,17,8  
7 Anders Iwarsson Falkenbergsskolans IF 3,18,0  
8 John Söforth-Jörgensson Torsås Skol IF 3,18,2  
9 Jonas Sturesson Funkabo Skol IF 3,19,4  
10 Jimmy Aronsson Funkabo Skol IF 3,24,5  
11 Jacob Sjöstedt Lindsdals RO:s Skol IF 3,30,5  
12 Anton Johnsson Torsås Skol IF 3,36,6  
13 Philip Engström Funkabo Skol IF 3,38,8  
14 Jacob Lingmert Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,43,4  
15 Pontus Bladh Lindsdals RO:s Skol IF 4,00,5  
16 Nicolas Agrotis Funkabo Skol IF 4,32,9  
         
  Stafett 4x80m      
1 Funkabo Skol IF   44,1  
  Hannes Carlsson      
  Rick Bengtsson Nyström      
  Petter Holmersson      
  Johan Christoffersson      
2 Falkenbergskolans IF   45,2  
  Dinard Garrett      
  Anders Ivarsson      
  Hannes Linnér      
  Felix Loftenius      
3 Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF   46,9  
  Timmy Adolfsson      
  Oskar Nordborg      
  Martin Wilsund      
  Jakob Lingmert      
         
         
Flickor åk 9 födda 1991
  100m      
  Heat 1 vind 3    
1 Sonja Jonasson Bjurbäcksskolan Emmaboda Skol IF 13,77  
2 Sofia Petersson Vasaskolans IF 13,96  
3 Jonna B Winblad Funkabo skol IF 15,41  
 
  Heat 2 vind    
1 Katharine Karlström Funkabo Skol IF 13,30  
2 Hedvig Samuelsson Skansenskolan, Mörbylånga skol IF 14,02  
3 Hanna Adolfsson Funkabo Skol IF 14,91  
 
 
  FINAL vind 3,3  
1 Katharine Karlström Funkabo Skol IF 13,29
2 Sonja Jonasson Bjärbäcksskolan, Emmaboda skol IF 13,97
3 Sofia Petersson Vasaskolan IF 14,08
4 Hedvig Samuelsson Skansenskolan IF 14,18
5 Hanna Adolfsson Funkabo Skol IF 14,84
 
  Längd    
1 Hedvig Samuelsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 4,72
2 Katherine Karlström Funkabo Skol IF 4,65
3 Elin Wetterfalk Nova IF 4,24
4 Sofia Petersson Vasaskolans IF 4,10
5 Ida Storm Paradisskolan IF 3,84
6 Anita terzic Funkabo Skol IF 3,68
7 Theresia Ragnar Nova IF 3,53
8 Lisa Elm Gagnehag Funkabo Skol IF 3,37
 
  Höjd    
1 Amelie Astander Torskolan, Torsås Skol IF 1,55
2 Hedvig Samuelsson Skansenskolan IF, Mörbylånga skol IF 1,50
2 Katherine Karlström Funkabo Skol IF 1,50
4 Ida Storm Paradisskolan 1,45
5 Sofie Alerstedt Falkenbergsskolan IF 1,45
5 Ellinor Karlsson Slottskolan 1,45
7 Sonja Jonasson Bjurlingsskolan Emmaboda skol IF 1,40
 
  Kula 3kg    
1 Ida Storm Paradisskolans IF 11,00
2 Magdalena Persson Slottskolan 9,55
3 Erica Nilsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 9,20
4 Hedvig Samuelsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 8,86
5 Elin Wetterfalk Nova IF 8,77
6 Sofia Nyblom Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 8,56
7 Lisa Elm Gagnehag Funkabo Skol IF 8,12
8 Sofie Svensson Funkabo Skol IF 8.00
9 Anita Terzic Funkabo Skol IF 7,71
10 Frida Drejå Nova IF 7,49
11 Malin Eriksson Funkabo Skol IF 7,39
12 Cecilia Lindström Funkabo Skol IF 6,84
  Matilda Söderbäck Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 0
       
  1000m    
1 Sofie Svensson Funkabo Skol IF 3,50,81
2 Hedvig Samuelsson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,51,21
 
  Stafett 4x100m    
1 Falkenbergsskolan   56,8
  Sofie Alerstedt    
  Isabella Jonsson    
  Frida Lindvall    
  Amanda Strömberg    
2 Funkaboskolan   57,4
  Katherine Karlström    
  Jonna B Winblad    
  Antigona Nuradini    
  Hanna Adolfsson    
 
Flickor åk 8 födda 1992
  100m    
  Heat 1 vind  
1 Linnéa Björling Vasaskolans If 13,72
2 Maria Raustorp Funkabo skol If 13,86
3 Matilda Berglund Bjurbäckssskolan, Emmaboda skol If 13,90
4 Angelica Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 14,25
5 Frida Palm Ölands friskolan 14,47
6 Julia von Wendel Funkabo skol If 14,66
 
  Heat 2 vind  
1 Rebecka Arnesson Bjurbäcksskolan, Emmaboda skol If 13,53
2 Sara Carlström Falkenbergsskolans If 14,08
3 Sofi Carlbrant Vasaskolans If 14,51
4 Erika Axelsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 14,59
5 Isabell Lalander Funkaboskolans If 14,85
 
  FINAL vind  
1 Rebecka Arnesson Bjurbäcksskolan, Emmaboda skol If 13,67
2 Linnéa Björling Vasaskolans If 13,68
3 Maria Raustorp Funkabo skol If 13,74
4 Sara Carlström Falkenbergsskolans If 14,17
5 Matilda Berglund Bjurbäckssskolan, Emmaboda skol If 14,20
6 Angelica Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 14,45
7 Frida Palm Ölands friskolan 14,63
8 Sofi Carlbrant Vasaskolans If 15,03
 
  Längd    
1 Rebecka Arnesson Bjurbäcksskolan, emmaboda skol If 4,85
2 Angelica Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 4,77
3 Linnea Björling Vasaskolans If 4,48
4 Mathilda Berglund Bjurbäcksskolan, emmaboda skol If 4,34
5 Erika Axelsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 4,03
6 Malin Lindström Vasaskolans If 3,99
7 Linn Nilsson Ölands friskola 3,80
8 Annie Jungå Ölands friskola 3,78
9 Cassandra Åsenuis Skansenskolan, mörbylånga skol If 3,77
10 Emilia Björk Ölands friskola 3,59
 
  Höjd    
1 Angelica Gustavsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 1,45
2 Matilda Berglund Bjurbäckskolan, emmaboda skol If 1,40
2 Linnea Björling Vasaskolans If 1,40
4 Malin Lindström Vasaskolans If 1,40
5 Märta Månsson Vasaskolans If 1,35
6 Rebecka Arnesson Bjurbäckskolan, emmaboda skol If 1,35
7 Emma Olsson Torskolan, torsås skol If 1,35
8 Matilda Brännström funkabo skol If 1,30
9 Isabella Lalander funkabo skol If 1,25
 
  Kula 3kg    
1 Matilda Berglund Bjurbäckskolan, emmaboda skol If 10,50
2 Linnea Björling Vasaskolan skol If 9,30
3 Maja Pettersson Funkabo skol If 9,14
4 Sarah Varlström Falkenbergsskolan If 8,65
5 Alieta Avdic Mönsterås skol If 8,56
6 Erika Axelsson Skansenskolan, mörbylånga skol If 7,55
7 Sofie Carlbrant Vasaskolans If 7,27
8 Isabella Lalander Funkabo skol If 7,18
10 Cassandra Åsenius Skansenskolan, mörbylånga skol If 6,56
11 Mathilda Brännström Funkabo skol If 6,01
 
  1000m    
1 Lisa Farquhar Funkabo skol If 3,41,8
2 Emma Arvidsson Funkabo skol If 3,45,7
3 Märta Månsson Vasaskolans IF 3,46,7
4 Cassandra Åsenius Skansenskolan, mörbylånga skol If 3,46,8
5 Emma Ohlsson Torskolan, torsås skol If 3,48,7
6 Malin Alvgrim Ölands Friskola 3,50,9
7 Sara Lagerkrantz Funkabo skol If 3,52,3
8 Sofie Mikkelsen Funkabo skol If 3,53,0
9 Annie Jungå Ölands Friskola 4,14,8
  Stafett 4x100m    
1 Funkabos Skol IF   59,7
  Maria Raustorp    
  Julia von Wendel    
  Isabell Lalander    
  Lisa Farquer    
2 Vasaskolans IF    
  Märta Månsson   59,9
  Linnea Björling    
  Malin Lindström    
  Sophie Carlbrant    
3 Torskolan    
  Flicka 1   1,01,0
  Flicka 2    
  Flicka 3    
  Flicka 4    
 
Flickor åk 7 födda 1993
  80m    
  Heat 1 vind +4,3  
1 Maria Tell Funkabo Skol IF 11,42
2 Sofie Lundström Skanskenskolan, Mörbylånga Skol IF 11,51
3 Anne Robertsson Novaskolans IF 11,76
4 Jenny Gustafsson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 11,77
5 Madeleine Gardefalk Vasaskolans IF 11,79
6 Lizette Nilsson Byman Skanskenskolan, Mörbylånga Skol IF 12,24
7 Natacha Björnholt Henriksson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 12,84
 
  Heat 2 vind +2,7  
1 Emma Jeansson Funkabo Skol IF 11,56
2 Kajsa Boija Torsås Skol IF 11,91
3 Anna Löfvin Vasaskolans IF 12,33
4 Julia Andersson Skansenskolan Mörbylånga Skol IF 12,56
5 Petra Fredlund Slottsskolan 13,94
6 Angelica Cöster Vasaskolans IF 14,19
 
  Heat 3 vind  
1 Linnea Nilsfors Funkabo Skol IF 11,68
2 Carolina Almqvist Fröviskolans IF 11,92
3 Mimmi Hamnert Fröviskolans IF 12,01
4 Matilda Nilsson Byman Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 12,40
5 Filippa Wiebert Funkabo Skol IF 12,53
6 Tova Lindbäck Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 14,03
 
  FINAL vind +1,7  
1 Maria Jeansson Funkabo Skol IF 11,53
2 Maria Tell Funkabo Skol IF 11,67
3 Linnea Nilsfors Funkabo Skol IF 11,69
4 Anna Robertsson Nova IF 11,71
5 Jenny Gustavsson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 11,77
6 Sofie Lundström Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 11,89
7 Kajsa Boija Torsås Skol IF 11,97
8 Madeleine Gardefalk Vasaskolans IF 12,01
 
  Längd    
1 Maria Tell Funkabo Skol IF 4,55
2 Linnea Nilsfors Funkabo Skol IF 4,33
3 Sofie Lundström Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 4,10
4 Jenny Gustavsson Bjurbäckskolan, Emmaboda Skol IF 4,05
5 Viktoria Ericsson Slottskolan 4,02
6 Anna Levin Vasaskolans IF 3,44
7 Carolina Almqvist Fröviskolans IF 3,95
8 Madeleine Gardefalk Vasaskolans IF 3,94
9 Alexandra Johansson Slottskolan 3,80
10 Mathilda Simonsson Parkskolan 3,80
11 Julia Andersson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,73
12 Mimmi Hamnert Fröviskolans IF 3,68
13 Matilda Nilsson Byman Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,68
14 Liv Hydén Slottskolan 3,25
15 Tova Lindbäck Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,24
 
  Höjd    
1 Maria Tell Funkabo Skol IF 1,55
2 Alexandra Johansson Slottskolan 1,40
3 Jenny Gustavsson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 1,35
3 Anna Robertsson Nova IF 1,35
5 Lizette Nilsson Byman Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 1,30
5 Lousie Jonasson Falkenbergskolans IF 1,30
7 Johanna Gillner Falkenbergskolans IF 1,30
8 Therese Bengtsson Funkabo Skol IF 1,30
9 Frida Lagerkvist Torsås Skol IF 1,25
9 Sofie Lundström Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 1,25
9 Linnea Nilsfors Funkabo Skol IF 1,25
12 Natacha Björnholt-Henriksson Bjurbäcksskolan, Emmaboda Skol IF 1,25
13 Victoria Ericsson Slottskolan 1,25
14 Josefine Larsson Falkenbergskolans IF 1,20
15 Sanna Skällberg Vasaskolans IF 1,20
16 Liv Hydén Slottskolan 1,20
17 Agnes Elofsson Vasaskolans IF 1,20
18 Tova Lindbäck Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 1,10
 
  Kula 2kg    
1 Caroline Jönsson Skansenskolan, Mörbylånga skol IF 11,13
2 Emma Persson Slottskolan 10,84
3 Hanna Sjögren Skansenskolan, Mörbylånga skol IF 10,57
4 Louise Johansson Parkskolan 9,96
5 Lucy Björk Fransson Ölands Friskola 9,95
6 Therese Bengtsson Funkabo Skol IF 8,86
7 Kajsa Boija Torsås Skol IF 8,57
8 Moa Frost Funkabo Skol IF 8,51
9 Sofie Smeds Torsås Skol IF 8,50
10 Linnea Nilsfors Funkabo Skol IF 8,03
11 Linnea Barrefelt Funkabo Skol IF 7,97
12 Madeleine Gardefalk Vasaskolans IF 7,56
13 Anna Löflin Vasaskolans IF 6,70
14 Angelica Cöster Vasaskolans IF 5,22
 
  1000m    
1 Moa Persson Parkskolan 3,51,7
2 Ida Johansson Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF 3,58,0
3 Erika Lindeblad Torsås Skol IF 4,02,6
 
  Stafett 4x80m    
       
1 Funkabo Skol IF   46,0
  Maria Tell    
  Linnea Nilsfors    
  Emma Jeansson    
  Filippa Wiebert    
2 Skansenskolan, Mörbylånga Skol IF   48,0
  Matilda Nilsson Byman    
  Lizette Nilsson Byman    
  Sofie Lundström    
  Ida Johansson    
 
     
  © HIF, uppdaterad 2006-09-21  

Startsidan