<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Hornsjön runt lör 22 juli 2006  
     
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Pensionat hornsjön
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Soligt och 25°C varmt
 
     
 
Män 10,8 km    
1. Anders Dahlström -60 Högby IF 38,10
2. Omar Tete El Hassnaoui Gamleby 39,42
3. Markus Andersson -85 Högby 40,22
4. Håkan Nyberg -81 IFK Lidingö 40,31
5. Andreas Ferm -78 FK Göingarna 40,53
6. Mikael Persson -67 Lindöskolan IF 40,58
7. Hans Fransson -72 OK Njudung 41,38
8. Jonatan Alveus -90 Uppsala IF 41,52
9. Anders Thor -63 Högby IF 42,00
10. Jörgen Adolfsson -67 Hultsfreds LK 42,06
11. Simon Rohde -89 Högby IF 42,46
12. Gustav Milesson -92 Stensjöns IF 42,49
13. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 43,07
14. Benny Nilsson -64 Högby IF 43,19
15. Per Petersson   43,27
16. Ingemar Olsson Vårberg 44,54
17. Peter Johnsson Målilla Mörlunda SKI 45,23
18. Stefan Dahl Byerum Sandvik jogging team 45,25
19. Jonas Angeria -75 Malmö 45,31
20. Torbjörn Liljegren -63 Målilla Mörlunda SKI 45,47
21. Leif Sjöberg -50 IFK Borgholm 46,04
22. Ulrick Hultman -68 338 Småland Triathlon@MSF 46,22
23. Kristoffer Warrefors -86 Stockholm 46,55
24. Per Andersson -60 Högby 47,05
25. Jan-Olof Ferm -52 FK Göingarna 47,10
26. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 47,20
27. Lars Modig -73 KK Glid 47,31
28. Kristian Wallin -57 Linköping 47,31
29. Adam Airosto -74 Växjö 47,41
30. Dan Dahlström -57 Oskarshamns SK 47,51
31. Roger Jonsson -56 Älta 48,08
32. Andreas Rohde -92 Högby IF 48,33
33. Kristoffer Axell -78 Jönköping 48,35
34. Stefan Lundh -59 Tranås 48,42
35. Ulf Hjalmarsson -58 Länsförsäkringar IF 48,43
36. Joakim Johansson -67   49,08
37. Kennet Borg -47 SPIK 49,11
38. Martin Weiman -68 Krokvägen 49,34
39. Mikael Andersson -61 Apoteket IF 49,37
40. Ulf Källstig -64 Trångsum 49,49
41. Jörgen Elgqvist Högby IF 50,03
42. Joakim Stridsberg -91 Tyrold HK Tyresö 50,13
43. Anders Berglund -76 Teknikföretagen 50,15
44. Magnus Johansson -65 Östgöta Lingon 50,18
45. Erik Bjusell -90 Högsrums FF 50,21
46. Mikael Davidsson -62 IFK Växjö 50,35
47. Stefan Eriksson -60 Hägersten 50,36
48. Christian Jonsson -88 Älta 50,37
49. Johan Meuller -68 Alvara IK 50,38
50. Rune Karlsson -59 Föra AIK 50,56
51. Bengt Martinsson -58 Sollentuna 51,24
52. John Roche -60 Bälinge IF 51,42
53. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 51,54
54. Mats Krieg -47 Vetlanda 51,57
55. Håkan Petersson -46 Högby IF 52,19
56. Anders Kling Surte 52,57
57. Magnus Adolfsson -79 Mellby Runners 53,49
58. Håkan Broman -62 Sveaskog IF 53,54
59. Lars-Erik Gustafsson -47 Alvesta SOK 53,54
60. Ola Kjellnäs -72 AMF 1 53,58
61. Carl-Evert Johansson -57 Hälsans Hus 54,00
62. Ulf Lindgren -63 Umedalens IF 54,26
63. Magnus Nilsson LanborgBygg 54,27
64. Åke Andersson -46 SSG IF 54,30
65. Kennet Nyberg -46 Färjestadens motion 54,31
66. Håkan Redtzer -63 Rotebro IS OK 54,37
67. Robert Falkman -67 Stockholm 55,00
68. Robert Grahn -58 Nordsjö IK 55,02
69. Anders Nilsson -48 Hulterstad AIK 55,04
70. Kari Nilsson -41 Hammarby IF skidor 55,06
71. Jan Lundgren -59 IK Stern 55,13
72. Emil Jeppsson Alvara IK 55,24
73. Lars Adolfsson -46 Mellby Runners 55,49
74. Hans-Erik Fransson -64 IFK Borgholm motion 55,56
75. Bo Nilsson -54 Högby IF 55,58
76. Jan Malmkvist -67 FK Göingarna 56,01
77. Torbjörn Sturesson Färjestaden 56,04
78. Patrik Rask -75 Laneborgs Bygg 56,26
79. Allan Karlsson -58 Lästa 56,43
80. Håkan Andersson -45 Skillingaryds FK 56,55
81. Joakim Persson -68 Bore 57,16
82. Tommy Petersson -55 Atlas Copco Kalmar 57,22
83. Magnus Larsson - Latorps IF 57,25
84. Kjell Bergström -57 Swedish Match 57,28
85. Kurt Petersson -63 Oskarshamn 57,35
86. Andreas Persson -80 Sveriges Springförbund 57,40
87. Bangt Olsson -60 IFK Borgholm 57,49
88. Nils Thun -46 Tumba 57,59
89. Erik Pettersson -42 Färjestadens motion 58,18
90. Bengt Mölleryd -58 DNV 58,20
91. Åke Skyttevall -56 Ålfiskarna 58,24
92. Gösta Kullman -38 Färjestadens motion 58,33
93. Peter Westberg -59 Stockholmspolisens IF 58,40
94. Henrik Dagerskog -92 Linköping 58,45
95. Jonas Dagerskog -55 Linköping 58,51
96. Ulf Huett Nilsson -62 Hallnäs 59,01
97. Mattias Norén -76 Busehem 59,20
98. Patrik Hall -66 Malmö högskola 59,31
99. Max Harrieson -66 Högby IF 59,57
100. Bernt Karlsson -33 Persnäs AIF 1.00,04
101. Örjan Laneborg LanborgBygg 1.00,25
102. Kjell Bjusell -44 Kalmarpolisen 1.00,39
103. Carl-Gustaf Göransson -69 Växjö 1.00,59
104. Claes Reichmann -60   1.01,12
105. Ulf Edling -61 Högby IF 1.01,45
106. Mats Martinsson -49 LRF konsult 1.02,12
107. Sven-Erik Johansson -48 Sättra 1.02,30
108. Åke Karlsson -51 IFK Borgholm 1.02,37
109. Bengt Larsson -40 Ölands Skidklubb 1.03,06
110. Ulf Nässlander -63 Mölndal 1.03,15
111. Berth Olsson WM-data 1.03,46
112. Olof Elmqvist -49   1.03,50
113. Bo Hansson -65 Halmstad 1.04,23
114. Anders Roth -47 Kalmar 1.04,40
115. Anton Lundgren -94 Högsrum 1.05,29
116. Mats Larsson -66 Spånga IS 1.05,32
117. Jan-Eric Fredriksson -50 Latorps IF 1.05,43
118. Greger Backström -83 Mellby Runners 1.05,54
119. Erik Wirell -61 Böda Församlingshem 1.06,07
120. Frank Sundström -42 Honungstorp 1.06,24
121. Thomas Norrsén -59 SSIF 1.07,11
122. Lars Hansson -42 Stenninge 1.07,50
123. Leif Gustafsson -64 Bettorps Byalag 1.08,06
124. Anders Jäger -54 Stockholm 1.10,00
125. Tom Hawland -55 DaB NOR Kapitalförsäkring 1.12,04
126. Johan Andersson Alvara IK 1.12,51
127. Ulf Larson - Ölands Skidklubb 1.13,56
128. Lars-Åke Steen -50 Vedby KL 1.14,32
129. Johan Salander LanborgBygg 1.14,36
130. Tommy Persson -47 Ekman IF 1.16,13
  Lars-Erik Larsson Borgholm Deltagit
       
Kvinnor 10,8 km    
1. Camilla Peterson -68 IFK Borgholm 49,10
2. Siv Persson -70 Målilla Mörlunda SKI 49,14
3. Helena Nyberg -90 Lidingö IFK 49,30
4. Katarina Nilsson -56 Högby IF 49,45
5. Lena Thor -67 Högby IF 50,45
6. Helena Hugosson -83 Nacka Jujutsu 51,43
7. Anita Larsson -61 Bandhagen 52,11
8. Liselotte Klemming-78 Kalmar OK 52,33
9. Jenny Nelsson -60 Lenas Dansstudio 53,53
10. Iréne Rohde -56 Högby IF 54,18
11. Åsa Lindkvist -73 Södertälje Nykvarn Orientering 55,27
12. Charlotta Wollmar -68 Stockholm 55,31
13. Christina Selberg -66 Sköndal 56,34
14. Marika Avrell -67 Ängelholm 56,39
15. Anna Nobel -65 P friskus 56,40
16. Anna Lohmann -75 Åkerbobadet 57,11
17. Linda Nilsson -82 Mellby Runners 57,15
18. Julia Backström -56 Mellby Runners 58,01
19. Åsa Byström -67 Högby IF 58,47
20. Anette Skyttevall -62 Ålfiskarna 59,40
21. Elisabeth Karlsson -60 Högby IF 59,58
22. Lottie Harrieson - Färgladan 59,59
23. Karin Adolfsson -82 Mellby Runners 1.00,41
24. Eva Jonsson   1.00,44
25. Maria Borgström -83 Gamleby 1.03,38
26. Ulrika Dagerskog -60 Linköping 1.06,16
27. Johanna Wahledow -64 Gävle 1.06,32
28. Birgitta Schöning Varnhems IF 1.06,34
29. Anna-Lena Lundgren -64 Högsrum 1.07,05
30. Sanna Andersson Alvara IK 1.08,27
31. Susanne Wiberg -61 Gärdslösa 1.08,41
32. Alvida Harrieson -90 Högby IF 1.09,52
33. Marta Edling   1.11,02
34. Eva Lövgren -60 Trångsund 1.13,00
35. Åsa Elgqvist -60 IK Stern 1.16,06
36. Siv Modell Växjö 1.16,57
  Alice Lohmann -77 Åkerbobadet dnf
  Anna-Greta Larsson Borgholm Deltagit
       
P15 2,9 km    
1. Erik Smedhs -91 IFK Mora 10,11
2. Marcus Nilsson -91 Högby IF 10,53
3. Adam Westberg -91 Skånela IF 10,58
4. Linus Dahlström -92 Högby IF 11,15
5. Linus Lindgren -91 Umedalens IF 11,25
6. Emil Pettersson -92 IFK Mora 11,33
       
P13 2,9 km    
1. Gustav Morenius -94 Duveds IF 12,57
2. Richard Hallberg -94 Ljungbyholms GoIF 13,01
3. Markus Schultz -93 SALK 13,13
4. Oliver Sturesson -93 Färjestaden 14,00
5. Rasmus Knutmeijer -93 Söder Sol OK 14,37
       
P11 1,5 km    
1. Hampus Sturesson Färjestaden 5,46
2. Andreas Davidsson -95 IFK Växjö 6,00
3. Robin Somproh -95 Högby IF 6,09
4. Daniel Johansson -95 Vetlanda Bandy 6,12
5. Jonatan Wrede -96 Tyresö FK 6,20
6. Adam Wolf Berkeley Prep, Florida 6,29
7. Joel Alveus -95 Uppsala IF 6,45
8. Christoffer Bengtsson -95 Oskarshamns SK 6,49
9. Tobias Skyttevall -95 Ålfiskarna 8,06
10. Jonas Björnholm -96 IF Stjärnan 10,43
       
P9 1,5 km    
1. Johan Davidsson -97 IFK Växjö 6,27
2. Simon Wrede -98 Tyresö FK 6,34
3. Axel Henriksson -98 Hultsfreds LK 6,52
4. Gustav Wahledow - Gävle 7,27
5. David Trulsson   7,37
6. Erik Wahledow - Gävle 7,48
7. Billy Nilsson -00 Högby IF 8,03
8. Felix Törnblom -97 Gustavsberg 8,10
9. Love Meuller -97 Alvara IK 8,26
10. Malte Mueller -99 Alvara IK 8,26
11. Lukas Nillson -00 Högby IF 8,28
12. Erik Liljegren -03 Målilla Mörlunda SKI 13,19
  Leo Nilsson -03 Högby IF dnf
       
F15 2,9 km    
1. Julia Alvaeus -92 Uppsala IF 12,56
2. Magdalena Persson -91 Högby IF 13,43
3. Rebecka Liljegren -92 Målilla Mörlunda SKI 14,48
4. Emma Eriksson -92 Mälarhöjdens mrs 16,34
5. Beatrice Eriksson -92 SUK 18,57
       
F13 2,9 km    
1. Frida Pettersson -94 FIK Färjestaden 13,27
2. Linn Lindgren -93 Umedalens IF 14,08
3. Maja Dahlström -93 Oskarshamns SK 14,16
4. Linn Eriksson -94 Polisen 14,48
5. Emma Persson -93 Högby IF 15,53
       
F11 1,5 km    
1. Jenny Biesert -95 Ljungby FIK 6,05
2. Linnéa Liljegren -95 Målilla Mörlunda SKI 6,31
3. Annie Pettersson -95 IFK Mora 6,42
4. Josefine Henriksson -95 Hultsfreds LK 6,55
5. Emma Pettersson -95 Växjö 7,19
6. Camilla Sjöholm -95 IFK Täby 8,01
7. Matilda Westberg -96 Rotebro IF 8,15
8. Aida Wolf Berkeley Prep, Florida 8,27
9. Åsa Lidin -96 Danderyd 8,48
       
F9 1,5 km    
1. Louise Skyttevall -98 Ålfiskarna 7,08
2. Malin Thor -99 Högby IF 8,03
3. Amanda Larsson -98 Spånga IS 8,03
4. Siri Alvaeus -99 Uppsala IF 8,06
5. Elin Trulsson   8,09
6. Veronica Arias Hansson Skarpnäck 8,24
7. My Nässlander Örninge -99 Balltorps FF 9,05
8. Mai Söderholm -99 Hammarby Gymnasterna 9,10
9. Ida Johansson -97 Färjestaden 9,12
10. Moa Falkman - Stockholm 9,48
11. Hanna Lidin -01 Danderyd 10,04
12. Karin Wahledow - Gävle 10,05
13. Matilda Larsson -01 Spånga IS 11,02
14. Molly Sturesson -03 Färjestaden 17,06
 
   
 
     
  © HIF, uppdaterad 2006-07-22  

Startsidan