<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Ölands Marathon lör 29e juli 2006  
     
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Start/mål Löttorp centrum. Alvedsjö passerades 3ggr
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Sol/mulet och 25°C ( 77°F )
Smfifs kontrollant: Kettie Gustavsson
Banan kontrollmätt av förbundsbanemätare Stig Peterzon
 
     
 
Plac. Namn Förening e.d. Tid DM ÖM Klass   Startnr.
1. Niklas Wikner -64 Tranås AIF 2.48,53 DM   M40   582.
2. Tor Almgren -64 FK Studenterna 3.00,04     M40   498.
3. Micael Karlsson -72 Villstad GIF 3.03,36 DM   M   560.
4. Björn Gjerde -55 Il i Bul Norge 3.03,38     M50   589.
5. Kurt Göransson -59 Västerviks OK 3.11,13 DM   M45   499.
6. Stefan Kimming -65 FK Herkules 3.15,56     M40   596.
7. Torgny Bergström -56 GoIF Tjalve 3.16,27     M50   561.
8. Mats Hammerin -60 Borlänge LK 3.17,30     M45   497.
9. Fredrik Saarnak -72 Outlaw Runners 3.18,26     M   563.
10. Peter Höök -69 Almagest IF 3.18,30     M35   548.
11. Goran Edenro -72 FK Herkules 3.20,31     M   543.
12. Bo Sundström -67 Kalmar 3.21,18     M35   578.
13. Thomas Gustavsson -61 OK Norrvindarna 3.22,54     M45   496.
14. Mario Torin -69 Almagest IF 3.23,21     M35   549.
15. Anders Krappe -52 Laholms IF 3.24,35     M50   587.
16. Per Andersson -60 Högby IF 3.25,05 DM ÖM M45   599.
17. Eddy Hultgren -59 Team Blekinge LF 3.29,05     M45   575.
18. David Karlsson -82 Högsrums FF 3.30.22 ÖM M   571.
19. Tommy Hagbeg -68 Växjö LK 3.30,32 DM   M35   598.
20. Björn Tibbelin -75 Växjö Löparkamrater 3.37,57     M   574.
21. John Wallace -44 Longboat Key, USA 3.38,47     M60   540.
22. Jan Rosenström -60 Högby IF 3.40,14 DM ÖM M45   550.
23. Lars-Göran Berggren -57 Team Skavsåret IF 3.42,28     M45   556.
24. Nils-Olof Nilsson -46 Team Blekinge LF 3.44,13     M60   572.
25. Gunnar Magnusson -47 Näshulta GoIF 3.45,22     M55   562.
26. Steen Sjögren -61 Puma Running Danmark 3.45,51     M55   495.
27. Ulf Ring -49 Arlanda Märsta SK 3.48,54     M55   583.
28. Håkan Lindström -58 Kalmar RC 3.54,29 DM   M45   504.
29. Anders Munch Madsen -49 Söam/Løberen 3.54,59     M55   565.
30. Mårten Anduri -66 HSB Göteborg 4.03,35     M   591.
31. Ingvar Andersson -54 IF UDD 4.04,33     M50   564.
32. Jan Halldén -54 IF SAAB 4.07,21     M50   580.
33. Tyberius Moska -75 Lund 4.10,16     M   592.
34. Mikael Roos -67 Norsborg 4.12,23     M35   553.
35. Bengt Mattson -76 Team Blekinge LF 4.16,14     M   576.
36. Johan Warodell -85 Göteborg 4.17,12     M   570.
37. Jens Rydberg -58 Växjö LK 4.17,23 DM   M45   581.
38. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4.19,20 DM   M45   545.
39. Richard Wieland -72 Klippan 4.21,46     M   541.
40. Lennart Skoog -46 Stenungsunds OK 4.27,12     M60   593.
41. Jan Gyllenrot -45 Telia IF 4.27,54     M60   594.
42. Bo-Inge Åkerlund -38 Vi som springer 4.30,58     M65   579.
43. Tor Rønnov -66 Novo Gruppens Løbeklub 4.31,30     M40   554.
44. Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.32,27 DM   M50   566.
45. Stig Söderström -43 Kvarnsvedens GoIF 4.33,55     M60   588.
46. Christer Mattisson -42 Uppsala 4.34,00     M60   568.
47. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.35,22 DM   M65   547.
48. Leif Karlsson -49 Olofström 4.40,25     M55   586.
49. Tad Lancucki -49 100 Marathon Club, GB 4.40,44     M55   539.
50. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.41,09 DM ÖM M45   555.
51. Lars Moberg -50 Oxie, Malmö 4.42,35     M55   546.
52. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.47.44 DM   M40   595.
53. Åke Bengtsson -55 Elmhults SC 5.01,25 DM   M50   597.
54. Sigvard Koplimäe -50 Vi som springer 5.08,09     M55   544.
55. Jon-Håkan Jannerling -49 Ale 90 IK 5.33,11     M55   590.
  Henrik Westerfelt -76 Stockholm dnf     M   551.
  Lars Håkansson -54 Team Blekinge LF dnf     M50   567.
  Dan Rundqvist -67 Lessebo OK dnf DM   M35   577.
                 
  Kvinnor              
1. Ulrika Tyrén -75 IK Hakarpspojkarna 3.18,36 DM   K   950.
2. Pernilla Lundberg -72 Lenhovda IF 3.21,27 DM   K   951.
3. Birgitte Munch Nielsen Söam/Løberen 3.24,07     K35   946.
4. Christin Bergqvist -67 Stockholm 3.32,39     K35   911.
5. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.02,00 DM ÖM K40   947.
6. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.19,19 DM   K40   900.
7. Elin Beyersdorff Växjö LK 4.34,25 DM   K   910.
  Ing-Marie Berggren -52 Legus Rör Varberg dnf     K50   945.
  Susanne Johansson -63 Växjö LK dnf DM   K40   948.
  Laila Norrman -67 Vilsta IK dnf   K35   949.
                 
  Handcykel              
  Män              
1. Bernt Nilsson Kalmif 2.03,15         378.
2. Magnus Jernetz-Gustavsson Kalmif 2.03,28         388.
                 
Veteranklasser:            
                 
  M35              
1. Peter Höök -69 Almagest IF 3.18,30     M35   548.
2. Bo Sundström -67 Kalmar 3.21,18     M35   578.
3. Mario Torin -69 Almagest IF 3.23,21     M35   549.
4. Tommy Hagbeg -68 Växjö LK 3.30,32 DM   M35   598.
5. Mikael Roos -67 Norsborg 4.12,23     M35   553.
  Dan Rundqvist -67 Lessebo OK dnf DM   M35   577.
                 
  M40              
1. Niklas Wikner -64 Tranås AIF 2.48,53 DM   M40   582.
2. Tor Almgren -64 FK Studenterna 3.00,04     M40   498.
3. Stefan Kimming -65 FK Herkules 3.15,56     M40   596.
4. Tor Rønnov -66 Novo Gruppens Løbeklub 4.31,30     M40   554.
5. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.47.44 DM   M40   595.
                 
  M45              
1. Kurt Göransson -59 Västerviks OK 3.11,13 DM   M45   499.
2. Mats Hammerin -60 Borlänge Lk 3.17,30     M45   497.
3. Thomas Gustavsson -61 OK Norrvindarna 3.22,54     M45   496.
4. Per Andersson -60 Högby IF 3.25,05 DM ÖM M45   599.
5. Eddy Hultgren -59 Team Blekinge LF 3.29,05     M45   575.
6. Jan Rosenström -60 Högby IF 3.40,14 DM ÖM M45   550.
7. Lars-Göran Berggren -57 Team Skavsåret IF 3.42,28     M45   556.
8. Steen Sjögren -61 Puma Running Danmark 3.45,51     M45   495.
9. Håkan Lindström -58 Kalmar RC 3.54,29 DM   M45   504.
10. Jens Rydberg -58 Växjö LK 4.17,23 DM   M45   581.
11. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4.19,20 DM   M45   545.
12. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.41,09 DM ÖM M45   555.
                 
  M50              
1. Björn Gjerde -55 Il i Bul Norge 3.03,38     M50   589.
2. Torgny Bergström -56 GoIF Tjalve 3.16,27     M50   561.
3. Anders Krappe -52 Laholms IF 3.24,35     M50   587.
4. Ingvar Andersson -54 IF UDD 4.04,33     M50   564.
5. Jan Halldén -54 IF SAAB 4.07,21     M50   580.
6. Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.32,27 DM   M50   566.
7. Åke Bengtsson -55 Elmhults SC 5.01,25 DM   M50   597.
  Lars Håkansson -54 Team Blekinge LF dnf     M50   567.
                 
  M55              
1. Gunnar Magnusson -47 Näshulta GoIF 3.45,22     M55   562.
3. Ulf Ring -49 Arlanda Märsta SK 3.48,54     M55   583.
4. Anders Munch Madsen -49 Söam/Løberen 3.54,59     M55   565.
5. Leif Karlsson -49 Olofström 4.40,25     M55   586.
6. Tad Lancucki -49 100 Marathon Club, GB 4.40,44     M55   539.
7. Lars Moberg -50 Oxie, Malmö 4.42,35     M55   546.
8. Sigvard Koplimäe -50 Vi som springer 5.08,09     M55   544.
9. Jon-Håkan Jannerling -49 Ale 90 IK 5.33,11     M55   590.
                 
  M60              
1. John Wallace -44 Longboat Key, USA 3.38,47     M60   540.
2. Nils-Olof Nilsson -46 Team Blekinge LF 3.44,13     M60   572.
3. Lennart Skoog -46 Stenungsunds OK 4.27,12     M60   593.
4. Jan Gyllenrot -45 Telia IF 4.27,54     M60   594.
5. Stig Söderström -43 Kvarnsvedens GoIF 4.33,55     M60   588.
6. Christer Mattisson -42 Uppsala 4.34,00     M60   568.
                 
  M65              
1. Bo-Inge Åkerlund -38 Vi som springer 4.30,58     M65   579.
2. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.35,22 DM   M65   547.
                 
  K35              
1. Birgitte Munch Nielsen Söam/Løberen 3.24,07     K35   946.
2. Christin Bergqvist -67 Stockholm 3.32,39     K35   911.
  Laila Norrman -67 Vilsta IK dnf   K35   949.
                 
  K40              
1. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.02,00 DM ÖM K40   947.
2. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.19,19 DM   K40   900.
  Susanne Johansson -63 Växjö LK dnf DM   K40   948.
                 
  K45              
  Ing-Marie Berggren -52 Legus Rör Varberg dnf     K50   945.
 
DM Mästerskap:            
                 
1. Niklas Wikner -64 Tranås AIF 2.48,53 DM   M40   582.
2. Micael Karlsson -72 Villstad GIF 3.03,36 DM   M   560.
3. Kurt Göransson -59 Västerviks OK 3.11,13 DM   M45   499.
4. Per Andersson -60 Högby IF 3.25,05 DM ÖM M45   599.
5. Tommy Hagbeg -68 Växjö LK 3.30,32 DM   M35   598.
6. Jan Rosenström -60 Högby IF 3.40,14 DM ÖM M45   550.
7. Håkan Lindström -58 Kalmar RC 3.54,29 DM   M45   504.
8. Jens Rydberg -58 Växjö LK 4.17,23 DM   M45   581.
9. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4.19,20 DM   M45   545.
10. Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.32,27 DM   M50   566.
11. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.35,22 DM   M65   547.
12. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.41,09 DM ÖM M45   555.
13. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.47.44 DM   M40   595.
14. Åke Bengtsson -55 Elmhults SC 5.01,25 DM   M50   597.
  Dan Rundqvist -67 Lessebo OK dnf DM   M35   577.
                 
  Kvinnor              
1. Ulrika Tyrén -75 IK Hakarpspojkarna 3.18,36 DM   K   950.
2. Pernilla Lundberg -72 Lenhovda IF 3.21,27 DM   K   951.
3. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.02,00 DM ÖM K40   947.
4. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.19,19 DM   K40   900.
5. Elin Beyersdorff Växjö LK 4.34,25 DM   K   910.
  Susanne Johansson -63 Växjö LK dnf DM   K40   948.
                 
 
VDM Mästerskap:            
                 
  M35              
1. Tommy Hagbeg -68 Växjö LK 3.30,32 DM   M35   598.
  Dan Rundqvist -67 Lessebo OK dnf DM   M35   577.
                 
  M40              
1. Niklas Wikner -64 Tranås AIF 2.48,53 DM   M40   582.
2. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.47.44 DM   M40   595.
                 
  M45              
1. Kurt Göransson -59 Västerviks OK 3.11,13 DM   M45   499.
2. Per Andersson -60 Högby IF 3.25,05 DM ÖM M45   599.
3. Jan Rosenström -60 Högby IF 3.40,14 DM ÖM M45   550.
4. Håkan Lindström -58 Kalmar RC 3.54,29 DM   M45   504.
5. Jens Rydberg -58 Växjö LK 4.17,23 DM   M45   581.
6. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4.19,20 DM   M45   545.
7. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.41,09 DM ÖM M45   555.
                 
  M50              
1. Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.32,27 DM   M50   566.
2. Åke Bengtsson -55 Elmhults SC 5.01,25 DM   M50   597.
                 
  M65              
1. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.35,22 DM   M65   547.
                 
  K40              
1. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.02,00 DM ÖM K40   947.
2. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.19,19 DM   K40   900.
  Susanne Johansson -63 Växjö LK dnf DM   K40   948.
                 
ÖM Mästerskap:            
                 
1. Per Andersson -60 Högby IF 3.25,05 DM ÖM M45   599.
2. David Karlsson -82 Högsrums FF 3.30.22 DM ÖM M   571.
3. Jan Rosenström -60 Högby IF 3.40,14 DM ÖM M45   550.
4. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.41,09 DM ÖM M45   555.
                 
  Kvinnor              
1. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.02,00 DM ÖM K40   947.
                 
VÖM Mästerskap:            
                 
  M45              
1. Per Andersson -60 Högby IF 3.25,05 DM ÖM M45   599.
2. Jan Rosenström -60 Högby IF 3.40,14 DM ÖM M45   550.
3. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.41,09 DM ÖM M45   555.
                 
  K40              
1. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.02,00 DM ÖM K40   947.
 
     
  © HIF, uppdaterad 2006-08-15  

Startsidan