<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Kalmar Sylvesterlopp sön 31 dec 2006  
     
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsplats: Fredriksskans, Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Väder: Regnigt, 6 °C
 
     
 
Utlottad cykel vanns av Emilia Persdotter, Högby IF
Medarrangör/Sponsorer: Östran, Adels Cykel o Sport, Intersport-Kalmar, Målerås Glasbruk
 
  Män 5km    
1 Omar Elhassnaoui -81 OskarshamnsSK 16.27
2 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 17.09
3 Oscar Stensson Bohman-87 Nybro OK 17.13
4 Simon Rohde-89 Högby IF 17.15
5 Johan Heinz-72 Glasrikets RC 17.16
6 Markus Andersson-85 Högby IF 17.19
7 Tommy Unosson -67 OskarshamnsSK 17.46
8 Marcus Nilsson-91 Högby IF 17.55
9 Per Josefsson -89 Högby IF 18.07
10 Stefan Helander -66 OskarshamnsSK 18.08
11 Anders Thor-63 Högby IF 18.20
12 Lennart Pettersson-65 Målilla-Mörlunda SKI 18.26
13 Oskar Thor-91 Högby IF 18.34
14 Anders Wahlström-66 Västerås 18.53
15 Johan Karlsson-79 Högby IF 18.59
16 Tony Zetterström-66 Målilla-Mörlunda SKI 19.13
17 Jonathan Persson-90 Högby IF 19.41
18 Linus Dahlström-92 Högby IF 19.44
19 Patrik Freij-90 FIK Kalmarsund 19.47
20 Stefan Axelsson-74 Glasrikets RC 20.03
21 Anders Öberg-64 Kalmar RC 20.15
22 Jan Rosenström-60 Årsta 20.28
23 Erik Romberg-90 Högby IF 20.47
24 Anders Claesson-64 Burseryds IF 20.48
25 Anders Tuvesson -68 Hultsfreds LK 21.26
26 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC 21.49
27 Mikael Front -64   21.55
28 Andreas Åkesson Norrköping 22.04
29 Per-Göran Svensson-47 Ålems OK 22.24
30 Mikael Warenhed-74 OK Dacke 22.27
31 Bert Karlsson-49 Berts Bilplåtakut 22.33
32 Filip Andersson-90 Högby IF 22.39
33 Per Bjärfors-66 Kalmar 22.58
34 Peter Engström-65 P.E:s Rörtjänst 23.15
35 Magnus Johansson   23.24
36 Viktor Gustavsson-82 Glasrikets RC 23.25
37 Kent Johansson-67 Bergkvara 23.28
38 Tommy Claesson-49 Kalmar 23.42
39 Per Natzewska-66 Brandkåren 23.48
40 Ove Bäckström Smedby BOIK 24.24
41 Leif Nyström -51 Ålems OK 24.48
42 Peter Mård-54 Kalmar RC 24.54
43 Zef Kolaj-93 Högby IF 25.06
44 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 25.10
45 Mikael Jurgell-63 Kalmar 25.11
46 Per Svensson   25.21
47 Victor Pettersson-92 Kåremo IFK 25.33
48 Per Styrlin   25.38
49 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 25.40
50 Eric Karlsson-91 Målilla-Mörlunda Ski 26.09
51 Christoffer Bengtsson -95 OskarshamnsSK 26.25
51 Mats Jansson -61 Spånga HS 26.34
53 Sandy Bengtsson -63 OskarshamnsSK 26.35
54 Roland Johansson-54 Norba SK 26.37
55 Jörgen Nilsson-68 Kalmar 26.43
56 Olle Johansson-38 Färjestadens Motion 26.49
57 Mats Martinsson -49 IFK Kåremo 27.40
58 Kenneth Warenhed-50 OK Dacke 27.47
59 Jesper Rosander - Uvahult 28.00
60 Bengt Nilsson Team Blekinge 28.15
61 Patrik Nilsson -84 Hultsfreds LK 29.29
62 Pierre Nilsson -81 Hultsfreds LK 29.30
63 Carl-Johan Hultenius.42 Färjestadens Motion 29.39
64 Arne Hertzberg-45 Kalmar 30.20
65 Bengt-Erik Flygare Team Blekinge 30.24
66 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 32.11
67 Per Hammaräng Grip-59 Skillingaryds FK 32.14
68 Fredrik Anbacken Åkrahällskolans IF 35.08
       
  Kvinnor 5km    
1 Ida Nilsson-81 Högby IF 17.05
2 Olivia Bergvall -88 Oskarshamns SK 19.51
3 Amanda Nyström -89 Ålems OK 20.11
4 Maria Arvidsson -87 Kalmar OK 21.21
5 Lena Thor-67 Högby IF 21.46
5 Susanne Zetterström-67 Målilla-Mörlunda Ski 22.14
7 Kajsa Hedin - Kalmar 22.42
8 Josefin Lindell-88 Kalmar OK 22.43
9 Magdalena Persson-91 Högby IF 23.39
10 Anna Johansson -91 Ålems OK 23.52
11 Sofie Svensson-91   24.42
12 Frida Pettersson-88 Kåremo IFK 25.12
13 Emilia Persdotter-87 Högby IF 25.17
14 Maria Borgström-84 Västerviks IF 25.34
15 Sara Pettersson-85 Kåremo IFK 25.45
16 Helen Unosson -68 Oskarshamns SK 27.36
17 Susanna Petersson-71 Kalmar Polisens IF 29.38
18 Felicia Hallström-88 Åkrahällsskolans IF 35.09
19 Gunilla Bertilsson-48 Vassmolösa 35.42
       
  Män 10km    
1 David Nilsson-87 Högby IF 33.39
2 Henrik Tryggesson-76 Pan-Kristianstad 34.16
3 Anders Dahlström-60 Högby IF 34.59
4 Magnus Andersson Högby IF 35.22
5 Per Markus Jönsson-73 Kalmar OK 35.55
6 Christer Freij -58 Oskarshamns SK 36.51
7 Tobias Ingvarsson- Oskarshamns OK 38.28
8 Nils-Allan Tostensson -57 Hultsfeds LK 38.32
9 Johan Högström-66 Kalmar RC 38.38
10 Karl-Erik Andersson -58 Ålems OK 38.55
11 Bo Sundström -67   38.59
12 Eric Hagelin- Oskarshamns OK 39.10
13 Olof Chronvall-67 1342 RC 39.39
14 Kent Elfving-35 Ljunghälls IF 40.07
15 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 40.13
16 Jörgen Stavervik-69 Ålems OK 40.20
17 Anders Reinholdsson-66 Glasrikets RC 40.22
18 Ivar Carlsson-73 TvärskogsTimber 40.42
19 Per Andersson-60 Högby IF 41.35
20 Staffan Fahlstedt-69 P18 IK 41.59
21 Nils Nedfors-83 OK Dacke 42.28
22 Tomas Holmström Ålems OK 42.35
23 Peter Joelsson -56 Ålems OK 43.03
24 Sverker Ivarsson-76 338 Småland Triathlon&MSF 43.35
25 Magnus Johansson-65 ÖstgötaLingon 44.13
26 Eddy Hultgren Team Blekinge 44.22
27 Carl-Johan Leinoff-82 London 44.45
28 Inge Götesson-58 OK Dacke 44.57
29 Magnus Persson-71 Volkswagen IF 45.09
30 JohnnysReinholdsson-68 Berga SOK 45.33
31 Mats Insulander-64 Anna Runners Club 46.38
32 Tommy Klippvik-51 Högby IF 46.52
33 Aymonn Andersson-46 OK Dacke 47.42
34 Stefan Gustafsson-52 Åkrahällskolans IF 47.44
35 Anders Nilsson -57 Hultsfeds LK 47.47
36 Per Jansson -56 Påvelunds TBK 48.36
37 Jan Tingnert-40 Kalmar 48.41
38 Mats Nyberg-64 Ljunghälls IF 48.46
39 Bernt Hagelin-49 Kåremo 48.51
40 Kaj Aldebert-56 Försäkringskassan 48.53
41 Henrik Lindgren Team Blekinge 50.09
42 Tommy Petersson-55 Atlas Copco Kalmar 50.40
43 Kaj Bergman -51 Hultsfeds LK 51.35
44 Johan Björkman-71 Skutaryd 51.56
45 Gösta Kullman-38 Färjestadens Motion 51.58
46 Jim Toresten Team Blekinge 52.08
47 Åke Pettersson -50 IFK Kåremo 52.53
48 Tomas Alriksson - Järfälla 53.15
49 Roland Grumback-54 Hamburg, Tyskland 53.34
50 Sven Nedfors-51 OK Dacke 53.38
51 Yngve Fredrich-51 Telia 53.58
52 Pren Kolaj-60 Högby IF 54.24
53 Bengt-Åke Svensson Team Blekinge 54.35
54 Jan Carlsson Team Blekinge 56.07
55 Håkan Lennart Johansson Försäkringskassan 58.47
56 Göran Petersson-52 Persnäs AIF 59.39
       
  Kvinnor 10km    
1 Jessica Gylfe-80 Högby IF 36.37
2 Terese Friman-84 Högby IF 42.09
3 Siv Persson-70 Målilla-Mörlunda SKI 42.41
4 Katarina Nilsson-56 Högby IF 43.49
5 Hellen Andersson -68 Hultsfreds LK 48.13
6 Irene Rohde-56 Högby IF 48.29
7 Anita Svensson Högby IF 48.55
8 Lilian Brorsson Högby IF 48.57
9 Imbi Jansson -69 Spånga HS 50.42
10 Carin Nilsson Team Blekinge 53.20
11 Maria Flygare Team Blekinge 56.20
12 Jenny Johansson Kalmar 58.42
13 Camilla Karlsson-68 Kalmar 58.45
       
  P9 1km    
1 Johan Davidsson -97 IFK Växjö 3.46
2 Fabian Brandstedt-97 Högby IF 3.58
3 Albin Lindblad-98 Kalmar 4.36
4 Fabian Lindblad-00 Kalmar 5.54
       
  P11 1km    
1 Andreas Davidsson -95 IFK Växjö 3.37
2 Lucas Andersson-96 FIK Färjestaden 3.46
       
  P13 2km    
1 Daniel Thor-93 Högby IF 7.01
2 Marcus Andersson-94 FIK Färjestaden 7.03
3 Anton Persson-94 Högby IF 7.14
4 Fredrik Bäckström Smedby BOIK 8.37
       
  F9 1km    
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 4.21
2 Melinda Karlsson -98 Målilla Mörlunda SKI 4.48
3 Ida Andersson -98 Ålems OK 5.42
4 Jenny Svensson-99 Högby IF 6.31
       
  F11 1km    
1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 3.31
       
  F13 2km    
1 Josefine Johansson-94 Bergkvara 9.10
2 Emma Persson-93 Högby IF 9.20
 
     
  © HIF, uppdaterad 2006-12-31  

Startsidan