<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Resultat DM i Ölandsspelen 11 juli 2007
DM, JDM och VDM 5000m, UDM: P17/F17 3000m, P15/F15 2000m
 
     
 
Arrangör: Högby IF
Tävlingsplats: Högby IP, Löttorp
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mest sol, 20-23 grader och kort men intensiv regnskur!
Tidtagning: Bertil Tinnert, Daniel Axelsson
Speaker: Jessica Lindén
 
     
 
  MÄN 5000 M, Heat A   Tid  
1. Jonas Andersson -77 Högby IF 14.26,53  
2. David Nilsson -87 Högby IF 14.55,63  
3. Magnus Olsson -83 Högby IF 15.39,22  
4. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.12,05  
5. David Peterson -82 Wärnamo SK 16.45,00  
6. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.49,26  
7. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 16.55,84  
8. Markus Andersson -85 Högby IF 17.06,59  
9. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 17.10,21  
10. Hans Fransson -72 OK Njudung 17.14,29  
11. Christher Johansson -63 Glanshammars IF 17.18,13 ej DM
12. Stefan Helander -66 Oskarshamns SK 17.23,32  
13. Stefan Andersson -67 Skillingaryds FK 17.41,03  
14. Peter Enbom -70 Skillingaryds FK 18.02,90  
  Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK dns  
  Christer Ryman -66 Skillingaryds FK dns
       
  MÄN 5000 M, Heat B   Tid
1. Pär Josefsson -88 Högby IF 17.35,94
2. Simon Rohde -89 Högby IF 17.36,53
3. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 18.05,52
4. Tony Zetterström -66 Målilla-Mörlunda SKI 18.07,57
5. Christer Svensson -69 Växjö LK 18.16,17
6. Johan Karlsson -79 Högby IF 18.18,51
7. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.21,22
8. Robert Hesselring -79 Högby IF 19.45,02
9. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 20.29,19
10. Anders Nilsson -57 Hultsfreds LK 21.18,69
11. Bengt Svensson -55 Växjö LK 21.50,46
  Adam Sjöstrand -69 Anderstorps OK dns
  Anders Thor -63 Högby IF dns
  Christoffer Fogel -84 Målilla-Mörlunda SKI dns
       
  MÄN 5000 M, Heat C   Tid 3000m
1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 18.00,71 10.52.76
2. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 18.05,96
3. Hans Eriksson -48 Eksjö Södra IK 18.46,52
4. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 19.45,09
5. Folke Lindkvist -47 Eksjö Södra IK 20.20,89
6. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 20.22,85
7. Leif Karlsson -56 Örjansklubben 21.12,93
8. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 21.28,18
9. Stig Hagehed -39 Växjö LK 22.30,17
10. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23.02,38
11. Sören Gustafson -39 Växjö LK 24.35,49
12. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25.30,40
13. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 25.42,63
14. Lars Gunnar Amoson -38 Växjö LK 30.08,49  
  Conny Andersson -37 Anderstorps OK dns  
  Håkan Andersson -45 Skillingaryds FK dns  
  Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK dns  
         
  MÄN 5000 M SAMLAD LISTA Tid Heat
1. Jonas Andersson -77 Högby IF 14.26,53 A
2. David Nilsson -87 Högby IF 14.55,63 A
3. Magnus Olsson -83 Högby IF 15.39,22 A
4. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.12,05 A
5. David Peterson -82 Wärnamo SK 16.45,00 A
6. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.49,26 A
7. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 16.55,84 A
8. Markus Andersson -85 Högby IF 17.06,59 A
9. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 17.10,21 A
10. Hans Fransson -72 OK Njudung 17.14,29 A
11. Stefan Helander -66 Oskarshamns SK 17.23,32 A
12. Pär Josefsson -88 Högby IF 17.35,94 B
13. Simon Rohde -89 Högby IF 17.36,53 B
14. Stefan Andersson -67 Skillingaryds FK 17.41,03 A
15. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 18.00,71 C
16. Peter Enbom -70 Skillingaryds FK 18.02,90 A
17. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 18.05,52 B
18. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 18.05,96 C
19. Tony Zetterström -66 Målilla-Mörlunda SKI 18.07,57 B
20. Christer Svensson -69 Växjö LK 18.16,17 B
21. Johan Karlsson -79 Högby IF 18.18,51 B
22. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.21,22 B
23. Hans Eriksson -48 Eksjö Södra IK 18.46,52 C
24. Robert Hesselring -79 Högby IF 19.45,02 B
25. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 19.45,09 C
26. Folke Lindkvist -47 Eksjö Södra IK 20.20,89 C
27. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 20.22,85 C
28. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 20.29,19 B
29. Leif Karlsson -56 Örjansklubben 21.12,93 C
30. Anders Nilsson -57 Hultsfreds LK 21.18,69 B
31. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 21.28,18 C
32. Bengt Svensson -55 Växjö LK 21.50,46 B
33. Stig Hagehed -39 Växjö LK 22.30,17 C
34. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23.02,38 C
35. Sören Gustafson -39 Växjö LK 24.35,49 C
36. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25.30,40 C
37. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 25.42,63 C
38. Lars Gunnar Amoson -38 Växjö LK 30.08,49 C
         
  P19 5000 M      
1. Pär Josefsson -88 Högby IF 17.35,94 B
2. Simon Rohde -89 Högby IF 17.36,53 B
         
  M35 5000 M   Tid Heat
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 17.10,21 A
2. Hans Fransson -72 OK Njudung 17.14,29 A
3. Peter Enbom -70 Skillingaryds FK 18.02,90 A
4. Christer Svensson -69 Växjö LK 18.16,17 B
  Adam Sjöstrand -69 Anderstorps OK dns B
         
  M40 5000 M      
1. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.49,26 A
2. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 16.55,84 A
3. Stefan Helander -66 Oskarshamns SK 17.23,32 A
4. Stefan Andersson -67 Skillingaryds FK 17.41,03 A
5. Tony Zetterström -66 Målilla-Mörlunda SKI 18.07,57 B
6. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.21,22 B
7. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23.02,38 C
  Christer Ryman -66 Skillingaryds FK dns A
  Anders Thor -63 Högby IF dns B
         
  M45 5000 M      
1. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.12,05 A
2. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 20.29,19 B
         
  M50 5000 M      
1. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 18.05,52 B
2. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 18.05,96 C
3. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 20.22,85 C
4. Leif Karlsson -56 Örjansklubben 21.12,93 C
5. Anders Nilsson -57 Hultsfreds LK 21.18,69 B
6. Bengt Svensson -55 Växjö LK 21.50,46 B
7. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25.30,40 C
         
  M55 5000 M      
1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 18.00,71 C
2. Hans Eriksson -48 Eksjö Södra IK 18.46,52 C
3. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 19.45,09 C
4. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 21.28,18 C
         
  M60 5000 M      
1. Folke Lindkvist -47 Eksjö Södra IK 20.20,89 C
  Håkan Andersson -45 Skillingaryds FK dns C
         
  M65 5000 M      
1. Stig Hagehed -39 Växjö LK 22.30,17 C
2. Sören Gustafson -39 Växjö LK 24.35,49 C
3. Lars Gunnar Amoson -38 Växjö LK 30.08,49 C
         
  M70 5000 M      
1. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 25.42,63 C
  Conny Andersson -37 Anderstorps OK dns C
         
  M75 5000 M      
  Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK dns C
         
  P17 3000 M      
1. Martin Lundqvist -90 IK Sisu Nässjö 9.29,18  
2. Marcus Nilsson -91 Högby IF 9.57,55  
3. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 9.58,81  
  Jonathan Persson -90 Högby IF dns  
         
  P15 2000 M      
1. Gustav Milesson -92 Stensjöns IF 6.30,21  
2. Kalle Malmberg -92 Eksjö Södra IK 6.35,93  
3. Linus Dahlström -92 Högby IF 6.56,23  
4. Filip Helander -92 Eksjö Södra IK 7.17,01  
5. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 7.17,90  
  Samuel Wiktorsson -92 Trångvikens IF dns  
  Emil Pettersson -92 IFK Mora FK dns  
         
  KVINNOR 5000 M      
1. Alexandra Svensson -86 Storebro SC 18.46,31  
2. Maria Pettersson -62 OK Njudung 18.57,97  
3. Maria Berggren -77 IK Hakarpspojkarna 19.24,22  
4. Sofie Barkstedt -86 Oskarshamns SK 19.33,08  
5. Camilla Peterson -68 Högby IF 19.45,16  
6. Anneli Södergårds -63 Hultsfreds LK 19.54,39  
7. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 20.35,07  
8. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20.57,79  
9. Lena Thor -67 Högby IF 21.25,49  
10. Marie Johansson -66 Högby IF 21.47,34  
11. Irené Rohde -56 Högby IF 23.08,30  
12. Lillian Brorsson -47 Högby IF 24.22,28  
13. Ing-Britt Lindkvist -47 Eksjö Södra IK 28.44,37  
  Susanne Zetterström -67 Målilla-Mörlunda SKI dnf  
  Elisabeth Karlsson -80 Anderstorps OK dns  
  Camilla Persson -62 Högby IF dns  
         
  K35 5000 M      
1. Camilla Peterson -68 Högby IF 19.45,16  
         
  K40 5000 M      
1. Anneli Södergårds -63 Hultsfreds LK 19.54,39  
2. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 20.35,07  
3. Lena Thor -67 Högby IF 21.25,49  
4. Marie Johansson -66 Högby IF 21.47,34  
  Susanne Zetterström -67 Målilla-Mörlunda SKI dnf  
         
  K45 5000 M      
1. Maria Pettersson -62 OK Njudung 18.57,97  
         
  K50 5000 M      
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20.57,79  
2. Irené Rohde -56 Högby IF 23.08,30  
         
  K60 5000 M      
1. Lillian Brorsson -47 Högby IF 24.22,28  
2. Ing-Britt Lindkvist -47 Eksjö Södra IK 28.44,37  
         
  F17 3000 M      
1. Maria Biesert -90 IFK Växjö 11.28,70  
2. Lina Andreasson -91 Eksjö Södra IK 12.02,04  
  Magdalena Persson -91 Högby IF dns  
         
  F15 2000 M      
1. Rebecca Arnesson -92 Skruvs IF 7.37,68  


  Medaljpoäng DM JDM UDM VDM Totalt
1 Högby IF 6 5 3 18 32
2 Eksjö Södra IK - - 5 7 12
3 Hultsfreds LK - - - 11 11
4 OK Njudung 2 - - 5 7
5 Oskarshamns SK - - - 6 6
  Växjö LK - - - 6 6
7 Skillingaryds FK - - - 4 4
8 Storebro SC 3 - - - 3
9 IK Sisu Nässjö - - 3 - 3
  IFK Växjö - - 3 - 3
11 Persnäs AIF - - - 3 3
  Skruvs IF - - - 3 3
  Stensjöns IF - - - 3 3
14 Tranås AIF - - - 2 2
15 IK Hakarpspojkarna 1 - - - 1
  Wärnamo SK - - - 1 1
 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-08-14