<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Resultat Hornsjön Runt 21 juli 2007  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Hornsjöns pensionat, Löttorp
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Ida Nilsson
Väder: Sol/Mulet/Lätt regn och 22 grader
 
     
 
  Män 10,9 km    
1. David Nilsson -87 Högby IF 37,49
2. Anders Dahlström -60 Högby IF 38,46
3. Johan Petersson -80 Värnamo 39,27
4. Emil Ryberg -87 Ullevi FK 39,30
5. Jonatan Alvaeus -90 Upsala IF 40,09
6. Markus Andersson -85 Högby IF 40,32
7. Andreas Ferm -78 FK Göingarna 40,36
8. Benny Nilsson -64 Högby IF 41,15
9. Jörgen Adolfsson -67 Hultsfreds LK 42,07
10. Victor Andersson -89 Eksjö Södra IK 42,08
11. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 42,21
12. Gustav Milesson -92 Stensjöns IF 43,18
13. Anton Ekberg -92 Domnarvets GoIF 43,32
14. Peter Johnsson -69 Målilla Mörlunda SKI 43,36
15. Stefan Måhl -67 Täby 43,50
16. Sonny Karlsson -67 Högby IF 43,50
17. Uli Lottman -71 Göttingen DE 44,09
18. Simon Rohde -89 Högby IF 44,53
19. Peder Lindberg -59 IFK Lidingö 44,57
20. Tim Slättengren -89 Högby IF 45,09
21. Lennart Pettersson -72 Malung 45,09
22. Samuel Thelin -72 Dalby 45,56
23. Fredrik Petersson -69 Lidingö 46,03
24. Claes Hammarstedt -64   46,10
25. Mattias Törnkvist -72 Vattenfall IF 46,26
26. Patrik Freij -90 FI Kalmarsund 46,27
27. Peter Rejler -66 Rejlers IF 46,40
28. Johan Mueller -68 Alvara IK 46,48
29. Stefan Dahl Byrum Sandvik-joggarna 46,54
30. Jan-Olof Ferm -52 FK Göingarna 47,00
31. Dag Rönnell Byrum Sandvik-joggarna 47,01
32. Anders Enocson Rotebro IS 47,04
33. Anders Beckman -74 Stockholmspolisen 47,06
34. Erik Sannebro -61 Kaupanger IL 47,08
35. Ulrich Hultman -68 338 Småland Triathlon 47,10
36. Kjell Lindvall -63 IK Tuna Södra 47,14
37. Marcus Gunnarsson -89 Föra AIK 47,17
38. Torbjörn Sköldefors -59 Östergarns IK 47,29
39. Joakim Stridsberg -91 Tyrold HK Tyresö 47,33
40. Robin Slättengren -91 Högby IF 47,35
41. Hans Krylander IF Friskis & Svettis Stockholm 47,37
42. Gunnar Bengtsson -55 Majornas IK 47,59
43. Marcus Gianneschi Göteborg 48,23
44. Niclas Andersson Rydö ASK 48,41
45. Roger Jonsson -56 Älta 48,53
46. Johan Gustafsson -91 AIK Ishockey Tyresö 48,56
47. Gösta Eriksson -50 Jönköping IF Hallby SOK 49,07
48. Mårten Edgren -72 Malmö Opera 49,08
49. Magnus Johansson -65 Östgöta Lingon 49,09
50. Håkan Mörhammar -66 IFK Borgholm 49,16
51. Krister Axelsson -54 Nybro 49,17
52. Anders Lundqvist -68 Bredsättra Maurins Platt AB 49,21
53. Mattias Ramsö -73   49,45
54. Mats Karlsson -61 Stockholm 50,10
55. Göran Stam -67 Ottsjö SK 50,14
56. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IF 50,31
57. Jonas Håkansson -64 Kleva Runners 50,54
58. Lars Lundberg -59 Upsala IF 50,56
59. Stefan Pålsson   51,01
60. Erik Bjursell -90 Högsrums FF 51,02
61. Linus Lindgren -91 Umedalens IF 51,06
62. Håkan Pettersson -46 Högby IF 51,08
63. Oskar Hofstam   51,26
64. Fredrik Hovenäs -73 Kalmar 51,52
65. Torbjörn Sturesson -70 Färjestadens Motion 51,55
66. Allan Nicklasson -45 Skruvs IF 52,11
67. Ola Hansson -72 Stenninge 52,16
68. Stefan Rohde -55 Högby IF 52,28
69. Bengt Olsson -60 IFK Borgholm 52,36
70. Hans-Eric Fransson -64   53,11
71. Emil Jeppson -81 Alvara IK 53,32
72. Dan Lundstedt Mullsjö 53,35
73. Bo Salomonson -56 Kalmar OK 53,36
74. Peter Svahn IFK Borgholm 53,45
75. Patrik Skoglund -66 Köpingskabel-TV AB 54,08
76. Leif Karlsson -46 Sköldinge IF 54,17
77. Ulf Lindgren -63 Umedalens IF 54,19
78. Pontus Norell -89 A6 Jönköping 54,20
79. Mattias Norén -76   54,24
80. Roland Enberg -63 Domnarvets GoIF 55,09
81. Åke Andersson -46 SSG IF 55,14
82. Anders Nilsson -48 Hulterstads AIK 55,15
83. Lars Adolfsson -46 Mellby Runners 55,21
84. Magnus Nilsson -75 Laneborgs Bygg 55,27
85. Leif Rydholm Nybro 56,15
86. Kennet Nyberg -46 Färjestadens Motion 56,19
87. Jaime Arias -57 Skarpnäck 56,25
88. Åke Karlsson -51 IFK Borgholm 56,33
89. Anders Larsson -92 Vintrosa IS 56,51
90. Bengt Mölleryd -58 DNV 56,52
91. Tomas Eriksson -48 Stora Rör 57,04
92. Magnus Larsson Vintrosa IS 57,06
93. Kurt Petersson -63 Oskarshamn 57,19
94. Startnummer 667 ??   57,20
95. Andreas Persson -80 Sveriges Springförbund 57,21
96. Staffan Stenfelt -68 Hagaby 57,22
97. Erik Pettersson Färjestadens Motion 57,23
98. Gunnar Gustafsson -39 Böda IK 57,24
99. Claes Reickmann -59 Vasalund/Essinge IF 57,40
100. Christoffer Brunnman -91 Tyresö FF 57,59
101. Bertil Olsson -59 Wm-data 58,36
102. Tommy Petersson -55 AHGI Co & Co 58,48
103. Ola Leo -66 Kalmar 58,50
104. Peter Vestberg -59 Stockholmspolisens IF 59,19
105. Carl-Gustaf Göransson -69 Klinta Vägförening 59,27
106. Mattias Huldt -91 Troxhammar GK 59,50
107. Gösta Brokvist Eskilstuna Kommun 59,55
108. Marcus Adolfsson -79 Mellby Runners 1.00,44
109. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 1.00,59
110. Kjell Bjursell -44 Kalmarpolisen 1.01,00
111. Åke Skyttevall Ålfiskarna 1.01,05
112. Günter Ruchatz Kalmarpolisens IF 1.01,10
113. Stefan Wiberg Högsrum 1.01,11
114. Lasse Andersson Brunflo 1.01,12
115. Gösta Kullman -38 Färjestadens Motion 1.01,42
116. Peter Svensson -78 Bromma Red Saints Rugby 1.02,21
117. Ulf Nässlander -63 Mölndal 1.02,52
118. Kenneth Werner -51 Grönhögens GK 1.03,54
119. Fredrik Sundqvist -91 Huddinge Skidklubb 1.03,55
120. Per Häggblom SVAM IF 1.04,28
121. Mats Martinsson 49 LRF konsult 1.05,28
122. Erik Wirell Byxelkrok tror inte på tårar 1.05,44
123. Magnus Karlsson -70 Sandby 1.05,54
124. Johan Selander Laneborgs Bygg 1.07,08
125. Erik Wesser -68   1.07,40
126. Greger Badeström -56 Mellby Runners 1.07,52
127. Göte Johansson -37 ILCO Fritid Gnosjö 1.09,20
128. Tommy Persson -47 Ekmans IF 1.09,35
129. Ulf Larsson Ölands Skidklubb 1.11,45
130. Filip Sundqvist -94 Huddinge Skidklubb 1.14,09
131. Johan Andersson -71 Alvara IK 1.16,07
132. Lars-Åke Steen -50 Vedby VF 1.18,51
133. Peter Axelsson -50 Futurums IF 1.19,20
134. Lars Hansson -42 Stenninge 1.25,24
  Lars-Erik Larsson Borgholm deltagit
  Henrik Hallberg   dns
  Patrick Ersson Blomstermåla dns
  Leif Sjöberg IFK Borgholm dns
  Love Thunberg -57 Norge dns
       
  Kvinnor 10,9 km    
1. Camilla Peterson -68 Högby IF 47,09
2. Amke Lottman Göttingen, Tyskland 49,33
3. Katarina Nilsson -56 Högby IF 50,23
4. Lubov Pospeshima IFK Skövde 50,52
5. Helena Hugosson -83 Byrum Sandvik Joggarna 51,33
6. Anna Welinder Byrum Sandvik Joggarna 51,37
7. Lena Thor -67 Högby IF 51,57
8. Ilona Schouten -80   54,01
9. Irené Rohde -56 Högby IF 54,21
10. Anna Lohmann -75 Lohmanns SK 57,40
11. Anna Evaldsson 92 Högby IF 58,02
12. Cecilia Hallin -75 Göteborg 58,03
13. Anna Petersson -88 Oskarshamn 58,19
14. Alice Lohmann Lohmanns SK 59,59
15. Lottie Harrieson Färgladan 1.00,00
16. Anette Skyttevall Ålfiskarna 1.00,25
17. Karin Adolfsson -82 Mellby Runners 1.01,09
18. Marja Wolf Tampa Florida 1.02,25
19. Maria Hedberg -58 Brunflo IF 1.03,48
20. Lisa Häggblom -80   1.04,28
21. Pernilla Petersson -67 Lidingö 1.04,59
22. Maria Passert -73 IBX 1.08,03
23. Susanne Wiberg Högsrum 1.08,07
24. Sara Thomée -65 Göteborg 1.08,17
25. Eva Eriksson -48 IF Hallby 1.08,32
26. Carina Nilsson -67 Högby IF 1.10,28
27. Klara Regnö Stockholm 1.11,44
28. Karoline Norlén -81   1.16,32
29. Helena Nordander Bruchs Maxflickor 1.17,05
30. Sara Mueller -64 Alvara IK 1.17,48
31. Lena Axelsson -50 Växjö Kommun IF 1.19,21
32. Gunilla Norlén -44   1.21,49
33. Anna Ahlemius -67 Bruchs Maxflickor 1.23,10
  Anna-Greta Larsson Borgholm deltagit
  Hanna Holst -85 Rånäs 4H dns
  Hanna Keiser 89 Enhörna IF dns
  Ella Aagaard -57 Norge dns
       
  P15 2,9 km    
1. Linus Dahlström -92 Högby IF 10,57
2. Emil Pettersson -92 IFK Mora FI 11,06
3. Viktor Nilsson -93 Värnamo SS 12,45
4. Oliver Sturesson -93 FIBK 14,06
       
  P13 2,9 km    
1. Andreas Eldh Turebergs FK 11,37
2. Andreas Davidsson -95 IFK Växjö 11,59
3. Ken Slättengren -95 Högby IF 12,06
4. Hampus Sturesson -95 FIK Färjestaden 12,08
5. Johan Hammarstedt -94   12,26
6. Robin Somproh -95 Högby IF 12,33
7. Albin Hedberg Brunflo 12,49
8. Max Gålnander -94 OK Linné 12,50
9. Elias Karlsson -94 Linköpings Skidklubb 13,06
10. Adam Wolf Tampa Florida 13,11
11. Joel Alvaeus -95 Upsala IF 13,47
12. Richard Lundstedt Mullsjö 14,13
13. Marcus Blomqvist -95 Älvsjö AIK, Innebandy 16,32
       
  P11 1,5 km    
1. Truls Mörfelt -96 Turebergs FK 5,53
2. Johan Davidsson -97 IFK Växjö 6,05
3. Jonatan Wrede -96 Tyresö FK 6,09
4. Andreas Lundstedt -96 Mullsjö 6,16
5. Philip Börnå -97 Högby IF 6,27
6. Martin Lindqvist -98 Hvetlanda GIF 6,50
7. Felix Törnblom -97 Gustavbergs IF 8,52
8. Hugo Wiberg -96 Högsrums FF 9,39
Fel Klass Kalle Skoglund -95 Kolsva IF 5,40
       
  P9 1,5 km    
1. Simon Wrede -98 Tyresö FK 6,09
2. Markus Eldh Turebergs FK 6,27
3. William Lundstedt -00 Mullsjö 6,28
4. William Måhl -99 Täby 6,40
5. Filip Lindqvist Hvetlanda 6,57
6. Billy Nilsson -00 Högby IF 6,58
7. Albin Lindblad -98 KG 99 7,25
8. Lukas Nilsson -00 Högby IF 7,37
9. Malte Mueller Alvara IK 7,47
10. Love Mueller Alvara IK 7,48
11. Edvin Karlsson -00 Linköpings SK 8,34
12. Åke Edqvist -98 Göteborg 8,52
13. Axel Alvagus -01 Upsala IF 8,53
14. Fabian Lindblad -00 KG 99 9,33
15. Isak Lundin -01 Svartkulla IF 10,09
16. Erik Liljegren -03 Målilla Mörlunda SKI 10,42
17. Emil Enocson -02 Rotebro IS 13,13
       
  F15 2,9 km    
1. Julia Alvaeus -92 Upsala IF 12,37
2. Emma Nilsson -93 Färjestaden 12,51
3. Rebecka Liljegren -92 Målilla Mörlunda SKI 14,20
       
  F13 2,9 km    
1. Linnéa Liljegren -95 Målilla Mörlunda SKI 12,38
2. Josefin Nilsson -94 Böda IK 12,46
3. Linn Eriksson -94 Mälarhöjden 14,09
4. Annie Pettersson -95 IFK Mora FI 14,10
       
  F11 1,5 km    
1. Moa Gålnander -97 OK Linné 6,48
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 6,58
3. Ellen Stam -96 Ottsjö SK 7,27
4. Veronica Arias Hansson -97 Tyresö 7,31
5. Aida Wolf Tampa Florida 7,55
       
  F9 1,5 km    
1. Sara Fröberg-Liljenberg Vetlanda 6,28
2. Louise Skyttevall -98 Ålfiskarna 6,42
3. Isabelle Petersson -99 Lidingö 7,22
4. Siri Alvaeus -99 Upsala IF 7,24
5. Henrietta Möller Sturefors 7,47
6. Malin Thor -99 Högby IF 7,55
7. Wilma Eldh Turebergs FK 7,58
8. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 8,02
9. Mai Söderholm -99 Hammarbygymnasterna 8,11
10. My Örninge -99 Mölndal 8,12
11. Hannele Möller Sturefors 8,24
12. Elsa Rejler -02 Rejlers IF 9,03
13. Yun Törnblom -03 Gustavbergs IF 10,37
14. Veronica Redtzov -00 Rotebro IS 11,46
15. Johanna Brejding -00 Djurgårdshofs IK 11,48
16. Gry Enocson -00 Rotebro IS 11,52
17. Anna Rejler -04 Rejlers IF 13,12
18. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 13,42
       
  5½ km, motion    
  Lars G. Larsson -35 Persnäs AIF  
  Anna Schygge Alvara IK  
  Anna-Greta Karlsson Högby IF  
  Annelie Lundstedt Mullsjö  
  Bertil Olsson Mellbystrand  
  Bertil Rask Larneborgs  
  Caroline Schygge Alvara IK  
  Charlotte Schygge Alvara IK  
  Christina Törnblom -62 Gustavsberg  
  Frida Göransson Alvara IK
  Hans Rask Larneborgs
  Kristoffer Schygge Alvara IK
  Mari Sandberg Ängelholm Springhild
  Moa Andersson Alvara IK
  Runel Laneborg Laneborgs bygg
  Sigurd Holst -51 Brittatorp TK
  Siv Modell  
  Ronny Nilsson -63 Oskarshamns SK
  Monica Steen -53 Norrköping
  Mari Arbus -62 Norrköping
  Harald Lundén -55  
  Carina Lindblad -63 Högby IF
  Eva Enocson -69 Rotebro IS
  Ludwina Redtzov -66 Rotebro IS
  Christian Redtzow -98 Rotebro IS
  Thomas Brejding -73 Djurgårdshofs IK
  Britt Karlsson -56 Sköldinge IF
  Monica Karlsson -45 Högby IF
  Stafan Borgdahl -69 Stångby
  Diane Balck -58 Malkars
  Nina Meuller -64 Alvara IK
  Gunnel Ferm -51 FK Göingarna
  Elisabet Mårtensson Jonsson Älta
  Camilla Liljegren -70 Målilla Mörlunda SKI
  Kerstin Henrysdotter -54 Kalmar OK
  Karin Segerlund -62 Östergarns IK
  Inga-britt Häggblom 47 Blybergs FF
  Linus Hedlund 80 Dalby IF
  Maria Persson -73 Lessebo GoIF
  Inger Bergström Riv Globen
  Birgitta Nilsson -42  
  Kristina Nilsson Hulterstad AIK
  Rolf Nilsson Hulterstad AIK
  Åke Nilsson Hulterstad AIK
  Anders Jansson -65 Vreta
  Erik Eriksson Gottsunda IF
  Olle Eriksson Movito FF
  Mikael Asp -62 Täby
  Annika Wallén Norell -58 Jönköping
  Bo Norell -59 Högby IF
  Marie Laneborg  
  Mikael Davidsson -62 Växjö
  Gunnar Hansson -53
 
  Maria Fagerfalk -46 Växjö LK

 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-08-05