<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat   För utskrift >>
     
  Resultat Ölands Marathon 28 juli 2007  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Start/Mål Löttorp. Alvedsjö passeras 3ggr
Tävlingsledare & speaker: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Först sol, 20°C / en rejäl regnskur / uppehåll
 
     
  Banan kontrollmätt av förbundsbanemätare Stig Peterzon  
     
 
  Män      
1. Björn Gjerde -55 IL i BUL, Norge 2.58,46  
2. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 3.02,11  
3. Charley Prødel -70 ALOT, Danmark 3.02,37  
4. Per Matsson -69 Uppsala 3.02,43  
5. Kristoffer Tunander -72 FK Studenterna 3.07,04  
6. Christian Wegman -68 Operans IF 3.07,37  
7. Bo Sundström -67 Kalmar 3.07,57  
8. Markus Andersson -85 Högby IF 3.09,09 ÖM
9. Sven Janson -68 Högby IF 3.10,11 ÖM
10. Måns Lindholm -68 Dalaregementet 3.12,00  
11. Ted Tryggvesson -50 Kils AIK 3.12,56  
12. Kjell Larsson -51 Vilsta IK 3.13,09  
13. Fredrik Saarnak -72 Outlaw Runners, Växjö 3.14,29  
14. Stefan Eriksson -68 Vilsta IK 3.15,41  
15. Klas Magnusson -85 Tekniska Högskolans IF 3.15,46  
16. Johan Karlsson -79 Högsrums FF 3.19,54 ÖM
17. Kent Krawe -59 Hultsfreds LK 3.22,44  
18. Ivar Carlsson -73 Vassmolösa 3.22,52  
19. Staffan Gagnelid -60 Vattudalens LDK 3.25,13  
20. Peter Eklund -68 Anna & Viktors klubb, Bromma 3.27,48  
21. Krister Karlsson -65 Växjö LK 3.30,18  
22. Thomas Gustavsson -61 Dacke fjärr 3.34,13  
23. Anders Hansson -44 Vilsta IK 3.34,49  
24. Carl Ekman -80 Djurmo 3.34,59  
25. Jerker Sterneland -69 IK Stål Avesta 3.35,08
26. Lars-Göran Berggren -57 Team Skavsåret IF 3.35,14
27. Leif Franzén -46 IFK Strängnäs 3.35,42
28. Joakim Flisberg -74 Mälarhöjdens IK 3.36,14
29. Magnus Hjalmarsson -65 Växjö LK 3.37,21
30. Nils-Olof Nilsson -46 Team Blekinge LF 3.37,37
31. Rolf Klemets -71 Sundborn 3.41,25
32. Curt Sandberg -51 Arlanda-Märsta SK 3.42,00
33. Björn Tibbelin -75 Växjö LK 3.43,14
34. Rickard Linnér -67 Lund 3.47,45
35. Patrik Svensson -75 Växjö LK 3.47,48
36. Olle Svensson -51 Simrishamns AIF 3.54,02
37. Ulf Björk -44 Vilsta IK 3.54,10
38. Paul Simon -77 London 3.59,24
39. Tommy Kjellson -61 Team Skavsåret IF 4.01,45
40. Lennart Hjalmarsson -39 Lidköping IS 4.08,48
41. Olle Modin -50 Vilsta IK 4.09,37
42. Richard Sadowski -60 Canada 4.11,58
43. Jan Halldén -54 IF SAAB 4.16,32
44. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4.18,47
45. René Westra -50 Holland 4.21,22
46. Kent-Åke Eriksson -58 Arvika LK 4.22,14
47. Leif Karlsson -49 UF Contact 4.22,55
48. Stefan Petersson -74 Kisa SK 4.25,16
49. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.26,23
50. Stig Samuelsson -47 Norrköping 4.28,01
51. Lennart Skoog -46 Stenungsunds OK 4.32,09
52. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.34,31
53. Lars-Göran Olausson -52 Team Blekinge 4.36,31
54. Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.42,52
55. Stig Söderström -43 Kvarnsvedens GoIF 4.45,07
56. Jan Gyllenrot -45 Telia IF 4.53,53
57. Bernt Hagelin -49 Kalmar 4.53,54
58. Tor Rønnow -66 Loberen & vi som springer 4.59,27
  Anders Eriksson - Växjö LK dnf
  Thomas Dahlgren -69   dnf
  Eino Siponen -54 Sköldinge IF dnf
  Philip Lalander -65 Växjö Universitet dnf
       
  Kvinnor    
1. Kerstin Sandh -58 Växjö LK 3.43,26
2. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.49,02
3. Lorelei Sadowski -63 Canada 4.11,57
4. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.18,47
5. Elin Beyersdorff -89 Växjö LK 4.25,30
6. Ingegerd Öhberg -42 Jalles TC Umeå 4.28,47
7. Birgitta Jarring -44 Fredrikshofs FIF 4.32,58
8. Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 4.38,40
9. Meg Walker -62 Kalifornien, USA 4.46,29  
9. Veronica Kesseli -70 Kungsängen 4.46,29  
  Christina Söllscher -48 Högby IF dnf  
         
  Ölandsmästerskap      
1. Markus Andersson -85 Högby IF 3.09,09 ÖM
2. Sven Janson -68 Högby IF 3.10,11 ÖM
3. Johan Karlsson -79 Högsrums FF 3.19,54 ÖM
 
  Veteranklasser      
         
  M35      
1. Charley Prødel -70 ALOT, Danmark 3.02,37  
2. Per Matsson -69 Uppsala 3.02,43  
3. Kristoffer Tunander -72 FK Studenterna 3.07,04  
4. Christian Wegman -68 Operans IF 3.07,37  
5. Sven Janson -68 Högby IF 3.10,11  
6. Måns Lindholm -68 Dalaregementet 3.12,00
7. Fredrik Saarnak -72 Outlaw Runners, Växjö 3.14,29
8. Stefan Eriksson -68 Vilsta IK 3.15,41
9. Peter Eklund -68 Anna & Viktors klubb, Bromma 3.27,48
10. Jerker Sterneland -69 IK Stål Avesta 3.35,08
11. Magnus Hjalmarsson -65 Växjö LK 3.37,21
12. Rolf Klemets -71 Sundborn 3.41,25
  Thomas Dahlgren -69   dnf
       
  M40    
1. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 3.02,11
2. Bo Sundström -67 Kalmar 3.07,57
3. Krister Karlsson -65 Växjö LK 3.30,18
4. Rickard Linnér -67 Lund 3.47,45
5. Tor Rønnow -66 Loberen & vi som springer 4.59,27
  Philip Lalander -65 Växjö Universitet dnf
       
  M45    
1. Kent Krawe -59 Hultsfreds LK 3.22,44
2. Staffan Gagnelid -60 Vattudalens LDK 3.25,13
3. Thomas Gustavsson -61 Dacke fjärr 3.34,13
4. Tommy Kjellson -61 Team Skavsåret IF 4.01,45
5. Richard Sadowski -60 Canada 4.11,58
6. Kent-Åke Eriksson -58 Arvika LK 4.22,14
7. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.34,31
       
  M50    
1. Björn Gjerde -55 IL i BUL, Norge 2.58,46
2. Lars-Göran Berggren -57 Team Skavsåret IF 3.35,14
3. Jan Halldén -54 IF SAAB 4.16,32
4. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4.18,47
5. Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.42,52
  Eino Siponen -54 Sköldinge IF dnf
       
  M55    
1. Ted Tryggvesson -50 Kils AIK 3.12,56
2. Kjell Larsson -51 Vilsta IK 3.13,09
3. Curt Sandberg -51 Arlanda-Märsta SK 3.42,00
4. Olle Svensson -51 Simrishamns AIF 3.54,02
5. Olle Modin -50 Vilsta IK 4.09,37
6. René Westra -50 Holland 4.21,22
7. Leif Karlsson -49 UF Contact 4.22,55
8. Lars-Göran Olausson -52 Team Blekinge 4.36,31
9. Bernt Hagelin -49 Kalmar 4.53,54
       
  M60    
1. Anders Hansson -44 Vilsta IK 3.34,49
2. Leif Franzén -46 IFK Strängnäs 3.35,42
3. Nils-Olof Nilsson -46 Team Blekinge LF 3.37,37
4. Ulf Björk -44 Vilsta IK 3.54,10
5. Stig Samuelsson -47 Norrköping 4.28,01
6. Lennart Skoog -46 Stenungsunds OK 4.32,09
7. Stig Söderström -43 Kvarnsvedens GoIF 4.45,07
8. Jan Gyllenrot -45 Telia IF 4.53,53
  Anders Eriksson - Växjö LK dnf
       
  M65    
1. Lennart Hjalmarsson -39 Lidköping IS 4.08,48
2. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.26,23
       
  K35    
1. Veronica Kesseli -70 Kungsängen 4.46,29
       
  K40    
1. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.49,02
2. Lorelei Sadowski -63 Canada 4.11,57
3. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.18,47
       
  K45    
1. Kerstin Sandh -58 Växjö LK 3.43,26
2. Meg Walker -62 Kalifornien, USA 4.46,29
       
  K55    
  Christina Söllscher -48 Högby IF dnf
       
  K60    
1. Birgitta Jarring -44 Fredrikshofs FIF 4.32,58
2. Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 4.38,40
       
  K65    
1. Ingegerd Öhberg -42 Jalles TC Umeå 4.28,47
 
  Ölandsmästerskap, veteraner  
  M35    
1. Sven Janson -68 Högby IF 3.10,11
 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-07-29