<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Resultat Skol DM 4 okt 2007
Södra Kalmar läns skolidrottsdistrikt, År 5 - 6
 
     
 
Arrangör: Högby IF, Djurängsskolan
Tävlingsplats: Fredriksskans, Kalmar
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Tomas Lindén
Eltidtagning: Bo Björkholm
Väder: Strålande sol, vindstilla och +18ºC
 
     
 
Pojkar År 6          
P6 80 m Heat 1       0.0  
    1. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 10,85   Final
    2. Olle Steen Bjurbäcksskolans IF 11,45   Final
    3. Emil Sjöstedt -95 Färjestadens Skola 11,98   Final
    4. Zebastihan Ohlsson Torskolans IF (Bergkvara) 12,06    
    5. Bislim Gashi Fagerslättsskolans IF 12,42    
    6. Simon Eriksson Bjurbäcksskolans IF 12,57    
    7. Björn Thörnqvist Bjurbäcksskolans IF 12,72    
               
               
P6 80 m Heat 2       0.0  
    1. Filip Hagenström -95 Tillingeskolans IF 11,66   Final
    2. Axel Rosling -95 Mörbylånga Skol IF 11,82   Final
    3. Jonathan Ståhl -95 Nybro Östra Skol IF 12,06   Final
    4. John-Philip Sjöblom -95 Rinkabyholms Skol IF 12,33    
    5. Felix Karlsson -95 Mörbylånga Skol IF 12,38    
    6. Martin Furbging Madesjö Skol IF 12,63    
    7. Gustav Königsson -95 Sjöängsskolans IF 12,69    
    8. Isak Nordborg -95 Rinkabyholms Skol IF 12,75    
               
               
P6 80 m Heat 3       0.1  
    1. Emil Quick -95 Västra Funkabo Skol IF 11,75   Final
    2. Yang-Yang Lu -95 Vasa Skol IF 12,06   Final
    3. Oliver Sjöstrand Torskolans IF (Söderåkra) 12,44    
    4. Arvid Salomonsson -95 Västra Funkabo Skol IF 12,63    
    5. Isac Karlsson -95 Västra Funkabo Skol IF 12,92    
    6. Pontus Rosvall -95 Vasa Skol IF 12,98    
    7. Jens Svensson Torskolans IF (Söderåkra) 13,19    
    8. Jonas Karlsson Torskolans IF (Söderåkra) 13,22    
               
               
P6 80 m Final       -1,1  
    1. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 10,92    
    2. Olle Steen Bjurbäcksskolans IF 11,61    
    3. Yang-Yang Lu -95 Vasa Skol IF 11,63    
    4. Emil Quick -95 Västra Funkabo Skol IF 11,80    
    5. Filip Hagenström -95 Tillingeskolans IF 11,87    
    6. Emil Sjöstedt -95 Färjestadens Skola 11,92    
    7. Jonathan Ståhl -95 Nybro Östra Skol IF 12,03    
    8. Axel Rosling -95 Mörbylånga Skol IF 12,11    
               
               
P6 1000 m   Samlad lista:        
    1. Emil Sjöstedt -95 Färjestadens Skola 3.16,24 Heat 1  
    2. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 3.19,36 Heat 1  
    3. Olliwer Nordén -95 Sjöängsskolans IF 3.26,99 Heat 2  
    4. Markus Törnqvist -95 Sjöängsskolans IF 3.27,70 Heat 2  
    5. Erik Keanius Västra Funkabo Skol IF 3.30,07 Heat 2  
    6. Simon Eriksson Bjurbäcksskolans IF 3.34,43 Heat 1  
    7. Bislim Gashi Fagerslättsskolans IF 3.34,52 Heat 1  
    8. Nick Chaimun -95 Tillingeskolans IF 3.35,71 Heat 2  
    9. Björn Thörnqvist Bjurbäcksskolans IF 3.36,00 Heat 1  
    10. Jens Pålsson -95 Sjöängsskolans IF 3.37,09 Heat 2  
    11. Kevin Warsén Madesjö Skol IF 3.37,93 Heat 1  
    12. Issa Ahmet Fagerslättsskolans IF 3.39,81 Heat 1  
    13. Isac Karlsson -95 Västra Funkabo Skol IF 3.40,70 Heat 2  
    14. Gustav Oskarsson -95 Nybro Östra Skol IF 3.44,71 Heat 1  
    15. Jesper Pettersson Torskolans IF (Bergkvara) 3.45,15 Heat 1  
    16. Philip Bratt -95 Blomstermåla Skol IF 3.47,24 Heat 2  
    17. Zebastihan Ohlsson Torskolans IF (Bergkvara) 3.49,00 Heat 1  
    18. Patrik Jansson Torskolans IF (Bergkvara) 3.50,01 Heat 1  
    19. Simon Åkesson -95 Tillingeskolans IF 3.50,84 Heat 2  
    20. Albin Toft -95 Rinkabyholms Skol IF 3.51,33 Heat 2  
    21. Jakob Bringeland -95 Rinkabyholms Skol IF 3.56,84 Heat 1  
    22. Tobias Skyttemo -95 Alsteråskolan 4.07,68 Heat 1  
    23. Simon Dahlström -95 Runstens Skol IF 4.18,20 Heat 2  
               
               
P6 Höjd            
    1. John-Philip Sjöblom -95 Rinkabyholms Skol IF 1.40    
    2. Jacob Johansson -95 Sjöängsskolans IF 1.40    
    3. Axel Rosling -95 Mörbylånga Skol IF 1.35    
    4. Robin Karlsson -95 Rinkabyholms Skol IF 1.30    
    5. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 1.30    
    5. Christoffer Maljanovski -95 Nybro Östra Skol IF 1.30    
    7. Emil Bodin Madesjö Skol IF 1.30    
    8. Gustav Oskarsson -95 Nybro Östra Skol IF 1.25    
    9. Max Möller -95 Alsteråskolan 1.15    
    9. Hampus Horndahl -95 Mörbylånga Skol IF 1.15    
    9. Isak Nordborg -95 Rinkabyholms Skol IF 1.15    
    9. Erik Linge -95 Rinkabyholms Skol IF 1.15    
    9. Joel Josefsson -95 Rinkabyholms Skol IF 1.15    
    9. Christian Brettéus Torskolans IF (Söderåkra) 1.15    
    14. Max Ek Lagerberg Fagerslättsskolans IF 1.15    
    15. Marcus Karlsson Mörbylånga Skol IF 1.15    
               
               
P6 Längd, zon            
    1. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 4.64 0,9  
    2. Yang-Yang Lu -95 Vasa Skol IF 4.43 0,0  
    3. Axel Rosling -95 Mörbylånga Skol IF 4.38 0,4  
    4. Emil Quick -95 Västra Funkabo Skol IF 4.27 0,0  
    5. Emil Sjöstedt -95 Färjestadens Skola 4.19 0,5  
    6. Olle Steen Bjurbäcksskolans IF 4.08 0,0  
    7. Arvid Salomonsson -95 Västra Funkabo Skol IF 3.92 0,0  
    8. Björn Thörnqvist Bjurbäcksskolans IF 3.88 0,0  
    9. Isak Nordborg -95 Rinkabyholms Skol IF 3.79 0,0  
    10. Marcus Karlsson Mörbylånga Skol IF 3.78 0,0  
    11. Felix Karlsson -95 Mörbylånga Skol IF 3.75 -0,1  
    12. Johannes Gustafsson -95 Sjöängsskolans IF 3.73 0,8  
    13. Mattias Dolk -95 Sjöängsskolans IF 3.72 0,0  
    14. Alexander Sjögren Madesjö Skol IF 3.65 0,3  
    15. Henoc Kovakov -95 Sjöängsskolans IF 3.54 0,0  
    16. John-Philip Sjöblom -95 Rinkabyholms Skol IF 3.51 0,4  
    17. Robin Karlsson -95 Rinkabyholms Skol IF 3.46 0,0  
    18. Felix Elgán -95 Sjöängsskolans IF 3.43 0,3  
    19. Hampus Horndahl -95 Mörbylånga Skol IF 3.38 -0,1  
               
               
P6 Kula 3.0            
    1. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 9,83    
    2. John Sannestam -95 Gårdby Skola 9,56    
    3. Filip Nilsson -95 Glömminge Skola 9,05    
    4. Obim Boström -95 Västra Funkabo Skol IF 8,91    
    5. Johannes Gustafsson -95 Sjöängsskolans IF 8,89    
    6. Albin Dautovski -95 Oxhagsskolan 8,79    
    7. Fhilip Andersson Lindöskolans IF 8,66    
    8. Filip Petersson Djurängsskolans IF 8,51    
    9. Max Ek Lagerberg Fagerslättsskolans IF 8,24    
    10. Gustav Arvidsson -95 Tillingeskolans IF 8,14    
    11. Tobias Jonsson -95 Nybro Östra Skol IF 8,06    
    12. Oskar Kindberg Madesjö Skol IF 8,02    
    13. Simon Dahlström -95 Runstens Skol IF 8,00    
    14. Pierre Ed Djurängsskolans IF 7,60    
    15. Joel Josefsson -95 Rinkabyholms Skol IF 7,53    
    16. John-Philip Sjöblom -95 Rinkabyholms Skol IF 7,24    
    17. Tobias Koncilja -95 Sjöängsskolans IF 7,18    
    18. Simon Skoglund -95 Sjöängsskolans IF 7,04    
    19. Ahmed Jabar-Mohammed -95 Nybro Östra Skol IF 6,38    
               
               
P6 Boll 0.3            
    1. Erik Wikell Bjurbäcksskolans IF 54,51    
    2. Filip Nilsson -95 Glömminge Skola 44,12    
    3. Hampus Winberg Madesjö Skol IF 41,05    
    4. Felix Oskarsson -95 Sjöängsskolans IF 40,63    
    5. Filip Petersson Djurängsskolans IF 40,21    
    6. Ahmed Jabar-Mohammed -95 Nybro Östra Skol IF 39,67    
    7. Max Bergström -95 Sjöängsskolans IF 38,56    
    8. Jonas Karlsson Torskolans IF (Söderåkra) 36,72    
    9. Filip Hagenström -95 Tillingeskolans IF 36,19    
    10. Alexander Olsson Torskolans IF (Söderåkra) 35,80    
    11. Arvid Salomonsson -95 Västra Funkabo Skol IF 35,79    
    12. Jesper Pettersson Torskolans IF (Bergkvara) 35,78    
    13. Issa Ahmet Fagerslättsskolans IF 34,49    
    14. Carl Lindgren -95 Rinkabyholms Skol IF 34,19    
    15. Pontus Pettersson -95 Västra Funkabo Skol IF 33,82    
    16. Gustav Arvidsson -95 Tillingeskolans IF 33,76    
    17. Fhilip Andersson Lindöskolans IF 32,33    
    18. Daniel Krantz -95 Tillingeskolans IF 30,97    
    19. Anders Allansson Djurängsskolans IF 28,50    
    20. Nick Chaimun -95 Tillingeskolans IF 28,16    
               
               
               
Pojkar År 5          
P5 60 m Heat 1       0,0  
    1. Philip Berzelius Bjurbäcksskolans IF 9,18   Final
    2. Joakim Stenström Fagerslättsskolans IF 9,19   Final
    3. Casper Gardmar Anzelius -96 Mörbylånga Skol IF 9,20   Final
    4. Linus Olsson Madesjö Skol IF 9,27   Final
    5. Jakob Lindholm Bjurbäcksskolans IF 9,59    
    6. Duane Davis-Hagert Torskolans IF (Bergkvara) 9,63    
    7. Olle Åkerman -96 Mörbylånga Skol IF 9,77    
    8. Kim Larsson Djurängsskolans IF 10,19    
               
               
P5 60 m Heat 2       0,0  
    1. Rasmus Allansson -96 Nybro Östra Skol IF 8,80   Final
    2. Isak Ziegenfeldt Falkenbergskolans IF 9,70    
    3. Gustav Bjäremo Falkenbergskolans IF 9,71    
    4. Oskar Bergenman Falkenbergskolans IF 10,04    
    5. Alexander Larsson Falkenbergskolans IF 10,17    
    6. Karl-Axel Jönsson Falkenbergskolans IF 10,44    
    7. Albert Karlsson Falkenbergskolans IF 10,52    
    8. Gabriel Grönlund Falkenbergskolans IF 10,62    
               
               
P5 60 m Heat 3       0,0  
    1. Linus Franzén -96 Färjestadens Skola 9,30   Final
    2. Markus Lindblad -96 Glömminge Skola 9,74    
    3. Gustav Engvall -96 Färjestadens Skola 9,75    
    4. Oskar Björk -96 Gårdby Skola 9,94    
    5. Philip Andersson -96 Rinkabyholms Skol IF 10,03    
    6. Ut van Trihn Oxhagsskolan 10,26    
    7. Viktor Hjort -96 Rinkabyholms Skol IF 10,41    
               
               
P5 60 m Heat 4       0,4  
    1. John Samuelsson -96 Västra Funkabo Skol IF 9,37   Final
    2. Erik Nordblom -96 Vasa Skol IF 9,58   Final
    3. Alexander Lindros -96 Vasa Skol IF 9,75    
    4. Djambolat Miserbiev -96 Västra Funkabo Skol IF 9,87    
    5. Alexander Hulten -96 Västra Funkabo Skol IF 10,18    
    6. Jens Malmkvist -96 Västra Funkabo Skol IF 10,20    
    7. Benjamin Bobeck -96 Västra Funkabo Skol IF 10,38    
      Gustav Brunby Falkenbergskolans IF dnf    
               
               
P5 60 m Heat 5       0,7  
    1. Per Molander Lindöskolans IF 9,64    
    2. Marcus Malmqvist -96 Sjöängsskolans IF 9,67    
    3. Pontus Fredriksson Lindöskolans IF 9,97    
    4. Johan Sjöström -96 Sjöängsskolans IF 10,00    
    5. Oscar Nilsson Lindöskolans IF 10,24    
               
P5 60 m Final       -0,4  
    1. Rasmus Allansson -96 Nybro Östra Skol IF 8,90    
    2. Philip Berzelius Bjurbäcksskolans IF 9,13    
    3. Casper Gardmar Anzelius -96 Mörbylånga Skol IF 9,25    
    4. Linus Franzén -96 Färjestadens Skola 9,26    
    5. Joakim Stenström Fagerslättsskolans IF 9,34    
    6. Linus Olsson Madesjö Skol IF 9,35    
    7. John Samuelsson -96 Västra Funkabo Skol IF 9,39    
    8. Erik Nordblom -96 Vasa Skol IF 9,62    
               
               
P5 1000 m   Samlad lista:        
    1. William Mannqvist Bjurbäcksskolans IF 3.28,21 Heat 1  
    2. Erik Nordblom -96 Vasa Skol IF 3.29,42 Heat 2  
    3. Markus Lindblad -96 Glömminge Skola 3.30,59 Heat 1  
    4. Gustav Bjäremo Falkenbergskolans IF 3.31,21 Heat 2  
    5. Elias Sörensson Bjurbäcksskolans IF 3.31,72 Heat 1  
    6. Måns Gunnarsson -96 Sjöängsskolans IF 3.35,11 Heat 2  
    7. Meriton Kozhani Oxhagsskolan 3.38,15 Heat 1  
    8. Per Molander Lindöskolans IF 3.38,92 Heat 2  
    9. Gustav Hansson -96 Rinkabyholms Skol IF 3.41,12 Heat 1  
    10. Carl Johansson Madesjö Skol IF 3.41,59 Heat 1  
    11. Philip Andersson -96 Rinkabyholms Skol IF 3.42,64 Heat 1  
    12. Måns Olström -96 Sjöängsskolans IF 3.47,12 Heat 2  
    13. Duane Davis-Hagert Torskolans IF 3.47,12 Heat 2  
    14. Jens Malmkvist -96 Västra Funkabo Skol IF 3.49,14 Heat 2  
    15. Måns Lindbäck -96 Västra Funkabo Skol IF 3.51,56 Heat 2  
    16. Linus Franzén -96 Färjestadens Skola 3.52,75 Heat 2  
    17. Max Wilhelmsson Glömminge Skola 3.54,39 Heat 2  
    18. Gustav Engvall -96 Färjestadens Skola 3.55,19 Heat 2  
    19. Markus Karlsson Lindöskolans IF 3.55,80 Heat 2  
    20. Joakim Stenström Fagerslättsskolans IF 3.56,24 Heat 1  
    21. Oskar Bergenman Falkenbergskolans IF 3.57,32 Heat 1  
    22. Adam Kjellnäs -96 Rinkabyholms Skol IF 3.57,44 Heat 1  
    23. Jesper Olsson -96 Västra Funkabo Skol IF 3.57,71 Heat 2  
    24. Jesper Andersson -96 Rinkabyholms Skol IF 3.57,94 Heat 1  
    25. Oskar Friberg Lindöskolans IF 3.58,43 Heat 2  
    26. Eric Sundqvist -96 Rinkabyholms Skol IF 3.58,97 Heat 1  
    27. David Larsson Falkenbergskolans IF 4.02,15 Heat 2  
    28. Abnor Kadriu Fagerslättsskolans IF 4.03,09 Heat 1  
    29. Christoffer Loo Falkenbergskolans IF 4.03,42 Heat 2  
    30. Mikael Andersson -96 Rinkabyholms Skol IF 4.03,80 Heat 1  
    31. Albert Karlsson Falkenbergskolans IF 4.07,57 Heat 1  
    32. Simon Barrefelt Djurängsskolans IF 4.08,04 Heat 1  
    33. Karl-Axel Jönsson Falkenbergskolans IF 4.09,62 Heat 2  
    34. Benjamin Bobeck -96 Västra Funkabo Skol IF 4.11,46 Heat 2  
    35. Petrik Dybring Djurängsskolans IF 4.12,72 Heat 1  
    36. John Samuelsson -96 Västra Funkabo Skol IF 4.13,04 Heat 2  
    37. Djambolat Miserbiev -96 Västra Funkabo Skol IF 4.13,04 Heat 2  
               
               
P5 Höjd            
    1. Erik Nilsson -96 Glömminge Skola 1.30    
    2. Jakob Lindholm Bjurbäcksskolans IF 1.30    
    3. Per Molander Lindöskolans IF 1.30    
    4. John Samuelsson -96 Västra Funkabo Skol IF 1.30    
    5. Måns Olström -96 Sjöängsskolans IF 1.25    
    6. Casper Gardmar Anzelius -96 Mörbylånga Skol IF 1.20    
    6. Oscar Nilsson Lindöskolans IF 1.20    
    6. Pontus Fredriksson Lindöskolans IF 1.20    
    6. Marcus Malmqvist -96 Sjöängsskolans IF 1.20    
    6. Herman Sillerström -96 Sjöängsskolans IF 1.20    
    11. Ludvig Helin-Hansson Falkenbergskolans IF 1.20    
    11. Gustav Hansson -96 Rinkabyholms Skol IF 1.20    
    13. Ut van Trihn Oxhagsskolan 1.20    
    14. Viktor Friman -96 Sjöängsskolans IF 1.15    
    15. Andreas Lundquist -96 Sjöängsskolans IF 1.15    
    16. Meriton Kozhani Oxhagsskolan 1.15    
    17. Ludvig Lundqvist -96 Alsteråskolan 1.15    
    17. Olle Åkerman -96 Mörbylånga Skol IF 1.15    
    17. David Nyborg Lindöskolans IF 1.15    
    17. Max Wilhelmsson Glömminge Skola 1.15    
    21. Martin Rietz -96 Mörbylånga Skol IF 1.05    
    22. Simon Barrefelt Djurängsskolans IF 1.05    
      David Larsson Falkenbergskolans IF dnf    
               
               
P5 Längd, zon            
    1. Rasmus Allansson -96 Nybro Östra Skol IF 4.30 0,0 4.26
    2. Linus Olsson Madesjö Skol IF 4.30 0,0 4.12
    3. Hannes Heller -96 Alsteråskolan 4.10 0,0 4.04
    4. Joakim Stenström Fagerslättsskolans IF 4.10 0,0 3.83
    5. Gustav Engvall -96 Färjestadens Skola 3.92 0,0  
    6. Erik Nordblom -96 Vasa Skol IF 3.88 0,0  
    7. Erik Nilsson -96 Glömminge Skola 3.76 0,0  
    8. Per Molander Lindöskolans IF 3.73 0,0  
    9. Alexander Lindros -96 Vasa Skol IF 3.72 0,0 3.64
    10. Oskar Björk -96 Gårdby Skola 3.72 0,0 3.39
    11. Oskar Vertetics Lindöskolans IF 3.69 0,0  
    12. Linus Franzén -96 Färjestadens Skola 3.60 0,0  
    13. Anton Nyborg -96 Sjöängsskolans IF 3.34 -0,3 3.18
    14. Herman Sillerström -96 Sjöängsskolans IF 3.34 0,0 3.15
    15. David Nyborg Lindöskolans IF 3.33 0,0  
    16. Niklas Eriksson -96 Sjöängsskolans IF 3.25 -0,3  
    17. Kalle Mosén Lindöskolans IF 3.10 0,0  
    18. Albert Karlsson Falkenbergskolans IF 3.02 0,0  
    19. Oscar Nilsson Lindöskolans IF 2.93 0,0  
               
               
P5 Kula 2.0            
    1. Oskar Wirstam Djurängsskolans IF 10,12    
    2. Elias Bäckström -96 Köpingskolan 9,39    
    3. Philip Andersson -96 Rinkabyholms Skol IF 9,23    
    4. Martin Östling -96 Sjöängsskolans IF 8,47    
    5. Casper Nyberg -96 Sjöängsskolans IF 8,27    
    6. Mattias Andersson -96 Västra Funkabo Skol IF 8,24    
    7. Kevin Kenell Madesjö Skol IF 8,22    
    8. Andreas Lundquist -96 Sjöängsskolans IF 8,21    
    9. Tobias Nilsson -96 Färjestadens Skola 8,10    
    10. Amir Ben Mohamed -96 Västra Funkabo Skol IF 7,99    
    11. Oskar Vertetics Lindöskolans IF 7,99    
    12. Måns Lindbäck -96 Västra Funkabo Skol IF 7,92    
    13. Axel Knutsson Lindöskolans IF 7,89    
    14. Amar Dzin Falkenbergskolans IF 7,84    
    15. Gustav Bjäremo Falkenbergskolans IF 7,83    
    16. Djambolat Miserbiev -96 Västra Funkabo Skol IF 7,81    
    17. Oskar Dahlgren -96 Vasa Skol IF 7,70    
    18. Max Wilhelmsson -96 Glömminge Skola 7,63    
    19. Kim Larsson Djurängsskolans IF 7,62    
    20. Ludvig Helin-Hansson Falkenbergskolans IF 7,32    
    21. Douglas Bjerkland Lindöskolans IF 7,24    
    22. Marcus Bäckman-Aune -96 Vasa Skol IF 7,08    
    23. Olle Alberin Möller Lindöskolans IF 6,98    
    24. Filip Ingvarsson -.96 Sjöängsskolans IF 6,97    
    25. Meriton Kozhani Oxhagsskolan 6,78    
    26. Carl Haglund Falkenbergskolans IF 6,59    
    27. Viktor Friman -96 Sjöängsskolans IF 6,59    
    28. David Magnusson Djurängsskolans IF 6,54    
    29. Jonathan Grön Djurängsskolans IF 6,41    
    30. Ut van Trihn Oxhagsskolan 6,16    
               
               
P5 Boll 0.3            
    1. Hannes Heller Tillingeskolans IF 36,74    
    2. Duane Davis-Hagert Torskolans IF (Bergkvara) 36,51    
    3. Pontus Fredriksson Lindöskolans IF 34,31    
    4. Martin Östling -96 Sjöängsskolans IF 33,89    
    5. Erik Nilsson -96 Glömminge Skola 33,36    
    6. Linus Olsson Madesjö Skol IF 33,28    
    7. Jesper Olsson -96 Västra Funkabo Skol IF 32,37    
    8. Oskar Dahlgren -96 Vasa Skol IF 31,32    
    9. Mattias Andersson -96 Västra Funkabo Skol IF 31,07    
    10. Isak Ziegenfeldt Falkenbergskolans IF 30,89    
    10. Tobias Nilsson -96 Färjestadens Skola 30,89    
    12. Erik Rosengren Djurängsskolans IF 30,65    
    13. Måns Lindbäck -96 Västra Funkabo Skol IF 30,03    
    14. Max Wilhelmsson -96 Glömminge Skola 29,89    
    15. Douglas Bjerkland Lindöskolans IF 29,75    
    16. Joakim Stenström Fagerslättsskolans IF 29,17    
    17. Amir Ben Mohamed -96 Västra Funkabo Skol IF 28,42    
    18. Oskar Wirstam Djurängsskolans IF 28,22    
    19. Alexander Rolf Lindöskolans IF 28,04    
    20. Ludvig Helin-Hansson Falkenbergskolans IF 27,00    
    21. Johan Sjöström -96 Sjöängsskolans IF 26,99    
    22. Amar Dzin Falkenbergskolans IF 26,45    
    23. Abnor Kadriu Fagerslättsskolans IF 24,76    
    24. Olle Alberin Möller Lindöskolans IF 24,32    
    25. Simon Barrefelt Djurängsskolans IF 22,80    
    26. Oskar Friberg Lindöskolans IF 21,18    
    27. Philip Berzelius Bjurbäcksskolans IF 20,86    
               
Flickor År 6          
F6 80 m Heat 1       0,0  
    1. Alice Pettersson -95 Blomstermåla Skol IF 11,04   Final
    2. Malin Wickström Falkenbergskolans IF 11,45   Final
    3. Madicken Axelsson -95 Glömminge Skola 11,99   Final
    4. Ebba Demirbek -95 Alsteråskolan 12,43    
    5. Emmy Fransson Bjurbäcksskolans IF 12,44    
    6. Frida Lindström -95 Torslunda skola 12,49    
    7. Elin Jensen Bjurbäcksskolans IF 12,79    
    8. Amanda Persson -95 Alsteråskolan 12,80    
               
               
F6 80 m Heat 2       0,0  
    1. Evelina Dahlberg -95 Rinkabyholms Skol IF 11,33   Final
    2. Alicia Grenmyr Madesjö Skol IF 11,83   Final
    3. Elsa Gustafsson -95 Tillingeskolans IF 11,93   Final
    4. Caroline Shafig Djurängsskolans IF 12,43    
    5. Emma Forsberg Djurängsskolans IF 12,68    
    6. Mina Borghay Djurängsskolans IF 12,88    
    7. Frida Almén Djurängsskolans IF 13,21    
    8. Klara Nordborg Djurängsskolans IF 13,61    
               
               
F6 80 m Heat 3       0,0  
    1. Felicia Silverstrand -95 Oxhagsskolan 11,79   Final
    2. Emma Dahlgren -95 Runstens Skol IF 12,68    
    3. Ida Holmgren -95 Runstens Skol IF 12,83    
    4. Zine Barakat -95 Västra Funkabo Skol IF 13,01    
    5. Isabella Jogestål -95 Oxhagsskolan 13,07    
    6. Angelica Silverstrand -95 Oxhagsskolan 13,13    
    7. Elin Heimdal -96 Sjöängsskolans IF 13,80    
               
               
F6 80 m Heat 4       0,0  
    1. Elin Lindeblad Torskolans IF (Söderåkra) 11,50   Final
    2. Emma Petersson -95 Västra Funkabo Skol IF 12,47    
    3. Sara Fransson -95 Västra Funkabo Skol IF 12,58    
    4. Frida Westerlund -95 Västra Funkabo Skol IF 13,25    
    5. Jennifer Bonér Torskolans IF (Söderåkra) 13,64    
    6. Malin Jansson Torskolans IF (Söderåkra) 14,08    
    7. Molly Kranisqi Torskolans IF (Söderåkra) 14,92    
               
               
F6 80 m Heat 5       0,0  
    1. Nathalie Rimsberg -95 Västra Funkabo Skol IF 12,75    
    2. Thelma Holm -95 Västra Funkabo Skol IF 12,83    
    3. Lisen Åstrandgh -95 Västra Funkabo Skol IF 12,94    
    4. Elin Karlsson -95 Västra Funkabo Skol IF 13,32    
               
               
F6 80m Final       1,2  
    1. Alice Pettersson -95 Blomstermåla Skol IF 11,19    
    2. Malin Wickström Falkenbergskolans IF 11,47    
    3. Evelina Dahlberg -95 Rinkabyholms Skol IF 11,50    
    4. Elin Lindeblad Torskolans IF (Söderåkra) 11,65    
    5. Felicia Silverstrand -95 Oxhagsskolan 11,94    
    6. Elsa Gustafsson -95 Tillingeskolans IF 11,98    
    7. Alicia Grenmyr Madesjö Skol IF 12,11    
    8. Madicken Axelsson -95 Glömminge Skola 12,47    
               
               
F6 1000 m            
    1. Amanda Nilsson Madesjö Skol IF 3.33,09    
    2. Rebecca Bruun -95 Sjöängsskolans IF 3.33,43    
    3. Evelina Dahlberg -95 Rinkabyholms Skol IF 3.37,88    
    4. Caroline Shafig Djurängsskolans IF 3.47,12    
    5. Ottilia Lindfors Madesjö Skol IF 3.47,80    
    6. Klara Nordborg Djurängsskolans IF 3.48,84    
    7. Emma Petersson -95 Västra Funkabo Skol IF 3.49,29    
    8. Amanda Wallström Lindöskolans IF 3.52,10    
    9. Melinda Holmqvist -95 Färjestadens Skola 3.54,80    
    10. Rebecka Hansson Bjurbäcksskolans IF 4.00,48    
    11. Elice Nilsson -95 Mörbylånga Skol IF 4.01,17    
    12. Sara Fransson -95 Västra Funkabo Skol IF 4.02,84    
    13. Frida Westerlund -95 Västra Funkabo Skol IF 4.05,38    
    14. Elin Karlsson -95 Västra Funkabo Skol IF 4.06,02    
    15. Amelie Hellberg -95 Rinkabyholms Skol IF 4.06,59    
               
               
F6 Höjd            
    1. Elin Lindeblad Torskolans IF (Söderåkra) 1.40    
    2. Emma Petersson -95 Västra Funkabo Skol IF 1.35    
    3. Evelina Dahlberg -95 Rinkabyholms Skol IF 1.30    
    4. Alice Pettersson -95 Blomstermåla Skol IF 1.30    
    5. Frida Almén Djurängsskolans IF 1.25    
    6. Elin Jensen Bjurbäcksskolans IF 1.25    
    6. Malin Andersson -95 Färjestadens Skola 1.25    
    6. Madicken Axelsson -95 Glömminge Skola 1.25    
    6. Frida Lindström -95 Torslunda skola 1.25    
    10. Ebba Demirbek -95 Alsteråskolan 1.20    
    10. Klara Nordborg Djurängsskolans IF 1.20    
    11. Josefin Borén -95 Sjöängsskolans IF 1.20    
    13. Amanda Lönneborg -95 Torslunda skola 1.20    
    14. Emma Forsberg Djurängsskolans IF 1.10    
    14. Alice Jonasson Falkenbergskolans IF 1.10    
    14. Amanda Engström -95 Mörbylånga Skol IF 1.10    
    14. Amanda Brettéus -95 Rinkabyholms Skol IF 1.10    
    17. Caroline Shafig Djurängsskolans IF 1.10    
    17. Elice Nilsson -95 Mörbylånga Skol IF 1.10    
    20. Isabell Heiding -95 Rinkabyholms Skol IF 1.10    
               
               
F6 Längd, zon            
    1. Alice Pettersson -95 Blomstermåla Skol IF 5.23 0,0 Sm-rek
    2. Elin Lindeblad Torskolans IF (Söderåkra) 4.50 0,0  
    3. Felicia Silverstrand -95 Oxhagsskolan 4.15 0,0  
    4. Elsa Gustafsson -95 Tillingeskolans IF 4.14 0,0  
    5. Alicia Grenmyr Madesjö Skol IF 4.12 0,0  
    6. Malin Andersson -95 Färjestadens Skola 4.04 0,0  
    7. Emma Petersson -95 Västra Funkabo Skol IF 3.90 0,0  
    8. Madicken Axelsson Glömminge skola 3.85 0,0  
    9. Klara Nordborg Djurängsskolans IF 3.77 0,0  
    10. Emma Forsberg Djurängsskolans IF 3.63 0,0  
    11. Frida Lindström -95 Torslunda skola 3.61 0,0  
    12. Nathalie Rimsberg -95 Västra Funkabo Skol IF 3.54 0,0  
    13. Thelma Holm -95 Västra Funkabo Skol IF 3.52 0,0  
    14. Sara Fransson -95 Västra Funkabo Skol IF 3.46 0,0  
    15. Lisa Israelsson -95 Sjöängsskolans IF 3.43 0,0  
    16. Ebba Demirbek -95 Alsteråskolan 3.41 0,0  
    17. Julia Wirmola -95 Rinkabyholms Skol IF 3.38 0,0  
    18. Frida Westerlund -95 Västra Funkabo Skol IF 3.37 0,0  
    19. Ellen Lindholm -95 Rinkabyholms Skol IF 3.35 0,0 3.23
    20. Amanda Persson -95 Alsteråskolan 3.35 0,0 -
    21. Maja Pockar -95 Sjöängsskolans IF 3.32 0,0  
    22. Elin Jensen Bjurbäcksskolans IF 3.29 0,0  
    23. Amanda Wallström Lindöskolans IF 3.02 0,0  
               
               
F6 Kula 2.0            
    1. Malin Andersson -95 Färjestadens Skola 8,98    
    2. Rebecca Bruun -95 Sjöängsskolans IF 8,81    
    3. Ellen Sturesson Djurängsskolans IF 8,53    
    4. Evelina Dahlberg -95 Rinkabyholms Skol IF 8,51    
    5. Nellie Asp Petersson -95 Sjöängsskolans IF 8,43    
    6. Linda Jeansson Djurängsskolans IF 8,30    
    7. Mikaela Wahlgren -95 Mörbylånga Skol IF 8,20    
    8. Emmy Fransson Bjurbäcksskolans IF 8,19    
    9. Maja Pockar -95 Sjöängsskolans IF 8,08    
    10. Alida Bångdahl-Yvsäter -95 Sjöängsskolans IF 7,98    
    11. Malin Wickström Falkenbergskolans IF 7,61    
    12. Amanda Bimby -95 Sjöängsskolans IF 7,57    
    13. Isabella Jogestål -95 Oxhagsskolan 7,52    
    14. Maja Söderström -95 Sjöängsskolans IF 7,44    
    15. Amanda Lönneborg -95 Torslunda skola 7,41    
    16. Frida Lindström -95 Torslunda skola 7,33    
    17. Alida Alfredsson Falkenbergskolans IF 7,32    
    18. Hanna Nielsen -95 Sjöängsskolans IF 7,22    
    19. Julia Ohlslöf -95 Sjöängsskolans IF 7,12    
    20. Johanna Fransén Djurängsskolans IF 7,08    
    21. Elsa Gustafsson -95 Tillingeskolans IF 6,98    
    22. Nathalie Svensson -95 Mörbylånga Skol IF 6,92    
    23. Malin Eriksson -95 Sjöängsskolans IF 6,77    
    24. Karolina Wasteson Djurängsskolans IF 6,74    
    25. Angelica Silverstrand -95 Oxhagsskolan 6,70    
    26. Rebecka Hansson Bjurbäcksskolans IF 6,44    
      Nathalie Rimsberg -95 Västra Funkabo Skol IF dnf    
               
               
F6 Boll 0.3            
    1. Charita Berglund Madesjö Skol IF 36,15    
    2. Amanda Bimby -95 Sjöängsskolans IF 36,10    
    3. Thelma Holm -95 Västra Funkabo Skol IF 28,70    
    4. Emmy Fransson Bjurbäcksskolans IF 27,90    
    5. Agnes Fonseca Djurängsskolans IF 27,70    
    6. Jennifer Nilsson -95 Mörbylånga Skol IF 27,30    
    7. Lisen Åstrand -95 Västra Funkabo Skol IF 27,20    
    8. Rebecka Hansson Bjurbäcksskolans IF 24,00    
               
Flickor År 5          
F5 60 m Heat 1       0,0  
    1. Signe Karlsson -96 Blomstermåla Skol IF 9,30   Final
    2. Angelica Henriksson Fagerslättsskolans IF 9,78   Final
    3. Lisa Johansson Bjurbäcksskolans IF 9,92    
    4. Alva Isgren Falkenbergskolans IF 9,93    
    5. Felicia Leow Djurängsskolans IF 10,02    
    6. Arijana Miftari Djurängsskolans IF 10,26    
    7. Anna Hagström Djurängsskolans IF 10,61    
               
               
F5 60 m Heat 2       0,4  
    1. Ida Karlsson -96 Nybro Östra Skol IF 9,50   Final
    2. Elin Nilsson -96 Mörbylånga Skol IF 9,59   Final
    3. Vendela Folkemark -96 Runstens Skol IF 9,64   Final
    4. Maria Brunzell -96 Vasa Skol IF 9,67   Final
    5. Stina Lindqvist -96 Färjestadens Skola 9,70   Final
    6. Emeliy Andersson -96 Vasa Skol IF 10,01    
               
               
F5 60 m Heat 3       0,9  
    1. Nicole Sjöbäck -96 Rinkabyholms Skol IF 9,68   Final
    2. Edona Mehmeti -96 Västra Funkabo Skol IF 9,88    
    3. Elisabeth Theodoridou -96 Västra Funkabo Skol IF 10,12    
    4. Sanna Linnér -96 Rinkabyholms Skol IF 10,20    
    5. Therese Johansson -96 Rinkabyholms Skol IF 10,42    
    6. Erica Nestor -96 Västra Funkabo Skol IF 10,42    
    7. Tova Eriksson -96 Rinkabyholms Skol IF 10,56    
               
               
F5 60m Heat 4       0,4  
    1. Cajsa Lindh Färjestadens Skola 9,76    
    2. Ofelia Karlsson Lindöskolans IF 9,90    
    3. Araya Nonthing Lindöskolans IF 10,29    
    4. Johanna Vega Nyström Djurängsskolans IF 10,42    
    5. Lovisa Bergström Falkenbergskolans IF 10,79    
               
               
F5 60m Final       -1,0  
    1. Signe Karlsson -96 Blomstermåla Skol IF 9,49    
    2. Ida Karlsson -96 Nybro Östra Skol IF 9,52    
    3. Maria Brunzell -96 Vasa Skol IF 9,64    
    4. Stina Lindqvist -96 Färjestadens Skola 9,66    
    5. Vendela Folkemark -96 Runstens Skol IF 9,67    
    6. Nicole Sjöbäck -96 Rinkabyholms Skol IF 9,68    
    7. Elin Nilsson -96 Mörbylånga Skol IF 9,85    
    8. Angelica Henriksson Fagerslättsskolans IF 9,96    
               
               
F5 1000 m   Samlad lista:        
    1. Lisa Johansson Bjurbäcksskolans IF 3.50,95   Heat 1
    2. Elina Nilsson -96 Mörbylånga Skol IF 3.52,51   Heat 1
    3. Sara Cansund Madesjö Skol IF 3.53,31   Heat 1
    4. Alma Nezirevic Bjurbäcksskolans IF 3.53,85   Heat 1
    5. Mi Liljevall -96 Vasa Skol IF 3.58,99   Heat 2
    6. Sanna Brolin -96 Sjöängsskolans IF 4.01,93   Heat 2
    7. Sanna Linnér -96 Rinkabyholms Skol IF 4.06,79   Heat 1
    8. Ofelia Karlsson Lindöskolans IF 4.07,43   Heat 2
    9. Felicia Leow Djurängsskolans IF 4.19,89   Heat 1
    10. Elin Brasch Djurängsskolans IF 4.20,23   Heat 1
    11. Anna Hagström Djurängsskolans IF 4.20,84   Heat 1
    12. Zein Barakat -96 Västra Funkabo Skol IF 4.21,13   Heat 2
    13. Gabriella Engdahl -96 Rinkabyholms Skol IF 4.22,23   Heat 1
    14. Lisa Lennartsson -96 Rinkabyholms Skol IF 4.24,07   Heat 1
    15. Fanny Nilsson Färjestadens Skola 4.25,30   Heat 2
    16. Lovisa Bergström Falkenbergskolans IF 4.33,28   Heat 2
    17. Louise Forsby -96 Rinkabyholms Skol IF 4.39,55   Heat 1
               
               
F5 Höjd            
    1. Ida Karlsson -96 Nybro Östra Skol IF 1.30    
    2. Anna Gill Madesjö Skol IF 1.25    
    3. Jennifer Alvhäll-Lindal -96 Glömminge Skola 1.25    
    3. Emma Cak -96 Sjöängsskolans IF 1.25    
    5. Hilda Tove Lindöskolans IF 1.20    
    6. Lydia Dahlgren -96 Alsteråskolan 1.20    
    6. Elin Gustavsson -96 Färjestadens Skola 1.20    
    6. Edona Mehmeti -96 Västra Funkabo Skol IF 1.20    
    9. Therese Johansson -96 Rinkabyholms Skol IF 1.20    
    10. Ebba Nilsson-Walldén -96 Färjestadens Skola 1.15    
    10. Elin Nilsson -96 Mörbylånga Skol IF 1.15    
    12. Mevlana Ahmet Fagerslättsskolans IF 1.15    
    13. Mikaela Alexandersson Bjurbäcksskolans IF 1.15    
    13. Elina Nilsson -96 Mörbylånga Skol IF 1.15    
    15. Bengta Carlsson Falkenbergskolans IF 1.15    
    15. Amanda Everbrant -96 Nybro Östra Skol IF 1.15    
    15. Vendela Folkemark -96 Runstens Skol IF 1.15    
    18. Araya Nonthing Lindöskolans IF 1.15    
    19. Annie Wennerström -96 Sjöängsskolans IF 1.15    
    20. Sandra Holmqvist -96 Blomstermåla Skol IF 1.15    
    21. Ofelia Karlsson Lindöskolans IF 1.10    
    21. Lovisa Bergström Falkenbergskolans IF 1.10    
    23. Melinda Karlsson -96 Alsteråskolan 1.10    
    23. Felicia Leow Djurängsskolans IF 1.10    
    23. Alicia Hemmingsson -96 Vasa Skol IF 1.10    
    23. Lisa Söderberg -96 Vasa Skol IF 1.10    
    23. Elisabeth Theodoridou -96 Västra Funkabo Skol IF 1.10    
    28. Alva Isgren Falkenbergskolans IF 1.00    
    28. Liza Gustavsson -96 Torslunda skola 1.00    
    28. Kajsa Palm -96 Torslunda skola 1.00    
    28. Emmy Lindqvist -96 Mörbylånga Skol IF 1.00    
      Sara Damne Lindöskolans IF dnf    
               
               
F5 Längd, zon            
    1. Ida Karlsson -96 Nybro Östra Skol IF 3.95 0,0  
    2. Vendela Folkemark -96 Runstens Skol IF 3.94 0,0  
    3. Signe Karlsson -96 Blomstermåla Skol IF 3.83 0,0  
    4. Stina Lindqvist -96 Färjestadens Skola 3.79 0,0  
    5. Nicole Sjöbäck -96 Rinkabyholms Skol IF 3.72 0,0  
    6. Nasrin Rashidi Oxhagsskolan 3.66 0,0  
    7. Elin Nilsson -96 Mörbylånga Skol IF 3.56 0,0  
    8. Angelica Henriksson Fagerslättsskolans IF 3.53 0,0  
    9. Amanda Everbrant -96 Nybro Östra Skol IF 3.49 0,0  
    10. Lisa Johansson -96 Färjestadens Skola 3.48 0,0  
    11. Fanny Nilsson Färjestadens Skola 3.44 0,0  
    12. Alicia Hemmingsson -96 Vasa Skol IF 3.43 0,0  
    13. Ofelia Karlsson Lindöskolans IF 3.39 0,0  
    14. Hilda Tove Lindöskolans IF 3.36 0,0  
    15. Edona Mehmeti -96 Västra Funkabo Skol IF 3.35 0,0  
    16. Maria Brunzell -96 Vasa Skol IF 3.34 0,0  
    17. Kajsa Palm -96 Torslunda skola 3.32 0,0  
    18. Sara Cansund Madesjö Skol IF 3.31 0,0  
    19. Tova Eriksson -96 Rinkabyholms Skol IF 3.23 0,0  
    20. Nina Alerstedt -96 Rinkabyholms Skol IF 3.22 0,0  
    21. Elisabeth Theodoridou -96 Västra Funkabo Skol IF 3.14 0,0  
    22. Therese Johansson -96 Rinkabyholms Skol IF 3.12 0,0  
    23. Sofia Joelsson Madesjö Skol IF 3.11 0,0  
    24. Jennifer Alvhäll-Lindal -96 Glömminge skola 2.68 0,0  
    25. Felicia Falkestad -96 Sjöängsskolans IF 2.23 0,0  
               
F5 Kula 2.0            
    1. Lisa Johansson -96 Färjestadens Skola 7,77    
    2. Jennifer Alvhäll-Lindal -96 Glömminge Skola 7,57    
    3. Ida Karlsson -96 Nybro Östra Skol IF 7,35    
    4. Sandra Holmqvist -96 Blomstermåla Skol IF 7,11    
    5. Alice Engström -96 Rinkabyholms Skol IF 7,02    
    6. Erica Nestor -96 Västra Funkabo Skol IF 6,97    
    7. Amanda Everbrant -96 Nybro Östra Skol IF 6,85    
    8. Rebecka Johansson Madesjö Skol IF 6,83    
    9. Isabella Viktor Köpingskolan 6,82    
    10. Nasrin Rashidi Oxhagsskolan 6,55    
    11. Emeliy Andersson -96 Vasa Skol IF 6,45    
    12. Annie Wennerström Sjöängsskolans IF 6,30    
    13. Johanna Rydqvist -96 Torslunda skola 6,12    
    14. Sara Damne Lindöskolans IF 6,00    
    15. Elin Heimdal -96 Sjöängsskolans IF 5,65    
    16. Lisa Fredriksson Falkenbergskolans IF 4,17    
      Edona Mehmeti -96 Västra Funkabo Skol IF dnf    
               
F5 Boll 0.3            
    1. Nasrin Rashidi Oxhagsskolan 31,40    
    2. Mevlana Ahmet Fagerslättsskolans IF 28,35    
    3. Rebecka Johansson Madesjö Skol IF 27,00    
    4. Amy Thomas Torskolans IF (Bergkvara) 26,60    
    5. Alice Engström -96 Rinkabyholms Skol IF 24,80    
    6. Johanna Rydqvist -96 Torslunda skola 24,70    
    7. Emeliy Andersson -96 Vasa Skol IF 23,30    
    8. Nina Alerstedt -96 Rinkabyholms Skol IF 21,60    
    9. Sofia Joelsson Madesjö Skol IF 21,00    
    10. Alma Nezirevic Bjurbäcksskolans IF 20,33    
    11. Sanna Linnér -96 Rinkabyholms Skol IF 19,76    
    12. Sara Damne Lindöskolans IF 17,70    
               
               
  Avslutande Kurirstafett: ( 10 lag deltog )      
               
    1. Färjestad/Glömminge Madicken Axelsson 1.17,6 m    
      skolor Stina Lindqvist      
        Kajsa Lind      
        Malin Andersson      
        Melinda Holmqvist      
        Linus Franzén      
        Filip Nilsson      
        Emil Sjöstedt      
        Gustav Engvall      
        Markus Lindblad      
               
    2. Madesjö Skol IF   1.18,8 m    
    3. Falkenbergskolans IF   1.19,1 m    
    4. Västra Funkabo Skol IF        
    4. Rinkabyholms Skol IF        
    4. Lindöskolans IF        
    4. Djurängsskolans IF        
    4. Mörbylånga Skol IF        
    4. Sjöängsskolans IF        
    4. Bjurbäcksskolan        

 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-10-07