<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  ÖM i friidrott senior, 17 och 15 år 6 okt 2007  
     
 
Arrangör: Högby IF
Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Eltidtagning: Bertil Tinnert
Väder: 12 grader, lite grått och blåsigt
 
     
 
Alla tävlar för Högby IF
 
     
 
M 100 m H 1 1 Thomas Almén-88 12.38 v -1,5
      2 Marcus Nilsson-91 12.44  
      3 Simon Rohde-89 12.97  
      4 Jonathan Persson-90 13.17  
      5 Alexander Lindholm-90 14.06  
      6 Markus Andersson-85 14.28  
 
    H2 1 Olle Willsund-94 14.03 v -1,7
      2 Zef Kolaj-94 15.36  
      3 Linus Dahlström-92 15.64  
 
    Totalt 1 Thomas Almén-88 12.38  
      2 Marcus Nilsson-91 12.44  
      3 Simon Rohde-89 12.97  
      4 Jonathan Persson-90 13.17  
      5 Olle Willsund-94 14.03  
      6 Alexander Lindholm-90 14.06  
      7 Markus Andersson-85 14.28  
      8 Zef Kolaj-94 15.36  
      9 Linus Dahlström-92 15.64  
 
  400 m   1 Thomas Almén-88 60.89  
      2 Alexander Lindholm-90 62.95  
      3 Olle Willsund-94 63.08  
      4 Linus Dahlström-92 68.05  
      5 Zef Kolaj-94 71.67  
 
  1500 m   1 Markus Andersson-85 4.41.14  
      2 Carl-Gustaf Nilsson-52 4.52.83  
 
  5000 m   1 Markus Andersson-85 17.21.48  
 
  110 m H   1 Simon Rohde-89 20.82 v -1,2
 
  Höjd   1 Marcus Nilsson-91 1.70  
      2 Simon Rohde-89 1.60  
      3 Jonathan Persson-90 1.55  
      4 Olle Willsund-94 1.50  
      5 Thomas Almén-88 1.45  
      6 Zef Kolaj-94 1.35  
      6 Linus Dahlström-92 1.35  
      8 Markus Andersson-85 1.30  
 
  Stav   1 Carl-Gustaf Nilsson-52 2.20  
      2 Markus Andersson-85 1.90  
        Marcus Nilsson-91 dnf  
 
  Längd   1 Marcus Nilsson-91 5.94 v 1,5
      2 Jonathan Persson-90 5.28 v 0,1
      3 Simon Rohde-89 5.10 v 1,6
      4 Thomas Almén-88 5.05 v 1,5
      5 Alexander Lindholm-90 4.77 v 2,0
      6 Olle Willsund-94 4.75 v 0,4
      7 Linus Dahlström-92 4.02 v 1,9
      8 Zef Kolaj-94 4.01 v 1,1
 
  Tresteg   1 Marcus Nilsson-91 12.08 v 0,8    
      2 Simon Rohde-89 11.08 v 1,1    
      3 Olle Willsund-94 10.12 v 0,2    
      4 Zef Kolaj-94 8.92 v 2,4 8.32 v -0,3
 
  Kula   1 Marcus Nilsson-91 10.36 487 p    
      2 Jonathan Persson-90 9.00 385 p    
      3 Göran Almén-60 7.95 302 p    
      4 Thomas Almén-88 7.54 267 p    
      5 Carl-Gustaf Nilsson-52 7.06 227 p    
      6 Markus Andersson-85 6.49 175 p    
      7 Alexander Lindholm-90 6.11 141 p    
      8 Simon Rohde-89 6.05 135 p    
      9 Linus Dahlström-92 5.12 44 p    
                 
  Diskus   1 Marcus Nilsson-91 35.67 598 p
      2 Georg Johansson-38 26.66 395 p
      3 Jonathan Persson-90 26.20 384 p
      4 Göran Almén-60 19.69 214 p
      5 Markus Andersson-85 19.66 213 p
      6 Carl-Gustaf Nilsson-52 18.11 169 p
      7 Simon Rohde-89 17.31 145 p
      8 Thomas Almén-88 15.50 90 p
      9 Alexander Lindholm-90 14.73 65 p
             
  Slägga   1 Marcus Nilsson-91 28.43 460 p
      2 Georg Johansson-38 26.52 424 p
      3 Jonathan Persson-90 20.82 308 p
      4 Markus Andersson-85 13.56 134 p
      5 Simon Rohde-89 11.84 87 p
      6 Carl-Gustaf Nilsson-52 11.77 85 p
             
  Spjut   1 Marcus Nilsson-91 45.22 567 p
      2 Jonathan Persson-90 41.93 520 p
      3 Simon Rohde-89 29.60 323 p
      4 Göran Almén-60 28.23 299 p
      5 Thomas Almén-88 26.25 262 p
      6 Alexander Lindholm-90 23.53 211 p
      7 Markus Andersson-85 20.28 145 p
      8 Carl-Gustaf Nilsson-52 18.32 102 p
 
  Castorama   1 Marcus Nilsson-91 2112 p  
      2 Jonathan Persson-90 1597 p  
      3 Simon Rohde-89 690 p  
      4 Markus Andersson-85 667 p  
      5 Carl-Gustaf Nilsson-52 583 p  
 
P17 100 m   1 Marcus Nilsson-91 12.44 v -1,5
      2 Jonathan Persson-90 13.17  
      3 Alexander Lindholm-90 14.06  
 
  110m H   1 Marcus Nilsson-91 15.97 v -1,2
 
  Höjd   1 Marcus Nilsson-91 1.70  
      2 Jonathan Persson-90 1.55  
 
  Längd   1 Marcus Nilsson-91 5.94 v 1,5
      2 Jonathan Persson-90 5.28 v 0,1
        Alexander Lindholm-90 4.77 v 2,0
 
  Tresteg   1 Marcus Nilsson-91 12.08 v 0,8
 
  Diskus   1 Marcus Nilsson-91 40.37  
      2 Jonathan Persson-90 31.12    
      3 Alexander Lindholm-90 18.04    
 
  Slägga   1 Marcus Nilsson-91 38.62   ej ÖM
      2 Alexander Lindholm-90 18.29    
 
  Spjut   1 Marcus Nilsson-91 50.08    
      2 Alexander Lindholm-90 23.89    
 
P15 100 m   1 Linus Dahlström-92 15.64 v -1,7  
 
  Höjd   1 Linus Dahlström-92 1.35    
 
  Längd   1 Linus Dahlström-92 4.02 v 1,9  
 
  Diskus   1 Linus Dahlström-92 22.35    
 
  Diskus   1 Olle Willsund-94 25.62   ej ÖM
      2 Zef Kolaj-94 17.78    
 
  Slägga   1 Zef Kolaj-94 19.61   ej ÖM
      2 Olle Willsund-94 19.55    
      3 Linus Dahlström-92 15.36    
 
  Spjut   1 Linus Dahlström-92 25.34    
 
P13 Kula   1 Olle Willsund-94 9.76   ej ÖM
      2 Zef Kolaj-94 9.36    
 
  Spjut   1 Olle Willsund-94 35.61   ej ÖM
      2 Zef Kolaj-94 30.66    
 
M75 Diskus   1 Sten Medelius-28 20.49   ej ÖM
 
K 100 m   1 Katherine Karlström-91 14.22 v -1,8  
      2 Maria Tell-93 14.61    
      3 Johanna Nilsson-83 15.43    
      4 Camilla Pettersson-66 15.62    
 
  400 m   1 Camilla Pettersson-66 70.07    
      2 Maria Tell-93 73.13    
      3 Katarina Nilsson-56 77.59    
      4 Ida Persson-88 81.41    
 
  3000 m   1 Camilla Pettersson-66 11.26.83    
      2 Katarina Nilsson-56 11.51.72    
 
  100m H   1 Maria Tell-93 20.36 v -1,0  
      2 Katherine Karlström-91 24.80  
 
  Höjd   1 Maria Tell-93 1.55  
      2 Katherine Karlström-91 1.40  
 
  Stav   1 Katherine Karlström-91 2.90  
      2 Maria Tell-93 2.00  
 
  Längd   1 Maria Tell-93 4.56 v 0,5
      2 Katherine Karlström-91 3.83 v 1,2
      3 Ida Persson-88 3.81 v 1,2
      4 Emma Persson-93 3.43 v 0,8
 
  Tresteg   1 Maria Tell-93 9.99 v 2,0
      2 Katherine Karlström-91 7.39 v 1,0
 
  Kula   1 Magdalena Persson-91 8.74 501 p
      2 Emma Persson-93 8.20 461 p
      3 Katarina Nilsson-56 7.66 420 p
      4 Susanne Larsson-64 7.04 370 p
             
  Diskus   1 Emma Persson-93 24.87 434 p
      2 Magdalena Persson-91 24.62 428 p
      3 Ida Persson-88 23.48 402 p
      4 Katarina Nilsson-56 22.23 373 p
      5 Katherine Karlström-91 18.40 277 p
      6 Maria Tell-93 18.33 275 p
             
  Slägga   1 Katarina Nilsson-56 23.35 471 p
      2 Maria Tell-93 18.92 376 p
      3 Emma Persson-93 18.90 375 p
      4 Katherine Karlström-91 12.05 202 p
             
  Spjut   1 Maria Tell-93 29.98 598 p
      2 Katherine Karlström-91 27.87 559 p
      3 Emma Persson-93 20.95 421 p
      4 Ida Persson-88 20.49 411 p
      5 Katarina Nilsson-56 16.61 322 p
 
  Castorama   1 Emma Persson-93 1691 p  
      2 Katarina Nilsson-56 1586 p  
 
F17 100 m   1 Katherine Karlström-91 14.22 v -1,8
 
  Höjd   1 Katherine Karlström-91 1.40  
 
  Längd   1 Katherine Karlström-91 3.83 v 1,2
 
  Tresteg   1 Katherine Karlström-91 7.39 v 1,0  
 
  Kula   1 Magdalena Persson-91 9.67    
      2 Katherine Karlström-91 7.72    
 
  Diskus   1 Magdalena Persson-91 24.62    
      2 Katherine Karlström-91 18.40    
 
  Slägga   1 Katherine Karlström-91 12.05   ej ÖM
 
  Spjut   1 Katherine Karlström-91 27.87    
 
F15 100 m   1 Maria Tell-93 14.61 v -1,8  
 
  300 m H   1 Maria Tell-93 52.39   ej ÖM
 
  Höjd   1 Maria Tell-93 1.55    
 
  Längd   1 Maria Tell-93 4.56 v 0,5  
      2 Emma Persson-93 3.43 v 0,8  
 
  Tresteg   1 Maria Tell-93 9.99 v 2,0  
 
  Kula   1 Emma Persson-93 9.28    
      2 Maria Tell-93 8.11    
 
  Diskus   1 Emma Persson-93 34.74    
      2 Maria Tell-93 22.20    
 
  Slägga   1 Emma Persson-93 24.18   ej ÖM
      2 Maria Tell-93 22.08   ej ÖM
 
  Spjut   1 Maria Tell-93 32.85    
      2 Emma Persson-93 25.84    
 
K50 Kula   1 Katarina Nilsson-56 8.59   ej ÖM
 
  Slägga   1 Katarina Nilsson-56 24.45   ej ÖM
 
  Spjut   1 Katarina Nilsson-56 16.05   ej ÖM

 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-10-10