<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Kalmar Sylvesterlopp, 31 dec 2007  
     
 
Arrangör: Högby IF Väder: + 3 grader, snöigt underlag Årgång: 21:a året
Start o målplats: Fredriksskans, Kalmar Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Utlottad cykel: Vanns av Mikael Jervelind, Kalmar
Medarrangörer/Sponsorer: Östran, Adels Cykel o Sport, Intersport-Kalmar, Målerås Glasbruk
Antal fullföljda löpare: 176 st, nästan deltagarrekord (180 st 2004)
 
     
 
  Män 5 km    
1 David Nilsson-87 Högby IF 16.52
2 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK 17.27
3 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 17.49
4 Stefan Helander-66 Oskarshamns SK 17.54
5 Joakim Åleheim-72 Kalmar OK 18.04
6 Johan Karlsson-79 Högby IF 18.24
7 Marcus Nilsson-91 Högby IF 18.39
8 Hans Tove-57 Oskarshamns SK 18.50
9 Henrik Övgård-77 Högby IF 18.53
10 Mattias Håkansson-79 Glasrikets RC 18.54
11 Anders Thor-63 Högby IF 19.19
12 Stefan Axelsson-74 Glasrikets RC 20.17
13 Anders Claesson-64 Buresryds IF 20.32
14 Lars-Olof Lundqvist-63 Glasrikets RC 20.50
15 Mats Reinholdsson-67 Fågelfors IF 20.57
16 Victor Pettersson-92 Rockneby IK 21.17
17 Andreas Öberg-64 Kalmar RC 21.29
18 Lasse Svensson-51 Kalmar OK 21.44
19 Kent Johansson-67 Bergkvara AIF 21.48
20 Jacub Jokoubek-94 Målerås IF 22.39
21 Jonas Persson-71 Målerås IF 23.14
22 Johan Bobeck -63   23.21
23 Tommy Claesson-49 Kalmar 23.32
24 Johan Rooth Bergkvara AIF 23.37
25 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC 23.39
26 Filip Andersson-90 Högby IF 23.46
27 Per Styrlin- Kalmar 23.47
28 Anders Tuvesson-68 Hultsfreds LK 23.55
29 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 24.13
30 Martin Johansson-80 Kalmar 24.14
31 Dennis Johansson-59 Glasrikets RC 24.16
32 Daniel Lyckman-77   24.27
33 Mikael Warenhed-74 OK Dacke 24.35
34 Mikael Jervelind -62   24.38
36 Johan Fransson-75 Färjestaden 24.43
37 Peter Engström-65 P.E:s Rörtjänst 25.02
38 Mikael Sandqvist-62 IF SAAB Trollhättan 25.03
39 Åke Petersson-50 IFK Kåremo 25.16
40 Mats Jansson-61 Spånga HS 25.41
41 Erik Karlsson Målilla Mörlunda SKI 25.52
42 Peter Mårdh-54 Kalmar 25.54
43 Torbjörn Carlqvist-76 Kalmar 26.05
44 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 26.06
45 Jonas Stigbrant Bergkvara AIF 26.07
46 Henrik Persson-96 Målerås IF 26.10
47 Jesper Rosander -69 Uvahult 26.19
48 Claes Jonsson -65 Kalmar 26.50
49 Roland Johansson-54 Norba SK 27.11
50 Nils Hammaräng Grip Högby IF 27.43
51 Jan Karlsson-45 OK Orion 27.49
52 Mats Martinsson IFK Kåremo 27.54
53 Leif Nyström-51 Ålems OK 28.09
54 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 28.43
55 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 29.01
56 Olle Ryman-99 Skillingaryds FK 29.22
57 Kenneth Warenhed-50 OK Dacke 30.01
58 Arne Hertzberg-45 Kalmar 31.33
59 Carl-Johan Hultenius-42 Färjestaden Motion 32.49
60 Magnus Johansson-54 Målerås IF 34.10
61 Jörgen Nilsson-68   41.24
       
  Kvinnor 5 km    
1 Maria Gustafsson-79 IFK Växjö 19.22
2 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK 19.25
3 Johanna Nilsson-83 Högby IF 20.10
4 Maria Arvidsson -87 Kalmar OK 20.19
5 Beatrice Odén -80 Högby IF 21.00
6 Amanda Nyström-89 Oskarshamns SK 21.57
7 Lena Thor-67 Högby IF 22.49
8 Julia Lundqvist-92 Nybro OK 23.12
9 Hellen Andersson-69 Hultsfred LK 23.15
10 Carina Lindblad-63 Högby IF 24.17
11 Maria Tell-93 Högby IF 24.22
12 Linda Fredriksson-78 Högby IF 25.07
13 Maja Schouenke-89   25.44
14 Helen Unosson-68 Oskarshamns SK 26.51
15 Git Karlsson-68 Högby IF 27.23
16 Camilla Wieslander-67 Kleva runners 27.30
17 Ann-Karin Claesson-48 Kalmar 27.41
18 Karin Hammaräng Grip Högby IF 27.48
19 Lotta Brandt-71   32.48
20 Susanne Mirbt-63 Uppsala 34.23
       
  Män 10 km    
1 Jonas Andersson-77 Högby IF 30.57
2 Daniel Runemalm-82 Heleneholms Triteam 36.32
3 Markus Andersson-85 Högby IF 36.44
4 Tobias Ingvarsson Ålems OK 37.29
5 Anders Elmosson-65 Fördingen Bsk 37.34
6 Pär Wanby-64 Nybro Ski 37.54
7 Per Hammaräng Grip Högby IF 38.20
8 Marcus Martinsson-78 Växjö LK 38.27
9 Christoffer Fogel Målilla Mörlunda SKI 38.56
10 Christer Svensson-69 Växjö LK 38.57
11 Bo Sundström   39.10
12 Sven Jansson-68 Högby IF 39.24
13 Ove Helge-68 Glasrikets RC 39.49
14 Tony Zetterström- Målilla Mörlunda SKI 40.19
15 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 40.32
16 Carl-Johan Leinoff-82 London 40.54
17 Robert Hesselring Högby IF 40.55
18 Anders Reinholdsson-66 Kalmar RC 41.40
19 Mikael Davidsson-62 IFK Växjö 41.53
20 Peter Drottman Ålems OK 42.50
21 Tomas Holmström Ålems OK 42.52
22 Jimmy Orhagen-69 Förlösa GoIF 43.23
23 Ulf Lorentzon-69 Kalmar 43.27
24 Alexander Fogel Målilla Mörlunda SKI 43.32
25 Anders Andersson-66 Hultsfreds LK 43.33
26 Peter Joelsson Ålems OK 44.21
27 Daniel Boström-72 Ömma Fötter 44.26
28 Johnny Reinholdsson-68 Berga SOK 45.19
29 Magnus Johansson-70 Nybro 45.20
30 Bo Hoff-59 Tarkett Fritid 45.42
31 Magnus Johansson-65 Kalmar 46.17
32 Patrik Lundqvist-71 Nybro Ski 46.41
33 Anders Nilsson-57 Hultsfreds LK 46.48
34 Laurent Duda-65 Uppsala Lk 46.55
35 Claes Oscarsson-65 Kalmar RC 47.27
36 Kaj Aldebert Kalmar 47.46
37 Bernt Karlsson-67 Hultsfreds LK 48.00
38 Ingemar Westerhag Hultsfreds LK 48.06
39 Tommy Klippvik-51 Högby IF 48.14
40 Jan Tingnert-66 Kalmar 48.27
41 Henrik Lindgren-73 Team Blekinge 48.50
42 Per Jansson-56 Påvelunds TBK 49.27
43 Jonas Håkansson-64 Kleva runners 49.31
44 Mikael Lyngbrant Kalmar 51.03
45 Kimmo Torvinen-69   51.34
46 Magnus Andersson-68 Fridlevstad GOIF 51.46
47 Gösta Kullman-38 Färjestaden Motion 53.19
48 Kaj Bergman-50 Hultsfreds LK 53.40
49 Tommy Petersson-55 Atlas Copco 53.41
50 Yngve Frederich   53.49
51 Torbjörn Helander-56 Kalmar 54.11
52 Bengt-Åke Svensson-45 MODO 55.17
53 Jim Toresten-45 Brynäs IF 57.25
54 Göran Petersson-52 Persnäs AIF 58.45
       
  Kvinnor 10 km    
1 Alexandra Svensson-86 Hultsfreds LK 39.08
2 Camilla Petersson-68 Högby IF 41.57
3 Siv Persson Målilla Mörlunda SKI 43.35
4 Katarina Nilsson-56 Högby IF 43.53
5 Liselotte Klemming-78 Kalmar OK 44.16
6 Mari Johansson-66 Högby IF 44.17
7 Iréne Rohde-56 Högby IF 48.15
8 Anita Jönsson-62 Högby IF 49.16
9 Lilian Brorsson-47 Högby IF 51.54
10 Jenny Johansson-75   52.56
11 Petra Ryman-67 Skillingaryds FK 54.02
12 Måd Thorsell -45 Växjö LK 56.14
13 Anne Torvinen-80   57.49
14 Marie Gunér -77 Lindöskolan 58.24
15 Kerstin Cronqvist-43 Växjö LK 65.14
       
  P13 2km    
1 Anton Persson-94 Högby IF 7.31
2 Olle Willsund-94 Högby IF 7.34
3 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö 7.35
4 Oskar Lundqvist-95 Nybro Ski 7.56
5 Samuel Ekström -94 Emmaboda Verda OK 8.00
       
  F13 2km    
1 Lotta Ryman-95 Skillingaryds FK 8.23
2 Evelina Dahlberg -95 Högby IF 8.35
3 Josefine Johanssson-94 Bergkvara AIF 9.32
       
  P11 1km    
1 Johan Davidsson-97 IFK Växjö 3.40
       
  F11 1km    
1 Emma Johansson-97 Bergkvara AIF 4.19
2 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 4.39
3 Annie Johansson-97 Bergkvara AIF 4.42
4 Melinda Karlsson Målilla Mörlunda SKI 4.56
5 Elin Lundqvist-97 Nybro Ski 4.58
       
  P9 1km    
1 Albin Lindblad-98   4.19
2 Lukas Mirbt-98 Voxtorp 4.37
3 Niklas Mirbt-00 Voxtorp 4.43
4 Karl Axelsson- Kalmar 5.11
5 Elias Lindblad-98 Kalmar Ok 5.15
6 Fabian Lindblad-00   5.21
       
  F9 1km    
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 4.20
2 Malin Thor-99 Högby IF 4.27
3 Agnes Lindblad-99 Kalmar OK 5.22
4 Milla Lindfors-01 OK Dacke 5.24
5 Hanna Wieslander-99 Kleva runners 5.32
6 Thea Håkansson-00 Kleva runners 5.33
 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-12-31