<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Högby IF:s friidrottsskola 2008  
     
 
Datum: Måndag 30/6 - fredag 4/7 Plats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Övriga ledare: Ida Nilsson, Johanna Nilsson, Jessica Gylfe, Christer Persson & Katarina Nilsson
Väder: Mestadels soligt med lite växlande vindar.
Deltagare: Alla från Högby IF utom Felicia Johansson och Filip Johansson, IFK Växjö och Alma Evebring, Elsa Evebring och Wilma Johansson, Wärnamo SK
Grenar: 60m minihäck och 800m hinder kan ej räknas statistikmässigt.
 
     
 
01-jul P14 80m Olle Willsund-94 10.50 -2,4
    längd Olle Willsund-94 5.14 0,0
      Zef Kolaj-94 4.31 -0,1
  P13 80m Robin Somproh-95 13.05 -2,4
      Gabriel Lindeby-95 13.59 -2,4
    längd, z Robin Somproh-95 3.80 -0,9
      Gabriel Lindeby-95 3.75 0,1
    kula Robin Somproh-95 8.19  
      Gabriel Lindeby-95 6.21  
  P12 60m Oskar Vertetics-96 9.94  
    kula Oskar Vertetics-96 6.41  
  P9 60m Filip Johansson-99 11.55 0,3
    längd, z Filip Johansson-99 2.95 -0,7
 
  F15 diskus 0,6 Emma Persson-93 35.75  
      Maria Tell-93 25.94  
    slägga 3,0 Maria Tell-93 26.88  
      Emma Persson-93 24.21  
  F13 80m Elin Lindeblad-95 11.51 -2,4
    längd, z Elin Lindeblad-95 4.86 0,0
  F12 80m Felica Johansson-96 13.15 -2,4
    80m Ofelia Karlsson-96 13.36 -2,4
    längd, z Felica Johansson-96 4.07 1,4
      Ofelia Karlsson-96 3.56 0,3
    kula Felica Johansson-96 6.31  
      Ofelia Karlsson-96 5.89  
  F11 60m Alma Evebring-97 10.44 -0,9
    längd, z Alma Evebring-97 3.35 0,0
  F10 60m Elin Vertetics-98 9.97 -0,9
      Wilma Johansson-98 10.11 -0,9
      Linn Olausson-98 10.56 0,3
      Emmie Ragnarsson-98 11.62 -0,9
    längd, z Wilma Johansson-98 3.37 0,0
      Elin Vertetics-98 3.36 0,0
      Linn Olausson-98 3.30 0,0
      Emmie Ragnarsson-98 2.70 -0,7
  F9 60m Ellen Lindeby-99 11.11 -0,9
    längd, z Elsa Evebring-99 3.36 0,0
      Ellen Lindeby-99 3.00 -0,3
  F8 60m Lovisa Karlsson-00 10.32 0,3
      Emmy Jämtin-00 11.77 0,3
    längd, z Lovisa Karlsson-00 3.30 -1,8
      Emmy Jämtin-00 2.49 -0,1
 
 
02-jul P13 diskus 0,6 Gabriel Lindeby-95 21.01  
      Robin Somproh-95 20.04  
  P12 diskus 0,6 Oskar Vertetics-96 19.33  
  P9 60m minihäck Filip Johansson-99 15.14  
           
  K40 diskus, 1,0 Anneli Egertz-65 18.03  
  F12 60m minihäck Ofelia Karlsson-96 12.16  
      Felicia johansson-96 12.44  
  F11 60m minihäck Alma Evebring-97 13.43  
  F10 60m minihäck Wilma Johansson-98 13.07  
      Emmie Ragnarsson-98 13.79  
  F9 60m minihäck Ellen Lindeby-99 13.30  
      Elsa Evebring-99 13.31  
  F8 60m minihäck Lovisa Karlsson-00 13.32  
      Emmy Jämtin-00 15.21  
 
 
03-jul P16 höjd Mattias Olander-92 1.45  
      Linus Dahlström-92 1.30  
  P14 100m H Olle Willsund-94 16.09 0,3
    höjd Olle Willsund-94 1.55  
      Zef Kolaj-94 1.30  
  P13 höjd Robin Somproh-95 1.10  
      Gabriel Lindeby-95 1.05  
    tresteg, z Robin Somproh-95 8.59 0,5
      Gabriel Lindeby-95 7.72 0,7
    spjut Robin Somproh-95 24.94  
      Gabriel Lindeby-95 17.67  
  P11 60m H Philip Börnå-97 13.82 0,7
    höjd Philip Börnå-97 1.25  
    tresteg, z Philip Börnå-97 7.28 0,1
    spjut Philip Börnå-97 16.76  
  P9 längd, z Filip Johansson-99 3.19 0,4
    tresteg, z Filip Johansson-99 5.75 0,5
    spjut Filip Johansson-99 8.66  
 
  K 100m H Elin Lindeblad-95 17.16 0,3
    spjut 0,6 Maria Tell-93 23.97  
      Emma Persson-93 22.61  
  F15 höjd Maria Tell-93 1.45  
    spjut, 0,4 Maria Tell-93 30.08  
      Emma Persson-93 25.48  
  F13 höjd Elin Lindeblad-95 1.25  
  F12 höjd Felica Johansson-96 1.25  
      Ofelia Karlsson-96 1.15  
    längd, z Felica Johansson-96 4.00 0,3
      Ofelia Karlsson-96 3.23 0,1
  F11 60m H Alma Evebring-97 13.57 0,7
    höjd Alma Evebring-97 1.10  
    längd, z Alma Evebring-97 3.85 0,5
    tresteg, z Alma Evebring-97 8.16 0,2
    spjut Alma Evebring-97 12.35  
  F10 60m H Elin Vertetics-98 13.47 0,7
      Wilma Johansson-98 16.61 0,7
    längd, z Wilma Johansson-98 3.67 0,2
    tresteg, z Wilma Johansson-98 7.34 0,4
    spjut Wilma Johansson-98 13.06  
  F9 60m H Ellen Lindeby-99 15.24 0,7
    längd, z Elsa Evebring-99 3.14 0,3
    tresteg, z Elsa Evebring-99 7.29 0,3
      Ellen Lindeby-99 6.73 0,6
    spjut Elsa Evebring-99 10.32  
      Ellen Lindeby-99 9.29  
  F8 60m H Lovisa Karlsson-00 14.95 0,7
    längd, z Lovisa Karlsson-00 3.50 0,5
      Emmy Jämtin-00 2.71 0,3
    tresteg, z Lovisa Karlsson-00 7.22 0,3
    spjut Lovisa Karlsson-00 8.07  
      Emmy Jämtin-00 7.22  
 
 
04-jul P14 diskus Zef Kolaj-94 25.36  
  P13 diskus Robin Somproh-95 23.90  
      Gabriel Lindeby-95 20.13  
  P11 1500m hinder Philip Börnå-97 6.34.51
    diskus Philip Börnå-97 15.85
  P9 diskus Filip Johansson-99 8.35
 
  F15 kula Emma Persson-93 9.48
  F12 800m hinder Ofelia Karlsson-96 3.52.23
    800m hinder Felica Johansson-96 3.58.53
  F11 1500m hinder Alma Evebring-97 6.35.59
    800m hinder Alma Evebring-97 3.27.92
  F11 kula Alma Evebring-97 6.93
  F10 1500m hinder Wilma Johansson-98 7.14.04
      Elin Vertetics-98 9.20.31
    800m hinder Wilma Johansson-98 3.41.91
      Elin Vertetics-98 3.55.64
  F10 kula Wilma Johansson-98 5.48
  F9 1500m hinder Elsa Evebring-99 8.04.28
    800m hinder Elsa Evebring-99 3.50.89
    kula Elsa Evebring-99 5.42
      Ellen Lindeby-99 5.13
  F8 1500m hinder Lovisa Karlsson-00 9.05.03
    800m hinder Lovisa Karlsson-00 3.53.20
    kula Lovisa Karlsson-00 4.09
      Emmy Jämtin-00 3.40