<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  DM 5000m m.m. onsdag 9 juli 2008  
     
 
Datum: Onsdag 9 juli 2008 Plats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Starter: Christer Persson Tidtagning: Bertil Tinnert, Malte Vertetics, Markus Andersson
Väder: Uppsprickande till kvällssol, 19°C
 
     
 
  5000m          
               
  Män heat C            
1. Alexander Fogel -90 Målilla-Mörlunda SKI 19.18,78 P19     C
2. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 19.37,55 M45     C
3. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 19.58,90 M55     C
4. Lennart Peterson -53 Wärnamo SK 20.16,36 M50     C
5. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 20.32,31 M60     C
6. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 20.54,51 M45     C
7. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 21.25,52 M45     C
8. Stefan Persson -63 IK Hakarpspojkarna 21.43,72 M45     C
9. Dan Rundqvist -67 Växjö LK 22.22,01 M40     C
10. Sören Gustafsson -39 Växjö LK 24.02,45 M65     C
11. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 24.54,42 M60     C
12. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27.18,26 M70     C
13. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 27.43,70 M75     C
  Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK dnf M80     C
  Anders Nilsson -57 Hultsfreds LK dns M50     C
               
  Män heat B          
1. Jonatan Björnberg -89 KA 2 IF 16.30,75 Ej DM   B  
2. Isac Åkerberg -85 Högby IF 16.31,01 M   B  
3. Anders Bäck -74 KA 2 IF 16.40,98 Ej DM   B  
4. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 17.23,06 P19   B  
5. Per-Åke Rosvall -70 Högby IF 17.51,09 M35   B  
6. Christoffer Fogel -84 Målilla-Mörlunda SKI 17.58,67 M   B  
7. Marcus Martinsson -78 Växjö LK 18.01,43 M   B  
8. Johan Karlsson -79 Högby IF 18.03,13 M   B  
9. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.24,23 M45   B  
10. Gustav Petersson -80 Wärnamo SK 19.20,93 M   B  
11. Per Andersson -60 Högby IF 19.29,12 M45   B  
12. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 19.58,63 M50   B  
  Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK dns M50   B  
  Hans Ericsson -48 Eksjö Södra IK dns M60   B  
               
  Män heat A          
1. Martin Lundqvist -90 IK Sisu, Nässjö 15.46,21 P19 A    
2. Magnus Ohlsson -82 Högby IF 15.48,22 M A    
3. Omar El Hassnao -81 Oskarshamns SK 15.57,08 M A    
4. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.01,20 M45 A    
5. Jonas Hultgren -85 IFK Växjö 16.09,52 M A    
6. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.24,05 M40 A    
7. David Peterson -82 Wärnamo SK 16.24,20 M A    
8. Simon Rohde -89 Högby IF 16.42,94 P19 A    
9. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.58,51 M40 A    
10. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 16.59,49 M40 A    
11. Pär Josefsson -89 Högby IF 17.00,85 P19 A    
12. Mikael Persson -67 Högby IF 17.09,49 M40 A    
  Markus Andersson -85 Högby IF dnf M A    
  Christer Frej -58 Oskarshamns SK dns M50 A    
               
  Män samlad lista     Heat    
1. Martin Lundqvist -90 IK Sisu, Nässjö 15.46,21 P19 A    
2. Magnus Ohlsson -82 Högby IF 15.48,22 M A    
3. Omar El Hassnao -81 Oskarshamns SK 15.57,08 M A    
4. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.01,20 M45 A    
5. Jonas Hultgren -85 IFK Växjö 16.09,52 M A    
6. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.24,05 M40 A    
7. David Peterson -82 Wärnamo SK 16.24,20 M A    
8. Jonatan Björnberg -89 KA 2 IF 16.30,75 Ej DM   B  
9. Isac Åkerberg -85 Högby IF 16.31,01 M   B  
10. Anders Bäck -74 KA 2 IF 16.40,98 Ej DM   B  
11. Simon Rohde -89 Högby IF 16.42,94 P19 A    
12. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.58,51 M40 A    
13. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 16.59,49 M40 A    
14. Pär Josefsson -89 Högby IF 17.00,85 P19 A    
15. Mikael Persson -67 Högby IF 17.09,49 M40 A    
16. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 17.23,06 P19   B  
17. Per-Åke Rosvall -70 Högby IF 17.51,09 M35   B  
18. Christoffer Fogel -84 Målilla-Mörlunda SKI 17.58,67 M   B  
19. Marcus Martinsson -78 Växjö LK 18.01,43 M   B  
20. Johan Karlsson -79 Högby IF 18.03,13 M   B  
21. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.24,23 M45   B  
22. Alexander Fogel -90 Målilla-Mörlunda SKI 19.18,78 P19     C
23. Gustav Petersson -80 Wärnamo SK 19.20,93 M   B  
24. Per Andersson -60 Högby IF 19.29,12 M45   B  
25. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 19.37,55 M45     C
26. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 19.58,63 M50   B  
27. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 19.58,90 M55     C
28. Lennart Peterson -53 Wärnamo SK 20.16,36 M50     C
29. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 20.32,31 M60     C
30. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 20.54,51 M45     C
31. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 21.25,52 M45     C
32. Stefan Persson -63 IK Hakarpspojkarna 21.43,72 M45     C
33. Dan Rundqvist -67 Växjö LK 22.22,01 M40     C
34. Sören Gustafsson -39 Växjö LK 24.02,45 M65     C
35. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 24.54,42 M60     C
36. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27.18,26 M70     C
37. Bernt Carlsson -33 Persnaä AIF 27.43,70 M75     C
  Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK dnf M80     C
  Markus Andersson -85 Högby IF dnf M A    
  Anders Nilsson -57 Hultsfreds LK dns M50     C
  Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK dns M50   B  
  Hans Ericsson -48 Eksjö Södra IK dns M60   B  
  Christer Frej -58 Oskarshamns SK dns M50 A    
               
  M35            
1. Per-Åke Rosvall -70 Högby IF 17.51,09     B  
               
  M40            
1 Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.24,05   A    
2. Tommy Unosson -67 Oskarshamns SK 16.58,51   A    
3. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 16.59,49   A    
4. Mikael Persson -67 Högby IF 17.09,49   A    
5. Dan Rundqvist -67 Växjö LK 22.22,01       C
               
  M45            
1 Anders Dahlström -60 Högby IF 16.01,20   A    
2. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.24,23     B  
3. Per Andersson -60 Högby IF 19.21,12     B  
4. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 19.37,55       C
5. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 20.54,51       C
6. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 21.25,52       C
7. Stefan Persson -63 IK Hakarpspojkarna 21.43,72       C
               
  M50            
1. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 19.58,63     B  
2. Lennart Peterson -53 Wärnamo SK 20.16,36       C
  Anders Nilsson -57 Hultsfreds LK dns       C
  Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK dns     B  
  Christer Frej -58 Oskarshamns SK dns   A    
               
  M55            
1. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 19.58,90       C
               
  M60            
1. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 20.32,31       C
2. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 24.54,42       C
  Hans Ericsson -48 Eksjö Södra IK dns     B  
               
  M65            
1. Sören Gustafsson -39 Växjö LK 24.02,45       C
               
  M70            
1. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27.18,26       C
               
  M75            
1. Bernt Carlsson -33 Persnaä AIF 27.43,70       C
               
  M80            
  Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK dnf       C
               
  P19            
1. Martin Lundqvist -90 IK Sisu, Nässjö 15.46,21   A    
11. Simon Rohde -89 Högby IF 16.42,94   A    
14. Pär Josefsson -89 Högby IF 17.00,85   A    
16. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 17.23,06     B  
22. Alexander Fogel -90 Målilla-Mörlunda SKI 19.18,78       C
               
               
  Kvinnor, samlad lista            
1. Alexandra Svensson -86 Hultsfreds LK 18.07,23 K      
2. Sofie Barkstedt -86 Oskarshamns SK 18.40,11 K      
3. Anneli Södergårds -63 Hultsfreds LK 20.41,84 K45      
4. Camilla Persson -62 Högby IF 21.52,81 K45      
5. Anita Jönsson -63 Högby IF 22.38,18 K45      
6. Lilian Brorsson -47 Högby IF 24.47,99 K60      
7. Ing-Britt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 28.32,31 K60      
8. Camilla Lindström -71 Högby IF 29.13,29 K35      
  Nina Törling -84 IK Hakarpspojkarna dns K      
               
  K35            
1. Camilla Lindström -71 Högby IF 29.13,29        
               
  K45            
1. Anneli Södergårds -63 Hultsfreds LK 20.41,84        
2. Camilla Persson -62 Högby IF 21.52,81        
3. Anita Jönsson -63 Högby IF 22.38,18        
               
  K60            
1. Lilian Brorsson -47 Högby IF 24.47,99        
2. Ing-Britt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 28.32,31        
               
  3000m            
             
  Samlad lista            
1. Gustav Milesson -92 Stensjöns IF 9.42,68 P16      
2. Martin Riseth -93 Lundamo IL, Norge 9.51,98 Ej DM      
3. Linus Dahlström -92 Högby IF 9.56,33 P16      
4. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 10.18,96 P17      
5. Philip Helander -92 Eksjö Södra IK 10.41,38 P16      
6. Maria Biesert -90 IFK Växjö 10.47,91 F19      
7. Frida Persson -92 IK Hakarpspojkarna 12.44,06 F16      
  Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK dnf P16      
               
  P17            
1. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 10.18,96        
               
  P16            
1. Gustav Milesson -92 Stensjöns IF 9.42,63        
2. Linus Dahlström -92 Högby IF 9.56,33        
3. Philip Helander -92 Eksjö Södra IK 10.41,38        
  Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK dnf        
               
  F19            
1. Maria Biesert -90 IFK Växjö 10.47,91        
               
  F16            
1. Frida Persson -92 IK Hakarpspojkarna 12.44,06        
               
  2000m            
               
  F15            
1. Amelie Andersson -93 Villstads GIF 7.38,22        
2. Julia Persson -94 IK Hakarpspojkarna 7.43,33        
3. Ida Andersson -93 IFK Sävsjö 8.00,78        
4. Lina Svensson -93 Eksjö Södra IK 8.07,72        
  Jessica Brandt -93 IK Hakarpspojkarna dns