<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Resultat Hornsjön Runt 19 juli 2008  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Hornsjöns pensionat, Löttorp
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Soligt & blåsigt, 18°C
 
     
 
  Män 10,9 km    
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 40.04
2. Markus Andersson -85 Högby IF 41.03
3. Benny Nilsson -64 Högby IF 41.28
4. Johannes Erixon Kista 41.31
5. Gustav Milesson -92 Stensjöns IF 41.54
6. Andreas Pettersson -81 Kumla SF Friidrott 42.47
7. Tomas Olsson -77 Mörbylånga GoIF 42.54
8. Victor Andersson -89 Eksjö Södra IK 43.05
9. Lennart Pettersson -65 Målilla Mörlunda SKI 43.15
10. Peter Johnsson Målilla Mörlunda SKI 43.33
11. Anders Emanuelsson -63 Målilla Mörlunda SKI 43.54
12. Stefan Måhl -87 Täby 43.59
13. Anders Thernström -64 Team Thernström/Lindqvist 44.32
14. Jörgen Adolfsson -67 Hultsfreds LK 44.50
15. Linus Dahlström -92 Högby IF 44.58
16. Magnus Nykvist Högby IF 45.20
17. Mats Karlsson -64 IK Hakarpspojkarna 45.24
18. Erik Sannebro -61 Kaupanger 45.28
19. Jonas Angeria   45.38
20. Per-Olov Johansson -61 IK Heros 45.39
21. Björn Nilsson Aktiv Hälsa 45.45
22. Patrik Freij -90 FI Kalmarsund 45.46
23. Stig Jonsson -43 Kisa SK 46.19
24. Stefan Hertil -80 Malmbergets AIF 46.57
25. Johan Mueller -68 Alvara IK 47.22
26. Per Andersson -60 Högby IF 47.24
27. Alexander Abrahamsson -94 IK Akele 47.26
28. Mattias -88 Upsala IF 47.40
29. Dag Rönnell -76 Stockholm 47.44
30. Henrik Björkholm .78 FI Kalmarsund 48.11
31. Marcus Petersson -93 Oskarshamn 48.19
32. Jonas Felixon -70 Björns Trädgård 4 48.24
33. Ulrich Hultman 338 Småland Triathlon 48.31
34. Anders Lundqvist Bredsätra 48.44
35. Gösta Eriksson IF Hallby SOK 48.50
36. Lars Lundborg -59 Upsala IF 49.07
37. Adam Airosto -74 Oslo 49.33
38. Leif Sjöberg -50 IFK Borgholm 50.13
39. Erik Bjursell -90 Högsrums FF 50.51
40. Bo Hoff -59 Listerby IK Tarkett Fritid 50.58
41. Marcus Glanneschi -74 Vedborm 51.02
42. Martin Danielsson -92 Braås 51.14
43. Mårten Edgren -72 Musikmakarna HB 51.19
44. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IF 51.23
45. Magnus Johansson -65 Linköping 51.31
46. Bengt Olsson IFK Borgholm 51.46
47. Stefan Holmqvist   51.53
48. Mats Karlsson -61 Stockholm 52.04
49. Emil Pettersson -92 IFK Mora 52.08
50. Mikael Smedenman -83 Jönköping 52.09
51. Håkan Wimsnes -68 YIT Sverige AB 52.14
52. Pontus Norell Jönköping Ultimate 52.51
53. Clas Asp -62 Föra AIK 52.55
54. Albin Hedberg Brunflo 53.12
55. Jan Edlund -57 Berget 53.24
56. Ola Kjellnäs -72 AMF 1 53.26
57. Allan Nicklasson Skruvs IF 53.28
58. Marcus Tinnert Färjestaden 53.29
59. Martin Lundqvist Bredsätra 53.35
60. Arne Andersson Valinge IF 53.37
61. Jan Persson -61 IK Akele 53.40
62. Göran Bergström -64 Riv Globen 53.55
63. Fredrik Brokvist -71 Vägverkets Fritidsförening 54.01
64. Torsten Kassman -65 Frönäs 54.02
65. Dan Rundqvist -67 Växjö LK 54.10
66. Mattias Norén -76 Busehem 54.39
67. Mats Krieg -47 Vetlanda 54.51
68. Gill Mathisen -61 Frönäs 55.13
69. Erland Danielsson -56 Braås 55.14
70. Bengt Johnsson -57 Oskarshamn 55.43
71. Ola Hansson Stenninge IF 56.33
72. Anders Widén OLG Säuliamt 56.35
73. Kenneth Borgemo -56 Oskarshamn 56.38
74. Fredrik Hovenäs -73 Kalmar 56.41
75. Ola Leo -66 Kalmar 56.49
76. Lars-Erik Gustafsson -47 Alvesta SOK 56.50
77. Peter Svahn IFK Borgholm 56.55
78. Tommy Pettersson -55 Atlas Copco 56.58
79. Adam Wolf -95 Tampa, Florida 56.59
80. Torbjörn Dacke -55 Lindelund 56.60
81. Bosse Nilsson -54 Högby IF 57.00
82. Kjell Bergfeldt -53 Mellsta by 57.02
83. Kjell Bergström -57 Swedich-Match 57.16
84. Åke Andersson -46 SSG IF 57.26
85. Magnus Larsson Vintrosa IF 57.37
86. Andreas Persson -80 Sveriges Springförbund 57.59
87. Gunnar Gustafsson -39 Böda IK 59.00
88. Kennet Nyberg -46 Färjestadens Motion IF 59.04
89. Lars Adolfsson -46 Mellby-Portland 59.10
90. Peter Vestberg -59 Stockholmspolisens IF 59.18
91. Leif Rydholm Nybro SKI 59.32
92. Per Häggblom -51 SVAMIF 59.35
93. Magnus Nilsson Laneborgs Bygg AB 59.53
94. Oskar Hellbom -64 Gudesjö 1.00.10
95. Erik Pettersson Färjestadens motion 1.00.11
96. Greger Backström -56 Mellby-Portland 1.00.13
97. Per Svensson -64 Mellby-Portland 1.00.16
98. Carl Svensson Team Z 1.00.30
99. Fredrik Sundqvist -91 Huddinge Skidklubb 1.00.42
100. Gösta Kullman -38 Färjestadens motion 1.00.50
101. Jens Ekman Göteborg 1.01.04
102. Günter Ruchatz -71 Kalmarpolisens IF 1.01.09
103. Filip Sundqvist -94 Huddinge Skidklubb 1.01.36
104. Patrik Hall Malmö Högskola 1.01.56
105. Per Svensson -58 Högby IF 1.02.00
106. Erling Bernandersson Högsrums FF 1.02.08
107. Bertil Olsson -59 Logica 1.02.12
108. Bengt Gustafsson -69 Logica 1.02.13
109. Stefan Wiberg Högsrums 1.02.36
110. Jens Andersson -66 Västerås SK Bandy 1.02.47
111. Håkan Unger -52 Hereford RC 1.02.57
112. Björn Kassman Ericsson Stockholm IK 1.03.01
113. Pär Eriksson -52 Hereford RC 1.03.32
114. Åke Göransson -58 JCK = JönköpingsCykelKlubb 1.04.00
115. Stefan Gustafsson -69 Lindholmen, Vallentuna 1.04.02
116. Johnny Vikesjö Högby IF 1.04.24
117. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 1.04.47
118. Gunnar Hansson -53 Eksjö 1.05.16
119. Kjell Bursell -44 Kalmarpolisen 1.06.27
120. Anders Nord Färjestaden 1.07.02
121. Gustaf Göransson -89 SVG pojkarna 1.07.14
122. Mikael Morenius -62 Duveds IF 1.07.20
123. Olof Elmqvist -49 Byrum 1.07.21
124. Owe Karlsson -55 Ebbegärde 1.07.32
125. Mats Martinsson -49 IFK Kåremo 1.08.05
126. Mikael Lindberg -72 Salem 1.08.34
127. Åke Karlsson IFK Borgholm 1.11.23
128. Mats Göranson -50 JCK = JönköpingsCykelKlubb 1.12.19
129. Marcus Lindqvist -64 Team Thernström/Lindqvist 1.14.18
130. Ulf Larsson Ölands Skidklubb 1.15.41
131. Ulf Edling -61 Högby IF 1.16.21
132. Anders Jäger -54 Stockholm 1.17.09
133. Peter Axelsson -50 Futurum IF 1.18.48
134. Lars-Åke Steen Vedby VF 1.21.19
135. Leif Bratt -49 Wien SC 1.21.28
136. Rolf Sundström -63 Huddinge 1.27.31
       
  Kvinnor 10,9 km    
1 Ida Nilsson -81 Högby IF 43.06
2 Sandra Södergren -89 FIF Gnistan Ronneby 44.20
3 Siv Persson -70 Målilla Mörlunda SKI 47.55
4 Helena Nyberg Lidingö FI 48.34
5 Helena Jonsson-Sjöqvist Glasrikets RC 48.58
6 Helena Hugosson -83 Nacka Dojo 50.56
7 Anna Welinder   51.00
8 Anita Larsson Bandhagen 53.00
9 Iréne Rohde -56 Högby IF 54.23
10. Sofia Edlund Storebro SC 54.34
11. Elisabeth Franklin -79 IFK Växjö 56.47
12. Anna Lohmann -75 Team Lohmann 57.57
13. Anita Svensson -58 Högby IF 58.06
14. Marie Israelsson -71 Björkshults IF 58.14
15. Lotti Harrieson -65 Högby IF 59.43
16. Eva Gustafsson -60 Storebro SC 1.00.07
17. Julia Backström -83 Mellby-Portland 1.00.19
18. Kajsa Rydberg -73 Lupinvägens IF 1.00.23
19. Johanna Svensson -81 Vetlanda 1.00.29
20. Lina Rydman Göteborg 1.01.03
21. Jenny Nilsson -76 Aktiv Hälsa 1.02.19
22. Susanne Wiberg -61 Högsrums 1.02.40
23. Thina Sjöman -56 Kalmar 1.02.41
24. Alice Lohmann -77 Team Lohmann 1.02.51
25. Maria Hedberg Brunflo 1.02.58
26. Marja Wolf -56 Tampa, Florida 1.04.38
27. Carina Nilsson -67 Högby IF 1.07.05
28. Eva Eriksson IF Hallby SOK 1.08.11
29. Marie Danielsson -62 Braås 1.08.20
30. Amanda Lindqvist -93 Team Thernström/Lindqvist 1.12.34
31. Anna Sahlström -61 Högby IF 1.16.20
32. Anna Ahlenius -67 Bruchs Maxflickor 1.17.28
33. Helena Nordander -61 Bruchs Maxflickor 1.18.18
34. Lena Axelsson -50 Växjö Kommun IF 1.18.47
35. Åsa Fredriksson -82 Fliseryd 1.49.32
       
  5½ km, motion    
  Anders Lindqvist  
  Hanna Lindqvist  
  Jerry Määtta  
  Rebecka Liljegren -92 Målilla Mörlunda SKI
  Camilla Liljegren -70 Målilla Mörlunda SKI
  Bertil Rask Laneborgs Bygg
  Malte Mueller -99 Alvara IK
  Emil Jeppson -81 Alvara IK
  Monica Karlsson -45 Högby IF
  Maria Fagerfalk -46 Växjö LK
  Rune Laneberg  
  Mikael Asp -62 Täby
  Lars G. Larsson Persnäs AIF
  Monica Steen -53 Vedby VF
  Marie Laneborg -60 Laneborgs Bygg AB
  Jakob Thunell -70 Min kära Eva
  Peter Lohmann -68 Reymers IK
  Magdalena Persson -91 Högby IF
  Christina Söllscher -48 Högby IF
  Julia Alvaeus -92 Upsala IF
  Ulf Nässlander -63 Mölndal
  Elvira Olsson Laneborgs Bygg AB
  Inger Bergström -66 Riv Globen
  Håkan Petersson -46 Högby IF
  Marie Arbus -62 Åby TK
  Theodor Arbus -96 Åby TK
  Tobias Sundström Huddinge
  Jimmy Höglund LGO IF
  Per Österberg Tvärskogs trä trensport
  Leif Dovander -40 Järna
  Stefan Laneborg -53 Laneborgs bygg AB
  Anna-Greta Karlsson -40 Högby IF
  Birgit Larsson -40 Högby IF  
  Maria Persson -73 Gympafolket Hovmantorp  
  Eva Kumlien -56 Upsala IF  
  Marie Petersson -75 Vetlanda  
  Sara Mueller -64 Alvara IK  
  Anna Schygge -59 Alvara IK  
  Ellen Svahn -82 Malmö Vero Moda  
  Frida Svahn -83 Holmens Herr Göteborg  
  Bo Norell Högby IF  
  Inga-Britt Häggblom Uppsala  
       
  P15 2,9 km    
1. Johan Hammarstedt -94 Täby 11.27
2. Tom Edling -94 Täby 11.40
3. Max Gålnander -94 OK Linné 12.19
4. Viktor Nilsson -93 Värnamo SS 12.35
5. Gustav Morenius -94 Duveds IF 14.41
       
  P13 2,9 km    
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 11.48
2. Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 11.49
3. Jonathan Wrede -96 Tyresö FK 13.13
4. Joel Alvaeus -95 Upsala IF 13.31
       
  P11 1,5 km    
1. Simon Wrede -98 Tyresö FK 6.04
2. Filip Börnå -97 Högby IF 6.17
3. Erik Sandsten -98 Oskarhamns SK 6.26
4. Albin Lindblad -98 Högby IF 6.48
5. Alexander Emanuelsson -97 Målilla Mörlunda SKI 8.10
       
  P9 1,5 km    
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 6.07
2. Olle Lycksell -99 IK Oskarshamn 6.14
3. William Måhl Täby 6.21
4. Lukas Nilsson -00 Högby IF 6.44
5. Erik Hennings -01 Frösö IF 7.51
6. Axel Alvaeus -01 Upsala IF 8.11
7. Isak Lundin -01 OK Södertörn 8.23
8. Leo Nilsson -03 Högby IF 9.02
9. Erik Liljegren -03 Målilla Mörlunda SKI 9.09
10. Hugo Nord -03 Färjestaden 9.18
11. Fabian Lindblad -00 Högby IF 9.32
12. Elias Edgren -02 Gripen 9.48
13. Isak Gustafsson Morina Böda IK 10.12
14. William Cairenius-Lohmann -00 Reymers IK 11.13
15. Adam Wallén -03 Sollentuna 11.16
16. Gabriel Tinnert Färjestaden 12.15
       
  F15 2,9 km    
1. Johanna Frost -93 Lidingö 14.50
       
  F13 2,9 km    
1. Jenny Biesert -95 Ljungby FIK 12.36
2. Linnea Liljegren -95 Målilla Mörlunda SKI 13.00
3. Josefin Lycksell -96 Rödsle BK 14.02
4. Ella Dixon-Kassman -96 Frönäs 14.03
5. Annie Pettersson -95 IFK Mora 15.01
6. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 17.39
7. Kajsa Morenius -96 Duveds IF dnf
       
  F11 1,5 km    
1. Hanna Södergren -97 FIF Gnistan, Ronneby 6.53
2. Moa Gålnander -97 OK Linné 7.12
3. Henrietta Möller -98 Sturefors 7.16
4. Veronica Arias-Hansson -97 Skarpnäck 7.20
5. Wilma Nilsson -98 Högby IF 7.22
6. Aida Wolf -96 Tampa, Florida 7.58
       
  F9 1,5 km    
1. Siri Alvaeus -99 Upsala IF 7.11
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 7.24
3. Hannele Möller -99 Sturefors 7.33
4. My Nässlander Örninge -99 Balltorps FF, Mölndal 7.39
5. Fanny Måhl -02 Täby 8.09
6. Nadja Dixon-Kassman -01 Frönäs 8.10
7. Kajsa Kassman -02 Frönäs 8.15
8. Mai Söderholm -99 Hammarbygymnasterna 8.18
9. Elsa Rejler -02 Rejlers IF 8.19
10. Moa Jacobsson -00 Torslanda IK 9.13
11. Frida Jacobsson -98 Torslanda IK 9.13
12. Maja Morenius -00 Duveds IF 9.32
13. Yun Törnblom -03 Gustavsberg 9.55
14. Alice Lindgren -04 Umedalens IF 11.09
15. Lina Hennings -03 Frösö IF 11.50
16. Anna Rejler -04 Rejlers IF 13.55
17. Gabriella Stråle -03 Linné OK 15.39

 
     
  © HIF, uppdaterad 2008-07-19