<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Ölands Maraton 26 juli 2008  
     
 
Plats: Start och mål Löttorps centrum. Kalmarsund passerades tre gånger
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare och speaker: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Soligt och varmt, 21-25°C
Banan kontrollmätt av förbundsbanemätare Stig Peterzon
 
     
 
  Män      
1. Charley Prødel -70 ALOT, Danmark 2.57,54  
2. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 3.00,41  
3. Mårten Klingberg -68 AS Nälsta 3.07,01  
4. Johan Petersson -80 Värnamo 3.08,19  
5. Björn Gjerde -55 IL i BUL, Norge 3.08,36  
6. Christian Wegmann -68 Operans IF 3.09,16  
7. Lennart Pettersson -65 Mållilla-Mörlunda SKI 3.12,31  
8. Sven Janson -68 Högby IF 3.14,58 ÖM
9. Tomas Olsson -77 Mörbylånga GoIF 3.18,41 ÖM
10. Daniel Svensson -76 IK Akele, Mjölby 3.21,07  
11. Johan Westlund -79 Göteborg 3.22,58  
12. Stefan Eriksson -68 Vilsta IK 3.23,40  
13. Fredrik Saarnak -72 Outlaw Multisport, Växjö 3.25,46  
14. Anders Hansson -44 Vilsta IK 3.26,34  
15. Håkan Persson -58 IFK Helsingborg 3.35,30  
16. Peter Axelsson -67 Domnarvets GoIF 3.36,26  
17. Per Andersson -60 Högby IF 3.36,54 ÖM
18. Staffan Malmberg -54 Solvikingarna 3.37,37  
19. Thomas Nygårds -76 Åkersbega 3.43.05  
20. Matti Pylkkänen -50 Gamleby OK 3.46,17  
21. Jan Paraniak -50 Team Skavsåret IF 3.48,34  
22. Olle Svensson -51 Simrishamns AIF 3.49,51
23. Martin Källqvist -68 Göteborg 3.58,58
24. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 3.59,44
25. Laurent Duda -65 Uppsala LK 4.03,25
26. Leif Franzén -46 IFK Strängnäs 4.07,44
27. Dan Jarl -44 Håfrenströms IF 4.08,05
28. Ola Jungward -55 Falun 4.09,16
29. Mats Asplund -66 Köpingsvik 4.10,55
30. René Westra -50 Holland, Bredsättra 4.10,55
31. Ulf Kruse Stockholm 4.14,19
32. Annu Suchdev -69 Österskär, Åkersberga 4.27,22
33. Andreas Gillberg -83 Kalmar 4.29,14
34. Kurt Gustavsson -46 Hultsfreds LK 4.30,31
35. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4,33.10
36. Stig Hellström -36 Fredrikshofs FIF 4.45,13
37. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.45,51
38. Lars-Göran Berggren -57 Team Skavsåret IF 4.50,13  
39. Anders Grönlund -65 LK Mjölksyra 4.52,13  
40. Leif Karlsson -49 UF Contact 4.55,52  
41. Lars-Göran Olausson -52 Team Blekinge 5.10,52  
  Per Jonasson -66 Aastra Sports Club dnf  
  Lars-Uno Kroon -60 Laholms IF dnf  
  Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm dnf ÖM
  Åke Jönsson -38 Laholms IF dnf  
  Joakim Flisberg -74 Mälarhöjdens OK dnf  
         
  Kvinnor    
1. Siv Persson -70 Mållilla-Mörlunda SKI 3.18,57
2. Veronica Pettersson -69 OK Njudung 3.20,15
3. Anette Kroon -67 Laholms IF 3.20,31
4. Pernilla Lundberg -72 Lenhovda IF 3.21,22
5. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.57,30
6. Kerstin Sandh -58 Växjö LK 4.00,29
7. Eva Berger -68 Spring Girls & Boys 4.08,14
8. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.33,00
9. Elin Beyersdorff -89 Växjö LK 4.34,06
10. Camilla Berg -69 IK Mjölksyra 4.34,16
11. Barbro Paraniak -56 Team Skavsåret IF 4.59,01
12. Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 5.07,45
         
  Handcykel (utom tävlan)    
  Magnus-Jernetz-Gustavsson Kalmif 2.07,51
       
  Veteranklasser    
       
  M35    
1. Charley Prødel -70 ALOT, Danmark 2.57,54
2. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 3.00,41
3. Fredrik Saarnak -72 Outlaw Multisport, Växjö 3.25,46
4. Ulf Kruse Stockholm 4.14,19
5. Annu Suchdev -69 Österskär, Åkersberga 4.27,22
       
  M40    
1. Mårten Klingberg -68 AS Nälsta 3.07,01
2. Christian Wegmann -68 Operans IF 3.09,16
3. Lennart Pettersson -65 Mållilla-Mörlunda SKI 3.12,31
4. Sven Janson -68 Högby IF 3.14,58 ÖM
5. Stefan Eriksson -68 Vilsta IK 3.23,40  
6. Peter Axelsson -67 Domnarvets GoIF 3.36,26  
7. Martin Källqvist -68 Göteborg 3.58,58  
8. Laurent Duda -65 Uppsala LK 4.03,25  
9. Mats Asplund -66 Köpingsvik 4.10,55  
10. Anders Grönlund -65 LK Mjölksyra 4.52,13  
  Per Jonasson -66 Aastra Sports Club dnf  
         
  M45      
1. Per Andersson -60 Högby IF 3.36,54 ÖM
2. Hans Karlsson -62 Lenhovda IF 4.45,51  
  Lars-Uno Kroon -60 Laholms IF dnf  
         
  M50      
1. Björn Gjerde -55 IL i BUL, Norge 3.08,36  
2. Håkan Persson -58 IFK Helsingborg 3.35,30
3. Staffan Malmberg -54 Solvikingarna 3.37,37
4. Ingo Beyersdorff -57 Växjö LK 4,33.10
5. Ola Jungward -55 Falun 4.09,16
6. Lars-Göran Berggren -57 Team Skavsåret IF 4.50,13
       
  M55    
1. Matti Pylkkänen -50 Gamleby OK 3.46,17
2. Jan Paraniak -50 Team Skavsåret IF 3.48,34
3. Olle Svensson -51 Simrishamns AIF 3.49,51
4. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 3.59,44
5. René Westra -50 Holland, Bredsättra 4.10,55
6. Leif Karlsson -49 UF Contact 4.55,52
7. Lars-Göran Olausson -52 Team Blekinge 5.10,52
       
  M60    
1. Anders Hansson -44 Vilsta IK 3.26,34  
2. Leif Franzén -46 IFK Strängnäs 4.07,44  
3. Dan Jarl -44 Håfrenströms IF 4.08,05  
4. Kurt Gustavsson -46 Hultsfreds LK 4.30,31  
  Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm dnf ÖM
         
  M70      
1. Stig Hellström -36 Fredrikshofs FIF 4.45,13  
  Åke Jönsson -38 Laholms IF dnf  
         
  K35      
1. Siv Persson -70 Mållilla-Mörlunda SKI 3.18,57  
2. Pernilla Lundberg -72 Lenhovda IF 3.21,22  
3. Camilla Berg -69 IK Mjölksyra 4.34,16  
         
  K40      
1. Anette Kroon -67 Laholms IF 3.20,31  
2. Eva Berger -68 Spring Girls & Boys 4.08,14  
3. Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.33,00  
         
  K45      
1. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.57,30  
         
  K50      
1. Kerstin Sandh -58 Växjö LK 4.00,29  
2. Barbro Paraniak -56 Team Skavsåret IF 4.59,01  
         
  K60      
1. Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 5.07,45  
         
  Ölandsmästerskap (ÖM)      
1. Sven Janson -68 Högby IF 3.14,58 ÖM
2. Tomas Olsson -77 Mörbylånga GoIF 3.18,41 ÖM
3. Per Andersson -60 Högby IF 3.36,54 ÖM
  Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm dnf ÖM
         
  VeteranÖlandsMästerskap (VÖM)    
         
  ÖM, M40      
1. Sven Janson -68 Högby IF 3.14,58 ÖM
         
  ÖM, M45      
1. Per Andersson -60 Högby IF 3.36,54 ÖM