<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Götalandscupen, match 2, söndag 17 aug 2008  
     
 
Datum: Söndag 17 aug 2008 Plats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Starter: Christer Persson Tidtagning: Markus Andersson
Väder: Regn, blåsigt och +16ºC
 
     
 
  Män div 2 norra            
               
  Linköpings GIF och Ljungsbro FK lämnade återbud
               
  Lag Namn Res. Vind Res Vind Poäng
               
200m       -1,9      
1. FI Kalmarsund Nicklas Wiberg -85 23.58       6 p.
2. Högby IF Thomas Almén -88 25.69       5 p.
3. Finspångs AIK Gustav Schölin -94 26.86       4 p.
4. Norrköpings FIK Filip Granberg -72 27.25       3 p.
               
400m              
1. Norrköpings FIK Oskar Danielsson -88 54.88       6 p.
2. Högby IF Thomas Almén -88 57.49       5 p.
3. FI Kalmarsund Jonathan Gustavsson -88 1.02.56       4 p.
4. Finspångs AIK Adrian Sidenvall -93 1.03.51       3 p.
               
1500m              
1. Norrköpings FIK Oskar Danielsson -88 4.28.5 m       6 p.
2. Högby IF Simon Rohde -89 4.45.8 m       5 p.
3. FI Kalmarsund Robert Sahlström -67 5.07.1 m       4 p.
4. Finspångs AIK Vincent Sidenvall -92 5.22.0 m       3 p.
               
5000m              
1. Norrköpings FIK Marcus Gustavsson -88 16.33.74       6 p.
2. Högby IF Anders Dahlström -60 16.41.19       5 p.
3. FI Kalmarsund Robert Sahlström -67 19.42.37       4 p.
4. Finspångs AIK Kent Schölin -64 26.19.22       3 p.
               
Utom tävlan            
  Högby IF Linus Dahlström -92 18.47.55        
               
3000m Hinder            
1. Norrköpings FIK Olle Kalerud -90 10.00.57       6 p.
2. Högby IF Markus Andersson -85 10.50.37       5 p.
3. Finspångs AIK Anton Schölin -92 11.37.14       4 p.
4. FI Kalmarsund Arne Svensson -46 21.44.28       3 p.
               
400m Häck              
1. FI Kalmarsund Adam Björling -90 57.54       6 p.
2. Högby IF Camilo Karlström -89 1.02.49       5 p.
3. Norrköpings FIK Jesper Marklund -90 1.03.40       4 p.
4. Finspångs AIK Gustav Schölin -94 1.10.33       3 p.
               
Höjd              
1. FI Kalmarsund Christoffer Holmström -88 1.85       6 p.
2. Norrköpings FIK Arlind Shaluni -92 1.85       5 p.
3. Högby IF Olle Willsund -94 1.40       4 p.
4. Finspångs AIK Adrian Sidenvall -93 1.10       3 p.
               
Stav              
1. FI Kalmarsund Sebastian Karlsson -92 3.30       6 p.
2. Norrköpings FIK Fabian Rosenqvist -91 2.60       5 p.
3. Högby IF Marcus Nilsson -91 1.65       4 p.
4. Finspångs AIK Anton Schölin -92 1.55       3 p.
               
Längd              
1. FI Kalmarsund Nicklas Wiberg -85 7.09 3,8     6 p.
2. Norrköpings FIK Fabian Rosenqvist -91 7.07 5,5     5 p.
3. Högby IF Olle Willsund -94 5.11 4,0     4 p.
4. Finspångs AIK Nicklas Karlsson -96 4.00 3,5 3.97 1,3 3 p.
               
Tresteg              
1. Norrköpings FIK Arlind Shaluni -92 13.00 1,8     6 p.
2. FI Kalmarsund Jonathan Gustavsson -88 12.40 3,5     5 p.
3. Högby IF Camilo Karlström -89 8.58 2,1     4 p.
4. Finspångs AIK Nicklas Karlsson -96 8.44 1,9     3 p.
               
Kula              
1. FI Kalmarsund Martin Jönsson -90 12.15       6 p.
2. Norrköpings FIK Ferid Fisho 11.43       5 p.
3. Högby IF Jonathan Persson -90 9.38       4 p.
4. Finspångs AIK Henrik Ljungström -70 6.72       3 p.
               
Diskus              
1. Norrköpings FIK Kemal Alic 38.68       6 p.
2. FI Kalmarsund Björn Gustavsson 36.79       5 p.
3. Högby IF Marcus Nilsson -91 32.04       4 p.
4. Finspångs AIK Hampus Bergman -87 19.01       3 p.
               
Slägga              
1. FI Kalmarsund Martin Jönsson -90 39.87       6 p.
2. Norrköpings FIK Kemal Alic 34.85       5 p.
3. Högby IF Georg Johansson -38 28.38       4 p.
4. Finspångs AIK Anders Oskarsson -58 14.74       3 p.
               
Spjut              
1. FI Kalmarsund Adam Björling -90 50.95       6 p.
2. Högby IF Jonathan Persson -90 39.02       5 p.
3. Finspångs AIK Hampus Bergman -87 34.53       4 p.
4. Norrköpings FIK Petter Danielsson -90 27.15       3 p.
               
4x100m              
1. FI Kalmarsund Jonathan Gustavsson-88 45.81       6 p.
    Adam Björling-90          
    Christoffer Holmström-88          
    Nicklas Wiberg-85          
2. Högby IF Thomas Almén -88 47.52       5 p.
    Camilo Karlström -89          
    Olle Willsund-94          
    Marcus Nilsson -91          
3. Norrköpings FIK Jesper Marklund -90 47.60       4 p.
    Fabian Rosenqvist -91          
    Philip Granberg -92          
    Arlind Shaluni -92          
4. Finspångs AIK Vincent Sidenvall -92 54.16       3 p.
    Gustav Schölin -94          
    Anton Schölin -92          
    Adrian Sidenvall -93          
               
  Poäng: Match 1 Match 2 Totalt      
1. Norrköpings FIK 73 p. 75 p. 148 p.      
2. FI Kalmarsund 68 p. 79 p. 147 p.      
3. Högby IF 69 p. 68 p. 137 p.      
4. Finspångs AIK 37 p. 48 p. 85 p.      
  Linköpings GIF 44 p.          
  Ljungsbro FK 21 p.          
               
  Kvinnor div 3 norra          
               
  Linköpings GIF och Ljungsbro FK lämnade återbud
               
  Lag Namn Res. Vind Res Vind Poäng
100m       -4,1      
1. GoIF Tjalve Moa Ullgren -96 14.30       5 p.
2. Finspångs AIK Elin Lundstadt -91 14.58       4 p.
3. Norrköpings FIK Sofie Johansson -90 14.74       3 p.
               
               
400m              
1. Norrköpings FIK Lisa Grönlund -94 1.09.12       5 p.
2. GoIF Tjalve Elin Arshi -93 1.11.65       4 p.
3. Finspångs AIK Wilma Klemedsson -98 1.22.58       3 p.
               
1500m              
1. Norrköpings FIK Frida Aspnäs -87 5.10.01       5 p.
2. Finspångs AIK Emily Klemedsson -96 6.10.67       4 p.
3. GoIF Tjalve Julia Andersson -93 6.25.25       3 p.
               
400m häck              
1. Norrköpings FIK Ellinor Rosenquist -89 1.10.69       5 p.
2. GoIF Tjalve Jenny Landberg -95 1.20.33       4 p.
3. Finspångs AIK Emily Klemedsson -96 1.26.35       3 p.
               
Stav              
1. Finspångs AIK Sofia Oskarsson -91 2.25       5 p.
2. Norrköpings FIK Matilda Hultberg -93 2.15       4 p.
3. GoIF Tjalve Annika Norr-Ericson -87 2.05       3 p.
               
Längd              
1. Norrköpings FIK Ellinor Rosenquist -89 5.21 1,3     5 p.
2. GoIF Tjalve Alexia Holse -95 4.82 1,9     4 p.
3. Finspångs AIK Wilma Klemedsson -98 3.38 3,1     3 p.
               
Kula              
1. Norrköpings FIK Victoria Johansson -90 11.29       5 p.
2. GoIF Tjalve Cecilia Ullgren -73 9.06       4 p.
3. Finspångs AIK Lina Ögren -93 8.06       3 p.
               
Slägga              
1. Norrköpings FIK Victoria Johansson -90 34.16       5 p.
2. GoIF Tjalve Annika Norr-Ericson -87 28.44       4 p.
3. Finspångs AIK Lina Ögren -93 12.30       3 p.
               
               
Sv. Stafett              
1. GoIF Tjalve Alexia Holse -95 2.52.23       5 p.
    Moa Ullgren -96          
    Elin Arshi -93          
    Jenny Landberg -95          
2. Finspångs AIK Lina Ögren -93 3.10.52       4 p.
    Wilma Klemedsson -98          
    Sofia Oskarsson -91          
    Emily Klemedsson -96          
  Norrköpings FIK Victoria Johansson -90 Diskade       -
    Sofie Johansson -90          
    Lisa Grönlund -94          
    Ellinor Rosenquist -89          
               
  Poäng: Match 1 Match 2 Totalt      
1. Norrköpings FIK 43 p. 37 p. 80 p.      
2. GoIF Tjalve 35 p. 36 p. 71 p.      
3. Finspångs AIK 23 p. 32 p. 55 p.      
  Linköpings GIF 31 p.          
  Ljungsbro FK 16 p.