<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Kalmar Sylvesterlopp 2008  
     
 
Datum: 31 dec -08 Arrangör: Högby IF Väder: Mulet, -2°C, lätt vind, barmark
Tävlingsplats: Fredrikskans, Kalmar Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Utlottad cykel: Vanns av Peter Nordlander, Påryd
Medarr./Sponsorer: Östran, Adels Cykel o Sport, Intersport-Kalmar, Målerås Glasbruk
Antal fullföljdande: 181st fördelat: 94 på 5km, 77 på 10km och 10 ungdomar
     
 
  Män 10 km    
1 David Nilsson-87 Högby IF 34.16
2 Johan Gustafsson Kisa SK 35.10
3 Daniel Runemalm-82 Heleneholms Triteam 35.29
4 Tobias Ingvarsson Ålems OK 35.43
5 Jacob Strömberg-85 Kalmar RC 35.49
6 Markus Andersson-85 Högby IF 35.52
7 Christophe Zaniotti Effect Reklambyrå 35.57
8 Pär Wanby-64 UF Contact 36.55
9 Mikael Garlen Målerås IF 36.58
10 Jan Berg-54 Oskarshamns SK 37.03
11 Krister Andersson   37.49
12 Mathias Lang-88 Glasrikets RC 38.26
13 Victor Strömberg-85 Kalmar RC 38.36
14 Christer Svensson -69 Växjö LK 38.38
15 Björn Markström-85 Lökenäs 38.53
16 Kent Krawe Oskarshamns SK 38.58
17 Per Andersson-60 Högby IF 39.30
18 Lars Fransson-63 Lessebo OK 39.33
19 Jimmy Ovhagen-69 Förlösa GOIF 40.36
20 Tomas Holmström-63 Ålems OK 40.43
21 Victor Eile-88 Högby IF 40.43
22 Mats Söderberg-64 Kalmar OK 40.57
23 Bo Sundström   41.21
24 Anders Reinholdsson-66 Kalmar RC 41.25
25 Fredrik Håkansson -68 Kalmar OK 41.37
26 David Robinson-73 Göteborg 41.44
27 Klas Eriksson-72 Kalmar 42.01
28 Marcus Petersson -93 Oskarshamn 42.25
29 Rickard Danielsson-69 Hultsfreds LK 42.33
30 Patrik Lundqvist-71 Nybro Ski 42.54
31 Leif Gustavsson-70 Lessebo OK 43.05
32 Pär Rydqvist-72   43.20
33 Mats Boström-63 Kalmar 43.21
34 Kent Lindblad Kalmar OK 43.45
35 Peter Joelsson Ålems OK 43.49
36 Philip Lalander-65 Högskolan i Kalmar 44.02
37 Thomas Ahlgren-60 Kalmar 44.03
38 Magnus Johansson-65 Linköping 44.15
39 Leif Carlsson-66 Södra Cell 44.17
40 David Boussefres Omahub-68 Oskarshamn 44.22
41 Henrik Aronsson-79 Kalmar 44.27
42 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI 44.53
43 Johnny Reinholdsson-68 Kalmar RC 45.08
44 Erik Lexne-59   46.25
45 Tomas Elfström -53   46.42
46 Björn Stenberg-74 Ingelstad IK 46.53
47 Niklas Pettersson-85 KRIS 47.07
48 Håkan Krantz-70 Kalmar 47.31
49 Tommy Sundström-70 Kalmar 47.50
50 Kaj Aldebert-56 KALMAK 48.02
51 Magnus Andersson-68 Fridlevstad GOIF 48.17
52 Fredrik Karlsson-73   49.40
53 Magnus Danielsson-69 Färjestaden 49.56
54 Stefan Gustafsson-52 Åkrahällskolans IF 49.58
55 Lennart Nordström Kalmar 50.15
56 Per Svensson-58 Högby IF 50.25
57 Jörgen Häll -68   50.38
58 Tommy Petersson Atlas Copco 51.19
59 Mikael Lyngbrant Kalmar 51.22
60 Magnus Wergilis-73 Trelleborg RC 51.29
61 Leif Petersson-55 Kalmar 51.41
62 Peter Nordlander-67 Påryd 51.53
63 Mattias Borén-70 Trelleborg RC 51.54
64 Lars-Peter Axelsson-65 KRIS 52.32
65 Jörgen Petersson-63 Trekanten 53.44
66 Ulf Johansson -60 Rubo 55.23
       
  Kvinnor 10 km    
1 Siw Persson -70 Målilla Mörlunda SKI 41.00
2 Anna Rylander-89 OK Njudung 44.38
3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 44.57
4 Irené Rohde-56 Högby IF 47.33
5 Anita Jönsson-63 Högby IF 49.18
6 Anita Svensson-58 Högby IF 51.00
7 Jenny Johansson-75 Kalmar 51.15
8 Lilian Brorsson-47 Högby IF 51.20
9 Måd Thorsell -45 Växjö LK 54.39
10 Camilla Karlsson-68 Kalmar 54.51
11 Charlotte Carlsson-68 Kalmar 56.34
       
  Män 5km    
1 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 17.00
2 Anders Dahlström-60 Högby IF 17.09
3 Tommy Unosson Oskarshamns SK 17.12
4 Daniel Johansson-75 Kalmar OK 17.16
5 Joakim Åleheim-72 Kalmar OK 17.20
6 Christofer Fogel-84 Målilla Mörlunda SKI 17.31
7 Tomas Olsson-77 Mörbylånga 17.36
8 Stefan Larsson-59 Glasrikets RC 17.37
9 Pär Josefsson-89 Högby IF 17.52
10 Mattias Håkansson-79 Glasrikets RC 17.53
11 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 18.00
12 Marcus Nilsson-91 Högby IF 18.04
13 Johan Karlsson-79 Högby IF 18.15
14 Peter Ackebjer-77 Glasrikets RC 18.37
15 Anders Emanuelsson-63 MM-SKI 18.38
16 Linus Dahlström-92 Högby IF 18.39
17 Hans Tove-57 Oskarshamns SK 18.41
18 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK 18.55
19 Stefan Johansson-59 Brittatorp TK 19.05
20 Stefan Pettersson-81 Glasrikets RC 19.17
21 Anders Öberg-64 Kalmar RC 19.36
22 Anders Wahlström-66 IFK Västerås Motion 19.47
23 Pär Stockhammar-76 Täby 19.50
24 Jonas Sturesson-93 Hossmo BK 19.58
25 Lars-Olof Lundquist-63 Glasrikets RC 20.00
26 Johan Rooth-73 Bergkvara Triatlon 20.07
27 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 20.09
28 Sebastian Almén-93 Högby IF 20.10
29 Stefan Axelsson-74 Glasrikets RC 20.13
30 Oskar Lundqvist-95 Nybro OK 20.14
31 Alexander Fogel-90 MM-SKI 20.52
32 Zef Kolaj-94 Högby IF 21.07
33 Anders Mårtensson-70 Kalmar OK 21.15
34 Patrick Ersson   21.22
35 Kent Johansson-67 Bergkvara AIF 21.35
36 Johan Bobeck-63 Kalmar 21.51
37 Viktor Gustavsson -92 Glasrikets RC 22.05
38 Göran Gustavsson -60 Glasrikets RC 22.39
39 Anders Claesson-64 Burseryds IF 22.47
40 Filip Andersson-90 Högby IF 23.00
41 Jan Liljegren-66 IFK Berga 23.06
42 Tommy Claesson-49   23.07
43 Daniel Persson-93 Målerås IF 23.14
44 Dennis Johansson-59 Glasrikets RC 23.18
45 Peter Engström-65 Kalmar Södra 23.37
46 Mikael Jurgel-63 Kalmar 23.43
47 Alexander Lindholm-90 Bollnäs 23.47
48 Sandy Bengtsson Oskarshamns SK 23.55
49 Erik Karlsson -91 Målilla Mörlunda SKI 24.06
50 Nicholas Nilsson-66 Kalmar 24.09
51 Mikael Jervelind-62 Kalmar 24.20
52 Henrik Persson-96 Målerås IF 24.28
53 Jonas Persson-71 Målerås IF 24.40
54 Per Styrlin-62 Kalmar RC 24.42
55 Christoffer Bengtsson Oskarshamns SK 24.47
56 Fabian Brandstedt-97   24.52
57 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 24.54
58 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 24.55
59 Peter Mårdh   25.12
60 Ove Bäckström -60 Atlas Copco 25.26
61 Jesper Rosander -64 Uvahult 26.13
62 Åke Pettersson -50 IFK Kåremo 26.26
63 Olle Johansson-38 Färjestaden Motion 27.10
64 Mats Martinsson -44 LRF Konsult 27.43
65 Roland Johansson-54 Norba SK 27.57
66 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 28.07
67 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 28.38
68 Björn Svensson-59 Kisa SK 30.55
69 Arne Hertzberg-45 Kalmar 34.28
70 Magnus Johansson Målerås IF 35.01
71 Carl-Johan Hultenius-42 Färjestaden Motion 37.58
72 Rolf Petersson Fredriksskans 38.44
       
  Kvinnor 5 km    
1 Johanna Nilsson-83 Högby IF 18.13
2 Camilla Persson-62 Högby IF 21.26
3 Julia Lundquist-92 Glasrikets RC 21.55
4 Linda Fredriksson-78 Högby IF 22.12
5 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC 23.57
6 Maria Tell Högby IF 25.19
7 Frida Danielsson-93 Hultsfreds LK 25.32
8 Ida Zetterström-98 Målilla Mörlunda SKI 25.39
9 Kristina Runemalm-60 Glasrikets RC 26.07
10 Emelie Danielsson-90 Hultsfreds LK 27.09
11 AnnKarin Claesson-48   27.16
12 Ingalill Lundh-58 Kalmar 27.32
13 Cecilia Karlsson-73   27.41
14 Marie Svahn-76   28.25
15 Elisabeth Danielsson-69 Vimmerby OK 28.58
16 Hanna Östergren-78 Glasrikets RC 30.00
17 Magdalena Persson-91 Högby IF 30.11
18 Elin Lundqvist-97 Nybro Ski 30.49
19 Camilla Lindström-71 Högby IF 31.15
20 Lotta Brandt   31.37
21 Berit Petersson-51 Kalmar 34.16
22 Christina Söllscher-48 Högby IF 34.33
 
  P 13, 2 km    
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 6.49
 
  P 11, 2 km    
1 Lukas Mirbt-98 Uppsala 4.31
       
  P9 1km    
1 Anton Nordlander-99 Påryd 4.08
2 Emil Danielsson-99 Färjestaden 4.37
3 Daniel Rydqvist-01   4.57
       
  F 13, 2 km    
1 Irma Ekmecic-96 Högby IF 9.42
       
  F11, 2 km    
1 Emma Johansson-97 Bergkvara AIF 4.15
2 Annie Johansson-97 Bergkvara AIF 4.17
3 Elina Danielsson-97 Färjestaden 4.22
       
  F 9, 1 km    
1 Jennica Rosenström-02 Årsta 5.08
       
       
 
     
  © HIF, uppdaterad 2008-12-31