<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Skälbyloppet, lördag 4 april 2009  
  Inkl. Kalmar Länsmästerskap i terräng  
     
 
Arrangör: Högby IF Väder: Strålande sol, +15°C
Tävlingsplats: Skälby, Kalmar Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
 
     
 
  Män 4.140m  
1 Daniel Johansson-75 Kalmar OK 13.20
2 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK 13.32
3 Markus Andersson-85 Högby IF 13.39
4 Tomas Olsson-77 Högby IF 13.40
5 Christoffer Fogel-84 Målilla Mörlunda SKI 13.56
6 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK 13.57
7 Pär Josefsson-89 Högby IF 14.02
8 Simon Rohde-89 Högby IF 14.03
9 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 14.07
10 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK 14.11
11 Anders Dahlström-60 Högby IF 14.19
12 Stefan Johansson-80 IK Sisu 14.32
13 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 14.40
14 Marcus Nilsson-91 Högby IF 14.47
15 Camilo Karlstöm-89 Högby IF 14.48
16 Marcus Petersson-93 Oskarshamns SK 14.52
17 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 14.57
18 Stefan Johansson-59 Brittatorps TK 14.59
19 Linus Dahlström-92 Högby IF 15.02
20 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.09
21 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 15.16
22 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 15.25
23 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI 15.34
24 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK 15.42
25 Per Andersson-60 Högby IF 15.48
26 Kent Lindblad-71 Kalmar OK 15.55
27 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK 15.58
28 Ola Slättengren-63 Högby IF 16.00
29 Stefan Axelsson-74 Glasrikets RC 16.28
30 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 16.35
31 Alexander Fogel-90 Målilla Mörlunda SKI 16.35
32 Robin Slättengren-91 Högby IF 16.39
33 Filip Andersson-90 Högby IF 16.46
34 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC 16.53
35 Zef Kolaj-94 Högby IF 17.17
36 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC 17.36
37 Lars Ackerot-81 Högby IF 17.52
38 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC 18.07
39 Dennis Johansson-59 Glasrikets RC 19.02
40 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 22.55
       
  Kvinnor 4.140m  
1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 14.50
2 Johanna Nilsson-83 Högby IF 15.37
3 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 16.45
4 Jessica Gylfe-80 Högby IF 16.50
5 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK 16.54
6 Camilla Persson-62 Högby IF 17.39
7 Susanne Zetterström-70 Målilla Mörlunda SKI 17.58
8 Katarina Nilsson-56 Högby IF 18.05
9 Iréne Carlsson-63 Glasrikets RC 18.06
10 Iréne Rohde-56 Högby IF 18.25
11 Lena Thor-67 Högby IF 18.52
12 Anita Jönsson-63 Högby IF 18.58
13 Sara Dolk-70 Tjust Bike RC 19.03
14 Maria Tell-93 Högby IF 19.49
15 Marina Martinsson-62 Målilla Mörlunda SKI 20.06
16 Anna Svensson-78 Glasrikets RC 20.12
17 Lilian Brorsson-47 Högby IF 20.48
18 Kristina Runemalm-60 Glasrikets RC 20.49
19 Annika Klemming-69 Lerum 23.32
       
  Män 8.040m  
1 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF 29.30
2 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 29.35
3 Magnus Andersson-57 Högby IF 30.00
4 Mikael Palmgren-71 OK Njudung 30.28
5 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK 30.35
6 Mattias Håkansson-79 Glasriket RC 30.45
7 Krister Andersson-73 Kalmar 31.07
8 Henrik Björkholm-78 FI Kalmarsund 31.37
9 Mats Wendell-71 Rotvik 31.55
10 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 32.03
11 Peter Jonsson-69 Målilla-Mörlunda SKI 32.29
12 Tomas Holmström-63 Ålems OK 32.43
13 Fredrik Håkansson-68 Kalmar OK 32.51
14 Klas Eriksson-72 Polisens IF 33.08
15 Anders Lilja-79   33.16
16 David Bouafres-68 Oskarshamns SK 33.17
17 Sverker Ivarsson-76 Oskarshamns SK 34.27
18 Peter Joelsson-56 Ålems OK 36.02
19 Anders Gustavsson-84 Kalmar 36.10
20 Henrik Aronsson-79 Kalmar 36.50
21 Per Svensson-58 Högby IF 40.12
22 Mikael Lyngbrant-73 Kalmar 42.26
23 L-G Nilsson-60 Oskarshamns SK 43.01
       
  Kvinnor 8.040m  
1 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK 31.28
2 Siv Persson-70 Målilla-Mörlunda SKI 32.59
3 Anna Rylander -89 OK Njudung 38.46
4 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK 43.00
       
  P15 4.140m  
1 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 14.40
2 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.09
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 17.17
       
  P11 1.380m  
1 Nils Hammaräng-Grip-98 Högby IF 5.27
2 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 5.35
3 Albin Lindblad-98 Högby IF 5.36
4 Jonathan Jonsson-99 Målilla Mörlunda Ski 6.03
5 Elias Lindblad-98 Kalmar OK 6.26
       
  F11 1.380m  
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 5.41
2 Ida Zetterström-98 Målilla Mörlunda Ski 6.04
3 Agnes Lindblad-99 Kalmar OK 6.50
4 Ronja Kandennäs-99 Högby IF 7.13
5 Maja Holberg-99 Högby IF 7.23
6 Emelie Jönsson-99 Högby IF 7.35
       
  P9 1.380m  
1 Fabian Lindblad-00 Högby IF 7.46
       
  F9 1.380m  
1 Hilda Klemming-02 Lerum 10.10
 
Kalmar Länsmästerskap i terräng
 
  Män 4.140m  
1 Daniel Johansson-75 Kalmar OK 13.20
2 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK 13.32
3 Markus Andersson-85 Högby IF 13.39
4 Tomas Olsson-77 Högby IF 13.40
5 Christoffer Fogel-84 Målilla Mörlunda SKI 13.56
6 Pär Josefsson-89 Högby IF 14.02
7 Simon Rohde-89 Högby IF 14.03
8 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 14.07
9 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK 14.11
10 Anders Dahlström-60 Högby IF 14.19
11 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 14.40
12 Marcus Nilsson-91 Högby IF 14.47
13 Camilo Karlstöm-89 Högby IF 14.48
14 Marcus Petersson-93 Oskarshamns SK 14.52
15 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 14.57
16 Linus Dahlström-92 Högby IF 15.02
17 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.09
18 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 15.16
19 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 15.25
20 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI 15.34
21 Per Andersson-60 Högby IF 15.48
22 Kent Lindblad-71 Kalmar OK 15.55
23 Ola Slättengren-63 Högby IF 16.00
24 Stefan Axelsson-74 Glasrikets RC 16.28
25 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 16.35
26 Alexander Fogel-90 Målilla Mörlunda SKI 16.35
27 Robin Slättengren-91 Högby IF 16.39
28 Filip Andersson-90 Högby IF 16.46
29 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC 16.53
30 Zef Kolaj-94 Högby IF 17.17
31 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC 17.36
32 Lars Ackerot-81 Högby IF 17.52
33 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC 18.07
34 Dennis Johansson-59 Glasrikets RC 19.02
35 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 22.55
       
  Kvinnor 4.140m  
1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 14.50
2 Johanna Nilsson-83 Högby IF 15.37
3 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 16.45
4 Jessica Gylfe-80 Högby IF 16.50
5 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK 16.54
6 Camilla Persson-62 Högby IF 17.39
7 Susanne Zetterström-70 Målilla Mörlunda SKI 17.58
8 Katarina Nilsson-56 Högby IF 18.05
9 Iréne Carlsson-63 Glasrikets RC 18.06
10 Iréne Rohde-56 Högby IF 18.25
11 Lena Thor-67 Högby IF 18.52
12 Anita Jönsson-63 Högby IF 18.58
13 Sara Dolk-70 Tjust Bike RC 19.03
14 Maria Tell-93 Högby IF 19.49
15 Marina Martinsson-62 Målilla Mörlunda SKI 20.06
16 Anna Svensson-78 Glasrikets RC 20.12
17 Lilian Brorsson-47 Högby IF 20.48
18 Kristina Runemalm-60 Glasrikets RC 20.49
       
  P15 4.140m  
1 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 14.40
2 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.09
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 17.17
       
  P11 1.380m  
1 Nils Hammaräng-Grip-98 Högby IF 5.27
2 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 5.35
3 Albin Lindblad-98 Högby IF 5.36
4 Jonathan Jonsson-99 Målilla Mörlunda Ski 6.03
5 Elias Lindblad-98 Kalmar OK 6.26
       
  F11 1.380m  
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 5.41
2 Ida Zetterström-98 Målilla Mörlunda Ski 6.04
3 Agnes Lindblad-99 Kalmar OK 6.50
4 Ronja Kandennäs-99 Högby IF 7.13
5 Maja Holberg-99 Högby IF 7.23
6 Emelie Jönsson-99 Högby IF 7.35
 
  Män 35-44år 4.140m  
1 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 14.07
2 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK 14.11
3 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 15.16
4 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI 15.34
5 Kent Lindblad-71 Kalmar OK 15.55
6 Stefan Axelsson-74 Glasrikets RC 16.28
       
  Män 45-54år 4.140m  
1 Anders Dahlström-60 Högby IF 14.19
2 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 14.57
3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 15.25
4 Per Andersson-60 Högby IF 15.48
5 Ola Slättengren-63 Högby IF 16.00
6 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC 18.07
7 Dennis Johansson-59 Glasrikets RC 19.02
       
  Män 55-64år 4.140m  
1 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC 17.36
       
  Män 65år+ 4.140m  
1 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 22.55
       
  Kvinnor 35-44år 4.140m  
1 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK 16.54
2 Susanne Zetterström-70 Målilla Mörlunda SKI 17.58
3 Lena Thor-67 Högby IF 18.52
4 Sara Dolk-70 Tjust Bike RC 19.03
       
  Kvinnor 45-54år 4.140m  
1 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 16.45
2 Camilla Persson-62 Högby IF 17.39
3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 18.05
4 Iréne Carlsson-63 Glasrikets RC 18.06
5 Iréne Rohde-56 Högby IF 18.25
6 Anita Jönsson-63 Högby IF 18.58
7 Marina Martinsson-62 Målilla Mörlunda SKI 20.06
8 Kristina Runemalm-60 Glasrikets RC 20.49
       
  Kvinnor 55-64år 4.140m  
1 Lilian Brosson-47 Högby IF 20.48
 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-11-08