<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  UDM för klubblag, kval 1, Söndag 17 maj 2009  
     
 
Datum: Söndagen 17 maj. Plats: Fredriksskans, Kalmar
Arrangör: Högby IF, FIK Färjestaden och Kalmar SK
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Eltid: Bo Björkholm
Väder: Soligt och 16-17°C
 
     
 
  Pojkar 15        
1. FI Kalmarsund 19 p. (4st grensegrar)      
2. Högby IF 19 p. (3st grensegrar)      
3. Kalmar SK 10 p.      
           
  100 m     -1.6  
1. Anton Persson -94 Högby IF 12.48   3 p.
2. Johannes Gustafsson -95 Kalmar SK 12.67   2 p.
3. Mattias de Graaf -94 FI Kalmarsund 13.23   1 p.
           
  800 m        
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 2.16.43   3 p.
2. Mathias Arnesson -94 FI Kalmarsund 2.23.74   2 p.
3. Kevin Nordenhög -95 Kalmar SK 2.26.56   1 p.
           
  100m Häck     -1.1  
1. Mathias Arnesson -94 FI Kalmarsund 15.60   3 p.
2. Zef Kolaj -94 Högby IF 18.02   2 p.
3. Carl Alvelid -95 Kalmar SK 20.32   1 p.
           
  Längd        
1. Olle Willsund -94 Högby IF 5.88 0.0 3 p.
2. Marcus Juhlin -95 Kalmar SK 5.05 0.2 2 p.
3. Mattias de Graaf -94 FI Kalmarsund 4.98 0.0 1 p.
           
  Stav        
1. Micael Fagö -94 FI Kalmarsund 3.28   3 p.
2. Zef Kolaj -94 Högby IF 2.83   2 p.
3. Emil Quick -95 Kalmar SK 2.08   1 p.
           
  Kula 4.0        
3. Frederick Svensbergh -94 FI Kalmarsund 13.06   3 p.
1. Olle Willsund -94 Högby IF 12.44   2 p.
2. Marcus Juhlin -95 Kalmar SK 11.09   1 p.
           
  Slägga 4.0        
1. Mikael Fagö -94 FI Kalmarsund 33.82   3 p.
2. Anton Persson -94 Högby IF 29.96   2 p.
3. Adam Strand -95 Kalmar SK 23.83   1 p.
           
  Stafett 4 x 100m        
1. FI Kalmarsund   48.81   3 p.
  Mathias Arnesson -94, Mattias de Graaf -94, Micael Fagö -94, Frederick Svensbergh -94
2. Högby IF   49.56   2 p.
  Zef Kolaj -94, Olle Willsund -94, Ken Slättengren -95, Anton Persson -94
3. Kalmar SK   49.79   1 p.
  Marcus Juhlin -95, Carl Alvelid -95, Kevin Nordenhög -95, Johannes Gustafsson -95
           
           
  Pojkar 13        
1. IK Hinden 37 p.      
2. IFK Växjö, lag 1 29 p.      
3. IFK Växjö, lag 2 21,5 p.      
4. Kalmar SK 17 p.      
5. Högby IF 15,5 p.      
           
  80 m     0.4  
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 10.52   5 p.
2. Sebastian Runbom -96 IFK Växjö, lag 1 10.84   4 p.
3. Carl Wiberg -97 IFK Växjö, lag 2 11.78   3 p.
4. Oscar Verterics -96 Högby IF 12.25   2 p.
5. Pontus Hjertquist-Borg -96 Kalmar SK 13.25   1 p.
           
  600 m        
1. Elias Fransson -96 IFK Växjö, lag 1 1.52.25   5 p.
2. Daniel Lundborg -97 IFK Växjö, lag 2 1.55.59   4 p.
3. Jan Jakoubek -97 IK Hinden 1.56.16   3 p.
4. Adam Kjellnäs -96 Kalmar SK 1.57.09   2 p.
5. Philip Börnå -97 Högby IF 2.08.08   1 p.
           
  60m Häck     -2.5  
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 9.77   5 p.
2. Sebastian Gyllensten -96 IFK Växjö, lag 1 10.57   4 p.
3. Linus Wiik -96 Kalmar SK 12.59   3 p.
4. Carl Wiberg -97 IFK Växjö, lag 2 12.60   2 p.
5. Viktor Nilsson -97 Högby IF 13.42   1 p.
           
  Höjd        
1. Hugo Perhamn -96 IK Hinden 1.50   5 p.
2. Gustav Rydén -96 IFK Växjö, lag 1 1.43   4 p.
3. Marcus Malmquist -96 Kalmar SK 1.35   3 p.
4. Philip Börnå -97 Högby IF 1.25   1,5 p.
4. Sixten Widholm -97 IFK Växjö, lag 2 1.25   1,5 p.
           
  Tresteg, zon        
1. Hugo Perhamn -96 IK Hinden 10.12 1.1 5 p.
2. Sebastian Gyllensten -96 IFK Växjö, lag 1 9.72 1.7 4 p.
3. Fredrik Holmberg -97 IFK Växjö, lag 2 9.69 1.9 3 p.
4. Linus Wiik -96 Kalmar SK 8.88 1.8 2 p.
5. Viktor Nilsson -97 Högby IF 8.24 2.5 1 p.
      8.16 0.5  
  Diskus 0.6        
1. Felix Persson -97 IK Hinden 20.22   5 p.
2. Alfred Helgesson -96 Högby IF 20.16   4 p.
3. Adam Kjellnäs -96 Kalmar SK 20.00   3 p.
4. Gustaf Moskog -97 IFK Växjö, lag 2 15.22   2 p.
5. Christian Svensson -96 IFK Växjö, lag 1 15.12   1 p.
           
  Spjut 400        
1. Jan Jakoubek -97 IK Hinden 29.44   5 p.
2. Oscar Verterics -96 Högby IF 25.72   4 p.
3. Gustaf Moskog -97 IFK Växjö, lag 2 21.64   3 p.
4. Gustav Rydén -96 IFK Växjö, lag 1 21.62   2 p.
5. Marcus Malmquist -96 Kalmar SK 19.48   1 p.
           
  Stafett 4 x 80m        
1. IFK Växjö, lag 1   44.47   5 p.
  Elias Fransson -96, Christian Svensson -96, Sebastian Gyllensten -96, Sebastian Runbom -96
2. IK Hinden   45.54   4 p.
  Felix Persson -97, Joakim Stenström -96, Jan Jakoubek -97, Hugo Perhamn -96
3. IFK Växjö, lag 2   47.07   3 p.
  Daniel Lundborg -97, Carl Wiberg -97, Sixten Widholm -97, Fredrik Holmberg -97
4. Kalmar SK   48.51   2 p.
  Linus Wiik -96, Adam Kjellnäs -96, Pontus Hjertquist Borg -96, Marcus Malmquist -96
5. Högby IF   52.77   1 p.
  Alfred Helgesson -96, Oskar Vertetics -96, Viktor Nilsson -97, Philip Börnå -97
           
           
  Pojkar 11        
1. IFK Växjö 34 p.      
2. IK Hinden 28 p.      
3. FIK Färjestaden 26 p.      
4. Högby IF 22 p.      
5. Kalmar SK 8 p.      
           
  60 m     -0.8  
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 9.02   5 p.
2. Arvid Lindgren -98 IFK Växjö 9.33   4 p.
3. Simon Persson -98 Högby IF 9.39   3 p.
4. Jacob Green -98 FIK Färjestaden 9.66   2 p.
5. Alexander Bladh -99 Kalmar SK 10.85   1 p.
           
  600 m        
1. Arvid Lindgren -98 IFK Växjö 1.59.06   5 p.
2. Robin Gustavsson -99 Högby IF 2.04.63   4 p.
3. Olle Lindqvist -98 FIK Färjestaden 2.06.21   3 p.
4. Herman Nicklasson -98 IK Hinden 2.14.47   2 p.
5. Karar Haidar Mhawel -99 Kalmar SK 2.30.47   1 p.
           
  60m Häck     -1.9  
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 12.56   5 p.
2. Viktor Kjellsson -98 IFK Växjö 12.59   4 p.
3. Simon Persson -98 Högby IF 12.82   3 p.
4. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 12.84   2 p.
Vakant Kalmar SK dns    
           
  Höjd        
1. Linus Ämtvall -98 FIK Färjestaden 1.35   5 p.
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 1.25   4 p.
3. Albin Lundström -98 IK Hinden 1.25   3 p.
4. Anton Carlsson -98 IFK Växjö 1.10   2 p.
5. Jacob Eriksson -98 Kalmar SK 1.05   1 p.
           
  Längd, zon        
1. Theodor Ahlström -98 IFK Växjö 3.99 -1.8 5 p.
2. Herman Nicklasson -98 IK Hinden 3.87 -1.5 4 p.
3. Olle Lindqvist -98 FIK Färjestaden 3.58 -2.0 3 p.
4. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 3.10 -1.1 2 p.
5. Jacob Eriksson -98 Kalmar SK 2.81 -1.9 1 p.
           
  Kula 2.0        
1. Örn Östenberg -98 IFK Växjö 9.06   5 p.
2. Elias Landström -99 IK Hinden 7.87   4 p.
3. Alexander Bladh -99 Kalmar SK 7.29   3 p.
4. Jacob Green -98 FIK Färjestaden 6.98   2 p.
5. Albin Lindblad -98 Högby IF 6.64   1 p.
           
  Spjut 400        
1. Theodor Ahlström -98 IFK Växjö 27.73   5 p.
2. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 21.29   4 p.
3. Jonathan Weister -98 Högby IF 16.77   3 p.
4. Philip Allansson -99 IK Hinden 16.30   2 p.
5. Karar Haidar Mhawel -99 Kalmar SK 13.43   1 p.
           
  Stafett 5 x 60m        
1. FIK Färjestaden   47.46   5 p.
  Jaco Green -98, Elias Engström -98, Linus Ämtvall -98, Olle Lindqvist -98, Victor Sundström -98
2. IFK Växjö   47.53   4 p.
  Anton Carlsson -98, Theodor Ahlström -98, Viktor Kjellsson -98, Örn Östenberg -98, Arvid Lindgren -98
3. IK Hinden   48.77   3 p.
  Christoffer Karlsén -99, Elias Landström -99, Herman Nicklasson -98, Albin Lundström -98, Philip Allansson -99
4. Högby IF   50.54   2 p.
  Jonathan Weister -98, Nils Hammaräng Grip-98, Karl Axelsson -98, Albin Lindblad -98, Simon Persson -98
  Kalmar SK   DNS    
           
           
  Flickor 15        
1. IFK Växjö 25 p.      
2. FI Kalmarsund 24 p.      
3. IK Hinden 18 p.      
4. Kalmar SK 12 p.      
           
  100 m     -0.7  
1. Nikki Berglund -94 FI Kalmarsund 13.08   4 p.
2. Alicia Grenmyr -95 IK Hinden 13.64   3 p.
3. Fanny Hagberg -95 IFK Växjö 13.93   2 p.
4. Agnes Franzén -95 Kalmar SK 16.17   1 p.
           
  800 m        
1. Frida Jansson -95 IFK Växjö 2.33.30   4 p.
2. Hanna Fredriksson -94 IK Hinden 2.41.34   3 p.
3. Frida Petersson -94 FI Kalmarsund 2.42.87   2 p.
4. Emma Petersson -95 Kalmar SK 2.58.61   1 p.
           
  80m Häck     -1.8  
1. Nikki Berglund -94 FI Kalmarsund 12.24   4 p.
2. Alice Petersson -95 Kalmar SK 12.78   3 p.
3. Hanna Hultemark -95 IFK Växjö 13.12   2 p.
4. Alicia Grenmyr -95 IK Hinden 14.65   1 p.
           
  Längd        
1. Tova Österberg -94 FI Kalmarsund 5.52 0.8 4 p.
2. Elin Andersson -95 IFK Växjö 5.25 0.8 3 p.
3. Emma Lembke -94 IK Hinden 3.99 0.9 2 p.
4. Agnes Franzén -95 Kalmar SK 3.61 0.4 1 p.
           
  Stav        
1. Sofia Wiberg -95 IFK Växjö 2.45   4 p.
2. Tova Österberg -94 FI Kalmarsund 2.35   3 p.
3. Alice Petersson -95 Kalmar SK 2.35   2 p.
Thea Lundgren -94 IK Hinden dns    
           
  Kula 3.0        
1. Hedda Liljegren -94 IK Hinden 10.13   4 p.
2. Molly Bergvall -95 IFK Växjö 9.86   3 p.
3. Beata Kristiansson -94 FI Kalmarsund 9.55   2 p.
4. Elsa Gustavsson -95 Kalmar SK 7.98   1 p.
           
  Slägga 3.0        
1. Thea Lundgren -94 IK Hinden 25.84   4p.
2. Sara Lundkvist -95 IFK Växjö 25.51   3p.
3. Beata Kristiansson -94 FI Kalmarsund 20.86   2p.
4. Sara Eriksson -95 Kalmar SK 20.67   1p.
           
  Stafett 4 x 100m        
1. IFK Växjö   50.89   4 p.
  Fanny Hagberg -95, Sofia Wiberg -95, Hanna Hultemark -95, Elin Andersson -95
2. FI Kalmarsund   53.52   3 p.
  Nikki Berglund -94, Frida Petersson -94, Agnes Knutsson -94, Tova Österberg -94
3. Kalmar SK   55.42   2 p.
  Malin Wickström -95, Emma Petersson -95, Agnes Franzén -95, Alice Petersson -95
4. IK Hinden   56.45   1 p.
  Alicia Grenmyr -95, Hedda Liljegren -94, Thea Lundgren -94, Emma Lembke -94
           
           
  Flickor 13        
1. IFK Växjö, lag 2 57 p.      
2. IFK Växjö, lag 1 56 p.      
3. IFK Växjö, lag 4 49 p.      
4. Högby IF 45 p.      
5. Kalmar SK, lag 1 39 p.      
6. FIK Färjestaden 31 p.      
7. IFK Växjö, lag 3 30 p.      
8. IK Hinden 28 p.      
9. Kalmar SK, lag 2 25 p.      
           
  80 m Heat 1     -1.9  
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 11.65    
2. Ida Björklund -96 IFK Växjö, lag 2 11.66    
3. Felicia Munge -96 IFK Växjö, lag 1 11.72    
4. Emily Garney -96 Kalmar SK, lag 1 11.80    
5. Elin Gustavsson -96 FIK Färjestaden 12.05    
           
  80 m Heat 2     -0.0  
1. Nathalie Sjöholm -97 Kalmar SK, lag 2 11.79    
2. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö, lag 4 11.84    
3. Josefina Axelsson -97 IK Hinden 12.37    
4. Fanny Söderling -97 IFK Växjö, lag 3 13.31    
           
  80 m Sammanställning        
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 11.65   9 p.
2. Ida Björklund -96 IFK Växjö, lag 2 11.66   8 p.
3. Felicia Munge -96 IFK Växjö, lag 1 11.72   7 p.
4. Nathalie Sjöholm -97 Kalmar SK, lag 2 11.79   6 p.
5. Emily Garney -96 Kalmar SK, lag 1 11.80   5 p.
6. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö, lag 4 11.84   4 p.
7. Elin Gustavsson -96 FIK Färjestaden 12.05   3 p.
8. Josefina Axelsson -97 IK Hinden 12.37   2 p.
9. Fanny Söderling -97 IFK Växjö, lag 3 13.31   1 p.
           
  600 m        
1. Linn Bengtsson -97 IFK Växjö, lag 4 1.47.92   9 p.
2. Sofia Andersson -96 IFK Växjö, lag 2 1.49.28   8 p.
3. Ellen Fransson -96 IFK Växjö, lag 1 1.52.60   7 p.
4. Amanda Finnhult -97 IFK Växjö, lag 3 1.57.33   6 p.
5. Hilda Tove -96 Kalmar SK, lag 1 1.58.69   5 p.
6. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 2.09.17   4 p.
7. Fanny Nilsson -96 FIK Färjestaden 2.09.68   3 p.
8. Angelica Milosevic -96 IK Hinden 2.10.46   2 p.
9. Emma Bergsell -97 Kalmar SK, lag 2 2.11.11   1 p.
           
  60m Häck Heat 1     -1.0  
1. Stina Hedvall -96 IFK Växjö, lag 1 10.39    
2. Ida Björklund -96 IFK Växjö, lag 2 11.04    
3. Linn Bengtsson -97 IFK Växjö, lag 4 11.16    
4. Anna Hermann -97 IFK Växjö, lag 3 11.23    
5. Signe Karlsson -96 Kalmar SK, lag 1 12.05    
           
  60m Häck Heat 2     -0.8  
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 10.72    
2. Ida Karlsson -96 IK Hinden 11.40    
3. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK, lag 2 12.50    
4. Elvira Bengtsson -97 FIK Färjestaden 12.95    
           
  60m Häck Sammanställning        
1. Stina Hedvall -96 IFK Växjö, lag 1 10.39   9 p.
2. Irma Ekmecic -96 Högby IF 10.72   8 p.
3. Ida Björklund -96 IFK Växjö, lag 2 11.04   7 p.
4. Linn Bengtsson -97 IFK Växjö, lag 4 11.16   6 p.
5. Anna Hermann -97 IFK Växjö, lag 3 11.23   5 p.
6. Ida Karlsson -96 IK Hinden 11.40   4 p.
7. Signe Karlsson -96 Kalmar SK, lag 1 12.05   3 p.
8. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK, lag 2 12.50   2 p.
9. Elvira Bengtsson -97 FIK Färjestaden 12.95   1 p.
           
  Höjd        
1. Edona Mehmeti -96 Högby IF 1.49   9 p.
2. Ellen Severinsson -96 IFK Växjö, lag 2 1.46   8 p.
3. Jonna Lindéen -96 Kalmar SK, lag 1 1.43   7 p.
4. Stina Hedvall -96 IFK Växjö, lag 1 1.43   6 p.
5. Amanda Siklund -97 Kalmar SK, lag 2 1.35   5 p.
6. Johanna Sunesson -97 IFK Växjö, lag 3 1.30   4 p.
8. Elin Gustavsson -96 FIK Färjestaden 1.25   3 p.
7. Beatrice Lantz -97 IFK Växjö, lag 4 1.25   2 p.
9. Tanja Mahmoudkhan -96 IK Hinden 1.20   1 p.
           
  Tresteg, zon        
1. Anna Hermann -97 IFK Växjö, lag 3 10.02 0.8 9 p.
2. Hanna Hoff -97 IFK Växjö, lag 4 10.00 1.7 8 p.
3. Felicia Munge -96 IFK Växjö, lag 1 9.55 0.3 7 p.
4. Emme Liddle -96 IFK Växjö, lag 2 9.26 0.7 6 p.
5. Signe Karlsson -96 Kalmar SK, lag 1 9.15 0.7 5 p.
6. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 9.08 1.0 4 p.
7. Josefina Axelsson -97 IK Hinden 8.40 1.1 3 p.
8. Hilda Petersson -97 Kalmar SK, lag 2 8.34 1.3 2 p.
9. Molly Ämtvall -97 FIK Färjestaden 8.02 1.6 1 p.
           
  Diskus 0.6        
1. Emma Eriksson -96 IFK Växjö, lag 2 23.07   9 p.
2. Lisa Johansson -96 FIK Färjestaden 21.73   8 p.
3. Ida Karlsson -96 IK Hinden 21.43   7 p.
4. Olivia Arwin -96 IFK Växjö, lag 1 20.75   6 p.
5. Amanda Landegren -97 IFK Växjö, lag 4 20.67   5 p.
6. Nathalie Sjöholm -97 Kalmar SK, lag 2 20.33   4 p.
7. Amanda Gullberg-S -96 Kalmar SK, lag 1 15.40   3 p.
8. Sedina Ibricic -96 Högby IF 14.33   2 p.
9. Ida Klüft -97 IFK Växjö, lag 3 12.82   1 p.
           
  Spjut 400        
1. Fanny Nilsson -96 FIK Färjestaden 24.31   9 p.
2. Edona Mehmeti -96 Högby IF 21.32   8 p.
3. Agnes Brodén -96 IFK Växjö, lag 1 20.72   7 p.
4. Beatrice Lantz -97 IFK Växjö, lag 4 19.73   6 p.
5. Ellen Severinsson -96 IFK Växjö, lag 2 19.62   5 p.
6. Tanja Mahmoudkhan -96 IK Hinden 15.24   4 p.
7. Klara Alveliv -96 Kalmar SK, lag 1 15.22   3 p.
8. Jessica Sandberg -97 IFK Växjö, lag 3 14.44   2 p.
9. Emily Engelholm -97 Kalmar SK, lag 2 11.69   1 p.
           
  Stafett 4 x 80m Heat 1        
1. IFK Växjö, lag 4   45.69    
  Amanda Landegren -97, Llnn Bengtsson -97, Kajsa Andersson -97, Hanna Hoff -97
2. Kalmar SK, lag 1   45.86    
  Jonna Lindéen -96, Emily Garney -96, Hilda Tove -96, Signe Karlsson -96
3. IFK Växjö, lag 1   46.37    
  Felicia Munge -96, Agnes Brodén -96, Olivia Arwin -96, Stina Hedvall -96
4. IFK Växjö, lag 2   46.39    
  Emma Liddle -96, Emma Eriksson -96, Sofia Andersson -96, Ida Björklund 96
5. Högby IF   48.30    
  Sedina Ibricic -96, Edona Mehmeti -96, Ofelia Karlsson -96, Irma Ekmecic -96
           
  Stafett 4 x 80m Heat 2        
1. IK Hinden   47.14    
  Josefina Axelsson -97, Isabella Axelsson -96, Ida Karlsson -96, Angelica Milosevic -96
2. Kalmar SK, lag 2   47.63    
  Amanda Siklund -97, Evelinn Hammarström -97, Hilda Petersson -97, Nathalie Sjöholm -97
3. FIK Färjestaden   47.70    
  Molly Ämtvall -97, Elin Gustavsson -96, Lisa Johansson -96, Fanny Nilsson -96
4. IFK Växjö, lag 3   48.20    
  Johanna Sunesson -97, Jessica Sandberg -97, Ida Klüft -97, Fanny Söderling -97
           
  Stafett 4 x 80m Sammanställning        
1. IFK Växjö, lag 4   45.69   9 p.
  Amanda Landegren -97, Llnn Bengtsson -97, Kajsa Andersson -97, Hanna Hoff -97
2. Kalmar SK, lag 1   45.86   8 p.
  Jonna Lindéen -96, Emily Garney -96, Hilda Tove -96, Signe Karlsson -96
3. IFK Växjö, lag 1   46.37   7 p.
  Felicia Munge -96, Agnes Brodén -96, Olivia Arwin -96, Stina Hedvall -96
4. IFK Växjö, lag 2   46.39   6 p.
  Emma Liddle -96, Emma Eriksson -96, Sofia Andersson -96, Ida Björklund 96
5. IK Hinden   47.14   5 p.
  Josefina Axelsson -97, Isabella Axelsson -96, Ida Karlsson -96, Angelica Milosevic -96
6. Kalmar SK, lag 2   47.63   4 p.
  Amanda Siklund -97, Evelinn Hammarström -97, Hilda Petersson -97, Nathalie Sjöholm -97
7. FIK Färjestaden   47.70   3 p.
  Molly Ämtvall -97, Elin Gustavsson -96, Lisa Johansson -96, Fanny Nilsson -96
8. IFK Växjö, lag 3   48.20   2 p.
  Johanna Sunesson -97, Jessica Sandberg -97, Ida Klüft -97, Fanny Söderlnig -97
9. Högby IF   48.30   1 p.
  Sedina Ibricic -96, Edona Mehmeti -96, Ofelia Karlsson -96, Irma Ekmecic -96
           
           
  Flickor 11        
1. IFK Växjö, lag 1 45 p.      
2. Högby IF, lag 1 39 p.      
3. IFK Växjö, lag 2 36 p.      
4. Kalmar SK 32 p.      
5. FIK Färjestaden 29 p.      
6. IK Hinden 23 p.      
7. Högby IF, lag 2 19 p.      
           
  60 m     -1.2  
1. Sofie Borssén -98 Kalmar SK 9.16   7 p.
2. Sanna Bergman -98 FIK Färjestaden 9.54   6 p.
3. Lovisa Karlsson -00 Högby IF, lag 1 9.61   5 p.
4. Alicia Carlsson -98 IFK Växjö, lag 2 9.91   4 p.
5. Maja Eriksson -98 IFK Växjö, lag 1 9.92   3 p.
6. Ronja Kandenäs -99 Högby IF, lag 2 10.96   2 p.
7. Petra Zarki -98 IK Hinden 11.06   1 p.
           
  600 m        
1. Sofie Borssén -98 Kalmar SK 2.06.94   7 p.
2. Ebba Petersson -98 IFK Växjö, lag 1 2.08.88   6 p.
3. Elize Danielsson -98 IFK Växjö, lag 2 2.11.48   5 p.
4. Alma Carlsson -99 FIK Färjestaden 2.12.58   4 p.
5. Wilma Nilsson -98 Högby IF, lag 1 2.19.02   3 p.
6. Agnes Karonen -99 IK Hinden 2.29.38   2 p.
7. Maja Holberg -99 Högby IF, lag 2 2.31.04   1 p.
           
  60m Häck     -2.5  
1. Elin Vertetics -98 Högby IF, lag 1 11.78   7 p.
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 12.28   6 p.
3. Mikaela Linnér -98 IFK Växjö, lag 1 12.58   5 p.
4. Ida Kandenäs -98 Högby IF, lag 2 13.91   4 p.
5. Olivia Karlsson -00 Kalmar SK 13.94   3 p.
6. Josefina Fransson -98 IK Hinden 15.17   2 p.
7. Sofia Mileusnic -98 IFK Växjö, lag 2 17.76   1 p.
           
  Höjd        
1. Maja Högstedt -98 IFK Växjö, lag 2 1.33   7 p.
2. Alexia Lillhav -98 IFK Växjö, lag 1 1.30   6 p.
3. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 1.25   5 p.
4. Lovisa Karlsson -00 Högby IF, lag 1 1.15   4 p.
5. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 1.15   3 p.
6. Olivia Karlsson -00 Kalmar SK 1.15   2 p.
7. Emelie Jönsson-99 Högby IF, lag 2 0.85   1 p.
           
  Längd, zon        
1. Olivia Lund -98 IFK Växjö, lag 1 4.17 -1.7 7 p.
2. Elin Vertetics -98 Högby IF, lag 1 4.02 -1.1 6 p.
3. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 3.68 -1.6 5 p.
4. Sanna Bergman -98 FIK Färjestaden 3.37 -1.3 4 p.
5. Hannah Green -98 IFK Växjö, lag 2 3.21 0.8 3 p.
6. Emelie Jönsson-99 Högby IF, lag 2 3.00 -1.2 2 p.
7. Pegah Hakimi -99 Kalmar SK 2.24 -1.4 1 p.
           
  Kula 2.0        
1. Vilma Lindéen -98 Kalmar SK 6.68   7 p.
2. Alexia Lillhav -98 IFK Växjö, lag 1 6.50   6 p.
3. Sara Jeansson -98 Högby IF, lag 1 6.32   5 p.
4. Sofia Mileusnic -98 IFK Växjö, lag 2 5.87   4 p.
5. Petra Zarki -98 IK Hinden 5.74   3 p.
6. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 5.65   2 p.
7. Jessica Bonsson -98 Högby IF, lag 2 3.84   1 p.
           
  Spjut 400        
1. Maja Högstedt -98 IFK Växjö, lag 2 15.68   7 p.
2. Ida Kandenäs -98 Högby IF, lag 2 12.09   6 p.
3. Hilda Netz -98 IFK Växjö, lag 1 10.49   5 p.
4. Josefina Fransson -98 IK Hinden 10.45   4 p.
5. Sara Jeansson -98 Högby IF, lag 1 10.00   3 p.
6. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 9.05   2 p.
7. Denyz Aliloski -00 Kalmar SK 8.89   1 p.
           
  Stafett 5 x 60m        
1. IFK Växjö, lag 1   46.58   7 p.
  Maja Eriksson -98, Olivia Lund -98, Hilda Nerz -98, Alexia Lillhav -98, Mikaela Linnér -98
2. Högby IF, lag 1   48.49   6 p.
  Wilma Nilsson -98, Annie Johansson -99, Nora Sandbacka -98, Lovisa Karlsson -00, Elin Vertetics -98
3. IFK Växjö, lag 2   49.03   5 p.
  Sofia Mileusnic -98, Maja Högstedt -98, Alicia Carlsson -98, Elize Danielsson -98, Hannah Green -98
4. Kalmar SK   51.20   4 p.
  Pegah Hakimi -99, Vilma Lindéen -98, Olivia Karlsson -00, Denyz Aliloski -00, Sofie Borssén -98
5. IK Hinden   51.67   3 p.
  Amanda Lindblom -99, Elida Dilaveri -98, Petra Zarki -98, Agnes Karonen -99, Josefina Fransson -98
6. Högby IF, lag 2   55.21   2 p.
  Jessica Bonsson -98, Ronja Kandenäs -99, Maja Holberg -99, Emelie Jönsson -99, Ida Kandenäs -98
  FIK Färjestaden   DNS    
 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-05-21