<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  DM, UDM 12-14år i Högby 2009  
  Slutgiltiga resultat, rättelser i rött  
     
 
Datum: Lördag-Söndag 4-5 juli 2009. Plats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Eltid: Bertil Tinnert
Väder: Lördag: Sol och lätta moln, cirka 24°. Söndag: Molnigt och blåsigt, cirka 18°
 
     
 
  MÄN 100 M Lördag Vind -0.3    
1. Mikael Storm -91 Eksjö Södra IK 11.52    
2. Axel Fredriksen -90 Hovslätts IK 11.76    
3. Jakob Wendefors -90 Wärnamo SK 11.91    
           
  MÄN 200 M Söndag Vind -2.5    
1. Mikael Storm -91 Eksjö Södra IK 23.40    
2. Anders Jonsson -82 Alvesta FI 23.88    
3. Andreas Nyberg -87 IK Hakarpspojkarna 24.20    
4. Adam Wretström -91 SK Graal 24.73    
           
  MÄN 400 M Lördag      
1. Mikael Storm -91 Eksjö Södra IK 51.80   Heat 2
2. Andreas Nyberg -87 IK Hakarpspojkarna 52.77   Heat 2
3. Adam Wretström -91 SK Graal 53.17   Heat 2
4. Sebastian Karlsson -92 FI Kalmarsund 53.81   Heat 2
5. Markus Eriksson -90 IFK Växjö 54.08   Heat 2
6. Daniel Svensson -91 FI Kalmarsund 55.47   Heat 1
7. Stefan Johansson -80 IK Sisu, Nässjö 55.76   Heat 1
8. Robin Slättengren -91 Högby IF 58.00   Heat 1
           
  MÄN 800 M Söndag      
1. Simon Rohde -89 Högby IF 2.02.00    
2. Rickard Emilsson -89 IK Hakarpspojkarna 2.06.78    
3. Pär Josefsson -89 Högby IF 2.07.41    
4. Daniel Svensson -91 FI Kalmarsund 2.08.52    
5. Stefan Johansson -80 IK Sisu, Nässjö 2.10.94    
6. Andreas Nyberg -87 IK Hakarpspojkarna 2.12.06    
7. Markus Pettersson -93 Oskarshamns SK 2.13.33    
8. Mikael Persson -67 Högby IF 2.13.58    
8. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 2.13.59    
10. Robin Slättengren -91 Högby IF 2.20.10    
           
  MÄN 1500 M Lördag      
1. Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK 4.23.23    
2. Rickard Emilsson -89 IK Hakarpspojkarna 4.24.77    
3. Jimmy Wiik -82 FI Kalmarsund 4.26.65    
4. David Peterson -82 Wärnamo SK 4.29.01    
5. Mikael Persson -67 Högby IF 4.29.27    
6. Gustav Milesson -92 Eksjö Södra IK 4.31.15    
7. Markus Pettersson -93 Oskarshamns SK 4.44.55    
8. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 5.57.86    
           
  MÄN 3000 M HINDER Söndag      
1. Jimmy Wiik -82 FI Kalmarsund 10.18.50    
2. Markus Andersson -85 Högby IF 10.30.13    
3. David Peterson -82 Wärnamo SK 10.56.51    
           
  MÄN 110 M HÄCK Lördag Vind -0.3    
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 15.90   Banrekord
2. Adam Björling -90 FI Kalmarsund 16.80    
3. David Peterson -82 Wärnamo SK 22.12    
4. Markus Andersson -85 Högby IF 22.52    
           
  MÄN 400 M HÄCK Söndag      
1. Adam Björling -90 FI Kalmarsund 56.30   Banrekord
2. Marcus Nilsson -91 Högby IF 65.42    
3. Markus Andersson -85 Högby IF 68.18    
           
  MÄN HÖJD Söndag      
1. Yuan-Zhong Wu -91 IK Sisu, Nässjö 1.94    
2. Christoffer Holmström -88 FI Kalmarsund 1.91    
3. Marcus Nilsson -91 Högby IF 1.82    
4. Mattias de Graaf -94 FI Kalmarsund 1.73    
5. Michael Zazzio -60 Skruvs IF 1.70    
           
  MÄN STAV Lördag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 4.00    
2. Sebastian Karlsson -92 FI Kalmarsund 3.80    
3. Oskar Nordborg -93 FI Kalmarsund 3.30    
  Simon Assarsson -91 IK Sisu, Nässjö Ej res    
           
  MÄN LÄNGD Söndag      
1. Axel Fredriksen -90 Hovslätts IK 6.54 3.0  
2. Jakob Wendefors -90 Wärnamo SK 6.36 2.4 6.05 1.6
           
  MÄN TRESTEG Lördag      
1. Axel Fredriksen -90 Hovslätts IK 13.39 0.0 Banrekord
2. Mattias Olander -92 Högby IF 13.30 1.1  
3. Robin Slättengren -91 Högby IF 11.12 0.0  
           
  MÄN KULA Lördag      
1. Peter Fritz -74 IK Sisu, Nässjö 12.35    
2. Martin Jönsson -90 FI Kalmarsund 11.85    
3. Christian Hermansson -80 IK Sisu, Nässjö 10.66    
           
  MÄN DISKUS Söndag      
1. Robert Melin -82 Bottnaryds IF 52.96    
2. Christian Hermansson -80 IK Sisu, Nässjö 32.95    
3. Peter Fritz -74 IK Sisu, Nässjö 28.96    
4. Stefan Holst -82 Bottnaryds IF 27.18    
           
  MÄN SLÄGGA Söndag      
1. Stefan Kvist -87 Alvesta FI 62.23   Banrekord
2. Daniel Nyman -87 IFK Växjö 60.80    
3. Stefan Holst -82 Bottnaryds IF 47.49    
4. Christian Hermansson -80 IK Sisu, Nässjö 40.67    
5. Peter Fritz -74 IK Sisu, Nässjö 31.15    
6. Mikael Johansson -78 Oskarshamns SK 20.56    
           
  MÄN SPJUT Lördag      
1. Elias Ericsson -82 FI Kalmarsund 59.93    
2. Adam Björling -90 FI Kalmarsund 57.45    
3. Sebastian Karlsson -92 FI Kalmarsund 42.87    
4. Marcus Nilsson -91 Högby IF 42.54    
5. Mattias Olander -92 Högby IF 39.83    
           
  P14 100 M Söndag Vind -2.0    
1. Johannes Gustafsson -95 Kalmar SK 12.66    
2. Ken Slättengren -95 Högby IF 13.29    
3. Christoffer Bengtsson -95 Oskarshamns SK 14.66    
  Adrian Almqvist -95 IK Hakarpspojkarna dns    
  Emil Quick -95 Kalmar SK dns    
           
  P14 300 M Lördag      
1. Adrian Almqvist -95 IK Hakarpspojkarna 39.92    
2. Johannes Gustafsson -95 Kalmar SK 40.81    
3. Erik Rosberg -95 IK Hakarpspojkarna 43.97    
           
  P14 800 M Lördag      
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 2.11.07    
2. Adrian Almqvist -95 IK Hakarpspojkarna 2.21.19    
3. Erik Rosberg -95 IK Hakarpspojkarna 2.39.24    
           
  P14 2000 M Söndag      
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 6.30.23    
2. Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 7.06.77    
3. Andreas Davidsson -95 IFK Växjö 7.39.37    
           
  P14 1500 M HINDER Lördag      
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 4.55.92    
           
  P14 100 M HÄCK Lördag Vind -1.8    
1. Filip Danielsson -95 IFK Växjö 17.56    
           
  P14 HÖJD Lördag      
1. Filip Danielsson -95 IFK Växjö 1.67    
2. Marcus Juhlin -95 Kalmar SK 1.61    
3. Jesper Bolö -95 IFK Växjö 1.52    
           
  P14 STAV Söndag      
1. Emil Quick -95 Kalmar SK 2.50    
           
  P14 LÄNGD Söndag      
1. Adrian Almqvist -95 IK Hakarpspojkarna 5.02 -3.8  
2. Marcus Juhlin -95 Kalmar SK 4.73 -1.1  
3. Jesper Bolö -95 IFK Växjö 4.69 -2.2  
4. Emil Quick -95 Kalmar SK 3.98 -1.6  
           
  P14 TRESTEG Lördag      
1. Jesper Bolö -95 IFK Växjö 10.03 -1.1  
           
  P14 KULA 4,0 Lördag      
1. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 11.98    
2. Marcus Juhlin -95 Kalmar SK 11.47    
3. Johannes Gustafsson -95 Kalmar SK 11.31    
4. Marcus Samuelsson -95 IK Hakarpspojkarna 9.96    
5. Erik Rosberg -95 IK Hakarpspojkarna 8.90    
           
  P14 DISKUS 1,0 Lördag      
1. Marcus Samuelsson -95 IK Hakarpspojkarna 35.64    
2. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 29.72    
           
  P14 SLÄGGA 4,0 Söndag      
1. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 37.64    
2. Marcus Juhlin -95 Kalmar SK 33.80    
3. Marcus Samuelsson -95 IK Hakarpspojkarna 31.01    
           
  P14 SPJUT 600 Söndag      
1. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 45.70    
2. Christoffer Bengtsson -95 Oskarshamns SK 34.90    
3. Marcus Samuelsson -95 IK Hakarpspojkarna 34.32    
4. Erik Rosberg -95 IK Hakarpspojkarna 33.60    
5. Jesper Bolö -95 IFK Växjö 28.83    
           
  P13 80 M Söndag Vind -1.1    
1. Rasmus Allansson -96 IK Hinden 10.42    
2. Joakim Stenström -96 IK Hinden 10.62    
3. Henrik Jörnling -96 Eksjö Södra IK 10.91    
           
  P13 200 M Lördag Vind -1.9    
1. Rasmus Allansson -96 IK Hinden 26.77    
2. Alfred Helgesson -96 Högby IF 39.14    
           
  P13 600 M Lördag      
1. Henrik Jörnling -96 Eksjö Södra IK 1.48.63    
           
  P13 60 M HÄCK Lördag Vind -1.2    
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 9.29    
           
  P13 HÖJD Lördag      
1. Isak Oskarsson -96 Stensjöns IF 1.52    
2. Alfred Helgesson -96 Högby IF 1.10    
           
  P13 STAV Söndag      
1. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 2.20    
           
  P13 LÄNGD ZON Söndag      
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 5.21 1.6  
2. Rasmus Allansson -96 IK Hinden 5.07 -2.0  
3. Isak Oskarsson -96 Stensjöns IF 4.60 -2.7  
4. Henrik Jörnling -96 Eksjö Södra IK 4.55 -3.5  
           
  P13 TRESTEG ZON Lördag      
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 6.80 -1.0  
           
  P13 KULA 3,0 Lördag      
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 11.89    
2. Isak Oskarsson -96 Stensjöns IF 10.85    
3. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 9.71    
4. Alfred Helgesson -96 Högby IF 6.83    
           
  P13 DISKUS 0,6 Lördag      
1. Isak Oskarsson -96 Stensjöns IF 33.04    
2. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 31.10    
3. Adam Kjellnäs -96 Kalmar SK 22.71    
4. Linus Wiik -96 Kalmar SK 21.10    
5. Alfred Helgesson -96 Högby IF 19.60    
           
  P13 SLÄGGA 3,0 Söndag      
1. Isak Oskarsson -96 Stensjöns IF 24.38    
2. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 24.05    
3. Alfred Helgesson -96 Högby IF 18.19    
           
  P13 SPJUT 400 Söndag      
1. Isak Oskarsson -96 Stensjöns IF 34.83    
2. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 32.31    
3. Alfred Helgesson -96 Högby IF 19.27    
           
  P12 80 M Söndag Vind -1.2    
1. Filip Bolö -97 IFK Växjö 11.89    
2. Fredrik Holmberg -97 IFK Växjö 11.91    
3. Carl Wiberg -97 IFK Växjö 12.41    
4. Emil Pettersson -97 Skillingaryds FK 12.97    
           
  P12 200 M Lördag Vind -1.9    
1. Filip Bolö -97 IFK Växjö 29.94    
2. Anton Wretström -97 SK Graal 31.51    
           
  P12 600 M Lördag      
1. Anton Wretström -97 SK Graal 1.45.30    
           
  P12 1500 M Söndag      
1. Anton Wretström -97 SK Graal 5.03.77    
           
  P12 60 M HÄCK Lördag Vind -1.7    
1. Zackarias Lundblad -97 IK Hakarpspojkarna 11.31    
           
  P12 HÖJD Söndag      
1. Carl Wiberg -97 IFK Växjö 1.30    
           
  P12 STAV Lördag      
1. Fredrik Holmberg -97 IFK Växjö 2.00    
           
  P12 LÄNGD ZON Lördag      
1. Filip Bolö -97 IFK Växjö 4.41 -2.0  
2. Zackarias Lundblad -97 IK Hakarpspojkarna 4.13 -1.7  
3. Adam Rubin -97 Hovslätts IK 3.71 -1.5  
           
  P12 TRESTEG ZON Söndag      
1. Filip Bolö -97 IFK Växjö 9.35 -1.4  
2. Fredrik Holmberg -97 IFK Växjö 9.10 0.4  
3. Carl Wiberg -97 IFK Växjö 8.90 -2.8  
4. Adam Rubin -97 Hovslätts IK 8.35 0.1  
           
  P12 KULA 3,0 Söndag      
1. Adam Rubin -97 Hovslätts IK 8.16    
2. Gustaf Moskog -97 IFK Växjö 8.12    
3. Emil Pettersson -97 Skillingaryds FK 5.50    
           
  P12 DISKUS 0,6 Lördag      
1. Adam Rubin -97 Hovslätts IK 24.07    
2. Gustaf Moskog -97 IFK Växjö 20.59    
           
  P12 SLÄGGA 3,0 Söndag      
1. Gustaf Moskog -97 IFK Växjö 16.56    
2. Adam Rubin -97 Hovslätts IK 14.73    
           
  P12 SPJUT 400 Lördag      
1. Adam Rubin -97 Hovslätts IK 27.73    
2. Fredrik Holmberg -97 IFK Växjö 25.24    
3. Zackarias Lundblad -97 IK Hakarpspojkarna 23.63    
4. Gustaf Moskog -97 IFK Växjö 20.59    
           
  KVINNOR 100 M Lördag Vind -1.1    
1. Nikki Berglund -94 FI Kalmarsund 12.50    
2. Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 12.67    
3. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 12.74    
4. Tove Karlsson -91 FI Kalmarsund 12.94    
5. Sofi Karlsson -91 FI Kalmarsund 13.31    
6. Frida Rosén Hagert -91 Hovslätts IK 13.39    
           
  KVINNOR 200 M Söndag Vind 0.3    
1. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 26.26    
2. Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 26.54    
3. Tove Karlsson -91 FI Kalmarsund 26.87    
4. Frida Rosén Hagert -91 Hovslätts IK 28.55    
5. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 30.17    
           
  KVINNOR 400 M Lördag      
1. Emelie Gabrielsson -88 Oskarshamns SK 59.48    
2. Josefine Gabrielsson -92 Oskarshamns SK 60.74    
3. Olivia Bergvall -88 Oskarshamns SK 62.71    
4. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 65.44    
           
  KVINNOR 800 M Söndag      
1. Johanna Nilsson -83 Högby IF 2.18.89    
2. Camilla Peterson -68 Högby IF 2.44.01    
3. Magdalena Persson -91 Högby IF 2.49.86    
4. Camilla Persson -62 Högby IF 2.59.72    
           
  KVINNOR 1500 M Lördag      
1. Olivia Bergvall -88 Oskarshamns SK 5.08.79    
           
  KVINNOR 3000 M HINDER Söndag      
1. Jessica Brandt -93 IK Hakarpspojkarna 14.06.32    
           
  KVINNOR 100 M HÄCK Lördag Vind -1.8    
1. Nikki Berglund -94 FI Kalmarsund 14.80    
           
  KVINNOR 400 M HÄCK Söndag      
1. Emelie Gabrielsson -88 Oskarshamns SK 67.74    
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 77.18    
           
  KVINNOR HÖJD Söndag      
1. Tova Österberg -94 FI Kalmarsund 1.63    
2. Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 1.54    
3. Katherine Karlström -91 Högby IF 1.40    
           
  KVINNOR STAV Lördag      
1. Katherine Karlström -91 Högby IF 3.20    
2. Elin Iwarsson -91 FI Kalmarsund 3.10    
           
  KVINNOR LÄNGD Söndag      
1. Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 5.48 0.4  
2. Frida Rosén Hagert -91 Hovslätts IK 4.88 1.7  
3. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 4.77 3.2 4.46 -0.1
4. Linnéa Samuelsson -94 IK Hakarpspojkarna 4.68 3.0 4.52 1.3
5. Matilda Säleby -94 Wärnamo SK 4.54 -0.2  
  Tova Österberg -94 FI Kalmarsund Ej res    
           
  KVINNOR TRESTEG Lördag      
1. Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 11.43 0.3 Banrekord
2. Tove Karlsson -91 FI Kalmarsund 11.02 0.1  
3. Matilda Säleby -94 Wärnamo SK 9.32 -0.4  
           
  KVINNOR KULA 4,0 Lördag      
1. Moa Eskilsson -93 Villstad GIF 10.69    
2. Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 10.32    
3. Magdalena Persson -91 Högby IF 9.38    
4. Emma Persson -93 Högby IF 8.76    
           
  KVINNOR DISKUS 1,0 Söndag      
1. Moa Eskilsson -93 Villstad GIF 28.13    
2. Magdalena Persson -91 Högby IF 27.58    
3. Emma Persson -93 Högby IF 22.89    
           
  KVINNOR SLÄGGA 4,0 Söndag      
1. Rebecka Kvist -83 Alvesta FI 59.89   Banrekord
2. My Östh Gustafsson -91 Tranås AIF 40.34    
3. Erica Femzén -90 IFK Växjö 36.29    
4. Rebecka Karlsson -79 Alvesta FI 34.37    
           
  KVINNOR SPJUT 600 Lördag      
1. Rebecka Karlsson -79 Alvesta FI 36.05    
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 33.92    
3. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 26.46    
           
  F14 100 M Söndag Vind -1.0    
1. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 13.09    
2. Sofia Wiberg -95 IFK Växjö 13.17    
3. Emelie Orosz -95 Ljungby FIK 13.23    
4. Linnea Widé 95 Eksjö Södra IK 13.49    
           
  F14 300 M Lördag      
1. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 42.89    
2. Linnea Widé 95 Eksjö Södra IK 44.19    
           
  F14 800 M Lördag      
1. Elin Andersson -95 IFK Växjö 2.24.84    
2. Frida Jansson -95 IFK Växjö 2.25.43    
3. Jenny Biesert -95 Ljungby FIK 2.28.08    
           
  F14 2000 M Söndag      
1. Jenny Biesert -95 Ljungby FIK 7.13.49    
2. Matilda Åkerstedt -95 Tranås AIF 8.02.23    
           
  F14 1500 M HINDER Lördag      
1. Matilda Åkerstedt -95 Tranås AIF 6.21.84    
           
  F14 80 M HÄCK HEAT 1, Lördag Vind -2.5    
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 12.82    
2. Elin Andersson -95 IFK Växjö 13.16    
3. Elin Rubin -95 Hovslätts IK 14.66    
           
  F14 80 M HÄCK HEAT 2, Lördag Vind -0.9    
1. Alice Petersson -95 Kalmar SK 12.38    
2. Elin Lindeblad -95 Högby IF 12.67    
3. Molly Bergvall -95 IFK Växjö 12.76    
4. Frida Jansson -95 IFK Växjö 13.44    
           
  F14 80 M HÄCK SAMLAD LISTA      
1. Alice Petersson -95 Kalmar SK 12.38    
2. Elin Lindeblad -95 Högby IF 12.67    
3. Molly Bergvall -95 IFK Växjö 12.76    
4. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 12.82    
5. Elin Andersson -95 IFK Växjö 13.16    
6. Frida Jansson -95 IFK Växjö 13.44    
7. Elin Rubin -95 Hovslätts IK 14.66    
           
  F14 300 M HÄCK Söndag      
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 48.13    
2. Fanny Hagberg -95 IFK Växjö 48.43    
3. Frida Jansson -95 IFK Växjö 49.69    
           
  F14 HÖJD Söndag      
1. Linn Samuelsson -95 Tranås AIF 1.54    
2. Elin Lindeblad -95 Högby IF 1.48    
3. Emma Petersson -95 Kalmar SK 1.48    
4. Fanny Hagberg -95 IFK Växjö 1.48    
           
  F14 LÄNGD Lördag      
1. Alice Petersson -95 Kalmar SK 5.17 -2.1  
2. Emelie Orosz -95 Ljungby FIK 4.87 -1.5  
3. Elin Lindeblad -95 Högby IF 4.83 -1.2  
4. Linnea Widé 95 Eksjö Södra IK 4.54 -1.4 4.48 -1.6
5. Linn Samuelsson -95 Tranås AIF 4.54 -1.2 4.37 -1.2
6. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 4.54 -1.6 4.29 -2.7
7. Molly Bergvall -95 IFK Växjö 4.53 -1.8  
8. Malin Wickström -95 Kalmar SK 4.51 -1.7  
9. Elin Rubin -95 Hovslätts IK 4.13 -1.4  
10. Emma Petersson -95 Kalmar SK 4.12 -1.9  
11. Elsa Gustavsson -95 Kalmar SK 4.07 -1.3  
           
  F14 TRESTEG Söndag      
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 10.22 0.5  
2. Emelie Orosz -95 Ljungby FIK 9.86 0.8  
3. Frida Jansson -95 IFK Växjö 9.84 -1.7  
4. Linn Samuelsson -95 Tranås AIF 9.66 -1.2  
           
  F14 KULA 3,0 Söndag      
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 13.55    
2. Marika Andersson -95 Stensjöns IF 9.30    
3. Emelie Orosz -95 Ljungby FIK 9.00    
4. Elin Rubin -95 Hovslätts IK 8.61    
5. Sofia Wiberg -95 IFK Växjö 8.59    
6. Elsa Gustavsson -95 Kalmar SK 8.00    
           
  F14 DISKUS 0,6 Söndag      
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 41.80    
2. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 32.32    
3. Fanny Hagberg -95 IFK Växjö 31.81    
4. Marika Andersson -95 Stensjöns IF 28.78    
5. Elin Rubin -95 Hovslätts IK 27.69    
           
  F14 SLÄGGA 3,0 Lördag      
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 42.03    
2. Marika Andersson -95 Stensjöns IF 32.66    
3. Linn Samuelsson -95 Tranås AIF 29.19    
4. Elin Rubin -95 Hovslätts IK 23.81    
           
  F14 SPJUT 400 Lördag      
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 40.54    
2. Molly Bergvall -95 IFK Växjö 30.92    
3. Antonia Tengbom -95 Eksjö Södra IK 29.94    
4. Elin Andersson -95 IFK Växjö 28.11    
5. Emelie Orosz -95 Ljungby FIK 23.22    
           
  F13 80 M HEAT 1, Söndag Vind -4.0    
1. Agnes Lundin -96 Hovslätts IK 11.32 Final  
2. Jennie Prüss -96 Ljungby FIK 11.45 Final  
3. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 11.68 Final  
4. Signe Karlsson -96 Kalmar SK 12.23    
           
  F13 80 M HEAT 2, Söndag Vind -2.0    
1. Sara Cannmo -96 Hovslätts IK 11.48 Final  
2. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 11.49 Final  
3. Elin Gustafsson -96 FIK Färjestaden 11.95 Final  
4. Lisa Johansson -96 FIK Färjestaden 12.63    
           
  F13 80 M FINAL, Söndag Vind -3.4    
1. Agnes Lundin -96 Hovslätts IK 11.15    
2. Jennie Prüss -96 Ljungby FIK 11.36    
3. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 11.46    
4. Sara Cannmo -96 Hovslätts IK 11.72    
5. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 11.78    
6. Elin Gustafsson -96 FIK Färjestaden 11.94    
           
  F13 200 M Lördag Vind -1.2    
1. Agnes Lundin -96 Hovslätts IK 28.77    
2. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 29.25    
3. Elin Gustafsson -96 FIK Färjestaden 29.91    
4. Carolina Holmstrand -96 Ljungby FIK 30.88    
           
  F13 600 M Lördag      
1. Amanda Gabrielsson -96 Wärnamo SK 1.49.62    
2. Carolina Holmstrand -96 Ljungby FIK 1.57.98    
3. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 1.58.93    
           
  F13 1500 M Söndag      
1. Amanda Gabrielsson -96 Wärnamo SK 5.33.78    
2. Sara Cannmo -96 Hovslätts IK 5.44.46    
           
  F13 60 M HÄCK Lördag Vind -2.8    
1. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 10.14    
2. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 10.30    
3. Sara Cannmo -96 Hovslätts IK 10.46    
4. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 10.73    
5. Stina Hedvall -96 IFK Växjö 10.89    
6. Ida Karlsson -96 IK Hinden 11.02    
           
  F13 HÖJD Söndag      
1. Agnes Lundin -96 Hovslätts IK 1.60    
2. Amanda Gabrielsson -96 Wärnamo SK 1.57    
3. Stina Hedvall -96 IFK Växjö 1.48    
4. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 1.42    
5. Elin Gustafsson -96 FIK Färjestaden 1.25    
           
  F13 STAV Lördag      
1. Amanda Gabrielsson -96 Wärnamo SK 2.40    
2. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 2.30    
3. Elin Gustafsson -96 FIK Färjestaden 2.30    
4. Ida Karlsson -96 IK Hinden 2.10    
5. Sara Cannmo -96 Hovslätts IK 2.10    
           
  F13 LÄNGD ZON Lördag      
1. Agnes Lundin -96 Hovslätts IK 4.99 -0.7  
2. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 4.77 0.3  
3. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 4.68 -0.4  
4. Jennie Prüss -96 Ljungby FIK 4.66 -1.3  
5. Stina Hedvall -96 IFK Växjö 4.57 -1.4  
6. Carolina Holmstrand -96 Ljungby FIK 4.11 -1.7  
7. Denise Pettersson -96 Ljungby FIK 3.94 -2.4  
8. Amelie Almén -96 Ljungby FIK 3.84 -2.8  
           
  F13 TRESTEG ZON Söndag      
1. Agnes Lundin -96 Hovslätts IK 10.05 1.0  
2. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 9.83 -1.0  
3. Emilia Hammarström -96 Wärnamo SK 9.76 -0.5  
4. Jennie Prüss -96 Ljungby FIK 9.40 -1.0  
5. Signe Karlsson -96 Kalmar SK 9.02 -0.7  
6. Carolina Holmstrand -96 Ljungby FIK 8.97 -0.3  
7. Denise Pettersson -96 Ljungby FIK 7.68 -2.4  
           
  F13 KULA 2,0 Söndag      
1. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 12.00    
2. Denise Pettersson -96 Ljungby FIK 11.29    
3. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 10.53    
4. Lisa Johansson -96 FIK Färjestaden 9.75    
5. Sara Rosén Andersson -96 Ljungby FIK 9.54    
6. Jennie Prüss -96 Ljungby FIK 9.13    
7. Sara Cannmo -96 Hovslätts IK 8.96    
8. Amelie Almén -96 Ljungby FIK 8.31    
           
  F13 DISKUS 0,6 Söndag      
1. Sara Rosén Andersson -96 Ljungby FIK 30.93    
2. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 28.66    
3. Denise Pettersson -96 Ljungby FIK 26.88    
4. Lisa Johansson -96 FIK Färjestaden 21.79    
5. Amelie Almén -96 Ljungby FIK 21.69    
           
  F13 SLÄGGA 2,0 Lördag      
1. Sara Rosén Andersson -96 Ljungby FIK 35.92    
2. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 31.37    
3. Denise Pettersson -96 Ljungby FIK 32.17    
           
  F13 SPJUT 400 Lördag      
1. Amanda Gabrielsson -96 Wärnamo SK 33.57    
2. Julia Eriksson -96 Ljungby FIK 32.82    
3. Karolina Martinsson -96 IK Sisu, Nässjö 27.97    
4. Sara Rosén Andersson -96 Ljungby FIK 27.69    
5. Ida Karlsson -96 IK Hinden 22.57    
6. Denise Pettersson -96 Ljungby FIK 22.54    
           
  F12 80 M HEAT 1, Söndag Vind -2.7    
1. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 11.95 Final  
2. Sara Edlund -97 Södra Vi IF 12.30 Final  
3. Emma Närfors -97 Villstad GIF 12.56    
4. Agnes Fredriksen -97 Hovslätts IK 12.61    
5. Emma Andersson -97 Ljungby FIK 12.99    
           
  F12 80 M HEAT 2, Söndag Vind -2.2    
1. Julia Seigerroth -97 IK Hakarpspojkarna 11.51 Final  
2. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 11.98 Final  
3. Ellen Olsson -97 IFK Sävsjö 11.99 Final  
4. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 12.00 Final  
           
  F12 80 M FINAL, Söndag Vind 0.9    
1. Julia Seigerroth -97 IK Hakarpspojkarna 11.45    
2. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 11.73    
3. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 11.74    
4. Ellen Olsson -97 IFK Sävsjö 11.75    
5. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 11.93    
6. Sara Edlund -97 Södra Vi IF 12.48    
           
  F12 200 M Lördag Vind -0.1    
1. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 30.21    
2. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 30.43    
3. Emma Närfors -97 Villstad GIF 32.18    
4. Emma Andersson -97 Ljungby FIK 32.93    
5. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 33.43    
           
  F12 600 M Lördag      
1. Emma Andersson -97 Ljungby FIK 2.03.68    
           
  F12 1500 M Söndag      
1. Alma Evebring -97 Wärnamo SK 5.39.52    
2. Emma Andersson -97 Ljungby FIK 5.58.83    
3. Sara Edlund -97 Södra Vi IF 6.22.88    
           
  F12 60 M HÄCK Lördag Vind -1.3    
1. Julia Seigerroth -97 IK Hakarpspojkarna 10.54    
2. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 12.31    
3. Emma Närfors -97 Villstad GIF 12.55    
           
  F12 HÖJD Söndag      
1. Julia Seigerroth -97 IK Hakarpspojkarna 1.33    
2. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 1.33    
3. Emma Närfors -97 Villstad GIF 1.15    
           
  F12 LÄNGD ZON Lördag      
1. Ellen Olsson -97 IFK Sävsjö 4.37 -1.6  
2. Julia Seigerroth -97 IK Hakarpspojkarna 4.32 +1.3  
3. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 4.25 -1.3  
4. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 4.10 -0.1  
5. Agnes Fredriksen -97 Hovslätts IK 3.97 0.0  
6. Emma Närfors -97 Villstad GIF 3.91 -1.8  
7. Hilda Petersson -97 Kalmar SK 3.86 -0.7  
           
  F12 TRESTEG ZON Söndag      
1. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 9.26 -1.2  
2. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 9.10 -0.5  
3. Ellen Olsson -97 IFK Sävsjö 8.93 -0.6  
4. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 8.76 -1.7  
5. Agnes Fredriksen -97 Hovslätts IK 8.55 -0.2  
           
  F12 KULA 2,0 Söndag      
1. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 9.81    
2. Emma Närfors -97 Villstad GIF 7.66    
           
  F12 DISKUS 0,6 Lördag      
1. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 23.08    
           
  F12 SPJUT 400 Lördag      
1. Emma Närfors -97 Villstad GIF 19.05    
2. Tilda Hultin -97 IK Sisu, Nässjö 18.97    
3. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 18.67    
4. Amanda Landegren -97 IFK Växjö 17.42    
5. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 17.39    
6. Ellen Olsson -97 IFK Sävsjö 16.05    
7. Hilda Petersson -97 Kalmar SK 14.82    

  Sen   Pojkar   Flickor      
Poäng till Eric Wall M K   14 13 12   14 13 12   Summa  
Högby IF 59 54   11 9 -   8 - -   141  
FI Kalmarsund 65 69   - - -   - - -   134  
IFK Växjö 7 4   12 - 33   15 1 12   84  
IK Hakarpspojkarna 20 9   15 - 6   - - 11   61  
IK Sisu, Nässjö 32 -   - 10 -   - 6 12   60  
Ljungby FIK - -   - - -   25 29 5   59  
Hovslätts IK 17 9   - - 12   - 18 -   56  
Wärnamo SK 20 6   - - -   - 21 3   50  
Tranås AIF - 28   - - -   17 - -   45  
Oskarshamns SK 7 27   5 - -   - - -   39  
Stensjöns IF - -   11 15 -   4 - -   30  
Kalmar SK - -   17 1 -   7 - 3   28  
Eksjö Södra IK 19 -   - 4 -   3 - -   26  
Alvesta FI 11 15   - - -   - - -   26  
Villstad GIF - 12   - - -   - - 8   20  
IK Hinden - -   - 19 -   - - -   19  
SK Graal 7 -   - - 8   - - -   15  
Bottnaryds IF 13 -   - - -   - - -   13  
IFK Sävsjö - -   - - -   - - 4   4  
Skruvs IF 2 -   - - -   - - -   2  
FIK Färjestaden - -   - - -   - 2 -   2  
Södra Vi IF - -   - - -   - - 1   1  
Skillingaryds FK - -   - - 1   - - -   1  
 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-07-15