<< Resultatmeny För tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Ölandsspelen 2009  
  Med DM, VDM, JDM P19 5000m inlagt  
  Även UDM 16-17 3000m och P/F15 2000m.  
  Ner till DM 5000m m.m. >>  
     
 
Datum: Söndag 12 juli 2009. Plats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Växlande molnighet och blåsigt, 17-19 grader
Speaker: Jessica Lindén Tidtagning: Bertil Tinnert, Malte Vertetics
Deltagare: 310 Starter: 750
 
     
 
  MÄN 200 M   Vind +3.1    
1. Viktor Jönsson -92 Råby Rekame FIF 22.68    
2. Johan Svensson -89 Spårvägens FK 22.93    
3. Fredrik Ingemarsson -73 Rånäs 4H 24.70    
4. Lars Ackerot -81 Högby IF 27.52    
5. Hans Krylander -59 Bromma IF 28.32    
           
  MÄN 800 M        
1. Johan Svensson -89 Spårvägens FK 2:00.62    
2. Daniel Svensson -91 FI Kalmarsund 2:05.88    
3. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 2:14.64    
4. Stig Hagehed -39 Växjö LK 2:53.73    
           
  MÄN HÖJD        
1. Yuan-Zhong Wu -91 IK Sisu, Nässjö 1.92    
2. Christoffer Holmström -88 FI Kalmarsund 1.89    
3. Kenneth Norström -60 Stocksäters IF 1.45    
           
  MÄN STAV        
1. Simon Assarsson -91 IK Sisu, Nässjö 4.51    
2. Per Drageryd -91 KFUM Örebro 4.41    
3. Oskar Norström -93 Stocksäters IF 4.31    
4. Axel Frisén -93 Stocksäters IF 3.81    
5. Oskar Nordborg -93 FI Kalmarsund 3.41    
6. Joar Thyresson -95 Stocksäters IF 3.01    
           
  MÄN LÄNGD        
1. Tobias Lundqvist -80 IK Sisu, Nässjö 6.75 2.8 -
           
  MÄN KULA        
1. Bengt Pettersson -61 Huddinge AIS 15.48    
2. Martin Jönsson -90 FI Kalmarsund 12.11    
3. Peter Fritz -74 IK Sisu, Nässjö 11.85    
4. Jonnhy Brännström -82 Eksjö Södra IK 8.32    
           
  MÄN SPJUT        
1. Per-Ola Åkerman -72 IFK Halmstad 52.73    
2. Olof Hjertman -88 IFK Växjö 52.06    
           
  P19 100 M   Vind +2.3    
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 11.78    
           
  P19 110 M HÄCK   Vind +2.8    
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 15.30    
           
  P17 100 M   Vind +1.5    
1. Viktor Jönsson -92 Råby Rekame FIF 11.27 Ö-spelsrekord
2. Oskar Norström -93 Stocksäters IF 11.92    
3. Albert Karlsson -93 Eksjö Södra IK 12.12    
4. Oskar Nordborg -93 FI Kalmarsund 12.28    
5. Geir Thyresson -93 Stocksäters IF 13.10    
           
  P17 110 M HÄCK   Vind +2.8    
1. Hampus Widlund -93 IFK Växjö 15.31    
2. Oskar Nordborg -93 FI Kalmarsund 16.32    
           
  P17 HÖJD        
1. Oskar Norström -93 Stocksäters IF 1.80    
2. Hampus Widlund -93 IFK Växjö 1.80    
3. Oskar Nordborg -93 FI Kalmarsund 1.75    
4. Fredric Arvidsson -93 Lekeryd Svarttorp SK 1.50    
           
  P17 LÄNGD        
1. Albert Karlsson -93 Eksjö Södra IK 6.02 5.6 -
2. Anton Berg -93 IF Udd 5.77 4.5 -
3. Hampus Widlund -93 IFK Växjö 5.69 2.8 5.39 1.6
4. Geir Thyresson -93 Stocksäters IF 5.60 3.2 -
5. Fredric Arvidsson -93 Lekeryd Svarttorp SK 4.90 1.7  
           
  P17 KULA 5,0        
1. Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 11.01    
2. Albin Wickstrand -93 Stensjöns IF 10.37    
           
  P17 DISKUS 1,5        
1. Albin Wickstrand -93 Stensjöns IF 28.51    
2. Axel Frisén -93 Stocksäters IF 26.24    
           
  P17 SPJUT 700        
1. Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 40.21    
  Albin Wickstrand -93 Stensjöns IF dnf    
           
  P15 100 M   Vind +1.8    
1. Hannes Kvist Wirdmo -94 IFK Växjö 11.53 Ö-spelsrekord
2. Axel Lönegren -94 Upsala IF 11.72    
3. Henric Emtoft -94 Stensjöns IF 12.35    
4. Alfred Karonen -94 IK Hinden 13.47    
           
  P15 800 M        
1. Gustav Sandström -94 IF Udd 2:11.81    
2. Zef Kolaj -94 Högby IF 2:25.16    
           
  P15 100 M HÄCK   Vind +2.4    
1. Hannes Kvist Wirdmo -94 IFK Växjö 14.28    
2. Henric Emtoft -94 Stensjöns IF 17.31    
           
  P15 HÖJD        
1. Olle Willsund -94 Högby IF 1.75 Ö-spelsrekord
2. Mattias de Graaf -94 FI Kalmarsund 1.75 Ö-spelsrekord
3. Zef Kolaj -94 Högby IF 1.55    
           
  P15 LÄNGD        
1. Olle Willsund -94 Högby IF 5.81 2.0  
2. Micael Fagö -94 FI Kalmarsund 5.26 3.8 -
4. Alfred Karonen -94 IK Hinden 4.84 3.0 -
4. Henric Emtoft -94 Stensjöns IF 4.59 2.5 -
           
  P15 KULA 4,0        
1. Axel Lönegren -94 Upsala IF 14.01    
2. Mattias de Graaf -94 FI Kalmarsund 12.39    
3. Micael Fagö -94 FI Kalmarsund 11.53    
           
  P15 DISKUS 1,0        
1. Axel Lönegren -94 Upsala IF 42.07    
2. Micael Fagö -94 FI Kalmarsund 36.73    
3. Philip Krieg -94 Stensjöns IF 31.95    
4. Gustav Kvist -94 Tranås AIF 30.79    
5. Zef Kolaj -94 Högby IF 24.79    
           
  P15 SPJUT 600        
1. Axel Lönegren -94 Upsala IF 55.84 Ö-spelsrekord
2. Zef Kolaj -94 Högby IF 38.07    
3. Gustav Kvist -94 Tranås AIF 35.59    
  Philip Krieg -94 Stensjöns IF dnf    
  Olle Willsund -94 Högby IF dnf    
           
  P14 100 M   Vind +2.3    
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 12.73    
2. Rasmus Myhrberg -95 IFK Växjö 12.97    
3. Victor Persson -95 Staffanstorps Ai 13.29    
           
  P14 800 M        
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 2:13.98    
2. Adam Andersson -95 Villstad GIF 2:25.82    
3. Ludvig Danielsson -95 IK Norrköping 2:28.67    
4. Rasmus Myhrberg -95 IFK Växjö 2:29.37    
           
  P14 HÖJD        
1. Joar Thyresson -95 Stocksäters IF 1.60    
           
  P14 LÄNGD        
1. Victor Persson -95 Staffanstorps Ai 4.61 3.5 4.56 1.9
2. Gabriel Lindeby -95 Högby IF 3.38 3.2 3.29 2.0
           
  P14 KULA 4,0        
1. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 11.73    
           
  P14 DISKUS 1,0        
1. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 33.71    
2. Alexander Sandberg -95 IFK Växjö 26.55    
3. Gabriel Lindeby -95 Högby IF 19.50    
           
  P14 SPJUT 600        
1. Jacob Sjödin -95 Stensjöns IF 44.37 Ö-spelsrekord
2. Christoffer Bengtsson -95 Oskarshamns SK 36.86    
3. Alexander Sandberg -95 IFK Växjö 34.49    
4. Felix Andersson -95 Stocksäters IF 27.23    
5. Victor Persson -95 Staffanstorps Ai 25.73    
6. Marcus Persson -95 Stocksäters IF 16.56    
           
  P13 80 M   Vind +3.4    
1. Jacob Folkesson -96 Oskarshamns SK 10.96    
2. Simon Högberg -96 Östersunds GIF 11.34    
3. Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 12.06    
4. Oskar Vertetics -96 Högby IF 12.06    
5. David Eriksson -96 Dals Södra FFI 12.59    
           
  P13 600 M        
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 2:39.16    
           
  P13 60 M HÄCK   Vind +2.4    
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 9.23    
2. Simon Högberg -96 Östersunds GIF 10.65    
3. Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 11.81    
           
  P13 HÖJD        
1. Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 1.60 Ö-spelsrekord
2. Jacob Folkesson -96 Oskarshamns SK 1.50    
3. Alfred Helgesson -96 Högby IF 1.10    
           
  P13 LÄNGD ZON        
1. Joakim Stenström -96 IK Hinden 5.25 2.5 5.16 1.9
2. Simon Högberg -96 Östersunds GIF 4.79 2.2 4.62 1.6
3. Oskar Vertetics -96 Högby IF 3.93 2.4 3.92 1.8
           
  P13 KULA 3,0        
1. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 10.19    
2. Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 8.40    
3. Oskar Vertetics -96 Högby IF 7.29    
4. Alfred Helgesson -96 Högby IF 6.53    
           
  P13 DISKUS 0,6        
1. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 37.69    
2. Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 28.79    
3. Oskar Vertetics -96 Högby IF 27.26    
4. Alfred Helgesson -96 Högby IF 20.69    
           
  P13 SPJUT 400        
1. Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 37.37    
2. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 33.65    
3. Alexander Thunberg -96 IK Stål 30.03    
4. Oskar Vertetics -96 Högby IF 20.41    
5. Alfred Helgesson -96 Högby IF 18.07    
           
  P12 80 M   Vind +2.9    
1. Filip Bolö -97 IFK Växjö 11.33    
2. Anders Ryefalk -97 Stocksäters IF 14.27    
           
  P12 600 M        
1. Jan Jakoubek -97 IK Hinden 1:59.36    
           
  P12 HÖJD        
1. Oskar Mattsson -97 Kisa Sk 1.26    
           
  P12 LÄNGD ZON        
1. Filip Bolö -97 IFK Växjö 4.55 2.1 4.54 1.7
2. Oskar Mattsson -97 Kisa SK 3.67 2.2 3.62 1.8
           
  P12 KULA 3,0        
1. Anders Ryefalk -97 Stocksäters IF 5.12    
           
  P12 DISKUS 0,6        
1. Felix Persson -97 IK Hinden 20.50    
           
  P12 SPJUT 400        
1. Jan Jakoubek -97 IK Hinden 37.29    
2. Filip Bolö -97 IFK Växjö 36.39    
3. Felix Persson -97 IK Hinden 20.37    
4. Anders Ryefalk -97 Stocksäters IF 8.62    
           
  P11 60 M HEAT 1 Vind +3.2    
1. Jonatan Hirsh -98 Habo FIF-04 8.96 Final  
2. Viktor Kjellsson -98 IFK Växjö 9.16 Final  
3. Victor Sundström -98 FIK Färjestaden 9.33 Final  
4. Axel Hedengren -98 IFK Lidingö 9.42 Final  
5. Albin Löfgren -98 Ekerö IK 10.15    
6. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 11.00    
           
  P11 60 M HEAT 2 Vind +3.2    
1. Albin Lindblad -98 Högby IF 9.29 Final  
2. Philip Roselius -98 IFK Växjö 9.60 Final  
3. Axel Nykvist -98 Tranås AIF 9.84    
4. Simon Wrede Tyresö FK 9.99    
5. Isac Högberg -98 Östersunds GIF 10.69    
           
  P11 60 M FINAL Vind +3.9    
1. Jonatan Hirsh -98 Habo FIF-04 9.13    
2. Viktor Kjellsson -98 IFK Växjö 9.27    
3. Axel Hedengren -98 IFK Lidingö 9.47    
4. Albin Lindblad -98 Högby IF 9.53    
5. Victor Sundström -98 FIK Färjestaden 9.67    
6. Philip Roselius -98 IFK Växjö 10.03    
           
  P11 600 M        
1. Simon Wrede -98 Tyresö FK 2:06.56    
2. Philip Roselius -98 IFK Växjö 2:10.33    
3. Anton Persson -98 Tranås AIF 2:11.77    
4. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 2:14.85    
5. Albin Lindblad -98 Högby IF 2:15.26    
6. Isac Högberg -98 Östersunds GIF 2:21.34    
           
  P11 HÖJD        
1. Emil Krieg -98 Stensjöns IF 1.41 Ö-spelsrekord
2. Hampus Roos -98 Ljungby FIK 1.29    
3. Simon Wrede -98 Tyresö 1.26    
4. Axel Nykvist -98 Tranås AIF 1.20    
5. Anton Persson -98 Tranås AIF 1.20    
6. Viktor Kjellsson -98 IFK Växjö 1.14    
7. Victor Sundström -98 FIK Färjestaden 1.14    
8. Albin Lövgren -98 Ekerö IK 1.14    
9. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 1.00    
           
  P11 LÄNGD ZON        
1. Jonatan Hirsh -98 Habo FIF-04 4.48 -1.6  
2. Hampus Roos -98 Ljungby FIK 4.17 -0.9  
3. Emil Krieg -98 Stensjöns IF 3.95 0.0  
4. Viktor Kjellsson -98 IFK Växjö 3.82 0.0  
5. Philip Roselius -98 IFK Växjö 3.76 -0.5  
6. Axel Nykvist -98 Tranås AIF 3.75 0.0  
7. Victor Sundström -98 FIK Färjestaden 3.70 0.2  
8. Albin Lindblad -98 Högby IF 3.63 0.0  
9. Simon Wrede Tyresö FK 3.55 -0.3  
10. Isac Högberg -98 Östersunds GIF 2.96 -0.9  
11. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 2.90 0.0  
           
  P11 KULA 2,0        
1. Hampus Roos -98 Ljungby FIK 10.65    
2. Emil Krieg -98 Stensjöns IF 9.96    
3. Victor Krieg -98 Stensjöns IF 9.92    
4. Joel Liljedahl -98 Skruvs IF 6.99    
5. Erik Nyman -98 Stocksäters IF 6.86    
6. Albin Lindblad -98 Högby IF 6.65    
7. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 4.82    
           
  P11 DISKUS 0,6        
1. Victor Krieg -98 Stensjöns IF 33.46 Ö-spelsrekord
2. Emil Krieg -98 Stensjöns IF 29.10    
3. Jonatan Hirsh -98 Habo FIF-04 22.37    
4. Hampus Roos -98 Ljungby FIK 21.55    
5. Joel Liljedahl -98 Skruvs IF 18.55    
6. Erik Nyman -98 Stocksäters IF 12.99    
7. Axel Hedengren -98 IFK Lidingö 12.94    
8. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 12.27    
           
  P11 SPJUT 400        
1. Jonatan Hirsh -98 Habo FIF-04 28.96    
2. Hampus Roos -98 Ljungby FIK 27.36    
3. Victor Krieg -98 Stensjöns IF 27.30    
4. Emil Krieg -98 Stensjöns IF 26.20    
5. Axel Nykvist -98 Tranås AIF 23.89    
6. Viktor Wiberg -99 IK Stål 19.52    
7. Axel Hedengren -98 IFK Lidingö 16.02    
8. Erik Nyman -98 Stocksäters IF 13.68    
9. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 12.72    
10. Anton Persson -98 Tranås AIF 12.46    
11. Albin Lindblad -98 Högby IF 12.00    
           
  P10 60 M   Vind +3.3    
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 8.81    
2. Gustav Mattsson -99 Kisa SK 9.52    
3. Elias Landström -99 IK Hinden 9.64    
4. Viktor Wiberg -99 IK Stål 9.69    
5. David Begvall -99 Hanvikens SK 10.18    
6. Robin Gustavsson -99 Högby IF 10.36    
           
  P10 600 M        
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 2:03.72    
2. Robin Gustavsson -99 Högby IF 2:05.08    
           
  P10 HÖJD        
1. Elias Landström -99 IK Hinden 1.17    
2. David Bergvall -99 Ankarsrum 1.05    
           
  P10 LÄNGD ZON        
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 4.22 -1.3  
2. Gustav Mattsson -99 Kisa SK 3.95 -0.7  
3. Elias Landström -99 IK Hinden 3.60 0.0  
4. Viktor Wiberg -99 IK Stål 3.43 -1.5  
5. David Begvall -99 Hanvikens SK 3.30 -1.1  
6. Robin Gustavsson -99 Högby IF 3.09 0.7  
           
  P10 KULA 2,0        
1. Elias Landström -99 IK Hinden 8.08    
2. Viktor Wiberg -99 IK Stål 5.85    
3. Robin Gustavsson -99 Högby IF 4.58    
           
  P9 60 M   Vind +5.2    
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 9.62    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 10.01    
3. Jakob Friberg -00 Skruvs IF 10.28    
4. Johan Kvist -00 Tranås AIF 10.52    
5. Fabian Lindblad -00 Högby IF 11.45    
           
  P9 600 M        
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 2:08.34    
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2:15.40    
3. Jakob Friberg -00 Skruvs IF 2:18.44    
           
  P9 HÖJD        
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 1.11    
           
  P9 LÄNGD ZON        
1. Jakob Friberg -00 Skruvs IF 3.28 0.0  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 3.22 0.0  
3. Johan Kvist -00 Tranås AIF 3.13 -1.0  
4. Fabian Lindblad -00 Högby IF 2.42 0.0  
           
  P9 KULA 2,0        
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 5.64    
2. Johan Kvist -00 Tranås AIF 5.52    
3. Fabian Lindblad -00 Högby IF 4.47    
4. Jakob Friberg -00 Skruvs IF 4.39    
           
  P8 60 M HEAT 1 Vind +2.4    
1. Isac Roselius -01 IFK Växjö 10.10 Final  
2. Erik Wiberg -01 Täby IS 10.12 Final  
3. Andreas Unosson -01 Oskarshamns SK 10.58 Final  
           
  P8 60 M HEAT 2 Vind +2.7    
1. Erik Hennings -01 Frösö IF 10.82 Final  
2. Samuel Sjöberg -01 Mälarhöjdens IK 10.92 Final  
3. Axel Nilsson -01 Laholms IF 11.48 Final  
4. Leo Nilsson -03 Högby IF 11.95    
           
  P8 60 M FINAL Vind +3.5    
1. Erik Wiberg -01 Täby IS 10.05    
2. Isac Roselius -01 IFK Växjö 10.11    
3. Andreas Unosson -01 Oskarshamns SK 10.60    
4. Samuel Sjöberg -01 Mälarhöjdens IK 10.85    
5. Erik Hennings -01 Frösö IF 10.86    
6. Axel Nilsson -01 Laholms IF 11.74    
           
  P8 600 M        
1. Erik Wiberg -01 Täby IS 2:15.41    
2. Isac Roselius -01 IFK Växjö 2:25.47    
3. Andreas Unosson -01 Oskarshamns SK 2:26.46    
4. Erik Hennings -01 Frösö IF 2:27.10    
5. Axel Nilsson -01 Laholms IF 2:28.02    
6. Samuel Sjöberg -01 Mälarhöjdens IK 2:39.03    
7. Leo Nilsson -03 Högby IF 2:41.83    
           
  P8 LÄNGD ZON        
1. Erik Wiberg -01 Täby IS 3.22 -0.6  
2. Samuel Sjöberg -01 Mälarhöjdens IK 3.17 1.3  
3. Isak Roselius -01 IFK Växjö 3.02 0.0  
4. Andreas Unosson -01 Oskarshamns SK 2.72 0.0  
5. Axel Nilsson -01 Laholms IF 2.58 -0.5  
6. Charles Krylander -01 Bromma IF 2.50 1.3  
7. Leo Nilsson -03 Högby IF 2.37 -1.6  
           
  P8 KULA 2,0        
1. Erik Wiberg -01 Täby IS 5.56    
2. Charles Krylander -01 Bromma IF 4.32    
3. Isak Roselius -01 IFK Växjö 4.08    
4. Axel Nilsson -01 Laholms IF 3.94    
5. Leo Nilsson -03 Högby IF 2.99    
           
  KVINNOR 200 M   Vind +4.1    
1. Ellen Mattsson -94 Stocksäters IF 26.24    
2. Rebecca Arnesson -92 Skruvs IF 26.58    
3. Rebecka Svensson -94 IF Udd 27.41    
4. Jenny Håland -93 IFK Tumba 28.38    
5. Malin Lignell -92 Stocksäters IF 28.73    
6. Ida Forsén -91 IFK Tumba 30.44    
           
  KVINNOR 800 M        
1. Jenny Håland -93 IFK Tumba 2:26.27    
2. Hilde Adrianzon -92 Hammarby IF 2:26.46    
3. Ida Forsén -91 IFK Tumba 2:32.42    
           
  KVINNOR STAV        
1. Emma Eneros -93 FI Kalmarsund 2.60    
2. Malin Gillman -94 Stocksäters IF 2.40    
  Jessica Nilsson -94 Stocksäters IF dnf    
           
  KVINNOR LÄNGD        
1. Jenny Håland -93 IFK Tumba 4.42 2.7 -
2. Ida Forsén -91 IFK Tumba 4.03 3.6 3.74 1.9
           
  KVINNOR KULA 4,0        
1. Magdalena Persson -91 Högby IF 9.32    
2. Karina Nordström -50 Stocksäters IF 6.42    
3. Marianne Lignell -56 Stocksäters IF 5.48    
           
  KVINNOR DISKUS 1,0        
1. Magdalena Persson -91 Högby IF 27.35    
2. Marianne Lignell -56 Stocksäters IF 13.42    
           
  KVINNOR SPJUT 600        
1. Linda Åkerman -71 IFK Halmstad 35.06    
           
  F17 100 M   Vind +2.5    
1. Frida Persson -93 Staffanstorps Ai 13.31    
2. Emma Hansson -93 IK Sisu, Nässjö 13.39    
3. Emma Classon -93 Stocksäters IF 14.30    
           
  F17 800 M        
1. Rebecca Arnesson -92 Skruvs IF 2:32.21    
           
  F17 100 M HÄCK   Vind +1.6    
1. Elin Magnusson -93 IFK Växjö 15.36    
2. Victoria Lowentoft -92 IFK Växjö 15.46    
3. Lovisa Bauer -92 Eksjö Södra IK 16.91    
4. Emmy Jardén -92 Eksjö Södra IK 16.95    
           
  F17 HÖJD        
1. Victoria Lowentoft -92 IFK Växjö 1.50    
2. Emmy Jardén -92 Eksjö Södra IK 1.45    
3. Emma Hansson -93 IK Sisu, Nässjö 1.45    
           
  F17 LÄNGD     Ö-spelsrekord
1. Elin Magnusson -93 IFK Växjö 5.29 1.9  
2. Lovisa Bauer -92 Eksjö Södra IK 4.50 2.7 -
3. Emma Classon -93 Stocksäters IF 4.49 3.2 -
           
  F17 KULA 3,0        
1. Matilda Berglund -92 IFK Växjö 13.74 Ö-spelsrekord
2. Caroline Jönsson -93 FI Kalmarsund 11.63    
3. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 10.19    
4. Emma Persson -93 Högby IF 9.90    
5. Emma Norström -92 Stocksäters IF 8.01    
6. Malin Lignell -92 Stocksäters IF 7.87    
7. Emma Classon -93 Stocksäters IF 7.56    
           
  F17 DISKUS 1,0        
1. Matilda Berglund -92 IFK Växjö 38.92 Ö-spelsrekord
2. Caroline Jönsson -93 FI Kalmarsund 32.22    
3. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 30.24    
4. Malin Lignell -92 Stocksäters IF 26.38    
5. Emma Persson -93 Högby IF 24.29    
6. Hanna Sjögren -92 FI Kalmarsund 19.46    
7. Emma Classon -93 Stocksäters IF 17.83    
           
  F17 SPJUT 600        
1. Emma Hansson -93 IK Sisu, Nässjö 28.84    
2. Gabriella Nykvist -92 Tranås AIF 27.99    
           
  F15 100 M   Vind +2.5    
1. Ellen Mattsson -94 Stocksäters IF 13.01    
2. Rebecka Svensson -94 IF Udd 13.25    
           
  F15 80 M HÄCK   Vind +1.6    
1. Nikki Berglund -94 FI Kalmarsund 11.79    
2. Nathalie Fast Ekström -95 Mölndals AIK 12.66    
3. Ellen Mattsson -94 Stocksäters IF 12.80    
4. Elin Wesslund -94 IFK Växjö 12.93    
           
  F15 HÖJD        
1. Ida Virdebrant -94 IFK Växjö 1.58    
2. Elin Wesslund -94 IFK Växjö 1.50    
3. Rebecka Svensson -94 IF Udd 1.35    
           
  F15 LÄNGD        
1. Ida Virdebrant -94 IFK Växjö 5.24 2.9 5.04 1.7
2. Elin Wesslund -94 IFK Växjö 4.90 4.5 -
           
  F15 KULA 3,0        
1. Hedda Liljegren -94 IK Hinden 10.58    
2. Thea Lundgren -94 IK Hinden 9.49    
3. Malin Gillman -94 Stocksäters IF 9.04    
4. Erica Lignell -94 Stocksäters IF 7.80    
           
  F15 DISKUS 0,6        
1. Thea Lundgren -94 IK Hinden 33.85    
2. Malin Gillman -94 Stocksäters IF 28.35    
3. Erica Lignell -94 Stocksäters IF 20.05    
           
  F15 SPJUT 400        
1. Hedda Liljegren -94 IK Hinden 30.57    
2. Malin Gillman -94 Stocksäters IF 21.78    
3. Jessica Nilsson -94 Stocksäters IF 18.44    
           
  F14 100 M   Vind +3.9    
1. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 12.95    
2. Elin Lindeblad -95 Högby IF 13.14    
3. Ellen Bergvall -95 Västerviks IF 14.85    
           
  F14 800 M        
1. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 2:41.87    
           
  F14 HÖJD        
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 1.55    
2. Hedvig Nykvist -95 Tranås AIF 1.40    
3. Ellen Bergvall -95 Västerviks IF 1.25    
           
  F14 LÄNGD        
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 5.12 5.1 -
2. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 5.00 4.1 -
3. Nathalie Fast Ekström -95 Mölndals AIK 4.53 3.2 -
4. Ellen Bergvall -95 Västerviks IF 3.89 2.4 -
5. Agnes Franzén -95 Kalmar SK 3.48 2.6 3.40 1.9
           
  F14 KULA 3,0        
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 13.19 Ö-spelsrekord
           
  F14 DISKUS 0,6        
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 41.55 Ö-spelsrekord
2. Sara Lundkvist -95 IFK Växjö 24.96    
           
  F14 SPJUT 400        
1. Fanny Roos -95 Ljungby FIK 42.38 Ö-spelsrekord
2. Antonia Tengbom -95 Eksjö Södra IK 28.89    
3. Sara Lundkvist -95 IFK Växjö 20.76    
  Linda Jeansson -95 Högby IF dns    
           
  F13 80 M HEAT 1 Vind +3.8    
1. Klara Volmerdal -96 Hovslätts IK 11.20 Final  
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 11.66 Final  
3. Sandra Bergenulf -96 Falu IK 11.95 Final  
4. Frida Eriksson -96 Västerås FIK 12.39    
5. Elin Haag -96 IFK Sunne 12.76    
           
  F13 80 M HEAT 2 Vind +2.3    
1. Linn Foreväm -96 Rånäs 4H 10.93 Final  
2. Matilda Andersson -96 KFUM Kristianstad 11.10 Final  
3. Emily Garney -96 Kalmar SK 11.51 Final  
4. Felicia Johansson -96 IFK Växjö 11.99    
           
  F13 80 M FINAL Vind +3.2    
1. Matilda Andersson -96 KFUM Kristianstad 10.73    
2. Linn Foreväm -96 Rånäs 4H 10.96    
3. Klara Volmerdal -96 Hovslätts IK 11.30    
4. Emily Garney -96 Kalmar SK 11.46    
5. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 11.97    
6. Sandra Bergenulf -96 Falu IK 12.04    
           
  F13 600 M        
1. Johanna Bertils -96 Västerås FIK 1:58.41    
2. Agnes Jansson -96 Upsala IF 1:59.80    
3. Isabella Axelsson -96 IK Hinden 2:08.47    
           
  F13 60 M HÄCK HEAT 1 Vind +2.1    
1. Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 11.32    
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 11.38    
3. Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 12.17    
4. Elin Haag -96 IFK Sunne 12.61    
           
  F13 60 M HÄCK HEAT 2 Vind +2.6    
1. Matilda Andersson -96 KFUM Kristianstad 9.63    
2. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 11.02    
3. Zemya Hellsaeus -96 IFK Sävsjö 12.39    
4. Ebba Green -96 IFK Trelleborg -96 12.58    
5. Elsa Frisén -97 Stocksäters IF 12.64    
           
  F13 60 M HÄCK SAMLAD LISTA      
1. Matilda Andersson -96 KFUM Kristianstad 9.63    
2. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 11.02    
3. Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 11.32    
4. Elin Vertetics -98 Högby IF 11.38    
5. Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 12.17    
6. Zemya Hellsaeus -96 IFK Sävsjö 12.39    
7. Ebba Green -96 IFK Trelleborg -96 12.58    
8. Elin Haag -96 IFK Sunne 12.61    
9. Elsa Frisén -97 Stocksäters IF 12.64    
           
  F13 HÖJD        
1. Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 1.46    
2. Agnes Jansson -96 Upsala IF 1.40    
3. Johanna Bertils -96 Västerås FIK 1.35    
4. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.30    
4. Zemya Hellsaeus -96 IFK Sävsjö 1.30    
           
  F13 LÄNGD ZON        
1. Linn Foreväm -96 Rånäs 4H 4.78 3.3 4.62 2.0
2. Matilda Andersson -96 KFUM Kristianstad 4.68 1.8  
3. Emily Garney -96 Kalmar SK 4.51 2.4 4.43 1.8
4. Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 4.48 3.7 4.31 2.0
5. Felicia Johansson -96 IFK Växjö 4.24 1.5  
6. Klara Volmerdal -96 Hovslätts IK 4.22 2.2 4.02 2.0
7. Sandra Bergenulf -96 Falu IK 4.19 3.5 4.14 1.2
8. Saga Johansson -96 IK Hinden 4.12 1.5  
9. Frida Eriksson -96 Västerås FIK 3.96 2.1 3.86 1.4
10. Elin Haag -96 IFK Sunne 3.83 1.5  
11. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 3.66 1.3  
           
  F13 KULA 2,0        
1. Matilda Andersson -96 KFUM Kristianstad 9.63    
2. Agnes Jansson -96 Upsala IF 9.30    
3. Ebba Green -96 IFK Trelleborg -96 9.24    
4. Fredrika Eriksson-Corp -96 Stocksäters IF 8.49    
5. Saga Johansson -96 IK Hinden 8.12    
6. Sandra Bergenulf -96 Falu IK 7.62    
7. Frida Eriksson -96 Västerås FIK 7.48    
           
  F13 DISKUS 0,6        
1. Agnes Jansson -96 Upsala IF 30.10    
2. Elin Haag -96 IFK Sunne 18.64    
           
  F13 SPJUT 400        
1. Sara Thor -96 Huddinge AIS 27.95    
2. Agnes Jansson -96 Upsala IF 23.94    
3. Sandra Bergenulf -96 Falu IK 20.65    
4. Ebba Green -96 IFK Trelleborg 19.52    
5. Frida Eriksson -96 Västerås FIK 19.51    
6. Elin Haag -96 IFK Sunne 17.14    
7. Johanna Bertils -96 Västerås FIK 15.83    
8. Klara Volmerdal -96 Hovslätts IK 13.25    
           
  F12 80 M HEAT 1 Vind +1.6    
1. Johanna Sunesson -97 IFK Växjö 11.76 Final  
2. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 12.33 Final  
3. Sofie Söder -97 Skruvs IF 12.41 Final  
4. Lova Bergelin -97 Stocksäters IF 13.30    
           
  F12 80 M HEAT 2 Vind +3.5    
1. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 11.45 Final  
2. Josefine Axelsson -97 IK Hinden 11.85 Final  
3. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 12.06 Final  
           
  F12 80 M FINAL Vind +2.1    
1. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 11.56    
2. Johanna Sunesson -97 IFK Växjö 11.61    
3. Josefine Axelsson -97 IK Hinden 11.92    
4. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 11.96    
5. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 12.34    
6. Sofie Söder -97 Skruvs IF 12.40    
           
  F12 600 M        
1. Anna Dahlgren-Rosén -97 Ingarö IF 2:02.48    
           
  F12 HÖJD        
1. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 1.40    
2. Johanna Sunesson -97 IFK Växjö 1.35    
2. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 1.35    
           
  F12 LÄNGD ZON        
1. Johanna Sunesson -97 IFK Växjö 4.66 2.2 4.31 1.5
2. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 4.47 3.1 4.40 1.3
3. Josefine Axelsson -97 IK Hinden 4.10 1.4  
4. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 3.80 2.7 3.73 1.5
5. Ella Hallsaeus -97 IFK Sävsjö 3.79 3.1 3.49 1.5
6. Sofie Söder -97 Skruvs IF 3.67 2.3 3.66 1.7
7. Elsa Frisén -97 Stocksäters IF 3.46 3.2 3.45 1.3
8. Jessica Sandberg -97 IFK Växjö 3.29 2.4 3.21 1.9
9. Emily Fagerstrand -97 IK Hinden 3.27 2.2 -
10. Lova Bergelin -97 Stocksäters IF 3.25 1.2  
           
  F12 KULA 2,0        
1. Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 11.93    
2. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 9.80    
3. Elsa Frisén -97 Stocksäters IF 6.76    
4. Ella Hallsaeus -97 IFK Sävsjö 6.22    
5. Emily Fagerstrand -97 IK Hinden 5.33    
           
  F12 DISKUS 0,6        
1. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 29.25    
2. Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 27.74    
3. Emily Fagerstrand -97 IK Hinden 16.47    
           
  F12 SPJUT 400        
1. Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 31.16    
2. Emelie Fasth -97 KA 2 IF 25.31    
3. Evelinn Hammarström -97 Kalmar SK 18.21    
4. Kajsa Andersson -97 IFK Växjö 15.88    
5. Elsa Frisén -97 Stocksäters IF 15.51    
6. Ella Hallsaeus -97 IFK Sävsjö 10.20    
           
  F11 60 M HEAT 1 Vind +1.7    
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 8.94 Final  
2. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 9.46    
3. Tova Eriksson -98 Västerås FIK 9.68    
4. Sofie Löfberg -98 Stocksäters IF 9.69    
5. Julia Bertils -98 Västerås FIK 10.22    
           
  F11 60 M HEAT 2 Vind +1.6    
1. Isabella Bexell -98 Södra Vi IF 9.28 Final  
2. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 9.37 Final  
3. Sanna Bergman -98 FIK Färjestaden 9.40 Final  
4. Frida Lindgärde -98 Täby IS 9.53    
5. Vilma Nilsson -98 Högby IF 10.02    
6. Sara Haag -98 IFK Sunne 10.95    
           
  F11 60 M HEAT 3 Vind +2.8    
1. Ottilia Österström -98 KA 2 IF 9.16 Final  
2. Emilia Andersson -98 Stocksäters IF 9.41 Final  
3. Tove Wallén -98 Täby IS 10.05    
           
  F11 60 M FINAL Vind +4.2    
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 8.84    
2. Isabella Bexell -98 Södra Vi IF 9.22    
3. Ottilia Österström -98 KA 2 IF 9.30    
4. Emilia Andersson -98 Stocksäters IF 9.34    
5. Sanna Bergman -98 FIK Färjestaden 9.35    
6. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 9.40    
           
  F11 600 M        
1. Tova Eriksson -98 Västerås FIK 1:57.32    
2. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 2:06.92    
3. Nora Jansson -98 Upsala IF 2:07.69    
4. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 2:08.99    
5. Elin Vertetics -98 Högby IF 2:09.33    
6. Sofia Lindh -98 Upsala IF 2:09.85    
7. Frida Lindgärde -98 Täby IS 2:16.34    
8. Vilma Nilsson -98 Högby IF 2:17.83    
9. Tove Wallén -98 Täby IS 2:19.79    
10. Isabella Bexell -98 Södra Vi IF 2:21.17    
11. Julia Bertils -98 Västerås FIK 2:21.92    
           
  F11 HÖJD        
1. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 1.26    
2. Sara Hermansson -98 IFK Lidingö 1.26    
3. Elin Vertetics -98 Högby IF 1.23    
4. Ottilia Österström -98 KA 2 IF 1.23    
5. Frida Lindgärde -98 Täby IS 1.20    
6. Isabella Bexell -98 Södra Vi IF 1.20    
7. Sofie Löfgren -98 Stocksäters IF 1.15    
8. Vilma Lindéen -98 Kalmar SK 1.15    
9. Tove Wallén -98 Täby IS 1.10    
10. Sara Haag -98 IFK Sunne 1.05    
  Jessica Boonson -98 Högby IF dnf    
           
  F11 LÄNGD ZON        
1. Ottilia Österström -98 KA 2 IF 4.18 0.4  
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 4.12 -0.4  
3. Isabella Bexell -98 Södra Vi IF 3.99 0.6  
4. Emilia Andersson -98 Stocksäters IF 3.90 0.0  
5. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 3.88 2.1 3.85 -1.3
6. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 3.88 0.0 3.78 -0.1
7. Tova Eriksson -98 Västerås FIK 3.88 -0.1 3,71 0.7
8. Sofia Lindh -98 Upsala IF 3.63 -0.3  
9. Sanna Bergman -98 FIK Färjestaden 3.53 0.1  
10. Frida Lindgärde -98 Täby IS 3.48 0.0  
11. Vilma Nilsson -98 Högby IF 3.19 1.1  
12. Tove Wallén -98 Täby IS 3.18 0.0  
13. Josefine Fransson -98 IK Hinden 3.17 -0.9  
14. Sara Hermansson -98 IFK Lidingö 2.80 0.3  
           
  F11 KULA 2,0        
1. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 8.20    
2. Nora Jansson -98 Upsala IF 8.11    
3. Ottilia Österström -98 KA 2 IF 7.27    
4. Mikaela Linnér -98 IFK Växjö 7.14    
5. Vilma Lindéen -98 Kalmar SK 6.74    
6. Elin Vertetics -98 Högby IF 6.53    
7. Tove Wallén -98 Täby IS 6.41    
8. Julia Bertils -98 Västerås FIK 5.42    
9. Frida Lindgärde -98 Täby IS 5.21    
           
  F11 DISKUS 0,6        
1. Nora Jansson -98 Upsala IF 20.48    
2. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 19.87    
3. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 18.94    
4. Ida Thunberg -98 IK Stål 16.26    
5. Frida Lindgärde -98 Täby IS 13.10 12.87  
6. Tove Wallén -98 Täby IS 13.10 12.83  
7. Sara Haag -98 IFK Sunne 10.43    
           
  F11 SPJUT 400        
1. Ida Thunberg -99 IK Stål 25.72    
2. Louise Svensson -99 Flens FS 20.47    
3. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 18.92    
4. Tova Eriksson -98 Västerås FIK 17.91    
5. Lina Mickelat -98 KA 2 IF 17.32    
6. Mikaela Linnér -98 IFK Växjö 16.75    
7. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 16.19    
8. Nora Jansson -98 Upsala IF 15.59    
9. Frida Lindgärde -98 Täby IS 15.10    
10. Elin Vertetics -98 Högby IF 14.84    
11. Emilia Andersson -98 Stocksäters IF 14.53    
12. Tove Wallén -98 Täby IS 14.18    
13. Evelina Eklund -99 IK Hinden 13.41    
14. Josefine Fransson -98 IK Hinden 11.29    
15. Sofie Löfgren -98 Stocksäters IF 11.17    
16. Julia Bertils -98 Västerås FIK 9.90    
17. Sara Haag -98 IFK Sunne 9.68    
           
  F10 60 M HEAT 1 Vind +3.1    
1. Linnea Volmerdal -99 Hovslätts IK 9.40 Final  
2. Louise Svensson -99 Flens FS 9.67    
3. Amanda Mattsson -99 Stocksäters IF 9.89    
4. Evelina Eklund -99 IK Hinden 10.19    
5. Amanda Nilsson -99 Laholms IF 10.51    
6. Emma Krylander -99 Bromma IF 10.91    
           
  F10 60 M HEAT 2 Vind +2.2    
1. Ida Thunberg -99 IK Stål 9.28 Final  
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 9.30 Final  
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 10.40    
4. Agnes Karonen -99 IK Hinden 11.33    
           
  F10 60 M HEAT 3 Vind +3.3    
1. Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 9.29 Final  
2. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 9.39 Final  
3. Johanna Johansson Olson -99 Täby IS 9.48 Final  
4. Beatrice Persson -99 Staffanstorps Ai 9.70    
5. Victoria Sjöberg -99 Mälarhöjdens IK 10.02    
6. Emma Karlsson -99 FIK Färjestaden 10.57    
           
  F10 60 M FINAL Vind +2.5    
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 9.11    
2. Ida Thunberg -99 IK Stål 9.23    
3. Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 9.24    
4. Johanna Johansson Olson -99 Täby IS 9.30    
5. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 9.34    
6. Linnea Volmerdal -99 Hovslätts IK 9.36    
           
  F10 600 M        
1. Ida Thunberg -99 IK Stål 2:02.92    
2. Louise Svensson -99 Flens FS 2:08.31    
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 2:10.96    
4. Victoria Sjöberg -99 Mälarhöjdens IK 2:11.00    
5. Alma Carlsson -99 FIK Färjestaden 2:13.32    
6. Emma Krylander -99 Bromma IF 2:32.14    
7. Agnes Karonen -99 IK Hinden 2:37.57    
           
  F10 HÖJD        
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 1.23    
2. Louise Svensson -99 Flens FS 1.23    
3. Ida Thunberg -99 IK Stål 1.20    
4. Amanda Nilsson -99 Laholms IF 1.20    
5. Ellen Lindeby -99 Högby IF 1.15    
6. Josefine Edström -99 Stocksäters IF 1.15    
7. Victoria Sjöberg -99 Mälarhöjdens IK 1.10    
8. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 1.10    
           
  F10 LÄNGD ZON   Ö-spelsrekord  
1. Ida Thunberg -99 IK Stål 4.35 -0.5  
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 4.29 0.1  
3. Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 4.01 -0.8  
4. Louise Svensson -99 Flens FS 3.82 0.0  
5. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 3.76 -1.1  
6. Ebba Carlsson -99 Skruvs IF 3.69 0.0  
7. Johanna Johansson Olson -99 Täby IS 3.55 0.0  
8. Amanda Mattsson -99 Stocksäters IF 3.46 -0.4  
9. Josefine Edström -99 Stocksäters IF 3.45 0.0  
10. Ellen Lindeby -99 Högby IF 3.41 -0.4  
11. Amanda Nilsson -99 Laholms IF 3.37 -0.3  
12. Linnea Volmerdal -99 Hovslätts IK 3.26 -0.3  
13. Victoria Sjöberg -99 Mälarhöjdens IK 3.22 0.0 3.20 0.0
14. Beatrice Persson -99 Staffanstorps Ai 3.22 -0.6 3.18 0.0
           
  F10 KULA 2,0        
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 8.19    
2. Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 7.40    
3. Louise Svensson -99 Flens FS 7.04    
4. Amanda Nilsson -99 Laholms IF 6.16    
5. Amanda Mattsson -99 Stocksäters IF 5.97    
6. Ebba Carlsson -99 Skruvs IF 5.77    
7. Evelina Eklund -99 IK Hinden 5.75    
8. Agnes Karonen -99 IK Hinden 5.56    
9. Josefine Edström -99 Stocksäters IF 5.48    
10. Johanna Johansson Olson -99 Täby IS 5.42    
11. Ellen Lindeby -99 Högby IF 5.20    
12. Victoria Sjöberg -99 Mälarhöjdens IK 5.09    
13. Emma Krylander -99 Bromma IF 4.41    
           
  F9 60 M HEAT 1 Vind +4.5    
1. Filippa Wallén -00 Täby IS 9.79 Final  
2. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 10.18 Final  
3. Freja Richardson -00 IFK Växjö 10.37 Final  
           
  F9 60 M HEAT 2 Vind +4.3    
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 9.46 Final  
2. Elin Fasth -00 KA 2 IF 10.56 Final  
3. Andrea Bergenulf -00 Falu IK 10.88 Final  
4. Hanna Persson -00 IK Hinden 10.92    
           
  F9 60 M FINAL Vind +3.4    
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 9.30    
2. Filippa Wallén -00 Täby IS 9.70    
3. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 10.20    
4. Elin Fasth -00 KA 2 IF 10.28    
5. Freja Richardson -00 IFK Växjö 10.58    
6. Andrea Bergenulf -00 Falu IK 10.77    
           
  F9 600 M        
1. Filippa Wallén -00 Täby IS 2:10.73    
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 2:22.89    
3. Freja Richardson -00 IFK Växjö 2:29.86    
4. Hanna Persson -00 IK Hinden 2:32.97    
           
  F9 HÖJD        
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.08    
2. Andrea Bergenulf -00 Falu IK 1.05    
3. Freja Richardson -00 IFK Växjö 1.00    
4. Filippa Wallén -00 Täby IS 1.00    
           
  F9 LÄNGD ZON        
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 3.92 0.0  
2. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 3.50 0.5  
3. Andrea Bergenulf -00 Falu IK 3.41 0.0  
4. Filippa Wallén -00 Täby IS 3.34 0.0  
5. Elin Fasth -00 KA 2 IF 2.99 1.3  
           
  F9 KULA 2,0        
1. Filippa Wallén -00 Täby IS 5.71    
2. Elin Fasth -00 KA 2 IF 4.95    
3. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 4.47    
4. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 4.29    
           
  F8 60 M   Vind +3.8    
1. Felicia Ljung -01 Flens FS 10.13    
2. Emma Johansson Olson -01 Täby IS 10.95    
3. Lovisa Volmerdal -01 Hovslätts IK 11.27    
4. Matilda Andersson -01 IFK Växjö 11.42    
5. Kajsa Löfgren -01 Ekerö IK 12.73    
           
  F8 600 M        
1. Felicia Ljung -01 Flens FS 2:36.64    
           
  F8 LÄNGD ZON        
1. Felicia Ljung -01 Flens FS 3.20 -0.7  
2. Emma Johansson Olson -01 Täby IS 2.76 0.0  
3. Lovisa Volmerdal -01 Hovslätts IK 2.68 0.0  
4. Matilda Andersson -01 IFK Växjö 2.67 0.0  
5. Kajsa Löfgren -01 Ekerö IK 2.25 -0.7  
           
  F8 KULA 2,0        
1. Emma Johansson Olson -01 Täby IS 4.62    
2. Matilda Andersson -01 IFK Växjö 4.05    
           
         
DM, VDM och JDM(P19) 5000 m
UDM: P17/F17, P16/F16 3000m
UDM: P15/F15 2000m
           
  5000m, DM Män Heat A      
1. David Nilsson -87 Högby IF 15:35.57 M  
2. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 16:14.53 P19  
3. Daniel Johansson -75 Kalmar OK 16:16.97 M  
4. Jonatan Alveus -90 Upsala IF, ej JDM 16:19.62 P19  
5. Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK 16:24.80 M  
6. Jimmy Wik -82 FI Kalmarsund 16:34.53 M  
7. Gustav Milesson -92 Eksjö Södra IK 16:39.27 M  
8. Markus Andersson -85 Högby IF 16:47.75 M  
9. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 16:48.42 P19  
10. David Peterson -82 Wärnamo SK 16:50.67 M  
11. Pär Josefsson -89 Högby IF 16:52.16 M  
12. Christoffer Fogel -84 Målilla Mörlunda SKI 16:53.01 M  
13. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 17:17.65 P19  
14. Sonny Karlsson -67 Högby IF 17:30.29 M40  
15. Johan Karlsson -79 Högby IF 17:54.28 M  
           
  5000m, DM Män Heat B      
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds SK 17:46.73 M35  
2. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 17:53.58 P19  
3. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 17:58.12 M55  
5. Sven Jansson -68 Högby IF 18:16.40 M40  
6. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18:27.12 M45  
7. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 18:41.29 M45  
8. Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 18:46.78 M40  
4. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 18:53.29 M50  
10. David Boussefres -68 Oskarshamns SK 19:08.83 M40  
9. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 19:10.28 M35  
11. Per Andersson -60 Högby IF 19:14.54 M45  
12. Anders Persson -67 Tranås AIF 19:30.35 M40  
13. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 19:44.67 M55  
14. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 20:03.44 M45  
15. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IK 22:42.85 M45  
  Ola Slättengren -63 Högby IF dnf M45  
           
  5000m, DM Män Heat C      
1. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 18:51.67 M45  
2. Eric Westesson -73 Björnstorps IF ej DM 20:13.39 M35  
3. Mikael Sigurdh -63 Eksjö Södra IK 20:42.21 M45  
4. Stefan Rohde -55 Högby IF 20:42.99 M50  
5. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 21:03.25 M60  
6. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 22:10.31 M40  
7. Ulf Wickbom -44 Högby IF 22:58.22 M65  
8. Bo Nilsson -54 Högby IF 24:07.08 M55  
9. Stig Hagehed -39 Växjö LK 24:23.69 M70  
10. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25:16.74 M50  
11. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 25:54.69 M60  
12. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 26:02.12 M75  
13. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27:48.62 M70  
14. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 33:50.72 M80  
           
  5000m, DM Män Samlad Lista      
1. David Nilsson -87 Högby IF 15:35.57 M A
2. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 16:14.53 P19 A
3. Daniel Johansson -75 Kalmar OK 16:16.97 M A
4. Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK 16:24.80 M A
5. Jimmy Wik -82 FI Kalmarsund 16:34.53 M A
6. Gustav Milesson -92 Eksjö Södra IK 16:39.27 M A
7. Markus Andersson -85 Högby IF 16:47.75 M A
8. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 16:48.42 P19 A
9. David Peterson -82 Wärnamo SK 16:50.67 M A
10. Pär Josefsson -89 Högby IF 16:52.16 M A
11. Christoffer Fogel -84 Målilla Mörlunda SKI 16:53.01 M A
12. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 17:17.65 P19 A
13. Sonny Karlsson -67 Högby IF 17:30.29 M40 A
14. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds SK 17:46.73 M35 B
15. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 17:53.58 P19 B
16. Johan Karlsson -79 Högby IF 17:54.28 M A
17. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 17:58.12 M55 B
18. Sven Jansson -68 Högby IF 18:16.40 M40 B
19. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18:27.12 M45 B
20. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 18:41.29 M45 B
21. Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 18:46.78 M40 B
22. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 18:51.67 M45 C
23. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 18:53.39 M50 B
24. David Boussefres -68 Oskarshamns SK 19:08.83 M40 B
25. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 19:10.28 M35 B
26. Per Andersson -60 Högby IF 19:14.54 M45 B
27. Anders Persson -67 Tranås AIF 19:30.35 M40 B
28. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 19:44.67 M55 B
29. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 20:03.44 M45 B
30. Mikael Sigurdh -63 Eksjö Södra IK 20:42.21 M45 C
31. Stefan Rohde -55 Högby IF 20:42.99 M50 C
32. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 21:03.25 M60 C
33. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 22:10.31 M40 C
34. Ulf Wickbom -44 Högby IF 22:58.22 M65 C
35. Bo Nilsson -54 Högby IF 24:07.08 M55 C
36. Stig Hagehed -39 Växjö LK 24:23.69 M70 C
37. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25:16.74 M50 C
38. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 25:54.69 M60 C
39. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 26:02.12 M75 C
40. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27:48.62 M70 C
41. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 33:50.72 M80 C
  Ola Slättengren -63 Högby IF dnf M45 B
           
  5000m, Män utom DM        
1. Jonatan Alvers -90 Upsala IF, ej JDM 16:19.62 P19 A
2. Eric Westesson -73 Björnstorps IF ej DM 20:13.39 M35 C
3. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IK, ej DM 22:42.85 M45 B
           
  5000m, VDM, M35        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 17:46.73 M35 B
2. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 19:10.28 M35 B
           
  5000m, VDM, M40        
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 17:30.29 M40 A
3. Sven Jansson -68 Högby IF 18:16.40 M40 B
4. Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 18:46.78 M40 B
5. David Boussefres -68 Oskarshamns SK 19:08.83 M40 B
6. Anders Persson -67 Tranås AIF 19:30.35 M40 B
7. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 22:10.31 M40 C
           
  5000m, VDM, M45        
1. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18:27.12 M45 B
2. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 18:41.29 M45 B
3. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 18:51.67 M45 C
4. Per Andersson -60 Högby IF 19:14.54 M45 B
5. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 20:03.44 M45 B
6. Mikael Sigurdh -63 Eksjö Södra IK 20:42.21 M45 C
  Ola Slättengren -63 Högby IF dnf M45 B
           
  5000m, VDM, M50        
1. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 18:53.29 M50 B
2. Stefan Rohde -55 Högby IF 20:42.99 M50 C
3. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25:16.74 M50 C
           
  5000m, VDM, M55        
1. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 17:58.12 M55 B
2. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 19:44.67 M55 B
3. Bo Nilsson -54 Högby IF 24:07.08 M55 C
           
  5000m, VDM, M60        
1. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 21:03.25 M60 C
2. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 25:54.69 M60 C
           
  5000m, VDM, M65        
1. Ulf Wickbom -44 Högby IF 22:58.22 M65 C
           
  5000m, VDM, M70        
1. Stig Hagehed -39 Växjö LK 24:23.69 M70 C
2. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27:48.62 M70 C
           
  5000m, VDM, M75        
1. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 26:02.12 M75 C
           
  5000m, VDM, M80        
1. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 33:50.72 M80 C
           
  5000m JDM, P19        
1. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 16:14.53 P19 A
2. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 16:48.42 P19 A
3. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 17:17.65 P19 A
4. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 17:53.58 P19 B
           
  5000m, DM K Samlad Lista      
1. Sofie Barkstedt -86 Oskarshamns SK 18:54.97 K  
2. Terese Friman -84 Glasrikets RC 19:09.88 K  
3. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20:11.21 K45  
4. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20:18.82 K50  
5. Emmy Johansson -84 Hultsfreds LK 20:36.41 K  
6. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 20:38.79 K40  
7. Camilla Peterson -68 Högby IF 20:39.12 K40  
8. Jessica Eriksson -74 Oskarshamns SK 20:40.26 K35  
9. Susanne Zetterström -67 Målilla Mörlunda SKI 21:43.75 K40  
10. Iréne Rohde -56 Högby IF 22:11.02 K50  
11. Lilian Brorsson -47 Högby IF 25:26.11 K60  
12. Ingbritt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 28:43.85 K60  
           
  5000m, VDM, K35        
1. Jessica Eriksson -74 Oskarshamns SK 20:40.26 K35  
           
  5000m, VDM, K40        
1. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 20:38.79 K40  
2. Camilla Peterson -68 Högby IF 20:39.12 K40  
3. Susanne Zetterström -67 Målilla Mörlunda SKI 21:43.75 K40  
           
  5000m, VDM, K45        
1. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20:11.21 K45  
           
  5000m, VDM, K50        
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20:18.82 K50  
2. Iréne Rohde -56 Högby IF 22:11.02 K50  
           
  5000m, VDM, K60        
1. Lilian Brorsson -47 Högby IF 25:26.11 K60  
2. Ingbritt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 28:43.85 K60  
           
  3000m UDM, P17        
1. Vilhelm Andersson -92 Högby IF 10:48.17 P17  
           
  3000m UDM, P16        
1. Adam Henrysson -93 Stensjöns IF 10:29.69 P16  
2. Markus Pettersson -93 Oskarshamns SK 10:30.50 P16  
           
  3000m UDM, F17        
1. Frida Persson -92 IK Hakarpspojkarna 12:24.73 F17  
           
  3000m UDM, F16        
1. Amelie Andersson -93 Villstad GIF 10:48.99 F16  
2. Lina Svensson -93 Eksjö Södra IK 13:00.45 F16  
           
  2000m UDM, P15        
1. Philip Lund -94 Eksjö Södra IK 6:22.48 P15  
           
  2000m UDM, F15        
1. Julia Persson -94 IK Hakarpspojkarna 7:54.59 F15  
 
     
 
Poäng till Eric Wall
  DM JDM UDM VDM Summa
Högby IF 9   4 24 37
Eksjö Södra IK 1 9 7 8 25
Oskarshamns SK 9   3 9 21
Glasrikets RC 9     3 12
IK Sisu 5 5     10
IK Hakarpspojkarna     8   8
Kalmar OK 4     2 6
Skillingaryds FK       5 5
Tranås AIF 1     3 4
Stensjöns IF     4   4
Villstad GIF     4   4
Anderstorps OK       4 4
Gnosjö FK       3 3
Växjö LK       3 3
Persnäs AIF       3 3
FI Kalmarsund 2       2
Hultsfreds LK 2       2
Målilla Mörlunda SKI       2 2
IK Vista       1 1
 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-07-18