<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Resultat Hornsjön Runt 18 juli 2009  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Hornsjöns pensionat, Löttorp
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Molnigt & 23 °C på em för ungdomarna, sen överslag till kraftigt och ihållande regn med inslag av åska innan, under & efter 5,5/10,8km.
Fullföljande: 267 st
 
     
 
  Män 10,8km    
1. Johan Petersson Wärnamo SK 39.12
2. Jonatan Alvaeus -90 Upsala IF 39.17
3. Omar El Hassenuoi -81 Oskarshamns SK 39.18
4. Markus Andersson -85 Högby IF 41.16
5. Thomas Josefsson -68 Ryssbergets IK 42.34
6. Markus Pettersson -93 Oskarshamns SK 42.55
7. Sonny Karlson -67 Högby IF 42.58
8. Fredrik Persson -78 Solvikingarna 44.42
9. Erik Andersson -64 Högby IF 44.43
10. Sebastian Olvmo -89 Luleå 44.47
11. Erik Sannebro -61 Kavpanger 44.57
12. Jörgen Adolfsson Hultsfreds LK 45.23
13. Peter Nilsson -63 Elmhults SK 45.27
14. Ingemar Olsson -56 Team Kesnäs 46.34
15. Martin Edberg -72 Nacka 46.38
16. Max Knagge -76 SAS 46.50
17. Mårten Sundén -74 Växjö 46.53
18. Fredrik Hedin -73 IFK Enskede 46.59
19. Peter Rejler Rejlers IF 47.14
20. Claes Bernander -65 Ärna IF, Uppsala 47.44
21. Robert Kihlén   47.54
22. Joakim Möller -79 SEB IF 47.57
23. Tim Slättengren -89 Högby IF 47.58
24. Johan Mueller -63 Alvara IK 48.17
25. Marcus Gianneschi -74 Blötmo IF 48.32
26. Andreas Magnussun -74 Lund 48.49
27. Daniel Åkesson -71 Århults IF 48.50
28. Lars Lundborg Upsala IF 48.56
29. Hugo Petersson -83 Mellby Runners 49.00
30. Andrers Lundqvist -68 Föra AIK 50.09
31. Klas Norrsén -93 Södra Sandby IF 50.30
32. Stefan Skill -59 Tranås 51.05
33. Krister Axelsson -54 Nybro 51.48
34. Royne Nilsson -70 Böda IK 51.58
35. Andreas Bengtsson -86 Hornsjöns Pensionat 51.59
36. Roger Jonsson - Älta 52.08
37. Kent Krawe -59 Oskarshamns SK 52.09
38. Mats Karlsson -61 Hägersten 52.15
39. Harald Lööf -61 Täby 52.18
40. Stefan Rohde -55 Högby IF 52.24
41. Torbjörn Edèn Tranås 52.26
42. Marcus Adolfsson -79 Mellby Runners 52.47
43. Håkan Winsnes -68 Surte 52.49
44. Ola Kjellnäs -72 AMF 1 52.53
45. Bjarne Rasmusson -55 Langgarverne 53.19
46. Bengt Olsson IFK Borgholm 53.24
47. Andreas Persson -80 Sveriges Spring förbund 53.47
48. Stefan Karlsson -68 Team Kesnäs 53.48
49. Fredrik Persson -75 Ale Banjo 53.54
50. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IK 54.20
51. Mattias Norén -76 AMF 1 54.52
52. Martin Nonn -75 Hammarby 55.07
53. Ulf Källstig -64   55.09
54. Mikael Gustafsson -72 Böda IK 55.27
55. Ingemar Sandén -58 Kalmar RC 55.35
56. Patrick Källudd -79 Elmhults SC 55.40
57. Göran Bergström -64 Riv Globen 55.42
58. Rasmus Spendrup   55.50
59. Erland Danielsson -56 Växjö 55.55
60. Thomas Petersson -50 Persnäs AIF 56.08
61. Ulf Wickbom -44 Högby IF 56.17
62. Daniel Wetterstrand -78 Örebro Vindsurfingklubb 56.33
63. Mattias Sjökvist -77 KFF 56.34
64. Magnus Darke -69 Leksand IF 56.40
65. Oskar Hellblom -64 Gudesjö 56.50
66. Bengt Johansson -57 Team Kesnäs 57.14
67. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 57.17
68. Ulf Nässlander -63 Mölndal 57.18
69. Johan Wallin -70 Alvesta 57.38
70. Kenneth Borgemo Team Kesnäs 57.43
71. Johan Brutt -83 Blötmo IF 58.03
72. Kåre Wahlberg -62 Gottsunda IF 58.22
73. Kurt Petersson Team Kesnäs 58.26
74. Jan Fredin --94 Tranås 58.27
75. Lars Thür Skatteverket Solna IF 58.38
76. Greger Backström -56 Mellby Runners 58.46
77. Daniel Lindberg -74 Utbrytarna SK 58.55
78. Anders Nilsson -48 Hulterstads AIK 58.56
79. Peter Axelsson -65   59.01
80. Bosse Nilsson -54 Högby IF 59.09
81. Roger Olsson -59 Logica 59.39
82. Åke Andersson -46 SSG-IF 59.43
83. Tommy Petersson Atlas Copco 59.51
84. Carl Silvervret -91 IFK Kåremo 1.01.14
85. Johan Nilsson -63 Riv Globen 1.01.44
86. Leif Rydholm Nybro Ski 1.01.50
87. Kjell Bergström -57 OK Njudung 1.02.02
88. Bengt Möllerud -59   1.02.31
89. Allan Nicklasson Skruvs IF 1.02.35
90. Kennet Nyberg -46 Färjestadens Motion IF 1.02.42
91. Ulf Jansson -71 Teleborg IBF 1.02.59
92. Jörgen Neckman -57 Österskär 1.03.00
93. Åke Göransson -58 Jönköpings Cykelklubb 1.03.05
94. Claes Reichmann -59 Gudesjö 1.03.14
95. Gunnar Gustafsson -39 Böda IK 1.03.17
96. David Erdös -93   1.04.29
97. Rosenberg -55   1.04.47
98. Peter Eklund -68 Bromma 1.05.01
99. Olof Elmqvist -49 Byrum 1.05.08
100. Stefan Andersson -67 Riv Globen 1.05.10
101. Christer Hägnestrand Högby IF 1.06.19
102. Gösta Kullman -38 Färjestadens motions IF 1.06.22
103. Ove Karlsson -55 Ebbegärde 1.06.44
104. Anders Levin Blötmo IF 1.06.52
105. Bernt Carlsson Persnäs AIF 1.07.10
106. Ulf Edling -61 Gudesjö 1.08.57
107. Åke Karlsson -51 IFK Borgholm 1.09.10
108. Ulrich Seiffert -41 Team Wazzime Holz 1.10.24
109. Richard Lööf -93   1.11.54
110. Tommy Persson -47 Ekman & Co 1.13.16
111. Jakob Thunell -70 Bredängs Centrum 1.14.42
112. Mats Martinsson -49 IFK Kåremo 1.16.21
113. Ulf Huett -63 Hallnäs 1.22.08
114. Ulf Hjalmarsson -58 Parvata 1.22.13
115. Ola Kårelid Norra Sköndal 1.22.18
115. Lars-Åke Steen -50 Vedby IF 1.31.40
  Erik Pettersson -42 Färjestadens Motion IF Deltagit
       
  Kvinnor 10,8 km    
1. Siw Persson -70 Målilla-Mörlunda Ski 47.34
2. Jessica Eriksson -74 Oskarshamns SK 49.53
3. Helena Nyberg Lidingö 50.19
4. Helena Hugosson Nacka Budoklubben 52.01
5. Sussi Danielsson -62 IK Norrköpings FI 54.03
6. Camilla Persson -62 Högby IF 56.02
7. Julia Alvaeus -92 Upsala IF 56.09
8. Alice Lohmann Åkerbobadet 56.42
9. Iréne Rohde Högby IF 56.55
10. Anna Lohmann -75 Åkerbobadet 57.28
11. Jenny Knagge -76 Qurio 59.53
12. Agneta Birgersson -51 Agunnaryd 1.00.11
13. Julia Backström -83 Mellby Runners 1.01.46
14. Cecilia Hallin -75 Blötmo IF 1.01.54
15. Jenny Nilsson -76 Aktiv Hälsa 1.02.12
16. Marie Magnusson -74 Lund 1.02.35
17. Git Karlsson -68 Högby IF 1.04.42
18. Lilian Brorsson -47 Högby IF 1.04.46
19. Elisabet Karlsson Högby IF 1.06.21
20. Maria Hellgren -59   1.09.00
21. Elisabet Winsnes -70 Surte 1.09.10
22. Barbro Fredin Team Kesnäs 1.09.24
23. Marie Danielsson -62 FK Puls Växjö 1.11.02
24. Karin Rasmusson -55 Langgarverne 1.11.52
25. Annette Engström -64 Hornsudden 1.12.19
26. Katarina Theander   1.12.38
27. Emma Eriksson -92 Mälarhöjdens IK 1.13.43
28. Marja Wolf -56   1.13.49
29. Eva Lövgren -60   1.22.02
30. Ingrid Ericsson -53 BKK (Bråvikens KK) 1.26.23
       
  5½ km, motion    
1. Hannes Guggenheimer -94   23.00
2. Tommy Sundberg St Skedevi 23.31
3. Peter Huber Scanout.com 25.01
4. Jakob Forssmed -74 Helenelundskyrkan 27.16
5. Robin Gustavsson -99 Högby IF 28.37
6. Dag Guggenheim   28.47
7. Emil Jeppsson -81 Alvara IK 29.04
8. Camilla Liljegren -70 Målilla-Mörlunda Ski 29.09
9. Thorbjörn Hallmans -61 Väsby OK 29.50
10. Joao Pinhao -73 Södra Sandby 29.54
11. Ann-Helen Karlsson -74 Århults IF 30.00
12. Fredrik Casserfelt -75 Stockholms IF 31.17
13. Malte Mueller -99 Alvara IF 31.35
14. Fredrik Hernström -94 Åtvidabergs IF 31.37
15. Carina Nilsson -67 Högby IF 32.14
16. Alice Asp -97 Föra AIK 32.42
17. Birgitta Lööf -60   32.57
18. Elvira Olsson -76 Laneborgs Bygg 32.58
19. Åsa Kaltenback -68 Laneborgs bygg 33.03
20. Carl Lundqvist   33.10
21. Bertil Rask -43 Laneborgs bygg 33.36
22. Rebecka Liljegren -92 Målilla-Mörlunda Ski 33.42
23. Lisa Hedbäck -96   33.44
24. Clas Asp -62 Föra AIK 33.46
25. Jörgen Nilsson   34.02
26. Gunilla Hedin -74 IFK Enskede 34.07
27. Inger Bergström -66 Riv Globen 34.23
28. Annika Mattfolk -71 Hornsudden 34.26
29. Annika Larsson -62   34.46
30. Marie Laneborg Laneborgs Bygg 34.52
31. Rune Laneborg Oskarshamn 35.08
32. Rut Casserfelt Hornsjön 2 35.09
33. Kjell Casserfelt Hornsjön 2 35.23
34. Erik Hallmark 94 Väsby OK 37.01
35. Billy Röseberg -88 Skövde / Dalsland 37.49
36. Christoffer Särnefält Skövde / Dalsland 37.50
37. Rosita Gustafsson -68 Böda IK 39.11
38. Jakob Asp -98 Föra AIK 39.18
39. Marie Ivarsson 64 Föra AIK 39.20
40. Aida Wolf -96 Lutc, Florida 39.27
41. Therése Norlén -79 Busehem 40.32
42. Kerstin Särnefält Trångsund 40.52
43. Inga-Lill Saltzman Kalmar 41.00
44. Sabina Wallander   42.39
45. Sara Mueller -64 Alvara IF 42.40
46. Eva Wallander   42.43
47. Linda Movede 74 Laneborgs Bygg 45.05
48. Britt-Marie Särnefält Älgarås 47.24
49. Maria Fagerfalk -46 Växjö LK 49.58
       
  P15 2,9 km    
1 . Ken Slättengren -95 Högby IF 10.23
2 . Ludvig Danielsson -95 IK Norrköping FI 11.04
3 . Max Gålnander -94 Upsala IF 11.27
4 . Joel Alvaeus -95 Upsala IF 13.05
       
  P13 2,9 km    
1 . Ludvig Lindberg -97 IK Ymer 13.15
2 . Jonatan Wrede -96 Tyresö FK 13.20
3 . Albin Welander -97 Vissefjärda GIF 13.47
4 . Marcus Trollsås Hagaby 15.21
       
  P11 1,5 km    
1 . Cedrik Aagaard -98 SK Graal 6.03
2 . Simon Wrede -98 Tyresö FK 6.04
3 . Brandon Saigeon -98 Canada, Toronto 6.05
4 . Cesar Aagaard -99 SK Graal 6.10
5 . John Welander -99 Vissefjärda GIF 7.25
6 . Erik Welander -99 Vissefjärda GIF 7.28
7 . Åke Edqvist -98 Göteborg 9.13
       
  P9 1,5 km    
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 6.22
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 6.34
3. Erik Hennings 01 Frösö IF 6.35
4. Kaj Wahlberg -01 Gottrunda IF 6.48
5. Karl Johansson -00 Wärnamo SK 6.56
6. Jonatan Flink Ornung -01 Hemsjö IF 7.14
7. Per Johan Nilsson -01 Elmhults SK 7.16
8. Avid Bergman -00 Slätta SK 7.16
9. Hampus Mattfolk -00 Hornsudden 7.21
10. Isak Lundin -01 OK Södertörn 7.22
11. Leo Nilsson -03 Högby IF 7.31
12. Felix Ösund -01 Hagaby 7.34
13. Christoffer Carlsson/Hjerpe -02 Persnäs AIF 7.35
14. Erik Liljegren -03 Målilla-Mörlunda Ski 7.59
15. Oscar Toreld -03 Högby IF 8.23
16. Isak Gustafsson-Morina Böda IK 8.39
17. Isac Trollsås -03 Hagaby 8.44
18. Erik Darke -04 Leksand IF 8.52
19. Herman Josefsson -03 Ryssbergets IK 9.03
20. Marcus Lindholm -00 Hornsudden 9.30
21. Adam Wallén -03 Sollentuna 9.40
22. Elias Edgren -02 Kirseberg 9.49
23. Adam Carlsson -04 Högby IF 11.40
       
  F15 2,9 km    
1 . Linnea Liljegren -95 Målilla-Mörlunda Ski 12.36
2 . Eva Reichmann -94 Gudesjö 16.03
3 . Vanja Lamm -94 Gudesjö 18.32
       
  F13 2,9 km Start: 14:50  
1 . Moa Gålnander -97 Uppsala IF 13.36
2 . Hanna Södergren -97 FIF Gnistan 13.38
       
  F11 1,5 km Start: 14:40  
1 . Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 6.20
2 . Lina Nilsson -98 Elmhults SK 6.49
3 . Siri Alvaeus -99 Upsala IF 7.03
4 . Lovisa Lindberg -99 IK Ymer 8.19
5 . Frida Jacobsson -98 Torslunda IK 8.26
6 . My Nässlander Örninge -99 Kvarnhjulet, Mölndal 8.28
7 . Carolina Sörnefält -97 Älgarås 9.45
       
  F9 1,5 km Start: 14:30  
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 7.24
2. Alice Casserfelt -00 Hornsjön 2 7.43
3. Kajsa Kassman -02 Frönäs 7.56
4. Elsa Rejler -02 Rejlers IF 7.56
5. Josefin Flink Ornung -02 Hemsjö 7.57
6. Lina Hennings -03 Hagaby 8.11
7. Rebecca Toreld -01 Högby IF 8.19
8. Fanny Hector -02 Huddinge Gymnastik 8.22
9. Yun Törnblom -03 Gustavsbergsbaletten 8.26
10. Ella Torsås -01 Hagaby 9.39
11. Gabriella Stråhle -03 Hagaby 9.42
12. Alice Lindgren -04 Umedalens IF 10.39
13. Ebba Eriksson -05 Horns Kust 11.23
14. Anna Reijler -04 Rejlers IF 11.55
15. Moa Jacobsson -00 Torslanda IK 12.04
16. Eira Kjellnäs -04 Åkersberga 12.09
17. Astrid Ekstrand -03 Högsrums-Vedby 12.32
18. Tuva Nässlander Örninge -99 Kvarnhjulet, Mölndal 12.50
19. Elin Rejler -06 Rejlers IF 13.09
20. Filippa Wallén -05 Sollentuna 13.12
21. Towa Nilsson -05 Aktiv Hälsa 17.40
22. Majken Ekstrand -06 Högsrums-Vedby 20.08

 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-07-28