<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Kalmar Sylvesterlopp 2009  
     
 
Datum: 31 dec -09 Arrangör: Högby IF Väder: Soligt, -8°C, lätt vind, barmark
Tävlingsplats: Fredrikskans, Kalmar Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Mikael Larsson. Utlottad cykel: Vanns av Daniel Ottersten, Briljanten
Medarr./Sponsorer: Östran, Adels Cykel o Sport, Intersport-Kalmar, Målerås Glasbruk
Antal fullföljdande: 187st fördelat: 5km 86st, 10km 83st, funk.hind. 6st, ungd. 12st
     
 
  Män 5 km    
1 Tomas Olsson-77 Högby IF 16.32
2 Daniel Johansson-75 Kalmar OK 16.45
3 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 17.09
4 Anders Dahlström-60 Högby IF 17.19
5 Mikael Garlén- 73 Alstermo IF 17.21
6 Marcus Petersson-93 Oskarshamns SK 17.49
7 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF 17.50
8 Ken Slättengren-95 Högby IF 17.53
9 Oskar Stensson-Bohman-87 Nybro OK 17.54
10 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 17.57
11 Mathias Lang-88 Glasrikets RC 18.03
12 Andreas Nilsson-70 Glasrikets RC 18.06
13 Kibrom Okbamikael-82 Emmaboda Simhall 18.36
14 Marcus Nilsson-91 Högby IF 18.37
15 Sebastian Stöckemann IFK Växjö 18.38
16 Peter Ackebjer-77 Glasrikets RC 18.39
17 Stefan Löfhede-81 Glasrikets RC 19.07
18 Linus Dahlström-92 Högby IF 19.11
19 Karl-Erik Andersson-58 Ålems Ok 19.23
20 Anders Ellow-82 Högby IF 19.24
21 Jimmy Orhagen-69 Förlösa GOIF 19.25
22 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 19.55
23 Anders Wahlström-66 Västerås 19.56
24 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 19.59
25 Martin Örtendahl-77 Kalmar 20.07
26 Markus Kinnander-81 Högby IF 20.23
28 Zef Kolaj-94 Högby IF 20.39
29 Jonas Sturesson-93 Hossmo BK 20.46
30 Stefan Rohde-55 Högby IF 21.04
31 Lars-Olof Lundqvist-65 GRC 21.19
32 Anders Claesson-64 Burseryds IF 22.23
33 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC 22.35
34 Johnny Reinholdsson-68 Kalmar RC 22.45
35 Andreas Skarsäter Flohult RC 22.49
36 Kurt Petersson-63 Oskarshamn 22.54
37 Ulf Eriksson-55 VAIS 23.22
38 Nicholas Nilsson--66 Kalmar 23.41
39 Per Styrlin-62 Förlösa GOIF 23.43
40 Tommy Claesson-49 Kalmar 23.47
41 Johnn Bobeck-63 Kalmar 23.51
42 Nils Hammaräng Grip Högby IF 24.03
43 Jesper Rosander-69 Uvahult 24.14
44 Robert Fransson-76 Kalmar 24.17
45 Göran Gustavssson-60 Glasrikets RC 24.31
46 Erik karlsson-91 Målilla Mörlunda SKI 24.39
47 Folke Wallander   25.05
48 Thomas Olofsson-69 Oskarshamn SK 25.35
49 Filip Andersson-90 Högby IF 25.43
50 Elias Reinholdsson-93 Kalmar 25.59
51 Patrik Nordén Lispundets IF 24.16
52 Axel Wendel-96 Team Wendel 26.17
53 Peter Mårdh-54   26.41
54 Börje Fernlund-48 Växjö AIS 26.56
55 Yngve Frederich Trekanten 27.30
56 Ingemar Nilsson-46 Glasrikets RC 27.36
57 Göran Johansson-50 Växjö AIS 27.45
58 Roland Johansson-54 Norba SK 28.22
59 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 29.00
60 Mats Martinsson LRF Konsult 29.17
61 Ingvar Arvidsson-34 IFK Borgholm 29.19
62 Olle Johansson-38 Färjestaden Motion 30.53
63 Björn Svensson-59 Kisa SK 31.48
64 Arne Hertzberg-45 Kalmar 33.22
65 Rickard Johansson Kalmar 34.47
66 Mikael Wendel-60 Lidingö 35.07
       
  Kvinnor 5 km    
1 Terese Friman-84 Glasrikets RC 19.31
2 Linda Fredriksson-78 Högby IF 23.09
3 Lena Thor-67 Högby IF 23.15
4 Maria Tell-93 Högby IF 23.53
5 Kajsa Hedin-76 Kalmar 24.29
6 Ida Zetterström- Målilla Mörlunda Ski 25.20
7 Trine Nyberg-75 Kalmar RC 25.38
8 Rebecca Johansson Glasrikets RC 25.47
9 Git Karlsson-68 Högby IF 25.54
10 Jessica Ljung Färjestaden 28.31
11 Emmy Torslund-39 Kalmar 28.41
12 Ann-Karin Claesson-48 Kalmar 28.54
13 Kristina Johansson-60 Nybro 29.02
14 Llisen Brickarp-51 Västervik Vågen 29.27
15 Marie Bolin Lispundets IF 31.12
16 Susanne Nordén Lispundets IF 31.15
17 Madeleine Cederarv Trekanten 31.36
18 Eva Wallander   33.23
19 Emma Wendel-96 Team Wendel 33.48
20 Christina Söllscher-48 Högby IF 34.26
       
  Män 10 km    
1 Johan Bagge-84 UME FI 33.03
2 Christofer Fogel-84 Hultsfreds LK 35.13
3 Daniel Runemalm-82 Heleneholms IF 35.20
4 Markus Andersson-85 Högby IF 35.41
5 Jacob Strömberg-85 NLF/Odense 36.01
6 Pär Wanby-64 UF Contact Kalmar 36.32
7 Göran Månsson-61 OK Dacke 38.13
8 Sven Jansson-68 Högby IF 38.17
9 Johan Björklund-70 Markaryds FK 38.43
10 Christer Svensson-69 Växjö LK 38.49
11 Raoul Johansson-65 Kalmar RC 38.49
12 Björn Markström-85 Lökenäs 38.52
13 Filip Kroon-89 Kalmar 39.06
14 Nick Flygt-80 Kalmar 39.12
15 Mats Wendel-71 Oskarshamn SK 39.18
16 Krister Andersson-73 Kalmar RC 39.29
17 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 40.13
18 Bo Sundström-67 Kalmar 40.16
19 Johannes Persson-86 Kalmar RC 40.30
20 Ola Slättengren-63 Högby IF 40.45
21 Anders Reinholdsson-66 Kalmar RC 40.55
22 Henrik Blad-78 Kalmar RC 41.18
23 Klas Eriksson-72 Kalmar 41.22
24 Tomas Holmström-63 Ålems OK 41.52
25 Erik Johansson-85 NLF/Odense 41.55
26 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI 42.19
27 Mikael Palm Kalmar OK 42.24
28 Edvard Linderson-74 Nybro Ski 42.36
29 Lars-Göran Petersson-64 Kalmar 42.37
30 Anders Lind-85 BK Sundet 42.39
31 Sebastian Ahlgren-89 Kalmar 43.07
32 Mathias Samuelsson-78 Oskarshamn 44.03
33 Magnus Sörman-71 Kalmar 44.29
34 Gustav Lissel-Isaksson-85 NLF/Odense 44.30
35 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC 44.32
36 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 44.42
37 Johan Höglund-67   45.26
38 Peter Joelsson-56 Ålems OK 45.29
39 Alexander Fogel-90 Målilla Mörlunda SKI 46.04
40 Tomas Elfström Kosta 46.16
41 Thomas Ahlgren-60 Kalmar 46.18
42 Lexne-59 Söderlaget 46.32
43 Johan Andersson-77   46.33
44 Peter Broström Kalmar 47.07
45 Claes Oscarsson-65 Kalmar RC 47.10
46 Jonathan Ballantyne-67   47.24
47 Andreas Axelsson-   47.31
48 Lennart Jönsson-50 Växjö AIS 47.34
49 Håkan Krantz-70 Kalmar 47.34
50 Kenta Jonsson-76   47.44
51 Martin Rydell-73   47.56
52 Eric Lorentzon-85 Lindsdals IF 48.06
53 Magnus Johansson-65   48.10
54 Kaj Aldebert   48.25
55 Ingemar Westerberg-57 Hultsfreds LK 48.51
56 Henrik Täck   48.54
57 Tommy Sundström-70 Kalmar 49.00
58 Jan Tingnert-66 Kiev Ukraina 49.22
59 Bofuif Bernhar-69   49.49
60 Roland Brengesjö-61 Kalmar 50.04
61 Curt Hammar Torslanda GBG 50.07
62 Ove Andersson-51 Växjö AIS 50.31
63 Jörgen Petersson-63 Trekanten 52.30
64 Greger Backström-56 Kalmar 52.49
65 Dan Poulsen-59 Glasrikets RC 53.57
66 Peter Nordlander-67 Påryd 53.57
67 Tommy Petersson-55 Gudlklubben Atlas Copco 54.29
68 Jörgen Häll Kosta 55.05
69 Ulf Johansson-60 Rubore 55.07
70 Lennart Bohman-55 Kalmar 55.14
71 Arne Lundblad-46 Växjö LK 56.45
72 Leif Karlsson-63 Kalmar 58.04
       
  Kvinnor 10 km    
1 Catrine Josefsson-86 Högby IF 40.33
2 Marie Johansson-66 Kalmar RC 44.50
3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 44.55
4 Camilla Persson-62 Högby IF 46.38
5 Susanne Zetterström-67 Målilla Mörluda SKI 48.27
6 Irené Rohde-56 Högby IF 49.19
7 Anita Jönsson-63 Högby IF 49.48
8 Berit Nilsson-63 Oskarshamn SK 52.42
9 Jenny Johansson-75 Kalmar 52.47
10 Anne Torvinen-80   54.34
11 Annika Wendel-58 Team Wendel 66.27
       
  Funktionshindrade 3 km    
1 Alexander Lindholm-90 Högby 13.17
2 Daniel Ottersten Briljanten 23.30
3 Ferid Karisik Briljanten 24.18
4 Jeanette Erlandsson Tågabo 26.51
5 Alexandra Nilsson Briljanten 29.26
6 Malin Axelsson Tågabo 39.02
       
  P13 2km    
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 9.10
       
  P11 1km    
1 Albin Lindblad-98 Högby IF 3.52
2 Anton Nordlander-99 Påryd 4.04
3 Simon Persson-98 Högby IF 4.07
4 Johan Lindqvist-99 Högby IF 4.21
       
  P9 1km    
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 4.24
2 Fabian Lindblad-00 Högby IF 4.53
       
  F13 2km    
1 Irma Ekmecic-96 Högby IF 10.06
2 Edona Mehmeti-96 Högby IF 10.30
       
  F11 1km    
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 4.09
2 Malin Thor-99 Högby IF 4.41
       
  F9 1km    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.32
 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-12-31