<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Skälbyloppet, lördag 10 april 2010  
     
 
Arrangör: Högby IF Väder: Mulet och regnskur i slutet av tävlingen, +5°C
Tävlingsplats: Skälby, Kalmar Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
 
     
 
M, 4230m 1 Omar El Hassanoui-81 Oskarshamns SK 13.52
  2 Daniel Johansson-75 Kalmar OK 13.55
  3 Markus Andersson-85 Högby IF 14.06
  4 Johan Svensson-89 Spårvägens FK 14.09
  5 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 14.11
  6 Linus Dahlström-92 Högby IF 14.16
  7 Marcus Petersson-93 Oskarshamns SK 14.19
  8 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF 14.20
  9 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 14.57
  10 Magnus Nordström-70 FK Studenterna 15.03
  11 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK 15.06
  12 Ola Slättengren-63 Högby IF 15.40
  13 Anders Dahlström-60 Högby IF 15.53
  14 Sebastian Almén-93 Högby IF 16.28
  15 Johan Palm-72 Färjestaden 16.32
  16 Zef Kolaj-94 Högby IF 16.40
  17 Henrik Övgård-77 Högby IF 16.41
  18 Anders Helander-61 Eksjö Södra IK 16.42
  19 Lasse ten Siethoff-81 CrossFit Kalmar 16.44
  20 Per Nilsson-80 Högby IF 17.04
  21 Mats Thörnblad-61 338 Småland 17.36
  22 Olle Willsund-94 Högby IF 18.20
  23 Viktor Gustavsson-92 Glasriket RC 18.43
  24 Göran Gustavsson-60 Glasriket RC 19.30
  25 Niklas Melin-65 Färjestaden 21.46
  26 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 24.41
         
K, 4230m 1 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK 16.02
  2 Jessica Gylfe-80 Högby IF 16.36
  3 Beathrice Odén-80 Högby IF 16.43
  4 Camilla Peterson-68 Högby IF 18.05
  5 Susanne Zetterström-67 Målilla Mörlunda SKI 18.46
  6 Linda Fredriksson-78 Högby IF 19.02
  7 Lena Thor-67 Högby IF 19.44
  8 Zabina Adolfsson-74 Högby IF 20.15
  9 Ellinor De Bie-81 Kalmar 21.09
  10 Carina Lindblad-63 Högby IF 21.13
  11 Martina Sundquist-84 Crossfit Kalmar 21.17
  12 Git Karlsson-68 Högby IF 21.45
  13 Gunnel Mellborg Dahlström-63 Högby IF 22.55
  14 Lilian Brorsson-47 Högby IF 23.02
  15 Hanna Östergren-78 Glasrikets RC 23.04
  16 Cecilia Karlsson-73 Kalmar 24.12
  17 Christina Söllscher-48 Högby IF 28.54
  18 Birgit Larsson-40 Högby IF 44.01
         
M, 8300m 1 Christofer Fogel-84 Hultsfreds LK 29.08
  2 Sonny Karlsson-67 Högby IF 29.20
  3 Tomas Olsson-77 Högby IF 30.00
  4 Sven Jansson-68 Högby IF 31.07
  5 Mikael Palmgren-71 Sapa 32.38
  6 Pär Wanby-64 Högby IF 32.50
  7 Tomas Holmström-63 Ålems OK 32.59
  8 Linus Nielsen-83 IFK Skövde Skidklubb 33.12
  9 Ivar Carlson-73 Vassmolösa 33.29
  10 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 33.35
  11 Alexander Fogel-90 Målilla Mörlunda SKI 33.40
  12 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI 33.44
  13 Lars Ackerot-81 Högby IF 34.13
  14 Mikael Palm-80 Kalmar OK 35.06
  15 Johan Nilsson -84 Rehabenheten 36.23
  16 Peter Joelsson-56 Ålems OK 38.19
  17 Henrik Teck-69 Kalmar kommun 41.06
  18 Fredrik Karlsson-73 Kalmar 41.31
    Mikael Johansson-63 Team Blekinge DNF
         
K, 8300m 1 Siv Persson-70 Målilla Mörlunda SKI 34.15
  2 Iréne Rohde-56 Högby IF 39.49
  3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 41.01
  4 Anita Jönsson-63 Högby IF 41.18
  5 Anita Svensson-58 Högby IF 43.42
  6 ? Bolin-76 Lispunds IF 48.25
         
P15, 4230m 1 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.01
  2 Johan Sandsten-95 Oskarshamn SK 15.47
  3 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö 17.18
  4 Emil Quick-95 FI Kalmarsund 20.46
  5 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 21.09
         
F15, 4230m 1 Jenny Biesert-95 SK Graal 17.38
         
P13, 2600m 1 Johan Davidsson-97 IFK Växjö 10.26
  2 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 11.23
  3 Albin Lindblad-98 Högby IF 11.33
         
F13, 2600m 1 Elin Vertetics-98 Högby IF 11.48
  2 Ida Zetterström-98 Målilla Mörlunda SKI 11.57
  3 Ebba Wouters-98 Högby IF 17.25
         
P11, 1400m 1 Robin Gustavsson-99 Högby IF 5.34
  2 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 6.00
  3 Johan Lindqvist-99 Högby IF 6.27
  4 Fabian Lindblad-00 Högby IF 7.05
         
F11, 1400m 1 Frida Carlsson-99 Vassmolösa 6.31
  2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 6.33
  3 Maja Holberg-99 Högby IF 7.18
  4 Emelie Jönsson-99 Högby IF 7.34
  5 Mathilda Andersson-00 Högby IF 7.55
         
P9, 1400m 1 Martin Holmberg-01 Kalmar IF 7.29
  2 Axel Malmberg-03 Högby IF 7.41
         
F9, 1400m 1 Nelly Össmar-03 Högby IF 9.51
  2 Alice Ek-03 Högby IF 9.52
 
     
  © HIF, uppdaterad 2010-04-10