<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Resultat Hornsjön Runt 17 juli 2010  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Hornsjöns pensionat, Löttorp
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mulet & 25°C, efter kl. 15 tillfälligt kraftigare regn med inslag av åska
Fullföljande: 270 st, ungdomar 68 st
 
     
 
  Män 11,0 km    
1. Knut Nordviken -74 Oslo 40.55
2. Thomas Josefsson -68 Ryssbergets IK 40.56
3. Linus Dahlström -92 Högby IF 41.02
4. Markus Andersson -85 Högby IF 41.21
5. Gustav Milesson -92 Högby IF 41.28
6. Marcus Pettersson -93 Oskarshamns SK 41.52
7. Linus Johansson -90 Hakarpspojkarna 42.48
8. Sonny Karlsson -67 Högby IF 44.02
9. Fredrik Lundqvist IK Sisu Nässjö 44.14
10. Fredrik Persson -78 Solvikingarna 44.45
11. Mikael Palmgren -71 OK Njudung 45.12
12. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 45.15
13. Jörgen Adolfsson -67 Hultsfreds LK 45.29
14. Per Petersson -72 Lund 45.51
15. Fredrik Hedin -73 IFK Enskede 46.00
16. Joacim Lasson -80 Lekeryd-Svarttop SK 47.00
17. Jonas Angeria -75 Malmö 47.23
18. Johannes Erixon -77 FK Studenterna 47.31
19. Jonas Nyström -71 Bankerud SMK 47.54
20. Olle Björneld -71   48.12
21. Royne Nilsson -70 Böda IK 48.20
22. Lars Lundberg -59 Upsala IF 48.23
23. Daniel Jonsson -94 Spårvägens FK 48.46
24. Kim Andersson -73 Colombia 49.08
25. Samuel Thelin -72 Det lilla skeppet 49.12
26. Emil Pettesson -92 Högby IF 49.14
27. Ture Isaksson -78 Högby IF 49.18
28. Daniel Åkesson -71 Århults IF 49.21
29. Per Fansson -66 OK Njudung 49.36
30. Sven Mikkelsen -64 SOK Viljan 49.53
31. Jonas Enström -72 Kikarike IK 49.58
32. Kristoffer Axell -78 Jönköping 50.02
33. Simon Beck   50.11
34. Anders Lundqvist -68 Föra AIK 50.14
35. Holger von Fircks -66 IF Linnéa 50.16
36. Harald Lööf -61 Täby 50.18
37. Tim Slättengren -89 Högby IF 50.36
38. Marc Isaksson -89   50.47
39. Stefan Rohde -55 Högby IF 50.52
40. Nils Göranson - Hovslätt IK 51.12
41. Jakob Forssmed -74 Helenelundskykan 51.22
42. Marcus Gjanneschi Blötma IF 51.43
43. Ola Kjellnäs Åkersberga 51.49
44. Håkan Winsnes -68 Surte 51.52
45. Leif Sjöberg -50 IFK Borgholm 51.54
46. Martin Olofsson -75 Lohmanns LK 52.31
47. Ola Slättengren -63 Högby IF 52.36
48. Roger Jonsson -56 Älta 52.38
49. Gustav Teysberg -88 WIF 52.39
50. Mats Karlsson -61 Stockholm 53.04
51. Håkan Petersson -46 Högby IF 53.20
52. Björn Svensson -74 Team Nann't C 53.29
53. Ulf Källstig -64 Kesnäs 53.32
54. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjden 53.58
55. Linus Lindgren -91 Umedalens IF 54.48
56. Hans-Erik Fransson -64 Habo 54.51
57. Peter Hansson Lerum 54.55
58. Håkan Redtzer -63 Attunda OK 54.57
59. Philip Lalander Universitetet i Stavanger 55.06
60. Göran Bergström   55.09
61. Jakob Thunell - Det lilla skeppet 55.11
62. Daniel Wtterstrand -78 Solbackens AIK 55.20
63. Oskar Hellbom -64 BAM Alvedsjö 55.22
64. Jörgen Asp Handelsbanken Gislaved 55.27
65. Filip Andersson -90 Högby IF 55.42
66. Lars Wernersson -56 Stockholm 55.59
67. Bernt Molleryd -58 BAM 56.07
68. Allan Nicklasson Skuvs IF 56.20
69. Odd Blakkisrud -50 Nannestad IL 56.25
70. Stefan Hector -67 Huddinge 56.45
71. Staffan Stenfelt -68 Hagaby 55.47
72. Kurt Petersson -63 Oskarshamn 56.48
73. Christer Grandin -63 Högby IF 57.36
74. Marcus Tinnert -74 Kalmarpolisens IF 57.48
75. Åke Andersson -46 SSG - IF 57.54
76. Bengt Olsson -60 IFK Bogholm 57.57
77. Anders Nilsson -48 Hulterstads AIK 58.17
78. Magnus Nilsson -75 Laneborgs Bygg 58.41
79. Ulf Nässlander -63 Mölndal 59.13
80. Anders Widén -49 Affoltern/CH, OLG Säuliamt 59.16
81. Magnus Lasson Krafft måleri IF 59.32
82. Kjell Bergström -57 OK Njudung 59.40
83. Ulf Jansson -71 Teleborg IBF 59.50
84. Edwin von Krusenstjerna -98 BAM 1.00.15
85. Rikard Sahle - Göteborgs Judoklubb 1.01.22
86. Dan Rundqvist - Lessebo OK 1.01.26
87. Ulf Huett -62 BAM Hallnäs 1.02.16
88. Ulf Wickbom -44 Högby IF 1.02.42
89. Richard Lööf -93 Täby 1.02.50
90. Gunnar Gustafsson -39 Böda IK 1.02.51
91. Kennet Nyberg -46 Färjestadens motion 1.02.56
92. Anders Nordh   1.03.40
93. Erik Petersson Färjestadens motion 1.04.04
94. Håkan Unger -52 Hereford RC 1.04.20
95. Olof Elmqvist -49 Byrum 1.04.56
96. Gösta Kullman -38 Färjestadens motion 1.05.02
97. Tommy Petersson -55   1.07.17
98. Ulf Lindgren -63 Umedalens IF 1.07.28
99. Ulf Carlsson -76 Böda IK 1.08.17
100. Anders Fogel   1.09.34
101. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 1.10.15
102. Jery Axelsson -69 Böda/Högby 1.14.28
103. Ulf Edling -61 Högby IF 1.15.00
104. Pär Eriksson Hereford RC 1.18.39
105. Mats Martinsson -48 LRF Konsult 1.18.53
  Åke Karlsson -51 IFK Borgholm vet. deltagit
       
  Kvinnor 11,0 km    
1. Jessica Gunnarsson -76 SK Vidar 43.55
2. Frida Svensson -91 Gränums IF 47.36
3. Siv Persson -70 Målilla Mörlunda SKI 48.00
4. Helena Hugosson -83 Nacka dojo 50.48
5. Johanna Erlandsson -93 OK Skogsfalken 50.53
6. Alice Lohmann -77 Lohmanns LK 55.50
7. Maria Roubert -90 FK Finn 56.06
8. Josefine Rejler Rejlers IF 56.28
9. Ged Lejdstrand -84 Rödhöks SK 56.50
10. Christina Selberg -66 Långerum Runners 57.18
11. Iréne Rohde -56 Högby IF 58.20
12. Emma Rosén -92 OK Njudung 59.39
13. Åsa Byström Högby IF 1.00.24
14. Agneta Birgersson Agunnaryd 1.00.26
15. Elisabeth Karlsson - Högby IF 1.00.30
16. Anna Qvarnström   1.00.38
17. Karin Rahm Björneld -74   1.00.41
18. Anita Svensson -58 Högby IF 1.01.15
19. Lottie Harrieson Högby IF 1.01.28
20. Git Karlsson -68 Högby IF 1.01.31
21. Marja Wolf -56 Tampa Florida 1.02.24
22. Kristina Karlsson -67 Hultsfreds LK 1.02.31
23. Ann Fogel   1.04.13
24. Cecilia Hallin -75 Blötmo IF 1.04.52
25. Anette Malm -71 Vendelsö 1.05.16
26. Inger Bergström   1.06.07
27. Elizabeth Franklin -79 IFK Växjö 1.06.09
28. Susanne Wiberg -61 Klanen Johansson 1.06.14
29. Lene Blakkisrud -78 Nannestad IL 1.08.16
30. Elisabeth Winsnes -70 Surte 1.08.32
31. Eva Lövgren -60 Kesnäs 1.13.30
32. Maria Lundbäck -66 Hagaby 1.16.26
  Karina Kudo -53 IFK Borgholms Veteraner deltagit
       
       
  5½ km, motion    
1. Jakob Fäste -94 Färjestadens IBK 24.33
2. Anders Kling -81 Surte 26.21
3. Rickard Jonsson -84   26.31
4. Henrik Friberg Fernros -72   26.54
5. Sara Rosén -94 OK Njudung 27.03
6. Sofia Svensson -93 Gränums IF 27.10
7. Mikael Svensén -76   27.22
8. Lotta Palmgren -73 Vetlanda 27.27
9. Camilla Liljegren -70 Målilla Mörlunda SKI 27.39
10. Erland Torstensson Emmaboda Verda OK 28.13
11. Magnus Eriksson -76 Vedby Runners 28.27
12. Ann-Helen Karlsson -74 Århults IF 28.32
13. Gustav Höglund Tvärskogs trä Transport 29.22
14. Per Österberg -67 Tvärskogs trä Transport 29.54
15. Helena Engvall   30.02
16. Thorbjörn Hallmans Väsby OK 30.10
17. Dick Larsson   30.28
18. Pia Axelsson   30.29
19. Josefine Josefsson -73 Ryssbergets IK 30.42
20. Rebecka Liljegren -92 Målilla Mörlunda SKI 30.58
21. Lisa Bergström -72 Team Nanny RC 31.14
22. Carl Gustaf Göransson -69 Klinta 31.18
23. Christian Redtzer -98 Attunda OK 31.25
24. Alice Asp -97 Föra AIK 31.27
25. Leif-Göran Mosell -60 Söderhamns IF 31.29
26. Rebecka Jonsson -89   31.31
27. Anne Göransson -66 Klinta 31.34
28. Gunilla Hedin -74 IFK Enskede 32.29
29. Elvira Olsson -76 Laneborgs bygg 32.33
30. Annika Larsson -62 Danderyd 32.43
31. Göran Herwin Nyköping 32.47
32. Rune Laneborg -39 Laneborgs bygg 33.14
33. Jörgen Unnersjö   34.20
34. Per Erlandsson -59 OK Skogsfalken 34.50
35. Ludwina Redtzer -66 Attunda OK 35.00
36. Fredrik Lööf -96 Täby IS 35.17
37. Jakob Asp -98 Föra AIK 35.32
38. Marie Ivarsson -64 Föra AIK 35.33
39. Carl Lundqvist   36.13
40. Bertil Rask -45 Laneborgs bygg 36.15
41. Pernilla Hansson Friskis & Svettis 36.24
42. Jörgen Nilsson   37.34
43. Fingal Widerberg -98 BAM 37.36
44. Sven Widerberg -58 BAM 37.55
45. Kjell Casserfelt   38.13
46. Ove Eriksson -45 Vedby Runners 38.29
47. Jimmy Höglund -65 Tvärskogs trä Transport 40.08
48. Inga-Lill Salzman Kalmar 40.14
49. Eva Thunell -74 Det lilla skeppet 40.29
50. Robert Gustavsson -52 Bondeka Kultur & Idrott 41.27
51. Birgitta Lööf -60 Täby IS 41.48
52. Anna Sahle -67 Göteborg 44.19
53. Anna Ek -97 Ågesta RK 46.48
54. Göran Ek -55 Djurgårdens IF 46.54
55. Maria Fagerfalk Växjö LK 50.23
56. Felix Törnblom -97 Gustavsberg 51.39
57. Elsa Edling Högby IF 52.42
58. Daniel Edling Högby IF 52.43
59. Christian Törnblom Gustavsberg 53.21
60. Ronja Ek -94 Ågesta RK 59.08
61. Karin Bäck -55   59.09
62. Gullie Andersson -50 Tomelilla 1.00.13
63. Blanca Sandoval -76 Colombia 1.00.14
64. Kristina Ellis -61 Täby IS 1.02.32
       
  P15 2,9 km    
1. Johan Sandsten -95 Oskarshamn 10.35
2. Andreas Davidsson IFK Växjö 11.55
3. Carl Torstensson -95 Emmaboda Verda OK 14.36
  Eric Herwin -94 Utom tävlan Nyköping 13.58
       
       
  F15 2,9 km    
1. Marie Carlsson -95 Turebergs IF 11.50
2. Linnea Liljegren -95 Målilla Mörlunda SKI 13.00
3. Magdalena Mosell -96 Söderhamns IF 13.48
4. Fredrika Wernersson -96 Djurgårdens konståkning 15.00
       
       
  P13 2,9 km    
1. Cedrik Aagaard -98 SK Graal 11.27
2. Johan Davidsson -97 IFK Växjö 11.32
3. Cesar Aagaard -99 SK Graal 11.33
4. Erik Sandsten -98 Oskarshamns SK 11.43
5. Gustav Wahledow -98 Gävle IF 13.32
6. Erik Wahledow -98 Gävle IF 16.14
       
       
  F13 2,9 km    
1. Alma Evebring -97 Wärnamo SK 12.07
2. Emma Lundbäck -98 Hagaby 13.41
3. Lovisa Torsensson -98 Emmaboda Verda OK 16.18
4. Frida Jacobsson -98 Torslanda IK 16.30
       
       
  P11 1,5 km    
1. Billy Nilsson -00 Högby IF  
2. Albin Johansson -99 IK Hakarpspojkarna  
3. Lukas Nilsson -00 Högby IF  
4. Carl Hector -00 Huddinge Skidklubb  
5. Erik Götvall -00 Adolfsbergs IK (Örebro)  
6. Einar Sahle -00 Örgryte IS 7.29
       
  F11 1,5 km    
1. Linnea Dennerporth -99 Väsby IK 6.14
2. Elsa Evebring -99 Wärnamo SK  
3. Siri Alvaeus -99 Upsala IF  
4. Ellen Lindeby -99 Högby IF  
5. Lovisa Karlsson -00 Högby IF  
6. Judith Dolleris -00 Falu IK  
7. Alice Casserfelt -00    
8. Annie Österberg -99 Drag 7.20
  Sara Fogel -00 Hornsjön dnf
       
       
  P9 1,5 km Start: 14:30  
1. Andreas Carlsson -01 Väsby IK 5.48
2. Erik Hennings -01 Frösö IF 6.20
3. Erik Fogel -00 Hornsjön 6.39
4. Axel Evebring -93 Wärnamo SK 6.49
5. Leo Nilsson -03 Högby IF 6.54
6. Axel Alvaeus -01 Upsala IF 7.06
7. Erik Liljegren -03 Målilla Mörlunda SKI 7.19
8. Felix Ösund -01 Danderyds SK 7.37
9. Elias Torstensson -01 Emmaboda Verda OK 7.38
10. Oscar Toreld -03 Högby IF 7.43
11. David Lundbäck -01 Hagaby 7.49
12. Olle Hagblom -01 Huddinge Skidklubb 7.56
13. Elliott Lundqvist 03 Vendelsö IK 8.15
14. Herman Josefsson -03 Ryssbergets IK 8.25
15. Finn Ahrens -03 1 SC Nordstedt 8.28
16. Carl Sahle -03 Göteborg 8.43
17. Isak Lundbäck -03 Hagaby 8.50
18. Jesper Scheel -03 Henstedt Rhen SVHU 9.19
  Atle Kjellnäs -07 Åkersberga dnf
       
  F9 1,5 km Start: 14:30  
1. Elsa Rejler -02 Rejlers IF 7.07
2. Kajsa Kassman -02 Frönäs 7.44
3. Lisa Sandsten -02 Oskarshamns SK 8.08
4. Fanny Hector -02 Huddinge Skidklubb 8.14
5. Rebecca Toreld -01 Högby IF 8.29
6. Karin Warnestam -03 Lanebegs Bygg 9.01
7. Mollie Åkesson -04 Århults IF 9.10
8. Celine Aagaard -06 SK Graal 9.33
9. Eira Kjellnäs -04   9.48
10. Yun Törnblom -03 Gustavsbergsbaletten -99 9.59
11. Anna Rejler -04 Rejlers IF 10.00
12. Lina Hennings -03 Frösö IF 10.01
13. Elin Rejler -06 Rejlers IF 10.15
14. Ebba Hennings -05 Frösö IF 10.27
15. Alice Lindgren -04 Umedalens IF 10.28
  Flurina Wärdell -06 Frösö IF dnf