<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Resultat Ölands Marathon 24 juli 2010  
  Smålands DM & VDM inlagt, liksom ÖM & VÖM.  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Löttorps centrum. Kalmarsund passerades tre gånger.
Tävlingsledare & Speaker: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Ösregn, mycket blåsigt och 15°C
Förbundsbanmätare: Stig Peterzon
Startande: 81 st, näst högsta i Ö-marans histora
 
     
 
  Män        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 2.59.10 M35 DM
2. Johannes Erixon -77 FK Studenterna 3.04.52 M  
3. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.53 M40 DM, ÖM
4. Johan Westlund -79 Göteborg 3.05.09 M  
5. Kim Aarli Larsen -64 Skeid, Oslo, NORGE 3.05.27 M45  
6. Björn Gjerde -55 NORGE 3.05.42 M55  
7. Stefan Ulmeståhl -52 Team Blekinge 3.06.12 M55  
8. Kristoffer Tunander - FK Studenterna 3.07.30 M35  
9. Fredrik Andersson -74 Holmsjö 3.13.55 M35  
10. Adam Sjöstrand -69 Anderstorps OK 3.16.23 M40 DM
11. Per Nilsson -80 Högby IF 3.22.48 M DM ÖM
12. Magnus Egeskans -71 Örebro 3.23.06 M35  
13. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 3.23.56 M45 DM
14. Roland Lycksell -64 Lidingö Triathlon 3.24.33 M45  
15. Olof Torbrand -74 Kalmar FF 3.25.09 M35  
16. Mattias Gustafsson -82 VBK 3.25.10 M  
17. Fredrik Gustafsson -87 VBK 3.25.11 M  
18. Pierre Jönsson -81 VBK 3.25.12 M  
19. Kalle Björklund -66 SOK Knallen 3.25.31 M40  
20. Fredrik Svensson -72 Intersport Väst 3.27.38 M35  
21. Peter Drobni -75 Växjö 3.31.57 M35  
22. Peter Lager -59 Ronneby 3.32.00 M50  
23. Tony Rohr -72 Kalmar 3.32.31 M35  
24. Rikard Forssmed -77 Täby Runners 3.36.14 M  
25. Patrik Leje -67 Mörsils IF 3.36.29 M40  
26. Mikael Rasmusson -67 Bläckfisken 3.36.32 M40  
27. Harald Lööf -61 Täby 3.36.59 M45  
28. Göran Önnerby -49 Anderstorps OK 3.37.22 M60 DM
29. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 3.39.46 M45 DM
30. Jan Paraniak -50 Skavsåret IF 3.44.02 M60  
31. Caj Gauffin -62 Tjust bike & RC 3.45.50 M45 DM
32. Jan Forsberg -61 Åmots SK 3.48.55 M45  
33. Claes Nilsson -87 Malmö AI 3.50.21 M  
34. Jonas Paulsson -74 Lund 3.51.09 M35  
35. Björn Tibbelin -75 Växjö Löparkamrater 3.52.51 M35  
36. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 3.54.39 M60 DM
37. Carl Björklund -73 Göteborg 4.00.35 M35  
38. Rikard Nilsson -68 Vollsjö 4.02.44 M40  
39. Richard Wieland -72 Ljungbyheds Judoklubb 4.07.50 M35  
40. Karl Eriksson -80 Stockholm 4.08.17 M  
41. Mats Zetterlund -48 Vattudalens LDK 4.08.59 M60  
42. Jonas Persson -66 Oskarshamn 4.09.21 M40  
43. Bo Nilsson -54 Högby IF 4.09.32 M55 DM ÖM
44. Dan Jarl -44 Håfreströms IF 4.11.57 M65  
45. Stig Samuelsson -47 GOIF Tjalve 4.18.47 M60  
46. Peter Söderlund -50 Q+E, Växjö 4.19.19 M60  
47. Johan Karlsson -80   4.23.17 M  
48. Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.27.01 M65 DM, ÖM
49. Anders Hidefjäll -40 Västerås FK 4.36.02 M70  
50. Henrik Söderlund -81 Q+E, Växjö 4.40.44 M  
51. Jörgen Nilsson -50 Vi Som Springer 4.41.18 M60  
52. Matthias Sunnus -61 TV Laubenheim, GER 4.44.30 M45  
53. Christer Svensson -69 Växjö Löparklubb 4.46.28 M40 DM
54. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.59.50 M70 DM
55. Jan Halldén -54 IF SAAB 5.14.15 M55  
  Hasse Ursfält -51 Urshults IF dnf M55  
  Per Hviid -65 Birkeröddernes Löbeklub dnf M45  
  René Westra -50 Bredsätra dnf M60  
  Stefan Eriksson - Mälarhöjden dnf M50  
           
  Kvinnor        
1. Emma Berntsson -86 Elmhults Sportclub 3.18.41 K DM
2. Johanna Karlsson -85 Högby IF 3.38.50 K DM, ÖM
3. Ann-Kristin Forsberg -63 Hemlingby LK 3.48.55 K45  
4. Anneli Janson -76 Ericsson IK 3.51.40 K  
5. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.58.56 K45 DM
6. Kristina Areskoug Josefsson -73 Anderstorps OK 4.06.02 K35 DM
7. Cia Spjuth -65 SOK Knallen Borås 4.09.27 K45  
8. Britta Houmann Sørensen -46 Odder, DANMARK 4.10.52 K60  
9. Maria Persson -64 Holmsjö 4.11.52 K45  
10. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.17.23 K45 DM, ÖM
11. Jessica Nordgren -72 Örnsköldsvik 4.23.17 K45  
12. Barbro Paraniak -56 Skavsåret IF 4.44.03 K50  
13. Måd Thorssell -45 Växjö Löparklubb 4.46.28 K65 DM
14. Elisabeth Ingelf -81   4.54.39 K  
  Lottie Harrieson -65 Högby IF dnf K45 DM, ÖM
  Bi Edsgren -50 Fredrikshofs IF dnf K60  
           
  M35        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 2.59.10 M35  
2. Kristoffer Tunander - FK Studenterna 3.07.30 M35  
3. Fredrik Andersson -74 Holmsjö 3.13.55 M35  
4. Magnus Egeskans -71 Örebro 3.23.06 M35  
5. Olof Torbrand -74 Kalmar FF 3.25.09 M35  
6. Fredrik Svensson -72 Intersport Väst 3.27.38 M35  
7. Peter Drobni -75 Växjö 3.31.57 M35  
8. Tony Rohr -72 Kalmar 3.32.31 M35  
9. Jonas Paulsson -74 Lund 3.51.09 M35  
10. Björn Tibbelin -75 Växjö Löparkamrater 3.52.51 M35  
11. Carl Björklund -73 Göteborg 4.00.35 M35  
12. Richard Wieland -72 Ljungbyheds Judoklubb 4.07.50 M35  
           
  M40        
1. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.53 M40  
2. Adam Sjöstrand -69 Anderstorps OK 3.16.23 M40  
3. Kalle Björklund -66 SOK Knallen 3.25.31 M40  
4. Patrik Leje -67 Mörsils IF 3.36.29 M40  
5. Mikael Rasmusson -67 Bläckfisken 3.36.32 M40  
6. Rikard Nilsson -68 Vollsjö 4.02.44 M40  
7. Jonas Persson -66 Oskarshamn 4.09.21 M40  
8. Christer Svensson -69 Växjö Löparklubb 4.46.28 M40  
           
  M45        
1. Kim Aarli Larsen -64 Skeid, Oslo, NORGE 3.05.27 M45  
2. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 3.23.56 M45  
3. Roland Lycksell -64 Lidingö Triathlon 3.24.33 M45  
4. Harald Lööf -61 Täby 3.36.59 M45  
5. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 3.39.46 M45  
6. Caj Gauffin -62 Tjust bike & RC 3.45.50 M45  
7. Jan Forsberg -61 Åmots SK 3.48.55 M45  
8. Matthias Sunnus -61 TV Laubenheim, GER 4.44.30 M45  
           
  M50        
1. Peter Lager -59 Ronneby 3.32.00 M50  
           
  M55        
1. Björn Gjerde -55 NORGE 3.05.42 M55  
2. Stefan Ulmeståhl -52 Team Blekinge 3.06.12 M55  
3. Bo Nilsson -54 Högby IF 4.09.32 M55  
4. Jan Halldén -54 IF SAAB 5.14.15 M55  
           
  M60        
1. Göran Önnerby -49 Anderstorps OK 3.37.22 M60  
2. Jan Paraniak -50 Skavsåret IF 3.44.02 M60  
3. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 3.54.39 M60  
4. Mats Zetterlund -48 Vattudalens LDK 4.08.59 M60  
5. Stig Samuelsson -47 GOIF Tjalve 4.18.47 M60  
6. Peter Söderlund -50 Q+E, Växjö 4.19.19 M60  
7. Jörgen Nilsson -50 Vi Som Springer 4.41.18 M60  
           
  M65        
1. Dan Jarl -44 Håfreströms IF 4.11.57 M65  
2. Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.27.01 M65  
           
  M70        
1. Anders Hidefjäll -40 Västerås FK 4.36.02 M70  
2. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.59.50 M70  
           
  K35        
1. Kristina Areskoug Josefsson -73 Anderstorps OK 4.06.02 K35 DM
           
  K45        
1. Ann-Kristin Forsberg -63 Hemlingby LK 3.48.55 K45  
2. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.58.56 K45 DM
3. Cia Spjuth -65 SOK Knallen Borås 4.09.27 K45  
4. Maria Persson -64 Holmsjö 4.11.52 K45  
5. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.17.23 K45 DM, ÖM
6. Jessica Nordgren -72 Örnsköldsvik 4.23.17 K45  
  Lottie Harrieson -65 Högby IF dnf K45 DM, ÖM
           
  K50        
1. Barbro Paraniak -56 Skavsåret IF 4.44.03 K50  
           
  K60        
1. Britta Houmann Sørensen -46 Odder, DANMARK 4.10.52 K60  
  Bi Edsgren -50 Fredrikshofs IF dnf K60  
           
  K65        
1. Måd Thorssell -45 Växjö LK 4.46.28 K65 DM
           
  Smålands DM:        
           
  Män        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 2.59.10 M35 DM
2. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.53 M40 DM, ÖM
3. Adam Sjöstrand -69 Anderstorps OK 3.16.23 M40 DM
4. Per Nilsson -80 Högby IF 3.22.48 M DM ÖM
5. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 3.23.56 M45 DM
6. Göran Önnerby -49 Anderstorps OK 3.37.22 M60 DM
7. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 3.39.46 M45 DM
8. Caj Gauffin -62 Tjust bike & RC 3.45.50 M45 DM
9. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 3.54.39 M60 DM
10. Bo Nilsson -54 Högby IF 4.09.32 M55 DM ÖM
11. Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.27.01 M65 DM, ÖM
12. Christer Svensson -69 Växjö LK 4.46.28 M40 DM
13. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.59.50 M70 DM
           
  M35        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 2.59.10 M35 DM
           
  M40        
1. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.53 M40 DM, ÖM
2. Adam Sjöstrand -69 Anderstorps OK 3.16.23 M40 DM
3. Christer Svensson -69 Växjö LK 4.46.28 M40 DM
           
  M45        
1. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 3.23.56 M45 DM
2. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 3.39.46 M45 DM
3. Caj Gauffin -62 Tjust bike & RC 3.45.50 M45 DM
           
  M55        
1. Bo Nilsson -54 Högby IF 4.09.32 M55 DM ÖM
           
  M60        
1. Göran Önnerby -49 Anderstorps OK 3.37.22 M60 DM
2. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 3.54.39 M60 DM
           
  M65        
1. Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.27.01 M65 DM, ÖM
           
  M70        
1. Håkan Sjöö -40 Växjö LK 4.59.50 M70 DM
           
  Kvinnor        
1. Emma Berntsson -86 Elmhults Sportclub 3.18.41 K DM
2. Johanna Karlsson -85 Högby IF 3.38.50 K DM, ÖM
3. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.58.56 K45 DM
4. Kristina Areskoug Josefsson -73 Anderstorps OK 4.06.02 K35 DM
5. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.17.23 K45 DM, ÖM
6. Måd Thorssell -45 Växjö Löparklubb 4.46.28 K65 DM
           
  K35        
1. Kristina Areskoug Josefsson -73 Anderstorps OK 4.06.02 K35 DM
           
  K45        
1. Susanne Johansson -63 Växjö LK 3.58.56 K45 DM
2. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.17.23 K45 DM, ÖM
           
  K65        
1. Måd Thorssell -45 Växjö Löparklubb 4.46.28 K65 DM
           
           
  Ölandsmästerskap:      
           
  Män        
1. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.53 M40 DM, ÖM
2. Per Nilsson -80 Högby IF 3.22.48 M DM, ÖM
3. Bo Nilsson -54 Högby IF 4.09.32 M55 DM, ÖM
4. Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.27.01 M65 DM, ÖM
           
  M40        
1. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.53 M40 DM, ÖM
           
  M55        
1. Bo Nilsson -54 Högby IF 4.09.32 M55 DM ÖM
           
  M65        
1. Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.27.01 M65 DM, ÖM
           
  Kvinnor        
1. Johanna Karlsson -85 Högby IF 3.38.50 K DM, ÖM
2. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.17.23 K45 DM, ÖM
           
  K45        
1. Anita Jönsson -63 Högby IF 4.17.23 K45 DM, ÖM