<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Kalmar Sylvesterlopp 2010  
     
 
Datum: 31 dec 2010 Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tävlingsplats: Fredrikskans, Kalmar Väder: Soligt, -2°C, lätt vind, plogat/packad snö
Speaker: Mikael Larsson. Utlottad cykel: Vanns av Christoffer Fogel, Oskarshamns SK
Medarr./Sponsorer: Östran, Adels Cykel o Sport, Comenius
Antal fullföljdande: 142st fördelat: 10km 79st, 5km 56st, ungdomar 7st
     
 

Korrigering 31/12 19.30. 10km-löparna med plac 6-14 (män) och 1 (kvinnor) har nu fått närmaste tiden bakom. 2/2: Plac 13-14 (män) har nu fått tillbaka sin ursprungliga tid.

  Män 10 km    
1 David Nilsson-87 Högby IF 31.35
2 Markus Andersson -85 Högby IF 35.56
3 Christoffer Fogel-84 Oskarshamns SK 36.55
4 Jacob Strömberg-85 Kalmar RC 38.22
5 Bo Sundström -67 Kalmar RC 38.50
6 Ola Slättengren-63 Högby IF 39.46
7 Björn Markstöm-85 Kalmar RC 40.01
8 Per Nilsson-80 Högby IF 40.03
9 Hannes Assarsson-91 IK SISU 40.17
10 Danny Fransson-91 IFK Växjö 40.22
11 Christer Svensson-69 Växjö LK 40.28
12 Johan Björklund-70 Markaryds FK 40.42
13 Linus Nielsen -83   ?
14 Andreas Nilsson-77 Glasrikets RC 41.13
15 Filip Kroon-89 Kalmar 41.19
16 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 41.49
17 Lars Ackerot-81 Högby IF 41.57
18 Tomas Holmström-63 Ålems OK 42.03
19 Fredrik Svensson-73 Växjö AIS 42.05
20 Jimmy Ovhagen-69 Förlösa GOIF 42.32
21 Simon Assarsson-91 IK SISU 42.40
22 Henrik Brovell-79 Kalmar RC 42.45
23 Lars-Göran Petersson-64 Kalmar RC 42.53
24 Martin Örtendahl-77 Kalmar 43.08
25 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 43.56
26 Mikael Palm-80 Kalmar OK 44.00
27 Anders Lind-85 BK Sundet 44.15
28 Magnus Fransson-77 SOK Aneby 44.37
29 Johan Nilsson -84 tfn 073-0689376 44.45
30 Mikael Hildingsson -65 Höskullen IF 45.19
31 Peter Joelsson-56 Ålems OK 45.28
32 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 45.42
33 David Olsson-71 Kalmar Södra 46.18
34 Tony Rohr-72 Kalmar 46.22
35 Magnus Sörman-71   47.05
36 Thomas Ahlgren-60 Kalmar 47.38
37 Peter Broström - Kalmar 47.53
38 Torjus Dahl-85   47.57
39 Leif Nilsson-57 IK Jogg 48.15
40 Claes Oscarsson-65 Kalmar RC 48.25
41 Stefan Ek-68 Björklöven 48.54
42 Peter Sidestål-64 Kalmar 49.23
43 Anders Johansson-75 Kalmar 49.35
44 Jörgen Svensson-72 Kalmar RC 49.58
45 Kaj Aldebert-56   50.10
46 Åke Johansson-61 Ällebäck 50.32
47 Johan Svensson-75 Arontorp 50.42
48 Niklas Johansson-85 Rubore 50.59
49 Rickard Caneus-79   51.08
50 Joacim Gamme-85 BK Sundet 51.16
51 Mikael Johansson-63 Team Blekinge 51.18
52 Magnus Nyberg-74 Kalmar RC 51.44
53 Tommy Sundström-70 Kalmar 51.57
54 Emanuel Erlandsson - Umeå 52.04
55 Erik Lexne-59 Kalmar Södra 52.26
56 Mårten Svensson-81 Arontorp 53.00
57 Stefan Gustafsson-52 Åkrahällskolans IF 53.19
58 Nicholas Murign-79 Pilgrimer Consulting 53.34
59 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK 53.48
60 Per Styrlin-62 Kalmar RC 54.10
61 Tommy Petersson -55 Atlas Copo 54.24
62 Peter Nordlander -67 Påryd 54.43
63 Ulf Johansson -60 Rubore 54.49
64 Jan Karlsson-45 Orin 64.12
       
  Kvinnor 10 km    
1 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK 40.29
2 Siv Persson-70 Målilla Mörlunda SKI 43.11
3 Karolina Stark-78 Kalmar 44.44
4 Marie Johansson-66 Målilla Mörlunda SKI 48.13
5 Camilla Persson-62 Högby IF 48.34
6 Marie Johansson-65 Kalmar 49.23
7 Nina Lundahl-70 Blomstermåla 50.13
8 Anna Bylund -83 Holmen Skog 51.17
9 Anita Jönsson-63 Högby IF 52.06
10 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK 52.28
11 Lena Lindblad-62 Växjö 54.18
12 Lilian Brorsson-47 Högby IF 55.11
13 Jenny Johansson-75 Kalmar 55.45
14 Camilla Karlsson-68 Kalmar RC 56.17
15 Lisen Brickarp-51 Vågen 1.08.05
       
  Män 5 km    
1 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 17.39
2 Marcus Petersson-93 Högby IF 17.56
3 Ken Slättengren-95 Högby IF 18.00
4 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF 18.20
5 Oskar Lundqvist-95 Nybro OK 18.38
6 Marcus Nilsson-91 Högby IF 19.06
7 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 19.09
8 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK 19.41
9 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 19.56
10 Stefan Petersson-68 Kalmar OK 20.16
11 Anders Wahlström-66 Västerås 20.49
12 Zef Kolaj-94 Högby IF 20.50
13 Robin Slättengren-91 Högby IF 21.26
14 Anders Claesson-64 Burseryds IF 21.41
15 Henrik Övgård-77 Högby IF 21.53
16 Lucas Gröhn-77 Södermöre RC 21.56
17 Robin Gustavsson-99 Högby IF 22.40
18 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 22.41
19 Alexander Lindholm-90 Högby IF 22.54
20 Patrik Lundqvist-71 Nybro Ski 23.13
21 Lasse Svensson-51 Kalmar OK 23.18
22 Thomas Sandsten-66 Oskarshamns SK 24.01
23 Anders Reinholdsson-66 Kalmar RC 24.04
24 Fredrik Karlsson-73 Kalmar 24.07
25 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 24.17
26 Nicholas Nilsson-66 Kalmar 24.18
27 Kurt Petersson-63 Oskarshamn 24.26
28 Robert Fransson-76   24.36
29 Tommy Claesson-49 Kalmar 24.38
30 Christer Brehmer-65 Ålems OK 24.40
31 Greger Backström-56 Kalmar 25.15
32 Jan-Erik Lindström -67 Kalmar OK 25.45
33 Pren Kolaj-60 Högby IF 25.54
34 Viktor Gustavsson-92 Glasriket RC 26.12
35 Yngve Fredrich -51 Telia IF 27.51
36 Niklas Melin-65 Färjestaden 28.07
37 Jörgen Sjögren-67 Blomstermåla 29.15
38 Christer Persson-62 Högby IF 29.17
39 Arne Lundblad-46 Växjö LK 29.18
40 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 29.25
41 Roland Johansson-54 Blomstermåla 30.33
42 Mats Martinsson -49 IFK Kåremo 33.49
43 Arne Hertzberg-45 Kalmar 34.27
       
  Kvinnor 5 km    
1 Terese Friman-84 Glasrikets RC 20.09
2 Hanna Fredriksson -94 IK Hinden 24.58
3 Linda Fredriksson-78 Högby IF 25.30
4 Iréne Rohde-56 Högby IF 26.21
5 Susanna Petersson-71 Kalmarpolisens IF 28.44
6 Elin Lundqvist-97 Nybro OK 29.35
7 Helena Erngård -71 Kalmar 29.47
8 AnnKarin Claesson-48 Kalmar 30.03
9 Rebecca Bornelid -94   30.13
10 Madelen Friberg   30.14
11 Linn Nilsson-87 Rubore 30.38
12 Cecilia Karlsson-73 Kalmar 30.47
13 Emma Persson-93 Högby IF 31.19
       
  P13 2 km    
1 Albin Lindblad-98 Högby IF 8.41
       
  P11 1 km    
1 Robin Gustavsson-99 Högby IF 3.42
2 Johan Lindqvist-99 Högby IF 4.12
3 Fabian Lindblad-00 Högby IF 4.52
       
  F11 1 km    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.36
       
  P9 1 km    
1 Simon Lindblom-01 Högby IF 4.07
       
  F9 1 km    
1 Leia Karlsson-02 Kalmar 4.51
 
     
  © HIF, uppdaterad 2010-12-31