<< Resultatmeny   CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Stora DM-JDM-UDM i Kalmar 2011  
  Två mindre rättelser 31/5 i K längd & F13 diskus efter protokoll-granskning.  
     
 
Datum: Lör-sön 28-29 maj. Plats: Fredriksskans IP, Kalmar.
Arrangör: Högby IF, Kalmar SK, FIK Färjestaden, Oskarshamns SK, IK Hinden
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson. Speaker & Prisutdelare: AnnLis Hellsten
Eltid: Bo Björkholm & Bertil Tinnert, SmFIFs kontrollant: Anders Andersson
Väder: Blåsigt och +15°C, lördag - molnigt, söndag – morgonregn sen uppsprickande
 
     
 
Pl Namn Klubb Resultat Poäng Vind    
               
  Män            
               
M 100m lördag +3,8        
1 Mikael Storm-91 Eksjö Södra IK 11,19w 6p      
2 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 11,45w 5p      
3 Anders Jonsson-82 Alvesta FI 11,71w 4p      
4 Alfred Sandell-93 Hovslätts IK 11,80w 3p      
5 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 11,85w 2p      
6 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 12,00w 1p      
7 Tobias Juhlin-92 Högby IF 12,03w        
               
M 200m söndag +2,4        
1 Mikael Storm-91 Eksjö Södra IK 23,08w 6p      
2 Tobias Juhlin-92 Högby IF 24,43w 5p      
3 Alfred Sandell-93 Hovslätts IK 24,54w 4p      
4 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 24,81w 3p      
5 Martin Boström-93 Alvesta FI 26,63w 2p      
- Axel Fredriksen-90 Hovslätts IK DNS        
- Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund DNS        
- Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund DNS        
               
M 400m lördag          
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 53,34 6p heat1    
2 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 55,86 5p heat1    
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 60,57 4p heat2    
- Dan Rundqvist-67 Lessebo OK DNS        
- Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK DNS        
- Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund DNS        
               
M 800m söndag          
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 2,01,37 6p      
2 Marcus Petersson-93 Högby IF 2,01,69 5p      
3 Martin Lundqvist-90 IK Sisu 2,03,49 4p      
4 Tomas Olsson-77 Högby IF 2,04,12 3p      
5 Markus Andersson-85 Högby IF 2,13,66 2p      
6 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK 3,06,07 1p      
               
M 1500m lördag          
1 Tomas Olsson-77 Högby IF 4,09,19 6p      
2 Marcus Petersson-93 Högby IF 4,10,47 5p      
3 Martin Lundqvist-90 IK Sisu 4,12,02 4p      
4 Ken Slättengren-95 Högby IF 4,16,77 3p      
5 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 4,19,10 2p      
6 Daniel Johansson-75 Kalmar OK 4,23,89 1p      
7 Markus Andersson-85 Högby IF 4,29,44        
8 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK 4,38,22        
9 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 4,39,57        
10 Jesper Sjögren-91 Hovslätts IK 4,58,02        
- Christofer Fogel-84 Oskarshamns SK DNS        
               
M 110mH lördag +2,8        
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 24,08w 6p      
2 Zef Kolaj-94 Högby IF 37,46w 5p      
- Tobias Juhlin-92 Högby IF DNS        
               
M 400mH söndag          
1 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 58,38 6p      
2 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 64,01 5p      
3 Ken Slättengren-95 Högby IF 66,49 4p      
4 Anders Jonsson-82 Alvesta FI 69,72 3p      
5 Markus Andersson-85 Högby IF 71,11 2p      
- Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK DNS        
               
M Höjd söndag          
1 Christoffer Holmström-88 FI Kalmarsund 1,88 6p      
2 Olle Willsund-94 Högby IF 1,85 5p      
3 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 1,65 4p      
               
M Stav lördag          
1 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 4,10 6p      
2 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 3,80 5p      
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 3,10 4p      
               
M Längd lördag          
1 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 5,97 6p +0,9    
2 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 5,52w 5p +2,1 5,33 +1,0
3 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 5,10 4p +1,5    
- Axel Fredriksen-90 Hovslätts IK DNS        
               
M Tresteg söndag          
1 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 12,28 6p +0,5    
2 Olle Willsund-94 Högby IF 12,26 5p +0,6    
3 Tobias Juhlin-92 Högby IF 11,18 4p +0,7    
4 Martin Boström-93 Alvesta FI 9,25 3p +0,2    
               
M Kula lördag          
1 Tobias Juhlin-92 Högby IF 10,59 3p      
               
M Diskus söndag          
1 Tommy Andersson-62 Oskarshamns SK 33,76 3p      
- Stefan Holst-82 Bottnaryds IF DNS        
               
M Slägga söndag          
1 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 60,62 6p      
2 Evert Kvist-56 Alvesta FI 32,74 5p M55 38,76 6,0kg
3 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 26,56 4p      
- Stefan Holst-82 Bottnaryds IF DNS        
               
M Spjut lördag          
1 Elias Eriksson-80 FI Kalmarsund 56,23 6p      
2 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 31,63 5p      
               
M 4x100m lördag          
1 Tobias Nilsson-92, Alvesta FI 45,97 12p      
  Erik Eliasson-91, Anders Jonsson-82, Jesper Lundberg-94
2 Filip Rubin-93, Hovslätts IK 48,24 10p      
  Anton Andell-97, Victor Hardefelt-93, Alfred Sandell-93
- Ken Slättengren-95, Högby IF U-växl        
  Gustav Lindqvist-96, Markus Andersson-85, Zef Kolaj-94
               
M 4x400m lördag          
1 Zef Kolaj-94, Högby IF 4,02,42 12p      
  Ken Slättengren-95, Markus Andersson-85, Tomas Olsson-77
2 Albin Johansson-99 Högby IF 6,10,01 10p      
  Johan Lindqvist-99, Robin Gustavsson-99, Albin Lindblad-98
               
  Kvinnor            
               
K 100m lördag +6,1        
1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 11,72w 6p      
2 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 12,29w 5p      
3 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 12,52w 4p      
4 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 13,15w 3p      
5 Josefine Carlsson-91 Alvesta FI 13,31w 2p      
               
K 200m söndag +2,3        
1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 24,94w 6p      
2 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 26,44w 5p      
3 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 26,57w 4p      
4 Katherine Karlström-91 Högby IF 28,94w 3p      
               
K 400m lördag          
1 Maria Tell-93 Högby IF 63,88 6p      
2 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 65,39 5p      
3 Katherine Karlström-91 Högby IF 71,35 4p      
               
K 800m söndag          
1 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 2,30,71 6p      
2 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 2,35,15 5p      
3 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2,50,78 4p      
               
K 1500m lördag          
1 Terese Friman-84 Glasrikets RC 5,12,21 6p      
2 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 5,54,49 5p      
- Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK DNS        
               
K 100mH lördag +2,6        
1 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 15,19w 6p      
2 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 17,09w 5p      
               
K 400mH söndag          
  -            
               
K Höjd lördag          
1 Sofie Finnander-93 Wärnamo SK 1,63 3p      
               
K Stav söndag          
1 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 3,00 6p      
2 Katherine Karlström-91 Högby IF 2,90 5p      
               
K Längd söndag          
1 Elina Gunnarsson-94 Hovslätts IK 4,95 6p -1,4    
2 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 4,92 5p -2,2    
3 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 4,49 4p -1,2    
4 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 4,29 3p -1,7    
               
K Tresteg lördag          
1 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,71 6p +0,9    
2 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 10,40 5p +1,0    
3 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 10,30 4p +1,0    
               
K Kula söndag          
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 12,68 6p      
2 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12,57 5p      
3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8,65 4p      
- Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund DNS        
               
K Diskus lördag          
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 43,27 6p      
2 Lisa Johansson-96 FI Kalmarsund 21,66 5p      
3 Katherine Karlström-91 Högby IF 21,36 4p      
4 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 15,10 3p      
               
K Slägga lördag          
1 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 51,57 6p      
2 Marika Andersson-95 Stensjöns IF 32,64 5p      
3 Viktoria Andersson-93 Stensjöns IF 23,65 4p      
               
K Spjut söndag          
1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 41,17 6p      
2 Katherine Karlström-91 Högby IF 30,22 5p      
3 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 23,52 4p      
               
K 4x100m lördag          
1 Klara Volmerdal-96, Hovslätts IK 51,39 12p      
  Ida Nilsson-98, Sara Cannmo-96, Elina Gunnarsson-94
2 Irma Ekmecic-96, Högby IF 54,38 10p      
  Katherine Karlström-91, Evelina Dahlberg-95, Ida Persson-88
               
K 4x400m lördag          
  -            
               
  P19            
               
P19 100m lördag +3,8        
1 Alfred Sandell-93 Hovslätts IK 11,80w 5p      
2 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 12,00w 4p      
3 Tobias Juhlin-92 Högby IF 12,03w 3p      
               
P19 200m söndag +2,4        
1 Tobias Juhlin-92 Högby IF 24,43w 5p      
2 Alfred Sandell-93 Hovslätts IK 24,54w 4p      
3 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 24,81w 3p      
4 Martin Boström-93 Alvesta FI 26,63w 2p      
- Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund DNS        
               
P19 400m lördag          
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 53,34 2,5p      
- Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund DNS        
               
P19 800m söndag          
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 2,01,37 5p      
2 Marcus Petersson-93 Högby IF 2,01,69 4p      
               
P19 1500m lördag          
1 Marcus Petersson-93 Högby IF 4,10,47 2,5p      
               
P19 110mH lördag +2,8        
1 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 15,77w 5p      
2 Filip Rubin-93 Hovslätts IK 18,52w 4p      
               
P19 300mH söndag          
1 Filip Rubin-93 Hovslätts IK 43,06 2,5p      
               
P19 Höjd söndag          
  -            
               
P19 Stav lördag          
  -            
               
P19 Längd lördag          
1 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 5,97 5p +0,9    
2 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 5,52w 4p +2,1 5,33 +1,0
               
P19 Tresteg söndag          
1 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 12,28 5p +0,5    
2 Tobias Juhlin-92 Högby IF 11,18 4p +0,7    
3 Martin Boström-93 Alvesta FI 9,25 3p +0,2    
               
P19 Kula lördag          
1 Tobias Juhlin-92 Högby IF 11,31 2,5p      
               
P19 Diskus söndag          
1 Oskar Karlsson-93 Oskarshamns SK 32,89 2,5p      
               
P19 Slägga söndag          
  -            
               
P19 Spjut lördag          
  -            
               
  F19            
               
F19 100m lördag +6,1        
1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 11,72w 5p      
2 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 13,15w 4p      
               
F19 200m söndag +2,3        
1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 24,94w 2,5p      
               
F19 400m lördag          
1 Maria Tell-93 Högby IF 63,88 2,5p      
               
F19 800m söndag          
1 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 2,30,71 2,5p      
               
F19 1500m lördag          
  -            
               
F19 100mH lördag +2,6        
1 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 17,09w 2,5p      
               
F19 300mH söndag          
  -            
               
F19 Höjd lördag          
1 Sofie Finnander-93 Wärnamo SK 1,63 2,5p      
               
F19 Stav söndag          
  -            
               
F19 Längd söndag          
  -            
               
F19 Tresteg lördag          
1 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,71 2,5p +0,9    
               
F19 Kula söndag          
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12,57 2,5p      
               
F19 Diskus lördag          
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 43,27 2,5p      
               
F19 Slägga lördag          
1 Viktoria Andersson-93 Stensjöns IF 23,65 2,5p      
               
F19 Spjut söndag          
1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 41,17 2,5p      
               
  P17            
               
P17 100m lördag +4,2        
1 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 11,81w 4p      
2 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 11,83w 3p      
3 Carl Alvelid-95 FI Kalmarsund 12,20w 2p      
- Jesper Lundberg-94 Alvesta FI DNS        
- Erik Palmgren-94 FI Kalmarsund DNS        
               
P17 200m söndag +2,4        
1 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö 26,02w 2p      
- Erik Palmgren-94 FI Kalmarsund DNS        
               
P17 400m lördag          
1 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö 57,41 4p      
2 Zef Kolaj-94 Högby IF 60,57 3p      
               
P17 800m söndag          
1 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 2,02,48 4p      
2 Ken Slättengren-95 Högby IF 2,02,66 3p      
3 Philip Lund-94 Eksjö Södra IK 2,09,85 2p      
4 David Fridell-94 Stensjöns IF 2,12,58 1p      
               
P17 1500m lördag          
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 4,16,77 4p      
2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 4,19,10 3p      
               
P17 110mH lördag          
- Karl Persson-95 Wärnamo SK DNS        
               
P17 300mH söndag          
  -            
               
P17 Höjd söndag          
1 Filip Danielsson-95 IFK Växjö 1,88 4p      
2 Jonas Nilsson Habo FIF-04 1,85 3p      
3 Olle Willsund-94 Högby IF 1,85 2p      
4 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 1,70 1p      
5 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 1,70        
6 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 1,65        
               
P17 Stav lördag          
1 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 4,10 4p      
2 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 3,80 3p      
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 3,10 2p      
               
P17 Längd lördag          
1 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 6,13   +0,2    
2 Jesper Bolö-95 IFK Växjö 5,58w   +2,3 5,57 +1,9
3 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 5,41   +1,4    
- Karl Persson-95 Wärnamo SK Ej res        
               
P17 Tresteg söndag          
1 Olle Willsund-94 Högby IF 12,26 2p +0,6    
               
P17 Kula lördag          
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 14,52 4p      
2 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 13,13 3p      
               
P17 Diskus söndag          
1 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 35,88 4p      
- Alfred Rahm-94 Habo FIF-04 Ej res        
               
P17 Slägga söndag          
1 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 36,19 2p      
               
P17 Spjut lördag          
1 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 45,94 4p      
2 Zef Kolaj-94 Högby IF 42,66 3p      
3 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 42,02 2p      
4 Jesper Bolö-95 IFK Växjö 37,69 1p      
5 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 36,10        
6 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 35,35        
               
P17 4x100m lördag          
- - Högby IF DNS        
               
  F17            
               
F17 100m lördag +3,8        
1 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 12,41w 4p      
2 Elina Gunnarsson-94 Hovslätts IK 12,60w 3p      
3 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 13,38w 2p      
4 Amanda Engström-95 FI Kalmarsund 14,26w 1p      
               
F17 200m söndag +2,0        
1 Elina Gunnarsson-94 Hovslätts IK 26,07 4p      
2 Sofia Wiberg-95 IFK Växjö 27,47 3p      
3 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 27,50 2p      
4 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 28,49 1p      
5 Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK 28,55        
- Alice Petersson-95 FI Kalmarsund DNS        
               
F17 400m lördag          
1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 65,39 2p      
               
F17 800m söndag          
1 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 2,32,74 4p      
2 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 2,35,15 3p      
               
F17 1500m lördag          
- Rebecca Bornlid-94 FI Kalmarsund DNS        
               
F17 100mH lördag +2,6        
1 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 16,38w 2p      
               
F17 300mH söndag          
  -            
               
F17 Höjd lördag          
1 Tova Österberg-? FI Kalmarsund 1,66 4p      
2 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 1,50 3p      
3 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 1,50 2p      
               
F17 Stav söndag          
1 Anna Hermansson-94 Hovslätts IK 2,40 2p      
               
F17 Längd söndag          
1 Elina Gunnarsson-94 Hovslätts IK 4,95 4p -1,7    
2 Sofia Wiberg-95 IFK Växjö 4,92 3p -0,1 4,84 4,76
3 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 4,92 2p -2,2 4,84 -
4 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 4,82 1p -1,6    
5 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 4,62   -0,9    
6 Matilda Säleby-94 Wärnamo SK 4,55   -1,4    
- Julia Ljung-95 Hovslätts IK DNS        
               
F17 Tresteg lördag          
1 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 10,30 2p +1,0    
               
F17 Kula söndag          
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,84 4p      
2 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 11,26 3p      
3 Julia Ljung-95 Hovslätts IK 10,77 2p      
4 Linn Samuelsson-95 Tranås AIF 10,08 1p      
5 Elin Rubin-95 Hovslätts IK 9,07        
               
F17 Diskus lördag          
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 42,88 4p      
2 Elin Rubin-95 Hovslätts IK 27,92 3p      
               
F17 Slägga lördag          
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 42,12 4p      
2 Maja Eklund-94 IK Hinden 38,16 3p      
3 Linn Samuelsson-95 Tranås AIF 34,80 2p      
4 Marika Andersson-95 Stensjöns IF 33,14 1p      
5 Elin Rubin-95 Hovslätts IK 28,02        
               
F17 Spjut söndag          
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 38,19 4p      
2 Evelyn Einebrandt-95 FI Kalmarsund 33,33 3p      
3 Antonia Tengbom-95 Eksjö Södra IK 32,38 2p      
4 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 32,04 1p      
               
F17 4x100m lördag          
  -            
               
  P15            
               
P15 100m lördag +5,2        
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 11,98w 4p      
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 11,99w 3p      
3 Linus Wiik-96 FI Kalmarsund 12,55w 2p      
4 Adam Kjellnäs-96 FI Kalmarsund 12,74w 1p      
5 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 13,11w        
6 Petrus Lilja-96 FI Kalmarsund 13,36w        
7 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 13,90w        
               
P15 300m lördag          
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 48,64 2p      
               
P15 800m söndag          
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 2,53,04 2p      
               
P15 100mH lördag 0,0        
1 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 15,58 2p      
- Adam Kjellnäs-96 FI Kalmarsund DNS        
               
P15 300mH söndag          
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 43,07 4p      
2 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 57,51 3p      
               
P15 Höjd söndag          
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 1,56 4p      
2 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 1,40 3p      
               
P15 Stav lördag          
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 2,70 4p      
2 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 2,50 3p      
               
P15 Längd lördag          
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 5,40w 2p +2,1 5,37 +1,8
               
P15 Tresteg söndag          
  -            
               
P15 Kula lördag          
- Gustav Lindqvist-96 Högby IF Ej res        
               
P15 Diskus söndag          
1 Pontus Lantz-96 Bottnaryds IF 23,86 4p      
2 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 23,84 3p      
               
P15 Slägga söndag          
1 Pontus Lantz-96 Bottnaryds IF 32,08 2p      
               
P15 Spjut lördag          
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 28,64 2p      
               
P15 4x100m lördag          
  -            
               
               
  F15            
               
F15 100m lördag +3,4        
1 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 13,12w 4p      
2 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 13,12w 3p      
3 Klara Volmerdal-96 Hovslätts IK 13,21w 2p      
4 Emily Garney-96 FI Kalmarsund 13,31w 1p      
5 Jonna Lindeén-96 FI Kalmarsund 13,53w        
6 Irma Ekmecic-96 Högby IF 13,54w        
7 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 14,10w        
- Stina Hedvall-96 IFK Växjö DNS        
- Elin Gustafsson-96 FI Kalmarsund DNS        
- Edona Mehmeti-96 Högby IF DNS        
               
F15 300m lördag          
1 Klara Volmerdal-96 Hovslätts IK 46,88 2p      
               
F15 800m söndag          
1 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2,50,78 2p      
               
F15 80mH lördag +4,1        
1 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 12,50w 4p      
2 Stina Hedvall-96 IFK Växjö 13,11w 3p      
3 Irma Ekmecic-96 Högby IF 13,13w 2p      
- Sofia Andersson-96 IFK Växjö DNS        
               
F15 300mH söndag          
1 Irma Ekmecic-96 Högby IF 53,03 2p      
               
F15 Höjd lördag          
1 Jonna Lindeén-96 FI Kalmarsund 1,60 4p      
2 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 1,50 3p      
3 Klara Alvelid-96 FI Kalmarsund 1,41 2p      
- Stina Hedvall-96 IFK Växjö DNS        
- Hilda Tove-96 FI Kalmarsund DNS        
- Edona Mehmeti-96 Högby IF DNS        
               
F15 Stav söndag          
1 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 2,90 4p      
- Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK Ej res        
               
F15 Längd söndag          
1 Jonna Lindeén-96 FI Kalmarsund 4,67 4p -1,5    
2 Emily Garney-96 FI Kalmarsund 4,52 3p -1,6    
3 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 4,50 2p -1,1    
4 Klara Volmerdal-96 Hovslätts IK 4,40 1p -1,5    
               
F15 Tresteg lördag          
1 Emily Garney-96 FI Kalmarsund 9,68 4p +0,9    
2 Klara Alvelid-96 FI Kalmarsund 8,25 3p +0,8    
               
F15 Kula söndag          
1 Lisa Johansson-96 FI Kalmarsund 10,46 4p      
2 Irma Ekmecic-96 Högby IF 9,50 3p      
- Sara Rosèn Andersson-96 Ljungby FIK DNS        
               
F15 Diskus lördag          
1 Sara Rosèn Andersson-96 Ljungby FIK 40,53 4p      
2 Lisa Johansson-96 FI Kalmarsund 28,62 3p      
3 Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK 21,92 2p      
               
F15 Slägga lördag          
1 Sara Rosèn Andersson-96 Ljungby FIK 40,71 2p      
- Elin Rubin-95 Hovslätts IK DNS        
               
F15 Spjut söndag          
1 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 34,52 2p      
               
F15 4x100m lördag          
  -            
               
  P14            
               
P14 100m lördag +3,6        
1 Anton Andell-97 Hovslätts IK 12,87w 3p      
2 Martin Larsson-97 Eksjö Södra IK 12,89w 2p      
3 Robin Ericsson-97 Habo FIF-04 13,57w 1p      
               
P14 300m lördag          
1 Daniel Lundborg-97 IFK Växjö 42,61 1,5p      
- Johan Davidsson-97 IFK Växjö DNS        
               
P14 800m söndag          
- Johan Davidsson-97 IFK Växjö DNS        
- Daniel Lundborg-97 IFK Växjö DNS        
               
P14 100mH lördag 0,0        
1 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 16,06 1,5p      
               
P14 300mH söndag          
  -            
               
P14 Höjd söndag          
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 1,73 3p      
2 Carl Wiberg-97 IFK Växjö 1,40 2p      
               
P14 Stav lördag          
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 2,60 3p      
2 Daniel Lundborg-97 IFK Växjö 2,50 2p      
               
P14 Längd lördag          
1 Anton Andell-97 Hovslätts IK 5,05 3p +1,7    
2 Daniel Lundborg-97 IFK Växjö 4,95w 2p +2,1 4,93 +0,8
               
P14 Tresteg söndag          
1 Carl Wiberg-97 IFK Växjö 10,24 3p +1,0    
2 Anton Andell-97 Hovslätts IK 9,96 2p 0,0    
3 Daniel Lundborg-97 IFK Växjö 9,93 1p +1,1    
               
P14 Kula lördag          
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 12,88 3p      
2 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 12,81 2p      
               
P14 Diskus söndag          
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 42,64 1,5p      
               
P14 Slägga söndag          
  -            
               
P14 Spjut lördag          
1 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 45,21 3p      
2 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 40,82 2p      
3 Robin Ericsson-97 Habo FIF-04 34,19 1p      
               
  F14            
               
F14 100m lördag +4,4        
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 13,90w 1,5p      
- Agnes Fredriksen-97 Hovslätts IK DNS        
- Kajsa Andersson-97 IFK Växjö DNS        
               
F14 300m lördag          
1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 47,57 1,5p      
- Kajsa Andersson-97 IFK Växjö DNS        
               
F14 800m söndag          
  -            
               
F14 80mH lördag +4,1        
1 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 16,20w 1,5p      
               
F14 300mH söndag          
1 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 51,11 1,5p      
               
F14 Höjd lördag          
1 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 1,53 3p      
2 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 1,53 2p      
3 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 1,50 1p      
- Emilia Muhr-97 Kalmar SK DNS        
               
F14 Stav söndag          
1 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 2,50 3p      
2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 2,50 2p      
3 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 2,50 1p      
4 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 2,40        
               
F14 Längd söndag          
1 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 4,61 3p -0,6    
2 Johanna Sunesson-97 IFK Växjö 4,60 2p -0,8    
3 Agnes Fredriksen-97 Hovslätts IK 4,16 1p 0,0    
4 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 4,04   -2,2    
5 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 3,91   -1,4    
6 Emilia Muhr-97 Kalmar SK 3,67   -1,3    
- Ellen Olsson-97 Wärnamo SK DNS        
               
F14 Tresteg lördag          
1 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 10,47 3p +0,7    
2 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 9,99 2p +1,3    
3 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 9,65 1p +1,2    
4 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 9,33   +0,8    
5 Agnes Fredriksen-97 Hovslätts IK 9,29   +0,8    
6 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 8,78   +1,1    
               
F14 Kula söndag          
1 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 9,75 3p      
2 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 7,44 2p      
3 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 7,21 1p      
               
F14 Diskus lördag          
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 28,36 3p      
2 Emilia Muhr-97 Kalmar SK 18,45 2p      
3 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 18,25 1p      
               
F14 Slägga lördag          
1 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 20,37 3p      
2 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 19,29 2p      
               
F14 Spjut söndag          
1 Johanna Sunesson-97 IFK Växjö 25,41 3p      
2 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 15,35 2p      
               
  P13            
               
P13 80m lördag +4,1        
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 10,81w 3p      
2 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 10,95w 2p      
3 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 11,01w 1p      
4 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 11,60w        
5 Albin Lindblad-98 Högby IF 11,82w        
               
P13 200m söndag +3,5        
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 27,02w 3p      
2 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 27,76w 2p      
3 Philip Roselius-98 IFK Växjö 29,74w 1p      
4 Albin Lindblad-98 Högby IF 31,62w        
- Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK DNS        
               
P13 600m söndag          
1 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 1,45,18 3p      
2 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 1,45,53 2p      
3 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 1,50,16 1p      
4 Philip Roselius-98 IFK Växjö 1,53,97        
5 Albin Lindblad-98 Högby IF 2,13,90        
               
P13 1500m lördag          
1 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 5,03,44 3p      
2 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 5,06,81 2p      
3 Albin Lindblad-98 Högby IF 6,23,02 1p      
               
P13 60mH lördag +2,5        
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 9,52w 3p      
2 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 10,41w 2p      
3 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 11,00w 1p      
4 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 11,53w        
               
P13 Höjd söndag          
1 Johannes Karlsson-98 Ljungby FIK 1,46 3p      
2 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 1,37 2p      
               
P13 Stav lördag          
  -            
               
P13 Längd lördag          
1 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 4,96w 3p +2,1 4,86 -0,8
2 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 4,69 2p +1,7    
3 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 4,62 1p +2,0    
4 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 4,61   +1,6    
5 Albin Lindblad-98 Högby IF 4,25w   +3,8 4,07 +1,5
               
P13 Tresteg söndag          
1 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 10,01 3p +0,8    
2 Johannes Karlsson-98 Ljungby FIK 9,90 2p +1,9    
3 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 9,37 1p +1,0    
4 Albin Lindblad-98 Högby IF 8,04   +1,1    
- Philip Roselius-98 IFK Växjö DNS        
               
P13 Kula lördag          
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 10,82 3p      
2 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 10,41 2p      
3 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 9,39 1p      
4 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 8,32        
5 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 7,31        
- Mattias Cruz-98 Högby IF DNS        
               
P13 Diskus söndag          
1 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 46,60 3p Sm-rek    
2 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 28,77 2p      
- Jonathan Weister-98 Högby IF DNS        
               
P13 Slägga söndag          
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 25,39 3p      
2 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 21,35 2p      
- Jonathan Weister-98 Högby IF DNS        
               
P13 Spjut lördag          
1 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 34,91 3p      
2 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 32,28 2p      
3 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 31,19 1p      
- Jonathan Weister-98 Högby IF DNS        
- Mattias Cruz-98 Högby IF DNS        
               
P13 4x80m lördag          
1 Albin Lindblad-98, Högby IF 54,44 3p      
  Albin Johansson-99, Robin Gustavsson-99, Johan Lindqvist-99
               
  F13            
               
F13 80m lördag +2,5        
1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 10,68w 3p      
2 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 10,97w 2p      
3 Elin Vertetics-98 Högby IF 10,99w 1p      
4 Malin Andersson-98 IFK Växjö 11,05w        
5 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 11,25w        
6 Mikaela Andersson-98 IFK Växjö 11,37w        
- Ester Zientara-98 Ljungby FIK DNS        
               
F13 200m söndag +0,6        
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 28,17 3p      
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 28,71 2p      
3 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 29,52 1p      
4 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 29,99        
5 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 30,83        
               
F13 600m söndag          
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 1,57,37 3p      
2 Olivia Lund-98 IFK Växjö 1,59,12 2p      
3 Matilda Blomstrand-98 Wärnamo SK 2,03,13 1p      
- Elin Vertetics-98 Högby IF DNS        
               
F13 1500m lördag          
1 Matilda Blomstrand-98 Wärnamo SK 6,05,59 1,5p      
               
F13 60mH lördag +1,5        
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 10,55 3p      
2 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 11,22 2p      
3 Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 11,39 1p      
4 Matilda Blomstrand-98 Wärnamo SK 11,67        
               
F13 Höjd lördag          
1 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 1,47 1,5p      
               
F13 Stav söndag          
1 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 2,20 3p      
2 Matilda Blomstrand-98 Wärnamo SK 2,20 2p      
3 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 2,10 1p      
4= Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 2,00        
4= Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 2,00        
               
F13 Längd söndag          
1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 5,05 3p 0,0    
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 4,71 2p 0,0    
3 Olivia Lund-98 IFK Växjö 4,59 1p +1,3    
4 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 4,54   0,0    
5 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 4,45   +1,4    
6 Vilma Lindeén-98 Kalmar SK 4,07   +1,6    
               
F13 Tresteg lördag          
1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 11,09 3p +0,9 Sm-rek
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 9,62 2p +1,1    
3 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 9,31 1p 0,0    
4 Olivia Lund-98 IFK Växjö 9,20   +0,8    
5 Malin Andersson-98 IFK Växjö 9,17   -0,6    
6 Matilda Blomstrand-98 Wärnamo SK 9,11   +0,9    
7 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 8,95   0,0    
               
F13 Kula söndag          
1 Anna Öster-98 Hovslätts IK 10,42 3p      
2 Moa Thomsson-98 Kalmar SK 9,74 2p      
3 Elin Vertetics-98 Högby IF 9,17 1p      
4 Vilma Lindeén-98 Kalmar SK 9,09        
5 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 8,27        
- Mikaela Linnér-98 IFK Växjö DNS        
               
F13 Diskus lördag          
1 Anna Öster-98 Hovslätts IK 29,55 3p      
2 Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 28,61 2p      
3 Linnea Alm-98 Ljungby FIK 21,60 1p      
               
F13 Slägga lördag          
1 Linnea Alm-98 Ljungby FIK 31,27 3p      
2 Anna Öster-98 Hovslätts IK 28,78 2p      
               
F13 Spjut söndag          
1 Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 26,63 3p      
2 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 22,94 2p      
3 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 22,35 1p      
4 Moa Thomsson-98 Kalmar SK 15,65        
5 Vilma Lindeén-98 Kalmar SK 13,40        
               
F13 4x80m lördag          
1 Lovisa Karlsson-00, Högby IF 46,21 3p      
  Julia Samuelsson-99, Malin Thor-99, Elin Vertetics-98
               
  P12            
               
P12 80m lördag +3,2        
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 10,25w 3p      
2 Hampus Lindman-99 Stensjöns IF 11,29w 2p      
3 Johan Lindqvist-99 Högby IF 11,35w 1p      
4 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK DNS        
               
P12 200m söndag +0,2        
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 27,30 3p      
2 Hampus Lindman-99 Stensjöns IF 30,20 2p      
3 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 30,54 1p      
- Johan Lindqvist-99 Högby IF DNS        
               
P12 600m söndag          
1 Robin Gustavsson-99 Högby IF 1,48,84 3p      
2 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 1,54,21 2p      
3 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 1,55,55 1p      
               
P12 1500m lördag          
1 Robin Gustavsson-99 Högby IF 5,08,09 3p      
2 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 5,23,84 2p      
               
P12 60mH lördag +2,5        
1 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 11,76w 3p      
2 Johan Lindqvist-99 Högby IF 11,90w 2p      
               
P12 Höjd söndag          
1 Johan Lindqvist-99 Högby IF 1,43 3p      
2 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 1,34 2p      
               
P12 Stav lördag          
  -            
               
P12 Längd lördag          
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 5,26 3p +1,6    
2 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 4,27 2p +1,6    
3 Hampus Lindman-99 Stensjöns IF 4,13 1p +1,3    
4 Albin Johansson-99 Högby IF 3,53w   +2,8 3,24 +1,0
5 Arben Jetullahu-99 Kalmar SK 2,75   +1,5    
               
P12 Tresteg söndag          
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 10,19 3p +1,2    
2 Johan Lindqvist-99 Högby IF 9,16 2p +1,2    
3 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 8,49 1p 0,0    
4 Albin Johansson-99 Högby IF 7,19   +1,0    
               
P12 Kula lördag          
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 10,08 3p      
2 Albin Johansson-99 Högby IF 5,90 2p      
               
P12 Diskus söndag          
1 Johan Lindqvist-99 Högby IF 22,03 3p      
2 Albin Johansson-99 Högby IF 14,01 2p      
               
P12 Slägga söndag          
1 Albin Johansson-99 Högby IF 13,45 1,5p      
               
P12 Spjut lördag          
1 Johan Lindqvist-99 Högby IF 26,36 3p      
2 Albin Johansson-99 Högby IF 17,05 2p      
3 Arben Jetullahu-99 Kalmar SK 15,34 1p      
               
  F12            
               
F12 80m lördag +2,5        
1 Connie Grefjord-99 Hovslätts IK 10,93w 3p      
2 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 11,24w 2p      
3 Malin Thor-99 Högby IF 11,52w 1p      
4 Tova Göransson-99 IK Hinden 11,67w        
5 Julia Samulsson-99 Högby IF 12,22w        
6 Stina Johansson-99 Tranås AIF 13,47w        
- Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 DNS        
               
F12 200m försök 1 söndag +1,9        
1 Connie Grefjord-99 Hovslätts IK 28,60 Fi      
2 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 30,71 Fi      
3 Julia Samulsson-99 Högby IF 30,84 Fi      
4 Olivia Samuelsson-99 Tranås AIF 33,15        
               
F12 200m försök 2 söndag +1,5        
1 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 28,79 Fi      
2 Tova Göransson-99 IK Hinden 30,36 Fi      
3 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 31,36 Fi      
- Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 DNS        
               
F12 200m final söndag 0,0        
1 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 28,60 3p      
2 Connie Grefjord-99 Hovslätts IK 28,80 2p      
3 Tova Göransson-99 IK Hinden 30,88 1p      
4 Julia Samulsson-99 Högby IF 31,26        
5 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 31,51        
6 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 32,28        
               
F12 600m söndag          
1 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 2,04,13 3p      
2 Stina Johansson-99 Tranås AIF 2,05,52 2p      
- Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK DNS        
               
F12 1500m lördag          
1 Elma Fältmars-99 IK Sisu 6,35,66 1,5p      
               
F12 60mH lördag +1,1        
1 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 10,62 3p      
2 Connie Grefjord-99 Hovslätts IK 10,66 2p      
3 Tova Göransson-99 IK Hinden 11,30 1p      
- Elma Fältmars-99 IK Sisu DQ        
               
F12 Höjd lördag          
1 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 1,47 3p      
2 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 1,44 2p      
3 Connie Grefjord-99 Hovslätts IK 1,41 1p      
4 Julia Samulsson-99 Högby IF 1,38        
5 Olivia Samuelsson-99 Tranås AIF 1,35        
6 Tova Göransson-99 IK Hinden 1,35        
7 Alma Folke-99 Tranås AIF 1,32        
8 Amanda Jonsson-99 Kalmar SK 1,20        
9 Elma Fältmars-99 IK Sisu 1,10        
               
F12 Stav söndag          
1 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 2,30 1,5p      
               
F12 Längd söndag          
1 Malin Thor-99 Högby IF 4,59 3p +1,7    
2 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 4,58 2p -0,1    
3 Tova Göransson-99 IK Hinden 4,39 1p 0,0    
4 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 4,36   0,0    
5 Connie Grefjord-99 Hovslätts IK 4,31   0,0    
6 Amanda Jonsson-99 Kalmar SK 4,18   -0,5    
7 Alma Folke-99 Tranås AIF 4,13   +1,2    
8 Julia Samulsson-99 Högby IF 4,00   -0,8    
9 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 3,89   0,0    
10 Olivia Samuelsson-99 Tranås AIF 3,76   +0,1    
11 Stina Johansson-99 Tranås AIF 3,14   0,0    
               
F12 Tresteg lördag          
1 Amanda Jonsson-99 Kalmar SK 9,28 3p +0,9    
2 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 9,00 2p +1,7    
3 Alma Folke-99 Tranås AIF 8,76 1p +1,5 8,69  
4 Julia Samulsson-99 Högby IF 8,76   -1,3 8,67  
5 Olivia Samuelsson-99 Tranås AIF 8,73   +1,4    
6 Elma Fältmars-99 IK Sisu 7,57   +0,3    
7 Stina Johansson-99 Tranås AIF 7,56   +1,2    
               
F12 Kula söndag          
1 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 11,39 3p      
2 Alma Folke-99 Tranås AIF 9,74 2p      
3 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 9,21 1p      
4 Agnes Karonen-99 IK Hinden 9,16        
5 Malin Thor-99 Högby IF 9,12        
6 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 8,70        
7 Evelina Eklund-99 IK Hinden 8,30        
8 Olivia Samuelsson-99 Tranås AIF 7,46        
               
F12 Diskus lördag          
1 Evelina Eklund-99 IK Hinden 19,34 3p      
2 Agnes Karonen-99 IK Hinden 17,00 2p      
3 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 16,94 1p      
4 Malin Thor-99 Högby IF 15,73        
               
F12 Slägga lördag          
1 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 25,15 3p      
2 Agnes Karonen-99 IK Hinden 24,74 2p      
3 Alma Folke-99 Tranås AIF 24,62 1p      
4 Olivia Samuelsson-99 Tranås AIF 22,69        
5 Evelina Eklund-99 IK Hinden 22,17        
6 Stina Johansson-99 Tranås AIF 15,17        
               
F12 Spjut söndag          
1 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 24,56 3p      
2 Alma Folke-99 Tranås AIF 23,28 2p      
3 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 20,39 1p      
4 Evelina Eklund-99 IK Hinden 17,66        
5 Stina Johansson-99 Tranås AIF 15,13        
6 Elma Fältmars-99 IK Sisu 14,03        

Poäng till Eric Wall DM JDM 15-17 12-14
Högby IF 262p   139p 23,5p 50p 49,5p
FI Kalmarsund 199p   117p 0p 82p 0p
Hovslätts IK 156p   50p 29p 34p 43p
IFK Växjö 101p   0p 0p 32p 69p
Alvesta FI 64p   54p 10p 0p 0p
Ljungby FIK 64p   6p 0p 26p 32p
Wärnamo SK 63,5p   22p 10p 4p 27,5p
Oskarshamns SK 57p   17p 10p 27p 3p
IK Hinden 56,5p   0p 0p 17p 39,5p
Eksjö Södra IK 54,5p   32p 16,5p 4p 2p
Habo FIF-04 48,5p   11p 2,5p 8p 27p
Kalmar SK 37p   0p 0p 0p 37p
Stensjöns IF 24,5p   9p 2,5p 2p 11p
IK Sisu 18p   14p 2,5p 0p 1,5p
Villstads GIF 16p   11p 5p 0p 0p
Tranås AIF 15p   0p 0p 3p 12p
FIK Färjestaden 14p   0p 0p 0p 14p
Glasrikets RC 6p   6p 0p 0p 0p
Bottnaryds IF 6p   0p 0p 6p 0p
Kalmar OK 1p   1p 0p 0p 0p
Lessebo OK 1p   1p 0p 0p 0p