<< Resultatmeny   CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  Götalandscupen 2011, Div 1 M/K, Match 2  
     
 
Datum: Sön 12 juni Tävlingsplats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Väder: Soligt och 21°C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
 
     
 

Rättelser i rött 14/6.

  Män Match 1 Match 2 Totalt
1. IK Orient 80 p 85 p 165 p
2. IFK Helsingborg 77 p 80 p 157 p
3. Högby IF 70 p 71 p 141 p
4. IK Sisu 71 p 62 p 133 p
5. FI Kalmarsund 60 p 58 p 118 p
  IK Norrköping dns    
         
  Kvinnor Match 1 Match 2 Totalt
1. Tranås AIF 86,5 p 79 p 165,5 p
2. FI Kalmarsund 62,0 p 82 p 144,0 p
3. Åhus FIK 65,0 p 72 p 137,0 p
4. Motala AIF 60,0 p 65 p 125,0 p
5. IK Orient 48,5 p 50 p 98,5 p
  Göteborgs KIK 51 p dns  

  Män        
           
  100m     -3.5  
1. IK Orient Per-Joan Lorentzon -74 11.78   6 p
2. IFK Helsingborg Marcel Elmir -90 11.81   5 p
3. Högby IF Oskar Thor-91 12.28   4 p
4. FI Kalmarsund Erik Palmgren -94 12.69   3 p
- IK Sisu Anuwat Namsang -92 DQ    
       
  200m     0.8  
1. IFK Helsingborg Hampus Forsberg -89 22.30   6 p
2. IK Orient Rasmus Karlsson -92 22.97   5 p
3. FI Kalmarsund Hannes Carlsson -93 23.35   4 p
4. Högby IF Oskar Thor-91 23.89   3 p
5. IK Sisu Anuwat Namsang -92 24.33   2 p
       
  400m        
1. IFK Helsingborg Hampus Forsberg -89 51.44   6 p
2. IK Orient Gustav Magnusson -95 53.59   5 p
3. Högby IF Sigge Göransson -91 54.71   4 p
4. FI Kalmarsund Pontus Eriksson -90 56.07   3 p
5. IK Sisu Stefan Johansson -80 56.55   2 p
           
  800m        
1. IK Sisu Martin Lundqvist -90 2.02.35   6 p
2. IK Orient Per Kåberg -84 2.02.92   5 p
3. Högby IF Marcus Petersson-93 2.03.37   4 p
4. FI Kalmarsund Elis Weslien -80 2.11.74   3 p
5. IFK Helsingborg Oliver Sänneskog -91 2.22.91   2 p
       
  1500m        
1. IK Sisu Martin Lundqvist -90 4.19.70   6 p
2. Högby IF Marcus Petersson-93 4.20.15   5 p
3. IFK Helsingborg Johan Kullberg -94 4.43.43   4 p
4. IK Orient Lucas Fallqvist -96 4.45.09   3 p
5. FI Kalmarsund Adam Nilsfors -95 5.13.86   2 p
       
  5000m        
1. Högby IF David Nilsson-87 15.00.01   6 p
2. IK Sisu Frederick Karlsson -71 16.39.81   5 p
3. FI Kalmarsund Mikael Persson -65 16.56.55   4 p
4. IK Orient Hampus Larsson -94 19.29.31   3 p
5. IFK Helsingborg Erik Kullberg -94 21.34.43   2 p
       
  110m Häck     -0.7  
1. IK Orient Anders Leifsson -92 15.22   6 p
2. IFK Helsingborg Anton Cevin -92 15.34   5 p
3. Högby IF Mattias Olander-92 16.77   4 p
4. FI Kalmarsund Sebastian Karlsson -92 18.11   3 p
5. IK Sisu Christian Hermansson -80 24.36   2 p
       
  400m Häck        
1. IFK Helsingborg Fredric Linansky -89 57.71   6 p
2. IK Orient Alexander Rahm Johansson -92 60.67   5 p
3. Högby IF Ken Slättengren-95 62.53   4 p
4. IK Sisu Hannes Assarsson -91 64.38   3 p
5. FI Kalmarsund Pontus Eriksson -90 65.21   2 p
       
  3000m Hinder        
1. Högby IF Markus Andersson -85 10.34.83   6 p
2. IK Orient Rasmus Lennartsson -95 11.58.57   5 p
3. FI Kalmarsund Daniel Svensson -91 12.00.19   4 p
4. IFK Helsingborg Patrich Malmqvist -95 12.16.13   3 p
5. IK Sisu Fredrik Lundqvist -77 12.27.7m   2 p
       
  Höjd        
1. IFK Helsingborg Jakob Sandman -93 1.90   6 p
2. Högby IF Olle Willsund-93 1.80   5 p
3. IK Orient Erik Bryngelsson -95 1.80   4 p
4. FI Kalmarsund Mikael Fagö -94 1.70   3 p
5. IK Sisu Tommy Dahlbom -83 1.00   2 p
       
  Stav        
1. FI Kalmarsund Mikael Fagö -94 4.00   6 p
2. IFK Helsingborg Fredric Linansky -89 3.90   5 p
3. IK Orient Johan Claesson -91 3.40   4 p
4. Högby IF Zef Kolaj-94 3.20   3 p
5. IK Sisu Hannes Assarsson -91 2.00   2 p
       
  Längd        
1. IK Orient Björn Wilson -90 7.07 1.1 6 p
2. FI Kalmarsund Oskar Nordborg -93 6.64 0.9 5 p
3. IK Sisu Tobias Lundqvist -80 6.57w 2.2 4 p
      6.56 1.4  
4. IFK Helsingborg Mattias Hjelm -96 6.31 2.0 3 p
5. Högby IF Olle Willsund-93 5.97 0.0 2 p
       
  Tresteg        
1. IK Orient Björn Wilson -90 13.97 0.8 6 p
2. IFK Helsingborg Mattias Hjelm -95 12.44 0.0 5 p
3. IK Sisu Peter Fredriksson -83 12.41 1.4 4 p
4. Högby IF Tobias Juhlin-92 12.02 -0.1 3 p
5. FI Kalmarsund Erik Palmgren -94 8.79 0.0 2 p
       
  Kula 7.26        
1. IK Sisu Peter Fritz -74 12.43   6 p
2. IFK Helsingborg Anton Levin -91 12.14   5 p
3. Högby IF Mattias Olander-92 11.29   4 p
4. IK Orient Per Kåberg -84 10.42   3 p
5. FI Kalmarsund Filip Nilsson -92 10.16   2 p
       
  Diskus 2.0        
1. IK Sisu Mikael Johansson -82 41.37   6 p
2. IFK Helsingborg Ronny Kvist -66 39.33   5 p
3. IK Orient John Plate -93 38.87   4 p
4. Högby IF Erik Romberg-90 38.22   3 p
5. FI Kalmarsund Marcus Juhlin -95 29.16   2 p
       
  Slägga 7.26        
1. Högby IF Erik Romberg-90 54.24   6 p
2. IK Orient John Plate -93 36.93   5 p
3. IK Sisu Christian Hermansson -80 36.65   4 p
4. IFK Helsingborg Ronny Kvist -66 34.53   3 p
5. FI Kalmarsund Marcus Juhlin -95 27.37   2 p
           
  Spjut 800        
1. IK Sisu Tobias Lundqvist -80 52.15   6 p
2. IK Orient Anders Johansson -93 50.18   5 p
3. FI Kalmarsund Oskar Nordborg -93 50.11   4 p
4. IFK Helsingborg Lukas Kvist -94 47.69   3 p
5. Högby IF Gustav Lindqvist -96 28.50   2 p
       
  4 x 100m        
1. IFK Helsingborg Marcel Elmir -90 42.96   6 p
    Hampus Forsberg -89      
    Anton Levin -91      
    Fredric Linansky -89      
2. IK Orient Per-Joan Lorentzon -74 43.16   5 p
    Björn Wilson -90      
    Anders Leifsson -92      
    Rasmus Karlsson -92      
3. FI Kalmarsund Pontus Eriksson -90 46.24   4 p
    Oskar Nordborg -93      
    Erik Palmgren -94      
    Sebastian Karlsson -92      
4. Högby IF Sigge Göransson -91 47.02   2 p
    Mattias Olander-92      
    Oskar Thor-91      
    Ken Slättengren-95      
- IK Sisu Anuwat Namsang -92 dnf    
    Hannes Assarsson -91      
    Tobias Lundqvist -80      
    Stefan Johansson -80      
           
  Kvinnor        
           
  100m     -3.2  
1. Tranås AIF Hedvig Nykvist -95 12.91   6 p
2. Motala AIF Johanna Gustavsson -97 13.03   5 p
3. FI Kalmarsund Lisa Nyström -89 13.34   4 p
4. Åhus FIK Matilda Andersson -96 13.69   3 p
5. IK Orient Jenny Adamsson -95 13.98   2 p
       
  200m     0.8  
1. Tranås AIF Hedvig Nykvist -95 25.88   6 p
2. FI Kalmarsund Alice Petersson -95 26.17   5 p
3. Åhus FIK Alexandra Svensson -91 27.07   4 p
4. Motala AIF Ebba Gustavsson -98 27.35   3 p
5. IK Orient Josefin Nordgren -95 27.75   2 p
           
  400m        
1. Tranås AIF Alice Lidén -95 62.72   6 p
2. Åhus FIK Ebba Björkman -95 63.89   5 p
3. FI Kalmarsund Klara Åkesson -92 67.82   4 p
4. IK Orient Moa Ellmarker -97 68.50   3 p
5. Motala AIF Lina Hilding -96 70.76   2 p
           
  800m        
1. IK Orient Helén Andréasson -93 2.26.97   6 p
2. FI Kalmarsund Frida Pettersson -95 2.31.28   5 p
3. Åhus FIK Fanny Sundquist -94 2.34.03   4 p
4. Motala AIF Emelina Wirebro -99 2.48.04   3 p
5. Tranås AIF Olivia Samuelsson -99 2.58.97   2 p
       
  1500m        
1. Åhus FIK Sandra Nilsson -88 5.12.19   6 p
2. Tranås AIF Julia Folkesson -92 5.45.04   5 p
3. FI Kalmarsund Elin Iwarsson -91 5.45.06   4 p
4. IK Orient Julia Nilsson -98 6.22.05   3 p
5. Motala AIF Linn Nyberg -94 7.01.69   2 p
       
  5000m        
1. Motala AIF Johanna Eriksson -81 18.22.57   6 p
2. Åhus FIK Sandra Nilsson -88 18.41.90   5 p
3. FI Kalmarsund Alexandra Nilsson -92 22.15.56   4 p
4. Tranås AIF Lotta Persson -63 24.19.49   3 p
- IK Orient Maja Hultin -96 dnf    
           
  100m Häck     -0.9  
1. FI Kalmarsund Lisa Nyström -89 15.50   6 p
2. Tranås AIF Jessica Bloodworth -93 15.78   5 p
3. Åhus FIK Matilda Andersson -96 16.93   4 p
4. Motala AIF Sara Derelöv -96 18.44   3 p
5. IK Orient Elin Berggren -94 19.03   2 p
       
  400m Häck        
1. Tranås AIF Jessica Bloodworth -93 64.90   6 p
2. FI Kalmarsund Emily Garney -96 72.73   5 p
3. Motala AIF Sara Derelöv -96 72.78   4 p
4. IK Orient Josefin Ellmarker -93 73.56   3 p
5. Åhus FIK Fanny Sundquist -94 73.63   2 p
       
  1500m Hinder        
1. Åhus FIK Tilda Helgesson -92 5.21.93   6 p
2. IK Orient Moa Ellmarker -97 5.56.42   5 p
3. Tranås AIF Matilda Åkerstedt -95 6.22.34   4 p
4. FI Kalmarsund Hedvig Samuelsson -91 6.42.35   3 p
5. Motala AIF Julia Johansson-Elvin -99 6.48.17   2 p
       
  Höjd        
1. FI Kalmarsund Tova Österberg -94 1.66   6 p
2. Motala AIF Johanna Gustavsson -97 1.63   5 p
3. Åhus FIK Sandra Liljegren -91 1.60   4 p
4. IK Orient Isabell Andréasson -96 1.55   3 p
5. Tranås AIF Linn Samuelsson -95 1.55   2 p
       
  Stav        
1. FI Kalmarsund Elin Iwarsson -91 3.00   6 p
2. Motala AIF Erika Nyström -93 3.00   5 p
3. Åhus FIK Frida Lundberg -99 2.10   4 p
- Tranås AIF vakant -t11 dns    
- IK Orient vakant - o11 dns    
           
  Längd        
1. Tranås AIF Alice Lidén -95 5.14 0.0 6 p
2. FI Kalmarsund Alice Petersson -95 5.08 1.1 5 p
3. Motala AIF Ebba Gustavsson -98 4.84 0.0 4 p
4. Åhus FIK Annie Milvén -92 4.73 0.3 3 p
5. IK Orient Ebba Karlén -96 4.43 0.3 2 p
       
  Tresteg        
1. FI Kalmarsund Elin Lindeblad -95 10.34 -0.1 6 p
2. Åhus FIK Ellen Isaksson -92 10.31 0.3 5 p
3. IK Orient Josefin Nordgren -95 10.30 1.9 4 p
4. Tranås AIF Julia Folkesson -92 10.09 1.7 3 p
5. Motala AIF Erika Nyström -93 9.84 0.1 2 p
       
  Kula 4.0        
1. Motala AIF Frida Tunemar -93 11.25   6 p
2. IK Orient Maria Nilsson -95 10.66   5 p
3. FI Kalmarsund Tova Österberg -94 10.61   4 p
4. Tranås AIF Rebecca Ekvall -94 10.51   3 p
5. Åhus FIK Emma Schack -95 8,48   2 p
       
  Diskus 1.0        
1. Tranås AIF Gabriella Nykvist -92 31.64   6 p
2. Motala AIF Elina Bengtsson -88 30.98   5 p
3. Åhus FIK Ellen Isaksson -92 30.57   4 p
4. IK Orient Maria Nilsson -95 27.06   3 p
5. FI Kalmarsund Lisa Johansson -95 24.59   2 p
       
  Slägga 4.0        
1. Tranås AIF My Östh Gustafsson -91 33.48   6 p
2. Åhus FIK Linnea Frisk -95 32.53   5 p
3. IK Orient Matilda Plate -95 31.95   4 p
4. Motala AIF Linn Forsell -97 26.39   3 p
5. FI Kalmarsund Sanna Andersson -62 15.61   2 p
       
  Spjut 600        
1. FI Kalmarsund Hedvig Samuelsson -91 37.63   6 p
2. Motala AIF Frida Tunemar -93 36.36   5 p
3. Tranås AIF Rebecca Ekvall -94 33.39   4 p
4. IK Orient Cecilia Lyngstam -89 32.49   3 p
5. Åhus FIK Emma Schack -95 25.12   2 p
           
  4 x 100m        
1. Tranås AIF Linn Samuelsson -95 50.86   6 p
    Jessica Bloodworth -93      
    Alice Lidén -95      
    Hedvig Nykvist -95      
2. FI Kalmarsund Lisa Nyström -89 50.92   5 p
    Alice Petersson -95      
    Elin Lindeblad -95      
    Emily Garney -96      
3. Åhus FIK Alexandra Svensson -91 51.95   4 p
    Tilda Helgesson -92      
    Ebba Björkman -95      
    Matilda Andersson -96      
- Motala AIF Erika Nyström -93 dnf    
    Ebba Gustavsson -98      
    Sara Derelöv -96      
    Johanna Gustavsson -97      
- IK Orient Jenny Adamsson -95 dnf    
    Josefin Nordgren -95      
    Elin Berggren -94      
    Ebba Karlén -96