<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
  Resultat Hornsjön Runt 23 juli 2011  
     
 
Arrangör: Högby IF
Start och mål: Hornsjöns pensionat, Löttorp
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Lätta moln och 22°C
Fullföljande: 358 st, högsta sen 1997!
 
     
 
  Män 11,0 km    
1 . Hans Brolund Enhörna 38.15
2 . Gustav Milesson -92 Högby IF 38.42
3 . Isak Bergman OK Skogsfalken 40.21
4 . Markus Andersson -85 Högby IF 40.46
5 . Per Berg -68 Uppsala LK 41.23
6 . Rasmus Lund -89 FGF Gotland 42.19
7 . Oscar Erixon -81 Stockholm 42.54
8 . Benny Nilsson -64 Högby IF 43.02
9 . Daniel Jonsson -94 Spårvägens FK 43.20
10 . Joakim Svensson -70 Elmhults Sportklubb 43.32
11 . Peter Lönn -67 Växjö LK 43.54
12 . Fredrik Hedin IFK Enskede 44.05
13 . Johannes Knoll -84 Team Blekinge 44.06
14 . Ola Slättengren -63 Högby IF 44.07
15 . Joacim Martinsson -72 Växjö LK 44.22
16 . Nils-Allan Torstensson Hultsfreds LK 44.34
17 . Fredrik Hermansson -70 Årjäng 44.48
18 . Olle Björneld -71 Rinkabyholm 44.54
19 . Stefan Grahn -68 OK Njudung 45.09
20 . Daniel Åkesson -71 Århults LK 45.20
21 . Patric Svensson -68 IK Hakarpspojkarna 45.27
22 . Peter Rejler -66 Rejlers IF 45.31
23 . Richard Lundstedt -95 Mullsjö SOK 45.55
24 . Jonas Nyström -71 Bankeryd SMK 46.23
25 . Marcus Petersson -93 Högby IF 46.28
26 . Magnus Hagström -75 AS Nälsta 46.34
27 . Sten-Olof Mäki Mörbylånga 46.39
28 . Erik Andersson -64 Högby IF 47.09
29 . Robert Kihlén -64 Göteborg Energi IF 47.16
30 . Martin Edberg -72 Nacka 47.19
31 . Tony Zetterström -66 MM SKI 47.28
32 . Per Bergeå af Geijerstam Uppsala 47.44
33 . Stellan Andersson -56 Norrköping 48.00
34 . Samuel Thelin Dalby Runners 48.02
35 . Jonas Carlson -87 OK Njudung 48.04
36 . Lars Lundberg -59 Upsala IF 48.05
37 . Royne Nilsson -70 Böda IK 48.12
38 . Tommy Enqvist -71 Sjömarken 48.21
39 . Fredrik Ellborg Göteborg 49.00
40 . Mattias Carlson -85 OK Njudung 49.18
41 . Harald Lööf -61 Täby 49.21
42 . Mårten Edgren -72 Musikmakarna Edgren AB 49.24
43 . Anders Lundqvist -68 Föra AIK 49.41
44 . Fredrik Henning Köpingsvik 49.53
45 . Magnus Ljung -60 Hvetlanda skidklubb 50.18
46 . Felix Kuritzén -95   50.31
47 . Mats Karlsson Hägersten 50.49
48 . Christian Jonsson -88 Älta 50.51
49 . Gustaf Möller -85 Bromma Shorinji-Kempo 50.54
50 . Stefan Rohde Högby IF 50.55
51 . Ola Kjellnäs -72 AMF 1 50.58
52 . Sven Atter -70 Järna MK 51.00
53 . Magnus Toreld Högby IF 51.01
54 . Leif Sjöberg -50 IFK Borgholm 51.02
55 . Tobias Brännbäck -73 Upplands Väsby 51.25
56 . Daniel Wetterstrand -78 Örebro IF 51.43
57 . Mikael Svensén -76 DP Örebro 51.54
58 . Jerry Prim -55 Eksjö Polisens IF 51.57
59 . Olle Svensson -60 Gränums IF 51.58
60 . Johan Bratt -83 Blötmo IF 52.00
61 . Mattias Sjöqvist -77 IFK Borgholm 52.05
62 . Johan Bergsten   52.10
63 . Roger Jonsson -56 Acobia FLUX 52.12
64 . Henrik Friberg-Fernros -72 Matteuskyrkan Göteborg 52.14
65 . Göran Bergström   52.22
66 . Jonas Nilsson -70 Backstigen 52.26
67 . Robert Bjurling -75 Hossmo BK 52.28
68 . Ulf Nässlander -63 Mölndal 52.29
69 . Marcus Tinnert -74 Kalmar RC 52.38
70 . Martin Norin -75 Laneborgs Bygg 53.02
71 . Magnus Johanesson -70   53.05
72 . Stefan Pålsson -60   53.15
73 . Jan Edlund -57 Horn 53.24
74 . Lars Palmqvist Linköping 53.26
75 . Joacim Wejdin -73 Vallda 53.30
76 . Stefan Hector -67 Huddinge 53.43
77 . Johannes Reinoja -84 Strängnäs 53.43
78 . Anders Dahlgren -67 Lödöse 54.02
79 . Hans-Erik Fransson -64 Habo 54.11
80 . Håkan Winsnes -68 Surte 54.33
81 . Johan Wallin -70 Alvesta 54.39
82 . Jörgen Qwist -72   54.43
83 . William Dalfors Ekerö 54.48
84 . Björn Nordlander -61 Sundbybergs IK, SIK 55.07
85 . Mats Claesson -49 Strömmingen 55.21
86 . Anders Sjöqvist -72 IFK Borgholm 55.23
87 . Magnus Landeborg -75 Laneborgs Bygg 55.24
88 . Staffan Stenfelt -68 IF Rigor 55.29
89 . Tommy Petersson - Atlas Copco Kalmar 55.30
90 . Björn Engberg -57 Handelsbanken 55.32
91 . Mats Karlsson Köpingsvik 55.43
92 . Håkan Petersson -46 Högby IF 55.49
93 . Anders herngren -68 Västerås LK 56.03
94 . Thomas Neumann -66 Sollentuna 56.17
95 . Anders Tholin Skövde 56.20
96 . Thomas Petersson -50 Persnäs AIF 56.21
97 . Bengt Mölleryd Det Naturliga Urvalet 56.33
98 . Christer Grandin -63 Högby IF 56.47
99 . Allan Nicklasson Skruvs IF 56.50
100 . Karl-Evert Johansson -57 Högby IF 56.52
101 . Stefan Karlsson -70 Granebo 57.01
102 . Johan Cedervall Lund 57.04
103 . Oskar Hellblom Det Naturliga Urvalet 57.08
104 . Bosse Nilsson -54 Högby IF 57.22
105 . Adrian Agard   57.27
106 . Anders Widén OLG Säuliamt 57.33
107 . Viktor Rydberg Västra Frölunda 57.34
108 . Jerry Rydberg Västra Frölunda 57.35
109 . Greger Backström -56 Mellby Runners 57.35
110 . Magnus Larsson -52 Vintrosa IF 57.45
111 . Torsten Kassman -65 Frönäs 58.04
112 . Andreas Persson -80 Sveriges Spring Förbund 58.21
113 . Rolf Mathisen -50 Tunhfors skidor, Eskilstuna 58.22
114 . Lars-Gunnar Nilsson -60 Oskarshamns SK 58.24
115 . Anders Nilsson -48 Hulterstads AIK 58.32
116 . Peter Vestberg -59 Stockholmspolisens IF 58.40
117 . Karl-Arne Gustafsson -50 Lidköping Corner IF 58.42
118 . Johan Anbo Uppsala 58.44
119 . Jakob Thunell -70 Föräldrar mot Narkotika 58.49
120 . Daniel Agard   58.50
121 . Niklas Kennestig Laneborgs Bygg 58.51
122 . Kjell Bergström -57 OK Njudung 58.52
123 . Fredrik Persson Ale Banjo 58.55
124 . Åke Andersson -46 SSG IF 59.00
125 . Daniel Håkansson -69   59.04
126 . Claes Hanström -53 Åtvidabergs IF 59.12
127 . Mattias Norén -78 Stockholm 59.15
128 . Matz Ågehäll -68 Krokens IF 59.41
129 . Stefan Wiberg Högsrums FF 59.46
130 . Christer Östlund Katrineholm 1.00.01
131 . Daniel Svahn Stockholm 1.00.03
132 . Richard Lööf -93 Täby 1.00.26
133 . Jonas Melin -86 Bearing Sports 1.00.44
134 . Kennet Nyberg -46 Färjestadens Motion 1.01.21
135 . Peter Svensson -71 Råbergs Bil Kalmar 1.01.24
136 . Stefan Andersson -67 Riv Globen 1.01.37
137 . Nordine -78 Norge 1.01.41
138 . Bertil Olsson -59 Logica 1.01.49
139 . Mikael Kenne   1.01.58
140 . Lars-Erik Gustafsson -47 Alvesta SOK 1.02.03
141 . Torbjörn Dacke Vedbyskog 1.02.15
142 . Andreas Rasmusson -71 Lilla Ullas Sällskap 1.02.16
143 . Ulf Huett Det Naturliga Urvalet 1.02.18
144 . Niklas Lindqvist Oskarshamns SK 1.02.23
145 . Magnus Eriksson -76 Svenska Ölfrämjandet 1.02.35
146 . Perry Axelsson -69 Högby IF 1.02.45
147 . Gösta Kullman -38 Färjestadens Motion 1.02.55
148 . Mårten Qwist -69 Hagaby 1.03.22
149 . Erik Petersson Färjestadens Motion 1.03.31
150 . Simon Hall -81 Lund 1.03.47
151 . Peter Jarl -58 Hornsjöns Pensionat 1.04.16
152 . Jimmy Odenholm -73 Stockholm 1.04.34
153 . Niklas Larsson   1.04.46
154 . Anders Nordh   1.04.53
155 . Kjell Bjursell -44 Högsrums FF 1.05.30
156 . Örjan Laneborg Laneborgs Bygg 1.06.30
157 . Stefan Andersson -48 Växjö AIS 1.07.26
158 . Anders Levin Blötmo IF 1.07.31
159 . Bernt Carlsson Persnäs AIF 1.08.09
160 . Jouko Holm -66 Granebo 1.08.44
161 . Gunnar Hansson -53 Eksjö 1.08.56
162 . Fredrik Hanström -94 Åtvidabergs IF 1.10.27
163 . Magnus Palmgren -72 Byrum 1.12.49
164 . ? ? 1.14.39
165 . C-G Andersson -50 JGA 1.16.19
166 . Thomas Flack -81 Skogskloster 1.23.39
167 . Hanna Qwist -71 Hagaby 1.26.55
168 . Johan Hagström -76 Falun 1.29.36
169 . Åke Karlsson -51 IFK Borgholm 1.29.37
170 . Torsten Nordander -44 Göteborg 1.35.04
       
       
  Kvinnor 11,0 km    
1 . Frida Svensson -91 Gränums IF 50.44
2 . Anna Welinder -77 Byrum 50.52
3 . Anna-Maria Roubert -90 Umeå OK 51.05
4 . Elina Wahlberg -88 Team Blekinge 51.26
5 . Josefine Rejler -71 Rejlers IF 51.58
6 . Siv Persson -70 Målilla-Mörlunda SKI 52.09
7 . Karolina Plesko -78 Strandtorp 55.37
8 . Marine Gesien Riv Globen 55.48
9 . Alice Lohmann -77 Lohmann LK 56.10
10 . Christina Selberg -66 Långerums Runners 56.21
11 . Åsa Pleijner -73 Täby OK 56.36
12 . Agneta Birgersson -51 Åkessons Bygg 57.50
13 . Helena Dalfors Ekerö 58.12
14 . Åsa Byström -67 Högby IF 58.16
15 . Berit Nilsson -63 Oskarshamns SK 58.23
16 . Sara Einemo   58.24
17 . Isabella Ohlsson Böda 58.28
18 . Thina Sjöman -56 Kalmar 58.37
19 . Lotti Harrieson Färgladan 58.41
20 . Karin Björneld Rinkabyholm 58.43
21 . Martina Nyström -71 Bankeryd SMK 58.46
22 . Hanna Agardh   58.54
23 . Anna Chavda -71 Tyresö 1.00.05
24 . Susanne Zetterström -67 Målilla-Mörlunda SKI 1.00.36
25 . Anna Lohman Lohman LK 1.01.46
26 . Lena Aronsson Högby IF 1.01.58
27 . Iréne Rohde Högby IF 1.02.04
28 . Inger Bergström   1.02.08
29 . Anita Svensson Högby IF 1.02.32
30 . Lena Johansson -60   1.02.44
31 . Monica Hallberg -67 Täby 1.03.49
32 . Emma Karlsson -78 Granebo 1.04.58
33 . Susanne Wiberg Högsrums FF 1.05.25
34 . Agnes Hägnestrand Hägnen 1.06.21
35 . Annette Borrman - Löttorp 1.06.41
36 . Sophie Sundbaum -85 Blötmo IF 1.07.30
37 . Emma Åhlin Blötmo IF 1.07.33
38 . Pauline Strand Hägnen 1.10.12
39 . Barbro Fredin -61 Team Kesnäs 1.10.26
40 . Susanna Öhman -66 Hässelby 1.11.18
41 . Marie Kjellnäs -74 Åkersberga 1.11.32
42 . Anna Carlsson -73 Granebo 1.13.57
43 . Helena Nordander -71 Bruchs Maxflickor 1.16.02
44 . Eva Nilsson Kalmar 1.16.33
45 . Hanna Hernefeldt Järla IF 1.17.03
46 . Lena Carlsson -76 Granebo 1.18.05
47 . Caroline Norlén -81 Skogskloster 1.19.17
       
  5,5 km, motion    
1. Jakob Fäste -94 Färjestaden 23.33
2. Hanna Keiser -89 Enhörna IF 23.46
3. Jens-Johann Jacobsen -46 Tyskland 26.10
4. Kenneth Andersson Gute 26.30
5. Clas Asp -62 Föra AIK 26.52
6. Ann-Helen Karlsson Århults LK 27.15
7. Erik Zackrisson   27.25
8. Christer Öhman -63 Fredrikshov 27.39
9. Oskar Igeland -46 Sandvik 27.50
10. Fredrik Casserfelt Stockholm 29.12
11. Lisa Hedebäck -96 Kalmar Dansinstitut 29.43
12. Conny Dalfors Ekerö 29.46
13. Peter Billberg Kalmar 30.03
14. Jenny Tinnert -73 Färjestaden 30.49
15. Micaela Karlsson -94 Landsbro 30.51
16. Elvira Laneborg -76 Laneborgs Bygg 31.01
17. Eric Herman -94 Nyköping 31.16
18. Maria Norin -78 Laneborgs Bygg 31.33
19. Alice Asp -97 Föra AIK 31.47
20. Annelie Lundstedt Mullsjö 31.48
21. Helena Gunnarsson -72 Borgholm Wings 31.52
22. Göran Herwik -61 Nyköping 31.54
23. Björn Hedbäck Kalmar 32.53
24. Håkan Kassman -62 Frönäs 32.56
25. Marie Ivarsson -64 Föra AIK 32.57
26. Catarina Klingenstierna -69 Veberöd 33.13
27. Sofia Thein Edgren -71 Musikmakarna Edgren HB 33.14
28. Jakob Linge -68 Uppsala 33.15
29. Jakob Asp -98 Föra AIK 33.18
30. Marie Laneborg -60 Laneborgs Bygg 33.19
31. Sofie Bergkvist -76 Genusföretagarna 33.20
32. Anna Leppert -51 Västerås 33.33
33. Gun-Britt Linge -68 Uppsala 33.40
34. Eva Thunell -74 Lilla Ullas Sällskap 34.10
35. Carl Lundqvist Vendelsö IK 34.14
36. Rebecka Berg -97 Uppsala 34.44
37. Iva Stepán -67 Bromma 34.57
38. Elisabet Winsnes -70 Surte 35.05
39. Rune Laneborg Oskarshamn 35.08
40. Alma Kennestig -97 Laneborgs Bygg 35.31
41. Rut Casserfelt -60 Stocksund 35.32
42. Annika Olsson   36.39
43. Katrin Nilsson -76 Borgholm 36.53
44. Annika Engström -64   37.03
45. Viktoria Berg -02 Uppsala 37.29
46. Therese Borrman Löttorp 37.51
47. Stefan Laneborg -53 Laneborgs Bygg 37.54
48. Kjell Casserfelt -43 Stocksund 38.03
49. Ruben Kuritzén -97   38.31
50. Eva Pettersson - Växjö OK 38.45
51. Jenny Sahlström Malmö 38.56
52. Malin Degerman Umeå 39.05
53. Ulrica Melin -77 Svartmåla 40.19
54. Camilla Brännbäck -75 Upplands Väsby 41.23
55. Birgitta Lööf -60 Täby 41.59
56. Bertil Rask -43 Laneborgs Bygg 42.02
57. Penilla Henningsson -73 Ekerö 43.15
58. Maria Fagerhall -46 Växjö LK 48.03
       
  P15 2,9 km    
1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 15.32
       
  F15 2,9 km    
1. Alma Evebring -97 Wärnamo SK 12.08
2. Ella Dixon-Kassman -96 Frönäs 14.26
3. Karen Garay -98 Nacka 15.14
4. Olympia Pliatska -97 Stockholm 15.15
       
  P13 2,9 km    
1. Philip Roselius IFK Växjö 12.16
2. Johan Lindqvist -99 Högby IF 14.57
3. Albin Bergström -99 Brommagymnasterna 15.00
4. Oskar Johansson -98 Föra AIK 16.48
       
  F13 2,9 km    
1. Ida Zetterström -98 Målilla-Mörlunda SKI 13.57
2. Siri Alvaeus -99 Upsala IF 14.46
3. Wilma Nilsson -98 Högby IF 16.43
       
  P11 1,5 km    
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 5.35
2. William Lundstedt -00 Mullsjö SOK 5.42
3. Erik Hennings Östersunds GIF 5.44
4. Colin Gustavsson -01 Torsås GoIF 6.09
5. Lukas Nilsson -00 Högby IF 6.18
6. Calle Hector -00 Huddinge Skidklubb 6.20
7. David Grönholm -00 Uppsala Slalomklubb 6.38
8. Axel Alveus -01 Upsala IF 6.38
9. Edwin Hildingsson -01   6.39
10. Joel Nyström -00 Bankeryd SMK 6.41
11. Alfred Aronsson -00 Högby IF 6.49
12. Isac Roselius IFK Växjö 6.59
13. O)lle Hagblom -01 Huddinge Skidklubb 7.06
14. Philip Winsnes -00 Surte 7.07
15. Oscar Hermansson -01 Årjäng 7.10
       
  F11 1,5 km    
1. Anna Gunnarsson -01 Borgholm Wings 6.18
2. Selma Bergström -01 Järfällagymnasterna 6.23
3. Nadja Dixon-Kassman -01 Frönäs 6.29
4. Alice Casserfelt -00 Danderyds sim 7.03
5. Rebecka Toreld -01 Högby IF 7.07
6. Joanna Danielsson -00 Mälarhöjdens IK 7.08
7. Rebecka Danielsson -00 KFUM Örebro Friidrott 7.29
8. Gabriella Stråle .03 Uppsala Slalomklubb 8.56
9. Smilla Kenén -01 Åre SLK 9.39
       
  P9 1,5 km    
1. Axel Evebring -03 Wärnamo SK 6.03
2. Leo Nilsson -03 Högby IF 6.12
3. Hugo Seborn -03 Kalmar Södra 6.37
4. Oscar Torels -03 Högby IF 7.05
5. Christoffer Carlsson -02 Persnäs AIF 7.15
6. Hugo Nordh -03 Färjestadens GoIF 7.26
7. Emil Edberg -04 Boo FF 7.29
8. Erik Liljegren -03 Målilla-Mörlunda SKI 7.30
9. Oscar Svensson -03 IKHP 7.35
10. Noah Sjökvist IFK Borgholm 7.46
11. Isak Gustafsson-Morina -02 Böda IK 7.51
12. Gabriel Tinnert -03 Färjestadens GoIF 7.55
13. Elias Edgren -02 Backaskolan 8.03
14. Hannes Seborn -04 Kalmar Södra 8.05
15. Adam Wallén -03 Sollentuna 8.14
16. Jonathan Trollsås -03 Täby 8.25
17. Alfons Åverling -06 Rejlers IF 9.26
18. Leon Casserfelt -04 Stockholm 10.26
19. Vincent Norlén -06 Skogskloster 11.15
20. Atle Kjellnäs -07 Åkersberga 13.49
21. Oskar Warnestam -06 Laneborgs Bygg 14.19
       
  F9 1,5 km    
1. Lina Hennings -03 Östersunds GIF 6.15
2. Kajsa Kassman -02 Frönäs 7.31
3. Fanny Hector -02 Huddinge Skidklubb 7.36
4. Elsa Rejler -02 Rejlers IF 7.38
5. Mollie Åkesson -04 Århults LK 7.40
6. Thea Rosby -03 Stockholm Top Gymnastics 7.47
7. Hilda Bergström -04 Järfällagymnasterna 8.23
8. Ebba Hennings -05 Östersunds GIF 8.30
9. Lova Edgren -04 Backaskolan 8.40
10. Elin Rejler -06 Rejlers IF 8.56
11. Yun Törnblom -03 Gustavsberg 9.06
12. Elliott Lundqvist Vendelsö IK 9.19
13. Marion Lundqvist Vendelsö IK 9.20
14. Karin Warnestam -03 Laneborgs Bygg 10.01
15. Eira Kjellnäs -04 Åkersberga 10.08
16. Filippa Wallén ´05 Sollentuna 10.16
17. Linnéa Norlén -06 Stockholm 11.17
18. Adeline Lindqvist 05 Högby IF 11.27
19. Linn Björneld -05 Rinkabyholm 11.33
20. Sonja Thunell -04 Lilla Ullas Sällskap 11.48
21. Vera Laneborg -07 Laneborgs Bygg 11.58
22. Sandra Svensson -02 Bromma 12.03
23. Klara Svensson -03 Ekerö 12.04
24. Ebla Bjurling -05 Hossmo BK 12.47
25. Rita Rasmusson -04 Lilla Ullas Sällskap 13.18
26. Matilda Björneld -08 Rinkabyholm 16.25