<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Kalmar Sylvesterlopp, lördag 31 dec 2011  
     
 
Arrangör: Högby IF Väder: Strålande sol, någon minusgrad och barmark
Tävlingsplats: Fredriksskans IP, Kalmar Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Mikael Larsson Vinnare av utlottad "Stepper Tunturi": Christer Persson
 
     
 
  Män 10km   Tid
1 David Nilsson-87 Högby IF 32.18
2 Jonas Andersson-77 Högby IF 32.26
3 Sonny Karlsson-67 Högby IF 34.18
4 Anton Elmström-92 Ålems OK 34.27
5 Pär Wanby-64 Högby IF 36.14
6 Per Markus Jönsson-73 Kalmar OK 37.00
7 Nick Flygt-80 Kit Kat Club 37.16
8 Olof Forslund-84 Ingelstad IK 37.18
9 Eric Hagelin-71 Kalmar RC 37.55
10 Bo Sundström-67 Kalmar RC 38.03
11 Anders Rehn-66 Ålems OK 38.31
12 Martin Westling-94 Team TeTe 38.33
13 Anders Liljencrantz-65 Högby IF 38.45
14 Ola Slättengren-63 Högby IF 38.52
15 Jimmy Ovhagen-69 Förlösa GoIF 39.00
16 Hasan Bahtijaragic-82 Team TeTe 39.17
17 Mats Wendel-71 Team TeTe 39.18
18 Stefan Petersson-68 Kalmar OK 39.35
19 Tony Zetterström-66 MM SKI 39.44
20 Henrik Brovell-79 Kalmar RC 39.44
21 Magnus Carlson-79 Söderåkra 39.49
22 Göran Månsson-61 OK Dacke / Rödeby 39.50
23 Ola Karlsson-63 Kalmar OK 39.57
24 Tomas Holmström-63 Ålems OK 40.14
25 Leif Gustavsson-70 Lessebo OK 40.45
26 Marcus Alexandersson-73 Kalmar OK 40.50
27 Johan Stark-80 Lönashult GoIF 40.58
28 Martin Bondesson-86 Glasrikets RC 41.01
29 John Örtendahl-76 Kalmar 41.12
30 Henrik Arrhenius-60 Team Blekinge 41.34
31 Jörgen Svensson-72 Kalmar RC 41.38
32 Stefan Kläppe-79 Kalmar 41.40
33 Mats Söderberg-64 Kalmar OK 41.47
34 Erik Svenson-84 Insatsplutonen.se 41.48
35 Marcus Petersson-79 Kalmar RC 42.04
36 Stefan Johansson-72 Kalmar RC 42.06
37 Isak Heyman-95 Malmö 42.23
38 Lars Fransson-63 Lessebo OK 42.30
39 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 42.43
40 Björn Stenberg-74 Ingelstad IK 42.48
41 Boo Norell Ålems OK 42.53
42 Tommy Sundström-70 Kalmar 42.54
43 Fredrik Karlsson-79 Ingelstad IK 43.06
44 Mikael Hildingsson-65 Höskullen IF 43.14
45 Henrik Heyman-65 Malmö 43.28
46 Mikael Rubin-70 Kalmar 43.32
47 Johan Nilsson-84 Kristdala 43.34
48 Emanuel Cederqvist-83 Skogsby 43.54
49 Roger Berglund-73 Wasastenen 43.55
50 Patrik Starck-82 Växjö AIS 43.57
51 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 44.01
52 Henrik Täck-69 Nybro 44.13
53 Jerker Strömquist-76 O-Hamn Cykelklubb 44.20
54 Gabriel Willsund-91 Kalmar 44.26
55 Henning Ronold-68 Barnkliniken, Länssjukhuset 44.28
56 Mikael Andersson-64 Team Blekinge 44.36
57 Fredrik Kasserstål-90 Emmaboda Verda OK 44.52
58 Håkan Krantz-70 Kalmar RC 44.53
59 Bengt Nilsson-70 Peab 44.57
60 Johnny Reinholdsson-68 Kalmar RC 45.02
61 Peter Joelsson-56 Ålems OK 45.03
62 Jonas Brorsson SOK Viljan 45.30
63 Peter Sidestål-64 Kalmar 45.35
64 Dan Hellborg-83 Nybro 45.44
65 Rickard Caneus-79 Crossfit Kalmar 45.45
66 Jan Magnusson-78 Uddevalla IS 46.15
67 Anders Johansson-75 Kalmar 46.26
68 Peter Broström-64 Kalmar 46.31
69 Lars Thür-66 RivGloben/ Borgholm 46.51
70 Rikard Jonsson-67 Kalmar Södra 47.01
71 David Zedigs   47.05
72 Håkan Mörhammar-66 RivGloben/ Borgholm 47.09
73 Christopher Allen-64 England 47.13
74 Claes Öhrman-67 Kalmar 47.18
75 Claes Oscarsson-65 Kalmar RC 47.40
76 Henrik Lindgren-73 Ramdala 48.28
77 Sebastian Lavegren-95 KFUM CK 48.29
78 Roger Fungbrandt-66 Nybro Ski 48.38
79 Jörgen Strandberg-67 Wasastenen 49.16
80 Jonathan Ballantyne-67 England 49.19
81 Jimmy Erlandsson-73 Oskarshamn 49.23
82 Mats Karlsson-66 Köpingsvik 49.24
83 Krzysztof Czarnowski-51 Oskarshamn 49.53
84 Kaj Aldebert-56   49.55
85 Åke Johansson-61 Ällebäck 49.58
86 Mikael Holmber-59 Västervik 50.07
87 Stefan Gustafsson-52 Åkrahällskolans IF 50.14
88 Jonas Karlsson-75 Kalmar 50.18
89 Håkan Nihlwing-67 Kalmar 50.21
90 Leif Karlsson-63 KWA / Kalmar 50.27
91 Göran Axelsson-60 Kalmar 50.49
92 Micael Ullerteg-58 Kalmar 51.03
93 Daniel Kronqvist-74 Kalmar 51.11
94 Georg Matscheko-46 Kalmar 51.23
95 Christer Jonsson-62 Kalmar 51.35
96 Erik Lexne-59 Kalmar Södra 52.13
97 Michael Heyne-71 Kalmar 52.26
98 Roland Brengesjö-61 RoB Music 52.30
99 Curt Hammar-62 Torslanda 52.48
100 Niklas Lindqvist-69 Oskarshamn 52.52
101 Roland Olofsson- Torsås 53.21
102 Ulf Strid-61 Norrhult 53.24
103 Jonas Agerhed-74 Borgholm 53.26
104 Micael Nilsson-64 Team Blekinge 54.23
105 Carl-Johan Wardman-85 Kalmar 54.29
106 Tobias Radhe-70 Wasastenen 54.51
107 Ove Lindqvist-56 Skogsby 56.00
108 Stefan Nilsson-82 Trelleborg Rubore 56.17
109 Ejlert Boman-51 Kalmar 56.22
110 Per Jonsson-58 Kalmar 56.38
111 Jon Ståhl-54 Kalmar/ Förlösa 57.01
112 Jim Toresten-45 Brynäs IF 57.18
113 Jan Karlsson-45 Jämjö 58.30
114 Jocke Wennerbeck-70 Pyntabacken BK 1.00.44
115 Tommy Petersson-55 Atlas Copco 1.03.31
116 Roland Rosengren-56 Färjestaden 1.11.59
       
  Kvinnor 10km    
1 Catrine Löfkvist-86 JHWC.se 40.32
2 Karin Bäckström-83 Ume Fi 44.22
3 Anna Kläppe-80 Kalmar 44.42
4 Lena Karlberg-80 Högby IF 44.49
5 Marie Johansson-65 Kalmar 45.36
6 Anna Karlsson-91 Kalmar 47.07
7 Camilla Persson-62 Högby IF 47.29
8 Cecilia Stjernlöf-75 Högby IF 48.14
9 Barbara Czarnowski-71 Oskarshamn 48.59
10 Katarina Nilsson-56 Högby IF 49.00
11 Trine Nyberg-75 Kalmar Running Club 49.08
12 Annika Nilsson-72 Förslöv 49.13
13 Ulrika Hjort-72 Kalmar 50.00
14 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK 50.03
15 Lilian Brorsson-47 Högby IF 50.20
16 Karin Björneld-74 Rinkabyholm 50.28
17 Marie Stigsson-67 Friskis o Svettis 50.35
18 Therese Thomsson-74 Kalmar 50.38
19 Maria Frid-77 Kalmar RC 51.12
20 Maria Olson-79 Kalmar 51.38
21 Maria Åberg-74 Kalmar 55.06
22 Lillemor Stjernholm-66 Team Blekinge 56.39
23 Dalila Safouane-72 Oskarshamn SK 57.22
24 Monika Karlsson-78 Oskarshamn 57.23
25 Lena Ståhl-58 Kalmar 58.31
26 Therese Nilsson-75 Högsby 1.00.27
27 Yvette Roth-75 Oskarshamn 1.00.28
       
  Män 5km    
1 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 16.27
2 Christofer Fogel-84 Högby IF 16.38
3 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 17.01
4 Ken Slättengren-95 Högby IF 17.18
5 Mattias Håkansson-79 Glasrikets RC 17.38
6 Markus Andersson-85 Högby IF 17.43
7 Martin Alriksson-85 Glasrikets RC 17.47
8 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 18.22
9 Jonas Andersson-83 338 Småland 18.23
10 Marcus Nilsson-91 Högby IF 18.31
11 Johan Björklund-70 Markaryds FK 18.39
12 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK 18.42
13 Martin Örtendahl-79 Högby IF 18.57
14 Kent Lindblad-71 Ekdala Löparklubb 19.07
15 Anders Ellow-82 Högby IF 19.11
16 David Pantzare-73 Gårö Tebod 19.26
17 Erik Green-80 Barnkliniken, Länssjukhuset 20.11
18 Henrik Övgård-77 Högby IF 20.31
19 Lucas Gröhn-77 Södermöre RC 20.32
20 Alexander Fogel-90 Team Tete 20.34
21 Lars-Olof Lundqvist-63 Glasrikets RC 20.41
22 Anders Reinholdsson-66 Kalmar RC 20.48
23 Zef Kolaj-94 Högby IF 21.12
24 Per Andersson-60 Högby IF 21.16
25 Josef Frank-97 Färjestadens TK 21.24
26 Ulf Liljebjörn-67 Telia IF 21.35
27 Patrick Ersson-70 Blomstermåla 21.41
28 Marcus Ellow-88 Lund 21.43
29 Thomas Sandsten-66 Oskarshamns SK 21.55
30 Joakim Frank-67 Färjestaden 22.18
31 Pontus Engström Frick Kalmar 22.50
32 Emanuel Erlandsson-83 Axa SC 22.52
33 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC 22.54
34 Johan Bobeck-63 Barnkliniken, Länssjukhuset 23.03
35 Kurt Petersson-63 Team Tete 23.13
36 Jonas Persson-71 Målerås IF 23.28
37 Ola Fransson-81   23.32
38 Emil Radne-92 Wasastenen 23.42
39 Charlie Tingström-94 Wasastenen 23.43
40 Hannes Liljegren-01 IFK Berga 24.06
41 Jan Liljegren-66 Kalmar TK 24.07
42 Carl-Evert Johansson-57 Högby IF 24.09
43 Anders Gustafsson-54 Securitas 24.11
44 Peter Ivarsson-59 MM SKI 24.13
45 Jonas Hallström-70 Kristianopel Goif 24.17
46 Detlev Broder-56 Kalmar Kanot Klubb 24.34
47 Peter Engström-65 Kalmar 24.41
48 Peter Nordlander-67 Trelleborg Robure Kalmar 24.50
49 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 24.55
50 Jan Arvidsson-64 Glasrikets RC 25.06
51 Lars Eriksson-55 Kalmar OK 25.07
52 Christer Brehmer-65 Ålems OK 25.19
53 Karl Evertsson-52 Kalmar 25.32
54 Pren Kolaj-60 Kosova som springer 25.38
55 Peter Willsund-58 Färjestaden 25.45
56 Daniel Håkansson-69 Oskarshamn 25.47
57 Fredrik Sjöberg-73 Nybro 25.57
58 Per Styrlin-62 Kalmar RC 26.02
59 Albin Lindblad-98 Högby IF 26.08
60 Stefan Wiberg-54 Högsrum 26.29
61 Max Harrieson-66 Högby IF 26.30
62 Folke Wallander-52 Algursrums IF 26.31
63 Jesper Wilén-97 Kalmar RC 26.36
64 Tomas Gustavsson-62 Kalmar RC 26.39
65 Peter Svensson-71 Råbergs bil 26.43
66 Johnny Lesseur-63 Kalmar 27.06
67 Peter Mårdh-54   27.17
68 Gunnar Palm-55 Barnkliniken, Länssjukhuset 27.23
69 Yngve Frederich-51 Telia IF 27.35
70 Christer Persson-62 Högby IF 27.42
71 Jesper Brodin-88 Trelleborg Rubore 28.17
72 Per Stenberg-76 Ingelstad 28.18
73 Ulf Johansson-60 Rubore 28.42
74 Bernt Karlsson-33 Persnäs AIF 29.24
75 Anders Abelin-69 IFK Helsingborg Skidor 32.00
76 Magnus Johansson-64 Målerås IF 33.44
77 Arne Hertzberg-45 Kalmar 34.05
78 Göran Johansson-55 Kalmar 35.35
       
  Kvinnor 5km    
1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 18.11
2 Terese Friman-84 Glasrikets RC 19.00
3 Frida Össmar-77 Högby IF 20.28
4 Jenny Biesèrt-95 SK Graal 20.36
5 Linnea Liljegren-95 Målilla/Mörlunda SKI 20.56
6 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 21.26
7 Emma Andersson-97 SK Graal 22.03
8 Lena Thor-67 Högby IF 22.33
9 Wiola Larsson-76 Nybro SKI 22.41
10 Anna-Stina Wanby-64 Friskis o Svettis Kalmar 22.42
11 Katarina Jervelind-62 Kalmar 22.59
12 Sara Axelsson-88 Högby IF 23.05
13 Anna Bylund-83 Axa Sports Club 23.30
14 Camilla Liljegren-70 Målilla/Mörlunda SKI 23.58
15 Maria Tell-93 Högby IF 24.37
16 Therese Norén-82 Läckeby 24.54
17 Sofie Karlsson-85 Torsås 25.01
18 Camilla Karlsson-68 Kalmar RC 25.14
19 Elin Petersson-95 Team Tete 25.46
20 Kinka Barvestad-86 Kalmar Fäktklubb 25.52
21 Rebecca Jonsson-89 Kalmar Modern 5-kamp 26.01
22 Caroline Liljebjörn-67 Nybro 26.15
23 Frida Palm-92 Barnkliniken, Länssjukhuset 26.40
24 Lottie Harrison-65 Högby IF 26.45
25 Rebecca Bornlid-94 Kalmar 26.58
26 Sara Täck-73 Nybro 27.18
27 Liza Jonsson-89 Kalmar 27.19
28 Lotta Johansson-66 Oskarshamn 27.21
29 Ida Johansson-89 Kalmar 27.22
30 Lovisa Johnsson-91 Kalmar/Boden 27.36
31 Susanne Wiberg-61 Högsrum 27.53
32 Anette Edman-66 Stockholm 27.58
33 Hanna Östergren-78 Glasrikets RC 28.36
34 Elin Lundqvist-97 Nybro OK 28.50
35 Kristina Johansson-60 Kalmar OK 29.02
36 Ann Alriksson-Schmidt-72 Staffanstorp 29.30
37 Emma Persson-93 Högby IF 29.37
38 Alvida Harrieson-90 Högby IF 29.52
39 Malin Andersson-71 Örsjö 30.01
40 Pernilla Sjöberg-73 Nybro 30.20
41 Lovisa Nihlwing-94 Kalmar 33.18
       
  Pojkar 13, 2 km    
1 Johan Lindqvist-99 Högby IF 9.48
2 Albin Johansson-99 Högby IF 10.00
       
  Flickor 13, 2 km    
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 9.29
       
  Pojkar 11, 1 km    
1 Melker Torslén-00 Högby IF 4.30
2 Fabian Lindblad-00 Högby IF 4.54
       
  Flickor 11, 1 km    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.27
       
  Pojkar 9, 1 km    
1 Daniel Rosenström-04 Årsta 5.13
2 Jonathan Johansson-06 Kalmar 6.56
       
  Flickor 9, 1 km    
1 Nelly Össmar-03 Högby IF 4.40
2 Leia Karlsson-02 Kalmar 4.51
3 Selma Lundin-02 Högby IF 5.05
4 Jennica Rosenström-02 Årsta 5.11
5 Carolina Tengblad-03 Högby IF 5.27
6 Malva Jönsson-03 Högby IF 5.34
7 Wilma Kullman-Larsson-05 Högby IF 5.48
8 Lova Jönsson-06 Högby IF 6.27
9 Linn Björneld-05 Rinkabyholm 6.37
10 Adeline Lindqvist-06 Högby IF 6.57
 
     
  © HIF, uppdaterad 2012-01-02