<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 2012
 
Datum: Söndag 15 april   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Plats: Skälby loge, Kalmar   Väder: Soligt och +10°C
Arrangör: Högby IF   Deltagare: 101st starter
 
  Män 8 km   Tid
1. Tomas Olsson -77 Högby IF 26,14
2. Jonas Andersson -77 Högby IF 26,18
3. Anton Elmström-92 Ålems OK 27,33
4. Sonny Karlsson -67 Högby IF 28,24
5. Mikael Bäcklund-84   28,52
6. Per Markus Jönsson-73 Kalmar OK 28,57
7. Henric Dernegård-81 Ålems OK 29,40
8. Umberto Vertetics-58 Bladhs motionsgrupp i Havslätt 30,48
9. Magnus Franzén-77 Emmaboda Verda OK 30,54
10. Magnus Kalén-74 Kalmar RC 31,33
11. Joachim Karlsson -76 Kalmar 32,15
12. Olle Björneld-71 Rinkabyholm 33,10
13. Stefan Johansson-72 Kalmar RC 33,36
14. Mehdi Khodayari-79 Lybecksvägen 33,40
15. Slimo Safouane-51 Oskarshamn löpargrupp 34,07
16. Johnny Reinholdsson-68 Kalmar RC 35,51
17. David Englund-83 Stigmännen 36,37
18. Tommy Klippvik-51 Högby IF 39,37
19. Fredrik Björklund-76 Bladhs motionsgrupp i Havslätt 39,52
20. Johan Sjögren-66 Ålem 40,17
21. Peter Billberg -63 Högby IF 40,29
22. Tobias Bladh -77 Bladhs motionsgrupp i Havslätt 41,38
23. Micael Nilsson-64 Team Blekinge 42,41
24. Tommy Petersson -55 Atlas Copco 44,21
25. Jan Holmgren -63 Bladhs motionsgrupp i Havslätt 53,13
       
  Kvinnor 8 km    
1. Sandra Södergren -89 FIF Gnistan 31,12
2. Terese Friman-84 Glasrikets RC 32,35
3. Camilla Eknor-85 Stigmännen 33,22
4. Lena Karlberg-80 Högby IF 36,47
5. Anna Andersson -75 Bladhs motionsgrupp i Havslätt 37,39
6. Anita Jönsson-63 Högby IF 39,08
7. Marie Stigson -67 Friskis & Svettis, Kalmar 40,06
8. Anja Heinen-74 KFUM Kalmar 40,52
9. Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK 42,09
10. Camilla Persson-62 Högby IF 42,48
11. Rosita Bladh -79 Bladhs motionsgrupp i Havslätt 44,57
12. Maria Hjärne-86 Kalmar 48,56
13. Susanna Petersson-71 Kalmarpolisens IF 49,17
       
  Män 4 km    
1. Gustav Milesson -92 Högby IF 13,07
2. Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 13,20
3. Markus Andersson -85 Högby IF 13,41
4. Josef Carlsson-90 IK Sisu, Nässjö 13,50
5. Martin Örtendahl -77 Högby IF 14,18
6. Anders Rehn-66 Ålems OK 14,44
7. Ola Slättengren -63 Högby IF 15,01
8. Henrik Övgård-77 Högby IF 15,25
9. Niclas Johansson -88 Kalmar 16,11
10. Patrick Ersson -70 Kraftverket gym 16,26
11. Sten-Olof Mäki -52 FIK Färjestaden 16,32
12. Magnus Nilemyr -80 Kalmar 17,14
13. Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC 17,54
14. Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC 17,56
15. Gustav Lindqvist-96 Högby IF 18,48
16. Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 23,08
17. Parviz Milani Kalmar 32,19
18. Sten Thelin-42   42,36
       
  Kvinnor 4 km    
1. Hanna Södergren -97 FIF Gnistan 16,30
2. Beathrice Odén-80 Högby IF 16,52
3. Lena Thor -67 Högby IF 18,36
4. Åsa Jönsson-91 Högby IF 18,45
5. Katarina Nilsson -56 Högby IF 18,58
6. Rebecka Liljegren -92 Mörlunda 19,49
7. Carina Lindblad-63 Högby IF 20,11
8. Christina Söllscher-48 Högby IF 29,41
9. Birgit Larsson-40 Högby IF 42,35
       
  P15 4 km    
1. Johan Davidsson -97 IFK Växjö 15,28
2. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 15,34
3. Jonathan Weister-98 Högby IF 19,34
4. Albin Lindblad-98 Högby IF 19,39
       
  F15 4 km    
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 20,15
       
  P13 2 km    
1. Johan Lindqvist-99 Högby IF 9,08
2. Lukas Nilsson-00 Högby IF 9,30
3. Melker Torslén-00 Högby IF 9,56
4. Ivar Glasberg-00 Högby IF 9,57
5. Fabian Lindblad-00 Högby IF 10,23
       
  F13 2 km    
1. Julia Samuelsson-99 Högby IF 9,04
       
  P11 1 km    
1. Simon Lindblom-01 Lindsdals IF 3,37
2. Algot Norström-02 Kalmar 3,40
3. Edvin Strandberg -01 Kalmar 4,04
4. Anton Krantz-01 Kalmar 4,44
       
  F11 1 km    
1. Elin Lindgren-02 Kalmar 4,46
2. Julia Petersson-02   5,36
       
  P9 1 km  
1. Leo Nilsson-03 Högby IF 3,39
2. Erik Liljegren -03 Mörlunda 3,48
3. Hannes Petersson -03 Kalmar 3,59
4. Hugo Unosson-03 Kalmar OK 4,05
5. Hugo Kalén-05 Kalmar RC 4,13
6. Bob Månsson-03 Kalmar 4,22
7. Sam Grimheden-04 Högby IF 4,59
8. Jonathan Johansson-06 Högby IF 8,57
       
  F9 1 km    
1. Nelly Össmar -03 Högby IF 4,04
2. Alva Petersson -05 Kalmar 4,30
3. Malva Jönsson-03 Högby IF 4,50
4. Hedda Strandberg -04 Kalmar 5,14
5. Adeline Lindqvist-05 Högby IF 5,37
6. Lova Jönsson-06 Högby IF 5,56
7. Thea Erikson-05 Högby IF 6,06
8 Signe Berggren-06 Kalmar 6,12
9 Linn Björneld-05 Rinkabyholm 6,13
10 Matilda Björneld-08 Rinkabyholm 7,17
11 Moa Andersson-06 Ålems OK 7,31